Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Εσύ πες μας. Με 0,78 αν πηγαίναμε για ανοσία αγέλης στην Ελλάδα (να νοσήσει το 60%) θα πέθαιναν 46.800 ατομα.

Καλό και απαραίτητο είναι να γίνουν τέτοιες μελέτες, είναι νωρίς όμως για συμπεράσματα, ίδιως σε επίπεδο καφενειου όπως έδω. Εδω οι επιστήμονες δε βγαζουν άκρη.
[/QUOT. Αν το 0,78 υποθετικά το βρίσκεις λογικό για σκληρά μέτρα κ λοκ ντάουν πάω πάσο..εννοείται είναι αρχικό συμπεράσμα αλλά έγινε με τυχαία δειγματοληψία που δεν είχε επίσημα καταγράφει κ αυτό λέει πάρα πολλά .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με 0,78 αν πηγαίναμε για ανοσία αγέλης στην Ελλάδα (να νοσήσει το 60%) θα πέθαιναν 46.800 ατομα.
Αν προστατευσεις ηλικιωμενους και ευπαθεις το ποσοστο ειναι πολυ πολυ μικροτερο. Επισης στην Ελλαδα ειμαστε γυρους μπροστα σε κανόνες ατομικης υγιεινης σε σχεση με τους Σουηδους. Οποτε το ποσοστο θα ηταν ακομη μικροτερο. Δεδομενου παντα πως το σχολαστικο πλυσιμο των χεριων ειναι το υπ αριθμον ενα φαρμακο εναντια στον κορονοιο αυτη τη στιγμη.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Αν προστατευσεις ηλικιωμενους και ευπαθεις το ποσοστο ειναι πολυ πολυ μικροτερο. Επισης στην Ελλαδα ειμαστε γυρους μπροστα σε κανόνες ατομικης υγιεινης σε σχεση με τους Σουηδους. Οποτε το ποσοστο θα ηταν ακομη μικροτερο. Δεδομενου παντα πως το σχολαστικο πλυσιμο των χεριων ειναι το υπ αριθμον ενα φαρμακο εναντια στον κορονοιο αυτη τη στιγμη.
Το ξέρω ότι το ποσοστο στην Ελλάδα είναι μικρότερο, για διαφορους λογους. Γενικώς τα αποτελέσματα αυτά δεν είναι για ευρεία κατανάλωση, ο ενας βγαζει θνητοτητα 3,5, ο αλλος 0,1, ο αλλος 0,8 κλπ. Το συμπέρασμα είναι ότι ακόμα δεν μπορεί να υπολογιστεί.

Τον υπολογισμό τον εκανα για να δούμε αν το 0,78 για θνητότητα αναπνευστικού ιού είναι πολύ ή λίγο. (ματαιως απο ότι φανηκε)
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
https://kaparesearch.com/wp-content...8H7UaYidikWy62hXCztPTCdlGwU2u_39tnDSva8T9o4SE
Δημοσκοπηση (μεγαλη) για θεματα ιου, μετρων και επιστροφης στην κανονικοτητα. Σε συγκριση με την προηγουμενη της ιδιας εταιρειας υπαρχει μια μετατοπιση κοσμου υπερ της επιστροφης σε κανονικοτητα. Small steps.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Από εργομετρικά θα περάσουν όσοι πολίτες έστειλαν πολλές φορές το μήνυμα για άθληση, στο τέλος της καραντίνας



η αντιμετώπιση του κοροναϊού στη χώρα μας οδεύει εξαιρετικά, με την σταδιακή άρση των μέτρων να φαίνεται πως είναι πια προ των πυλών.
Αυτό ωστόσο δεν σημαίνει πως μετά την άρση της καραντίνας, ο έλεγχος των πολιτών θα σταματήσει. Συγκεκριμένα, η υπηρεσία πολιτικής προστασίας δεν κρύβει την έκπληξή της για τον αριθμό των μηνυμάτων που έχει λάβει με τον αριθμό 6, που ισοδυναμεί με ατομική άσκηση.
Έτσι, έπειτα από εισήγηση του Νίκου Χαρδαλιά, σε συνεργασία με τον Βασίλη Κικίλια, αποφασίστηκε όσοι πολίτες έχουν ξεπεράσει έναν φυσιολογικό αριθμό αποστολής του συγκεκριμένου κωδικού, να υποβάλλονται σε εργομετρικά τεστ, ώστε να διαπιστωθεί αν η φυσική τους κατάσταση δικαιολογεί τον συγκεκριμένο αριθμό, παρουσία ειδικών αθλιάτρων και γυμναστών.

Σε περίπτωση αποτυχίας των τεστ, οι συγκεκριμένοι πολίτες θα καλούνται να πληρώσουν έκτακτο πρόστιμο 150 ευρώ, ενώ ο ίδιος ο Νίκος Χαρδαλιάς θα αναλάβει την εκγύμνανσή τους, για τον σωφρονισμό τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το ξέρω ότι το ποσοστο στην Ελλάδα είναι μικρότερο, για διαφορους λογους. Γενικώς τα αποτελέσματα αυτά δεν είναι για ευρεία κατανάλωση, ο ενας βγαζει θνητοτητα 3,5, ο αλλος 0,1, ο αλλος 0,8 κλπ. Το συμπέρασμα είναι ότι ακόμα δεν μπορεί να υπολογιστεί.

Τον υπολογισμό τον εκανα για να δούμε αν το 0,78 για θνητότητα αναπνευστικού ιού είναι πολύ ή λίγο. (ματαιως απο ότι φανηκε)
Ακριβως. Δεν εχουν νοημα οι συγκρισεις στα νουμερα μεταξυ χωρων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Από εργομετρικά θα περάσουν όσοι πολίτες έστειλαν πολλές φορές το μήνυμα για άθληση, στο τέλος της καραντίνας



η αντιμετώπιση του κοροναϊού στη χώρα μας οδεύει εξαιρετικά, με την σταδιακή άρση των μέτρων να φαίνεται πως είναι πια προ των πυλών.
Αυτό ωστόσο δεν σημαίνει πως μετά την άρση της καραντίνας, ο έλεγχος των πολιτών θα σταματήσει. Συγκεκριμένα, η υπηρεσία πολιτικής προστασίας δεν κρύβει την έκπληξή της για τον αριθμό των μηνυμάτων που έχει λάβει με τον αριθμό 6, που ισοδυναμεί με ατομική άσκηση.
Έτσι, έπειτα από εισήγηση του Νίκου Χαρδαλιά, σε συνεργασία με τον Βασίλη Κικίλια, αποφασίστηκε όσοι πολίτες έχουν ξεπεράσει έναν φυσιολογικό αριθμό αποστολής του συγκεκριμένου κωδικού, να υποβάλλονται σε εργομετρικά τεστ, ώστε να διαπιστωθεί αν η φυσική τους κατάσταση δικαιολογεί τον συγκεκριμένο αριθμό, παρουσία ειδικών αθλιάτρων και γυμναστών.

Σε περίπτωση αποτυχίας των τεστ, οι συγκεκριμένοι πολίτες θα καλούνται να πληρώσουν έκτακτο πρόστιμο 150 ευρώ, ενώ ο ίδιος ο Νίκος Χαρδαλιάς θα αναλάβει την εκγύμνανσή τους, για τον σωφρονισμό τους.
Βαλε πως ειναι απο το κουλουρι ομως
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εν τω μεταξυ, 25% ειναι τα παππουδια που τους εκοψαν το σοσιαλαιζινγκ στην εκκλησια και εχουν παθει στερητικο απο τη θεια μεταληψη και το θυμιατο και αυτο ηταν η κσθημερινοτητα τους στο χωριο, αλλα οκ, δεν θελω να στο χαλασω, καποιοι θα θελουν και μπαρακια.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εν τω μεταξυ, 25% ειναι τα παππουδια που τους εκοψαν το σοσιαλαιζινγκ στην εκκλησια και εχουν παθει στερητικο απο τη θεια μεταληψη και το θυμιατο και αυτο ηταν η κσθημερινοτητα τους στο χωριο, αλλα οκ, δεν θελω να στο χαλασω, καποιοι θα θελουν και μπαρακια.
Δεν καταλαβα την ειρωνεια, φυσικα και θελουμε μπαρακια :). Mην τυχον αποδειχθει λανθασμενη η θεωρια εκθετικης αυξησης του Δασκαλακη και βγουν σωστες οι καμπυλες Golbertz που αναθεμα κι αν ξερω τι ειναι και καταλαβω οτι εχω κατσει σπιτι κοντα δυο μηνες τσαμπα και βερεσε. (εχω χασει και τις μερες δεν ξερω ποσο ειμαι στο σπιτι), την εχει βαψει ο τυπος. Δασκαλακη αν μπαινεις στο φορουμ σου εχω μηνυμα: "Μην ερθεις Ελλαδα, εγω κι ο Νορθ σε ψαχνουμε" (Και καλα αν σε βρω εγω φθηνα θα την γλιτωσεις αν σε βρει ο Νορθ θα σε ταραξει στην στατιστικη αναλυση κακομοιρη μου και οπου φυγει φυγει) :)
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom