Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Οι ευρωπαϊκές χώρες δεν θα αντέξουν το πολιτικό κόστος μιας γενικευμένης Ιταλόποίησης και θα προτιμήσουν τα κλειστά σύνορα.
Κλειστά σύνορα δεν νομίζω ότι θα είναι το καλοκαίρι. Υπάρχουν πολλά συμφέροντα που παίζονται εκεί.Ομως βλέπω ότι πολλοί κυβερνώντες συστήνουν, οι πολίτες τους,να προτιμήσουν για αυτό το καλοκαίρι τον εσωτερικό τουρισμό.
Κάτι που θα τονώσει, όσο γίνεται με τις παρούσες συνθήκες, την οικονομία της κάθε χώρας.

Όσο αφορά τα εσωτερικά μας, θεωρώ ότι πράγματι είναι πολύ δύσκολος ο σχεδιασμός της επόμενης μέρας.
Πρέπει τα μέτρα να περιλαμβάνουν τις ανάγκες του κάθε κλάδου, της κάθε περιοχής και ανάλογα με τα μέτρα των υπολοίπων ευρωπαϊκών χωρών.
Αυτό το καλοκαίρι θα είναι διαφορετικό.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το επομενο ασχετο διαγραμμα που θα βαλεις προσπαθησε να αφορα τις ντοματιες, αναπτυξη τους, σε σχεση με την εξωτ. θερμοκρασια μια κ ετοιμαζομαι να φυτεψω.
Παλι για 2η φορα η διαφορα θανατων στο συνολο σε 1689 ιταλικους δημους σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια. Για οποιον λεει οτι ειναι μια απλη γριππη κ τους ερπετομορφους φυσικα. Πηγη: Εθνικη στατιστικη Υπηρεσια.
IMG_20200420_170613.jpg
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Samion δεν θα διαφωνήσω μαζί σου για το διάγραμμα, ωστόσο έχω μία απορία:


Τι προτείνεις?

Να κάτσουμε όλοι κλεισμένοι και να κάνουμε τον σταυρό μας?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χαιρομαι που δεν διαφωνουμε κ δεν αγνοούμε τους χιλιαδες νεκρους.
Προτεινω να ακούμε τους ειδικους. Δεν ειμαι ειδικος, ούτε ξερολας ελληναρας. Εμπιστευομαι τους επιστημονες, οχι τοσο τους πολιτικους, κ ακολουθω τις υποδείξεις τους. Τοσο απλα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Το επομενο ασχετο διαγραμμα που θα βαλεις προσπαθησε να αφορα τις ντοματιες, αναπτυξη τους, σε σχεση με την εξωτ. θερμοκρασια μια κ ετοιμαζομαι να φυτεψω.
Παλι για 2η φορα η διαφορα θανατων στο συνολο σε 1689 ιταλικους δημους σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια. Για οποιον λεει οτι ειναι μια απλη γριππη κ τους ερπετομορφους φυσικα. Πηγη: Εθνικη στατιστικη Υπηρεσια.
View attachment 309111
Το διάγραμμα είναι ερπετοειδές πάντως. Ύποπτο, δε ξέρω, γνώμη μου πάντα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Προτεινω να ακούμε τους ειδικους.
Σωστά γιατί οι ειδικοί του ΠΟΥ τα ήξεραν όλα και τα έκαναν όλα σωστά.
Εδώ έλα να μου πεις ότι ο ΠΟΥ δεν είχε ειδικούς γιατί οι ειδικοί ήταν οι άλλοι επιστήμονες.
Αλλά και οι ειδικοί χωρίζονται σε αυτούς που διαφωνούν με τα μέτρα σε αυτούς που συμφωνούν.
Εσύ βεβαίως βεβαίως θα μου πεις ότι θα ακούμε τους ειδικούς που συμφωνούν με τα μέτρα?

Επίσης υπάρχουν επιστήμονες οι οποίοι ακολουθούν μία συγκεκριμένη πολιτική γραμμή (αλλιώς δεν θα μας ενημέρωναν κάθε απόγευμα).

Επίσης εγώ ποτέ δεν συμφώνησα με τα διαγράμματα.
Π.χ. χθες ανακοινώθηκε

"Στα 120 έφτασαν πριν λίγη ώρα τα θύματα κορωνοϊού στην Ελλάδα, καθώς έγινε γνωστό πως μια γυναίκα 101 ετών έχασε τη ζωή της, νοσηλευόμενη στο «Σωτηρία».
Η ηλικιωμένη γυναίκα έπασχε από υποκείμενα νοσήματα (αρρυθμία, κολπική μαρμαρυγή, άνοια), είχε επιβαρυμένο ιατρικό ιστορικό και η λοίμωξη από κορωνοϊό επιβάρυνε την κατάστασή της. "


και μέτρησε στα θύματα, κάπου εδώ μόνο εγώ βλέπω το παράλογο της υπόθεσης?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Αλλά και οι ειδικοί χωρίζονται σε αυτούς
2.και μέτρησε στα θύματα, κάπου εδώ μόνο εγώ βλέπω το παράλογο της υπόθεσης?
1. Θα παιξουμε την κολοκυθια? Ελπιζω να ειμαστε ολοι ενηλικοι που συζηταμε. Φυσικα ακολουθουμε τους επιστημονες που ηγουνται της προσπαθειας. Κ εμπιστευομαι οποιους ηγουνται, οχι τον τελευταιο που βρισκω στο σκουπιδαριο του ιντερνετ. Αν παρ ολα αυτα αισθανεσαι ικανος να κρινεις τους ηγετες επιστημονικα ε αυτο αφορα αλλα φορουμ.
2. Οχι μονο εσυ κ ολοι οι ασχετοι που γινονται ειδικοι διαβάζοντας βικιπεδια. Ερωτηση στην ερωτηση σου: αν δεν ειχε τον ιο θα πεθαινε? Λες να μην ξερουν πως γίνεται η καταγραφη? Η οι ερπετομορφοι προσπαθουν να αυξησουν τα νουμερα? Σορυ αλλα οταν αμφισβητουνται επισημα νουμερα δεν μπορω να απαντησω σοβαρα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.418
Kαι με το λευκό κοστούμι του παγωτατζή ρίχνει πολύ ξύλο στους εγχώριους ειδικούς και κυρίως μιλάει με επιστημονικό και data-driven τρόπο, όχι με επίκληση στο συναίσθημα, δάκρυα, νουθεσίες και διαιτολογικές προτάσεις.

" Ήξεις αφήξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις"

Βαρουφάκης προ ΣΥΡΙΖΑ..Αντε και Βουλευτής..
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Ελπιζω να ειμαστε ολοι ενηλικοι που συζηταμε.
Οι ενήλικες όσους δε συμφωνούν μαζί τους τους χαρακτηρίζουν ερπετομορφους. ψεκασμενοι για κάποιον άλλο.
Μάλλον περισσότερο λογική έχουν οι ανήλικοι.

Και πάνω στους επιστήμονες που ηγούνται της προσπάθειας. Θεωρείται ο τσιορδας ανώτερος των επιστημόνων του ΠΟΥ;
Ο ΠΟΥ συνιστά τεστ!!! Κάτι που εμείς δε κάνουμε!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι ενήλικες όσους δε συμφωνούν μαζί τους τους χαρακτηρίζουν ερπετομορφους. ψεκασμενοι για κάποιον άλλο.
Μάλλον περισσότερο λογική έχουν οι ανήλικοι.
Η λογικη ενηλικων απαιτειται για να αντιλαμβανεται κανεις τα γραφομενα. Οταν εγραψα ειδικοι εννοουσα αυτους που ηγουνται της προσπαθειας. Πιο σαφης δεν μπορω να γινω. Αρνητες του ολοκαυτωματος κ πιθανως κ των νεκρων του ιου επικαλουνται τη θεωρια των ερπετομορφων. Επισης πιο σαφης δεν μπορω να γινω. Ουδεμια προσωπικη αναφορα κ προσβολη δεν υπαρχει. Αν βλεπεις κατι τετοιο ξαναδιαβασε προσεκτικα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Οταν εγραψα ειδικοι εννοουσα αυτους που ηγουνται της προσπαθειας.
Για να ηγηθείς μίας προσπάθειας του ιατρικού κόσμου πρέπει να συμφωνείς και με τις πολιτικές αυτών που σε βάζουν ηγέτη της προσπάθειας. Αλλά τι λέω ο ψεκασμένος, καθώς υπάρχει απόλυτη ανεξαρτησία στις απόψεις του ιατρικού και πολιτικού κόσμου (γκουχ γκουχ).
Άλλωστε για αυτό και ο ΠΟΥ είναι πολιτικά ανεξάρτητός σωστά? (χαχαχα απάντησε ναι να γελάσουμε λίγο)


2. Οχι μονο εσυ κ ολοι οι ασχετοι που γινονται ειδικοι διαβάζοντας βικιπεδια.

Δεν διαβάζω βικιπέδια, αλλά δεν είμαι ψεκασμένος να ακολουθώ σαν πρόβατο ότι λένε.

https://www.hopkinsmedicine.org/hea...ronavirus/coronavirus-disease-2019-vs-the-flu
"Infections
COVID-19: Approximately 2,494,915 cases worldwide; 787,960 cases in the U.S. as of Apr. 21, 2020.*

Flu: Estimated 1 billion cases worldwide; 9.3 million to 45 million cases in the U.S. per year.

Deaths
COVID-19: Approximately 171,249 deaths reported worldwide; 42,364 deaths in the U.S., as of Apr. 21, 2020.*

Flu: 291,000 to 646,000 deaths worldwide; 12,000 to 61,000 deaths in the U.S. per year."


@Samion έλα κάνε προσπάθεια να αμφισβητήσεις το Johns Hopkins Medicine, πες μας ότι οι δικοί σου ηγέτες ξέρουν καλύτερα τα νούμερα κτλ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom