Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Ανταλλάσω Barilla No7 με Μίσκο Νο5. Είναι το μόνο που μου λείπει:D
υ.γ το διάβασα στο τουιτερ και ειπα να το μοιραστώ μαζί σας:innocent:
Μητροπολίτης Μόρφου: Αποτέλεσμα αμαρτίας ο κορωνοϊός

Το θέμα αναπαράγεται σε πολλές "ειδησεογραφικές" ιστοσελίδες. Το σχετικό βίντεο (προφανώς κατόπιν "ουράνιας" παρέμβασης) δεν είναι πλέον διαθέσιμο...

Και μετά απορούμε με τις αντιδράσεις του κόσμου λόγω του κορωνο(παρανο)ιού...
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Αφηνω απαλα αυτο εδω, με τη σημειωση οτι περιπου 37.000.000 ειναι ανασφαλιστοι και 41.000.000 υποασφαλισμενοι (απο Yale study) στις ΗΠΑ.

When he developed flu-like symptoms after returning to Miami from a work trip to China, Osmel Martinez Azcue took himself to Jackson Memorial Hospital for testing. He asked for a flu test instead of the CT scan hospital staff wanted to conduct.

The flu test came back positive. Two weeks later, Azcue received an insurance claim for $3,270. His portion: $1,400.
...
“One of the disadvantages the US has in trying to tackle Covid-19 is that many people avoid going to see a health care provider because they are worried about the cost,” said Gavin Yamey, professor of global health and public policy at Duke University. “You absolutely want people in this situation to be going to see a health provider.”


FB_IMG_1582928381210.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
θα κανουν και στη αμερικη οτι και στη ελλαδα. θα σταματησουν τις καρναβαλικες εκδηλωσεις.
Ολο το αρθρο εδω. 1400 ηταν η συμμετοχη του στον λογαριασμο της εξετασης. Δεν λεει καπου "μισθος", αλλα μαλλον το ειδες και εκανες edit


https://www.washingtonpost.com/opinions/2020/02/26/coronavirus-makes-case-medicare-for-all/
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Από αυτούς που απεβίωσαν το 2019 το 87% δεν είχε κάνει το εμβόλιο.
Το αντίθετο φαίνεται να συμβαίνει. Οι ευάλωτες ομάδες ΔΕΝ κάνουν το εμβόλιο.
Είναι εξόφθαλμο να συσχετίζεις το ποσοστό εμβολιασμού του ευάλωτου πληθυσμού με το ποσοστό των ευάλωτων μη εμβολιασμένων ανάμεσα στα θύματα! Δεν μπορώ να το πω πιο απλά: 290 άνθρωποι που έπρεπε να εμβολιαστούν, δεν εμβολιάστηκαν και αρρώστησαν σοβαρά, από αυτούς οι 130 πέθαναν. Λογικά αυτοί είναι το συντριπτικό ποσοστό μεταξύ των θυμάτων. Ο ευάλωτος πληθυσμός είναι λίγα εκατομμύρια. Επιπλέον αυθαίρετα εξισώνεις το ποσοστό εμβολιασμού αυτών που αρρώστησαν με το ποσοστό εμβολιασμού αυτών που δεν αρρώστησαν. Ούτε καν ένδειξη δεν είναι.

Οι μονοι ηλικιωμενοι που εχω υποχρεωτικα στενες επαφες ειναι τα πεθερικα μου. Μη μου βαζεις ιδεες και παω και κολλησω εθελοντικα τον ιο.
Τι έκαναν οι Ευρωπαίοι στο παλιό καλό σου χιούμορ;! Προτιμώ να σε θυμάμαι να μιλάς για τους δικούς σου γονείς.

Φυσικα και δεν μιλαω για ενα εμβολιο αλλα για την αλογιστη χρηση απο αρκετο κοσμο. Που απο τη μια βαζει κιλα χημικων στον οργανισμο του και απο την αλλη σταματα τις δραστηριοτητες του φοβουμενος μην κολλησει κοροναιο.

Και δεν μιλαω αποκλειστικα και μονο για τα φαρμακα αλλα για πασης φυσεως χημικα: φαρμακα, φυτοφαρμακα, βαφες, αρωματα, καλλυντικα, μικροπλαστικα, καυσαερια, καπνισμα, αλκοολ, ραδιενεργεια και ο,τι αλλο.

Με αλλα λογια μου φαινεται παραλογο να απομονωνεται καποιος προκειμενου να μην κολλησει εναν ιο αλλα να μην κανει τιποτα για να προστατευτει απο αλλα πραγματα που ειτε προκαλουν θανατο, ειτε επιβαρυνουν την υγεια στερωντας του μια καλη ζωη.
Αφού τη μισαλλοδοξία την καυτηριάζουμε, ας σεβόμαστε και το δικαίωμα επιλογής -όσον αφορά τον εαυτό μας και μόνο- και από τι επιλέγουμε να ριψοκινδυνεύσουμε να πάμε. Την κοινωνική μας ασφάλιση τη χρυσοπληρώσαμε.
Ναι, κάτι κάνω απ' όσα γράφεις.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα. Είμαι εκπαιδευτικός σε σχολείο της Αθήνας. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται μαθητής μας στο Μιλάνο και επιστρέφει οσονούπω. Τηλεφωνήσαμε στον ΕΟΔΥ για το τι πρέπει να κάνουμε όταν επιτρέψει και μας είπαν ότι αν νιώθει καλά ας μπει στην τάξη.
Είμαστε υπερβολικοί ως εκπαιδευτικοί να ανησυχούμε για μας και για τους μαθητές;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Καλημέρα. Είμαι εκπαιδευτικός σε σχολείο της Αθήνας. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται μαθητής μας στο Μιλάνο και επιστρέφει οσονούπω. Τηλεφωνήσαμε στον ΕΟΔΥ για το τι πρέπει να κάνουμε όταν επιτρέψει και μας είπαν ότι αν νιώθει καλά ας μπει στην τάξη.
Είμαστε υπερβολικοί ως εκπαιδευτικοί να ανησυχούμε για μας και για τους μαθητές;
Ο δικος σας Διευθυντης τι οδηγιες πηρε απο τον ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ του? Οχι τον ΕΟΔΥΥ, δεν ειναι προισταμενος σας και το τηλεφωνημα δεν ειναι οδηγια που αποδεικνυεται αν ζητηθει ουτε εχει δικαιωμσ να σας πει ποιος κανει μαθημα και ποιος οχι . Και φυσικα μονο γιατρος βεβαιωνει ποιος ανηλικος νιωθει καλα.. Καμια τηλεφωνικη οδηγια δεν ειναι καλη αυτη τη στιγμη, θελετε κατι εγγραφως να καθησυχασετε οποιον αγωνια.
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Οσο ειναι ο Κικίλιας υπ υγειας δε φοβόμαστε corona virus.
Εχει σχεδιο με τον υπουργο εργασιας , να αφανίσει συνταξιούχους απο τον κοροναιο για να μειωθεί η ασφαλιστική δαπάνη
Εμεις οι νέοι στηρίζουμε Κικίλια....

https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα. Είμαι εκπαιδευτικός σε σχολείο της Αθήνας. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται μαθητής μας στο Μιλάνο και επιστρέφει οσονούπω. Τηλεφωνήσαμε στον ΕΟΔΥ για το τι πρέπει να κάνουμε όταν επιτρέψει και μας είπαν ότι αν νιώθει καλά ας μπει στην τάξη.
Είμαστε υπερβολικοί ως εκπαιδευτικοί να ανησυχούμε για μας και για τους μαθητές;
΄Πάντως σε ανάλογη περίπτωση (το παιδί Α Λυκείου γύρισε από Μιλάνο τη Δευτέρα μετά από μια βδομάδα σε ιστιοπλοικούς αγώνες στη Β. Ιταλία) το σχολείο δεν έκανε τίποτα. Κάθεται μπροστά από την κόρη μου. Ευτυχώς μέχρι τώρα είναι καλά. Έμαθα όμως ότι το σχολείο θα απολυμανθεί το τριήμερο. Γενικά δεν υπάρχει σαφές πλαίσιο.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Δεν εχει νοημα ουτε να κλειστουμε σπιτι μας ουτε να ζηταμε καραντινα για οποιον τολμησε να παει ενα ταξιδι, λιγη κοινη λογικη χρειαζεται ωστε οντως ενας νεος και υγειης νοσουντας να μην παρει στο λαιμο του 3-4 ατομα απο ευπαθεις ομαδες που οντως παιζει να εχουν σοβαρο θεμα αν νοσησουν. Πχ αν παω το ταξιδι μου και 2 μερες αφου γυρισω διαβασω οτι εκει που ταξιδεψα τα κρουματα απο 3 εγιναν 500 (οπως πχ στην ιταλια) καλο ειναι και ας μην εχω συμπτωματα για τις επομενες 5-6 μερες να λαβω καποια μετρα. Ας δω την ταινια που θελω στο σινεμα την επομενη βδομαδα αντι για αυριο, ας μην επισκευθω στο νοσοκομειο τον 80χρονο θειο μου, ας πλυνω τα χερια πριν μπω στο μετρο και πιασω παντου, ας πατησω το κουμπι του ασανσερ με τον αγκωνα αντι με το δαχτυλο. Τιποτα απο αυτα δε με επιβαρυνει τρομερα η μου χαλαει την καθημερινοτητα. Αποκλυει αν εχω τον ιο να τον μεταδωσω? Οχι αλλα περιοριζει καποιους τροπους μεταδωσης. Δειχνει και στους αλλους οτι εχω συνειδηση και βοηθα στο να καταλαγιασει η υστερια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
1) το σχολείο δεν έκανε τίποτα.
2) Γενικά δεν υπάρχει σαφές πλαίσιο.
1) Αυτο δεν μπορει να το ξερει ενας γονιος. Το σχολειο εφαρμοζει τις οδηγιες που ελαβε, γιατι κανεις δεν παιζει κορωνα γραμματα τη δουλεια του ουτε θελει μηνυσεις.
2) Αυτο δεν ειναι προβλημα (σε πρωτη φαση). Υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνονται (και αδρα) για να παιρνουν τις κρισιμες αποφασεις οταν το πλαισιο ειναι ασαφες. Προβλημα ειναι οταν δεν τις παιρνουν και πετανε την ευθυνη της αποφασης στον πιο αδυναμο κρικο (τους εκπαιδευτικους η ανηλικα "ειπε οτι ενιωθε καλα") η ασχετους φορεις (ΕΟΔΥΥ).
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom