Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
. Ο θανατος ομως για πολλους ανθρωπους παγκοσμιως δεν ειναι το χειροτερο πραγμα. Ειναι λυτρωτικος. Για διαφορους λογους ( πεινα, κρυο, σωματικες και ψυχικες ασθενειες, στερηση ελευθεριας, βια κα) εκατομμυρια ανθρωποι ανα τον κοσμο φευγουν απο τη ζωη με ανακουφιση. Επειδη εζησαν μια ζωη γεματη αβαστακτο πονο. Ανακουφιση οχι επειδη δεν ηταν ζωντανοι, αλλα επειδη δεν ζουσαν. Και οι περισσοτεροι δεν ζουσαν επειδη τους ελειπαν λιγα ή πολλα χρηματα (δηλαδη κατι που απαιτουσε χρηματα για να γινει). Δυστυχως ή ευτυχως για καποιους τετοιοι ανθρωποι συνεχιζουν να υπαρχουν. Αυτο βεβαια δεν περιμενουμε να το καταλαβει ο πλουσιος Δυτικος κοσμος και φυσικα δεν θα το καταλάβει ποτε ο κυβερνητης της Νέας Υορκης.
No comment.
Ξαναδιαβασε τι εγραψες.
Το κολυμπι ως τη Βραζιλια σε ενοχλησε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
No comment.
Ξαναδιαβασε τι εγραψες.
Το κολυμπι ως τη Βραζιλια σε ενοχλησε.
Τι να ξαναδιαβασω; Εγω τα εγραψα. Διαφωνεις πως υπαρχουν ανθρωποι που ζουν σε δυστυχια και που ο θανατος ερχεται ως λυτρωση. Αυτο το επιασα.

Στην πορεια ξεκινησες μια συζητηση γραφοντας ένα σωρο συμπεράσματα που δεν εχουν καμια σχεση με το νοημα των οσων εγραψα. Χρησιμοποιησες μαλιστα προσωπικους χαρακτηρισμους και υπαινιγμους οπως συνηθιζεις να κανεις. Δεν ξερω ποιος σου εχει πει πως βοηθαει στη συζητηση αυτό αλλα δεν με ενοχλει. Με ενοχλει ομως να παρανοουνται τα οσα γραφω και γι αυτο το αναφερω.

Στο τελος με εστειλες στη Βραζιλια με ενα λογικο αλμα που αδυνατω να κατανοησω. Ουσιαστικα ειπες πως οποιος διαφωνει με την πολιτικη που ασκειται να παει στη Βραζιλια. Γιατι να μην με ενοχλησει μια τετοια αποψη;
 
  • Like
Reactions: Ntt

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εγω θελω να δω τι θα κανει το κρατος για να με σταματησει απ το να μην κραταω κανενα μετρο κοινωνικης αποστασης με το που αρθει ο περιορισμος κυκλοφοριας. Θα με συλλαβει επειδη αγκαλιαζω τους φιλους μου ; Επειδη θα καθομαστε διπλα-διπλα στο καφε ; Επειδη βγαινοντας απ το λεωφορειο θα ακουμπησω αυτον που καθεται απο πισω μου ;

Θα παει μια παρεα σε μπαρ, σε καφε, σε εστιατοριο και θα τους λενε "σε αποσταση 2 μετρων ο ενας απ τον αλλον αλλιως φερνουμε την αστυνομια" ;

Απο τη στιγμη που θα ανοιξουν (υπο οτι ορους θελουνε...) κανεις δε θα σταματησει το 20-25% που θελει να επιστρεψει στην κανονικοτητα να το κανει. Μπορει να βαλεις τον υπαλληλο να φορα μασκα. Δε μπορεις να αναγκασεις ομως εμενα να μην αγγιξω το μισο μαγαζι. Δε μπορεις να περιμενεις (ρεαλιστικα, οχι απλα για να το πεις) οτι οι ανθρωποι θα κρατανε για μηνες (!) αποστασεις 2 μετρων απ τις παρεες τους οταν συναντιουνται.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Καταρχήν εγώ υποστήριξα τα μέτρα καραντίνας και κοινωνικής αποστασιοποιησης που αφορούν στην πρόληψη μόλυνσης.
Όπως και οι περισσότεροι τις πρώτες ημέρες,για να δούμε τι πρέπει να κάνουμε.
Αυτό είναι διαφορετικό απ το να υποστηρίζω συνολικά την πολιτική αντιμετώπισης.
Ακριβώς φίλτατε.Να αγιάσει το στόμα σου.
Όχι, δεν εξασφάλιστηκαν νέα κρεβάτια μεθ με επαρκή τεχνικό εξοπλισμό και κυρίως επάνδρωση με ειδικευμένο προσωπικό.
Γι αυτό αντιδρούμε από την δεύτερη τρίτη εβδομάδα,γιατί βλέπουμε ότι δεν γίνετε τίποτα.
Υπάρχουν σχέδια για δημιουργία νέων κρεβάτιων όμως τίποτα δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα.
Σχέδια...
Προς το παρόν έχουν απλώς επιστρατεύσει κρεβάτια μαφ, μονάδας εμφραγματων και μονάδας χειρουργείου που κάποια στιγμή θα ξαναχρειαστει να χρησιμοποιηθούν στην προηγούμενη χρήση τους.
Τα πήραμε από δω και τα πήγαμε από εκεί.
Είμαστε τυχεροί γιατί δε χρειάστηκε να χρησιμοποιηθούν λόγω των χαμηλών ποσοστών κρουσμάτων.
Άρα είναι θέμα τύχης και όχι στρατηγικής ή μέτρων.Να ανάψουμε μια λαμπάδα στον Αγιο Νεκτάριο.
Δυστυχώς λοιπόν έχουμε δρόμο μπροστά μας και πολύ αβεβαιότητα σε περίπτωση νέου κύματος κρουσμάτων.
Έτσι κι αλλιώς έχουμε και τα μέσα με τον ψάλτη.Θα πάει στην Παναγία την φαρμακολύτρια.
Εκτός αν πάει στην Παναγία την φανερωμένη,μπας και βρεθεί το φάρμακο.
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Εγω θελω να δω τι θα κανει το κρατος για να με σταματησει απ το να μην κραταω κανενα μετρο κοινωνικης αποστασης με το που αρθει ο περιορισμος κυκλοφοριας. Θα με συλλαβει επειδη αγκαλιαζω τους φιλους μου ; Επειδη θα καθομαστε διπλα-διπλα στο καφε ; Επειδη βγαινοντας απ το λεωφορειο θα ακουμπησω αυτον που καθεται απο πισω μου ;

Θα παει μια παρεα σε μπαρ, σε καφε, σε εστιατοριο και θα τους λενε "σε αποσταση 2 μετρων ο ενας απ τον αλλον αλλιως φερνουμε την αστυνομια" ;

Απο τη στιγμη που θα ανοιξουν (υπο οτι ορους θελουνε...) κανεις δε θα σταματησει το 20-25% που θελει να επιστρεψει στην κανονικοτητα να το κανει. Μπορει να βαλεις τον υπαλληλο να φορα μασκα. Δε μπορεις να αναγκασεις ομως εμενα να μην αγγιξω το μισο μαγαζι. Δε μπορεις να περιμενεις (ρεαλιστικα, οχι απλα για να το πεις) οτι οι ανθρωποι θα κρατανε για μηνες (!) αποστασεις 2 μετρων απ τις παρεες τους οταν συναντιουνται.
Οταν λες να αγκαλιασεις το μισο μαγαζι τι εννοεις? Να παςνα αγκαλιαζεις ξενους κ ασχετους?
Κοιτα...αν υποθεσουμε οτι λενενα κρατας αποσταση 2μ...μπορει εσενα κ τον / τον φιλο φιλη κλπ να κατσετε αγκαλια...αλλα θα πρεπει λογικα να κρατας αποσταση 2μ απο ασχετους γυρω σου...αλλιως δεν ξερω...μπορει να μην γινει τιποτα μπορει να σε κραξει ο χ ασχετος επειδη εκατσες κολητα διπλα του μπορει να σε διωξουν απο το μαγαζι...
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Οταν λες να αγκαλιασεις το μισο μαγαζι τι εννοεις? Να παςνα αγκαλιαζεις ξενους κ ασχετους?
Κοιτα...αν υποθεσουμε οτι λενενα κρατας αποσταση 2μ...μπορει εσενα κ τον / τον φιλο φιλη κλπ να κατσετε αγκαλια...αλλα θα πρεπει λογικα να κρατας αποσταση 2μ απο ασχετους γυρω σου...αλλιως δεν ξερω...μπορει να μην γινει τιποτα μπορει να σε κραξει ο χ ασχετος επειδη εκατσες κολητα διπλα του μπορει να σε διωξουν απο το μαγαζι...
Να αγγιξω το μισο μαγαζι σημαινει να παω στο μαγαζι ρουχων και να εχω ακουμπησει τα μισα ρουχα του καταστηματος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να αγγιξω το μισο μαγαζι σημαινει να παω στο μαγαζι ρουχων και να εχω ακουμπησει τα μισα ρουχα του καταστηματος.
Λογικά μάσκες και γάντια θα είναι υποχρεωτικά
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Να αγγιξω το μισο μαγαζι σημαινει να παω στο μαγαζι ρουχων και να εχω ακουμπησει τα μισα ρουχα του καταστηματος.
Αντισηπτικό στα χέρια μπαίνοντας και βγαίνοντας. Δε νομίζω ότι είναι τοσο δυσκολο ή ότι στερεί κάποια ατομική ελευθερία.
Τα γάντια θα είχαν το ίδιο νόημα αν τα έβαζες μπαινοντας και τα πεταγες μετά, δεν είναι για όλη την ώρα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω θελω να δω τι θα κανει το κρατος για να με σταματησει απ το να μην κραταω κανενα μετρο κοινωνικης αποστασης με το που αρθει ο περιορισμος κυκλοφοριας. Θα με συλλαβει επειδη αγκαλιαζω τους φιλους μου ; Επειδη θα καθομαστε διπλα-διπλα στο καφε ; Επειδη βγαινοντας απ το λεωφορειο θα ακουμπησω αυτον που καθεται απο πισω μου ;

Θα παει μια παρεα σε μπαρ, σε καφε, σε εστιατοριο και θα τους λενε "σε αποσταση 2 μετρων ο ενας απ τον αλλον αλλιως φερνουμε την αστυνομια" ;

Απο τη στιγμη που θα ανοιξουν (υπο οτι ορους θελουνε...) κανεις δε θα σταματησει το 20-25% που θελει να επιστρεψει στην κανονικοτητα να το κανει. Μπορει να βαλεις τον υπαλληλο να φορα μασκα. Δε μπορεις να αναγκασεις ομως εμενα να μην αγγιξω το μισο μαγαζι. Δε μπορεις να περιμενεις (ρεαλιστικα, οχι απλα για να το πεις) οτι οι ανθρωποι θα κρατανε για μηνες (!) αποστασεις 2 μετρων απ τις παρεες τους οταν συναντιουνται.
Για ένα διάστημα, κανένα δίμηνο το κόβω, πιστεύω ότι θα ισχύει η κοινωνική αποστασιοποίηση.
Πως το βλέπω... για καφέ, μπάρ, εστιατόρια λίγα τραπέζια,σε απόσταση (το έχουν πει ήδη) και τα δύο άτομα απέναντι και όχι δίπλα.Αν δεν το τηρείς πιστεύω ότι θα μπορούν να ελέγχουν και να κόβουν πάλι πρόστιμα. Βασικά πιστεύω ότι επειδή μπορεί να έχει πρόστιμο και ο ιδιοκτήτης, εκείνος θα στο επιβάλλει και αν σου αρέσει.Δεν θα το ρισκάρει πάντως.Οπως έγινε με το κάπνισμα.
Όσο για τα μαγαζιά με τα ρούχα η ότι αντικείμενο, δεν νομίζω ότι θα σου πει κανείς να μην τα πιάνεις.Απλως αν είναι μαγαζί με σχετική κίνηση,θα σε κοιτάνε στραβά,αν αργείς, γιατί θα περιμένουν και άλλοι να μπουν.
Για αυτό φρόντισε να ψωνίζεις.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Για ένα διάστημα, κανένα δίμηνο το κόβω, πιστεύω ότι θα ισχύει η κοινωνική αποστασιοποίηση.
Πως το βλέπω... για καφέ, μπάρ, εστιατόρια λίγα τραπέζια,σε απόσταση (το έχουν πει ήδη) και τα δύο άτομα απέναντι και όχι δίπλα.Αν δεν το τηρείς πιστεύω ότι θα μπορούν να ελέγχουν και να κόβουν πάλι πρόστιμα. Βασικά πιστεύω ότι επειδή μπορεί να έχει πρόστιμο και ο ιδιοκτήτης, εκείνος θα στο επιβάλλει και αν σου αρέσει.Δεν θα το ρισκάρει πάντως.Οπως έγινε με το κάπνισμα.
Όσο για τα μαγαζιά με τα ρούχα η ότι αντικείμενο, δεν νομίζω ότι θα σου πει κανείς να μην τα πιάνεις.Απλως αν είναι μαγαζί με σχετική κίνηση,θα σε κοιτάνε στραβά,αν αργείς, γιατί θα περιμένουν και άλλοι να μπουν.
Για αυτό φρόντισε να ψωνίζεις.
Ανεφαρμοστα ολα αυτα. Ουτε μια βδομαμδα δε θα κρατησουν.
 
Last edited by a moderator:

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Λογικά μάσκες και γάντια θα είναι υποχρεωτικά
Δεν ειναι τωρα υποχρεωτικα που τα μετρα κοινωνικης απομονωσης ειναι σε ισχυ και θα ειναι μετα που τα μετρα θα αρχισουν να αρονται και μαλιστα καλοκαιριατικα που και ο ιος ειναι πιο ακινδυνος αλλα και η ζεστη πιο αφορητη? Χλωμο το κοβω να ληφθει καν τετοια αποφαση αλλα ακομα και αν ληφθει δεν νομιζω να το εφαρμοσει παρα ενα αρκετα μικρο τμημα του πληθυσμου!


EDIT: Α εννοουσες μεσα στα μαγαζια. Απαντουσες στο Σεβρο τωρα το ειδα. Σορρυ ναι δικιο εχεις. Συμφωνω!
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Να μεταφερω και μια πληροφορια απο γνωστο μου που δουλευει ως junior intern για το γραφειο του μελους της Κομισιόν Τιερί Μπρετόν :

Παροτι απο ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ (χωρις καμια αποφαση της ΕΕ δηλαδη) κοψαμε τις πτησεις απο πολλες χωρες, η ελληνικη κυβερνηση πρωτοστατει στην πιεση προς την Κομισιον να παρουσιασει αμεσα η ΕΕ πλανο για τις πτησεις και τα αεροδρομια, δηλαδη μια κοινη πολιτικη για ολες τις χωρες για να σωσει τον τουρισμο.

Για οποιον δεν καταλαβε γιατι γινεται αυτο, η κυβερνηση θελει να πεταξει το μπαλακι "επαναφερω τις πτησεις" απο πανω της ωστε σε τυχον στραβη η απαντηση να ειναι "ακολουθουμε τις οδηγιες της ΕΕ".
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom