Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Μεγάλες κουβέντες λες, κάνε υπομονή θα είμαστε εδώ και το φθινόπωρο και θα λέμε Χ νεκροί από τον ιό και 10.000 άνεργοι λόγω μέτρων.
Αν πάλι δεν μπούμε σε μεγάλη ύφεση θα συμφωνήσω μαζί σου.
Παρακολουθωντας τις συζητησεις σε ευρωπαικο επιπεδο, ειναι ενα πανευρωπαικο προβλημα (οχι μονο αλλα εδω ζουμε) που θα εχει πολιτικη λυση.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Κάθε πόσους άνεργους δικαιολογείται ένας νεκρός για να μπορέσουμε να κάνουμε τον υπολογισμό το φθινόπωρο
Η σωστή ερώτηση ειναι "Γιατί άλλες χώρες μπήκαν πιο αργά σε lock down και βγήκαν πιο νωρίς ? Και μάλιστα με περισσότερους νεκρούς."
Αν μπορείς λύσε μου την απορία για τις ομάδες υγείας αυτών των χωρών.

Τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα τα έχω ακούσει από αυτούς που δε φοράνε κράνος στο μηχανάκι
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου, το κράνος σώζει ζωές όπως και η ζώνη. Η διαφορά είναι ότι στη μάσκα έγινε κωλοτουμπα. Το κράνος κ η ζώνη πάντα ξέραμε ότι σώζουν ζωές.

@paefstra συμφωνώ μαζί σου και μακάρι να βρεθεί κοινή λύση.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Η Κίνα εκτός από μάσκες είχε και ΤΕΣΤ. ήξερε την πραγματική εξάπλωση στο πληθυσμό. Εμείς δε ξέρουμε η δε μας το λένε. Ήδη στη Γερμανία μιλάνε για γελοία ποσότητα τεστ και ότι όλο αυτό γίνεται για προσπάθεια να φανεί ότι είμαστε ασφαλής χώρα για προσέλκυση τουριστών.
Όλοι μιλάνε για 80% και πλέον μείωση τουρισμού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Η Κίνα εκτός από μάσκες είχε και ΤΕΣΤ. ήξερε την πραγματική εξάπλωση στο πληθυσμό. Εμείς δε ξέρουμε η δε μας το λένε. Ήδη στη Γερμανία μιλάνε για γελοία ποσότητα τεστ και ότι όλο αυτό γίνεται για προσπάθεια να φανεί ότι είμαστε ασφαλής χώρα για προσέλκυση τουριστών.
Όλοι μιλάνε για 80% και πλέον μείωση τουρισμού.
Αν δεν ανοιξουν οι πτησεις, ποιος θα ερθει. Μονο το καθαρο κουτελο θα μεινει και στην ουσια τζιφος.
Αν ανοιξουμε εμεις μονομερως αλλα οι αλλοι μεινουν κλειστοι, παλι τζιφος. Το θεμα του τουρισμου ειναι μετεωρο τελειως οταν δεν εχει λυθει ακομη το θεμα πως θα πανε τα παιδια σε ολη την Ευρωπη σχολειο η ο αρρωστος στο νοσοκομειο νιωθοντας αφαλεις. Δεν ξερω αν φανηκε χθες, αλλα υπαρχει επιφυλαξη για νηπια και παιδια ως τα 12 για υποχρεωτικη παρουσια στο σχολειο τελος Ιουνη, αμφιβαλλω οτι η προτεραιοτητα ειναι ο τουρισμος.
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
880
Likes
6.553
Η σωστή ερώτηση ειναι "Γιατί άλλες χώρες μπήκαν πιο αργά σε lock down και βγήκαν πιο νωρίς ? Και μάλιστα με περισσότερους νεκρούς."

Αν μπορείς λύσε μου την απορία για τις ομάδες υγείας αυτών των χωρών.
Θα προτιμούσα να μου έλυνες εσύ την απορία που μου δημιούργησες με αυτό που έγραψες αλλά φαίνεται να το αποφεύγεις προσπαθώντας να με πας αλλού με μία ανοιχτή ερώτηση για κάτι που δεν είναι απορία μου.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@poised η ερώτηση σου

Κάθε πόσους άνεργους δικαιολογείται ένας νεκρός για να μπορέσουμε να κάνουμε τον υπολογισμό το φθινόπωρο;
1 νεκρός από τις οικονομικές επιπτώσεις - 1 νεκρός λόγω ιού. Ίδια αξία έχει η ανθρώπινη υπόσταση για εμένα. Όταν λέω άνεργος (εννοώ αυτούς που θα καταλήξουν στα χειρότερα, π.χ. αυτοκοντονίες κτλ).

Αν είναι να σώσαμε 200 - 300 άτομα και να πεθάνουν 2000 (π.χ. πείνα, αυτοκτονίες κτλ) τότε δεν βρέθηκε η χρυσή τομή.

Χρυσή τομή (δηλαδή σωστά μέτρα) σημαίνει ότι σταθμίζω έτσι την κατάσταση ώστε να υπάρχει ισορροπία.

Ούτε θα ήθελα ο διαβητικός παππούς μου να πεθάνει, ούτε ο φίλος μου να πηδήξει από το παράθυρο γιατί είναι έγγυος η γυναίκα του και εκείνος δουλεύει σεζόν. (τυχαία παραδείγματα).


Τώρα λύσε μου και εσύ την απορία @poised, οι ομάδες υγείας των άλλων χωρών που με περισσότερα κρούσματα έκλεισαν πιο μετά από εμάς και άνοιξαν πιο νωρίς, βλέπουν κάτι που η Tsiorda's team δεν βλέπει;

Πάντα είμαι της μέσης λύσης, και συνήθως οι σταθερά αναπτυσσόμενες χώρες είναι το καλύτερο παράδειγμα.
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
880
Likes
6.553
Οκ, άρα συγκρίνεις νεκρούς από οικονομική ένδεια με νεκρούς από τον ιό, έναν προς ένα. Αυτό είναι κάτι που θα μπορούμε να το μετρήσουμε το φθινόπωρο (με κάποια δυσκολία ως προς το πρώτο μέρος της εξίσωσης, πάντως είναι σχετικά μετρήσιμο).

Για το ερώτημά σου, δε με ενδιαφέρει να τοποθετηθώ, κυρίως γιατί δε βρίσκω κάποιο ατομικό ενδιαφέρον στο να χάσω χρόνο να ψάξω και να αναπτύξω άποψη. Η διαίσθησή μου είναι ότι δεν υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά που να αξίζει τον κόπο. Αν έχεις κάποια θέση που μπορείς να υποστηρίξεις με επιχειρήματα και από την οποία θα βγαίνει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα, θα χαρώ να την ακούσω (και δεν το λέω ειρωνικά).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Μεγάλες κουβέντες λες, κάνε υπομονή θα είμαστε εδώ και το φθινόπωρο και θα λέμε Χ νεκροί από τον ιό και 10.000 άνεργοι λόγω μέτρων.
Αν πάλι δεν μπούμε σε μεγάλη ύφεση θα συμφωνήσω μαζί σου.
Η πρωτη φαση ηταν απολυτως επιτυχης απο τον αριθμο των νεκρων. Σε υφεση μπαινει ολος ο πλανητης, οχι μονο η Ελλαδα. Αλλα ναι, φταιει ο Τσιοδρας, ξεχασα, μας εβαλε συν τοις αλλοις και σε υφεση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Επισης ειναι εντυπωσιακο καποιος να πιστευει οτι σε μια παγκοσμιοποιημενη οικονομία και με το χαμο που εχει γινει εσυ θα μεινεις οικονομικα αλωβητος και χωρις επιπτωσεις. Λες και υπάρχει χωρα στο πλανητη που θα τη γλυτωσει, λες κ φταιει το λοκνταουν του Τσιοδρα. Δηλ αν ηταν ολα ανοικτά στη χωρα και είχαμε εκατομβες νεκρων η οικονομια θα πετουσε (ΛΟΛ) και οι τουριστες θα εκαναν ουρες. Πλήρης αρνηση πραγματικοτητας.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Σε υφεση μπαινει ολος ο πλανητης
Είναι αυτονόητο αυτό, ωστόσο μετράει το % σε όλα.

Είναι αλλιώς να μπεις σε μία ύφεση 5% και να την ξεπεράσεις σε 1-2 χρόνια και αλλιώς το να πέσεις στα σκ@τ@ και να μπεις σε ύφεση σε 20% και να κάνεις 5-7 χρόνια να την ξεπεράσεις.

Επισης ειναι εντυπωσιακο καποιος να πιστευει οτι σε μια παγκοσμιοποιημενη οικονομία και με το χαμο που εχει γινει εσυ θα μεινεις οικονομικα αλωβητος και χωρις επιπτωσεις.
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο σε όλα μετρούν τα ποσοστά. Είπε κανείς ότι κάποια χώρα θα μείνει αλώβητη? Αλλά τα ποσοστά θα καθορίζουν την ύφεση.

Όταν βγαίνουν στην Αμερική και λένε "η κρίση θα είναι χειρότερη από το 1929" προφανώς συγκρίνουν οικονομικά μεγέθη, αλλιώς θα έλεγαν "η κρίση θα είναι πιο ήπια από το 2008".
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Ως προς τα ποσοστα λοιπον, που ορθα θετεις, φταιει καποιος αλλος που ειμαστε τα γκαρσονια της Ευρωπης; Οταν το ΑΕΠ σου είναι σε μεγαλο ποσοστο Τουρισμος και ο Τουρισμος παγκοσμιως εχει καταρρευσει, ειναι επομενο οτι οι χωρες που εχουν βασιστει εκει θα τον πιουν και περισσότερο. Αντι λοιπον να κατηγορουμε τις αποφάσεις των γιατρων που σωσαν χιλιάδες ζωες, μήπως η δικαιολογημενη αγανακτηση και αγωνία των ανθρωπων να επικεντρωθει οχι στις επιστημονικες αποφάσεις, αλλα στις καθ αυτο πολιτικες και να απαιτησουν μετρα ανακουφισης απο τη κυβερνηση πχ αναστολή φορολογικων και δανειακών υποχρεώσεων επιχειρηματιων του τουρισμου και κινητρα να σωθει οτι σωνεται απο τον εσωτερικό τουρισμο; Ξενοι, μαλλον, δε θα ερθουν. Και μηδεν κρουσματα να ειχαμε δε θα ερχονταν. Δε φταίει κανενα λοκνταουν γι αυτο. Υπήρξαν αλλωστε κ πολυ χειροτερα και πιο βαναυσα απο το δικο μας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το θέμα είναι ότι εμείς δεν πρέπει να συγκρινόμαστε οικονομικά με άλλες ευρωπαϊκές χώρες γιατί όντας σε πολύ χειρότερη οικονομική κατάσταση, η ύφεση που θα βιώσουμε θα είναι πολύ μεγαλύτερη. Εδώ στην Ελλάδα πρωτοστατούντος του 'ψάλτη' έγινε κάτι αξιοπερίεργο: λάβαμε πιο σκληρά μέτρα που θα βυθίσουν τη χώρα σε τρομερότερη ύφεση απ' ό,τι έλαβαν άλλες ευρωπαϊκές χώρες με πιο εύρωστες οικονομίες που θα είχαν και μεγαλύτερο περιθώριο να κλείσουν τις οικονομίες τους όπως εμείς και όμως δεν το έκαναν.

Σαν παράδειγμα στην επικοινωνία της Κομισιόν της 13ης Μαρτίου 2020, επισημαίνεται ότι η επίπτωση του κορώνα στην ΕΕ και στην Ευρωζώνη σε μονάδες μείωσης του πραγματικού ΑΕΠ θα είναι της τάξης του 2,5%. Όταν λοιπόν διαβάζω ότι στην Ελλάδα θα βιώσουμε ύφεση πολλαπλάσια αυτού του ποσού, τότε καταλαβαίνω πόσο λάθος έκανε η κυβέρνηση ακούγοντας τυφλά τις οδηγίες των 'ειδικών'-λοιμωξιολόγων οι οποίοι στο βωμό των δογματισμών και των θεωριών τους δε νοιάστηκαν για την οικονομική καταστροφή που προκαλούν. Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό και συνεχίζει να μιλάει για νεκρούς που σώθηκαν, τότε μάλλον ζει σε κάποια προστατευμένη γυάλα. Επίσης, να συμπληρώσω ότι οι μέχρι τώρα νεκροί απ' τον κορώνα δεν έχουν ξεπεράσει τους νεκρούς από τα κύματα εποχικής γρίπης προηγουμένων ετών για τα οποία φυσικά ουδέποτε ελήφθησαν μέτρα καραντίνας και ουδέποτε προκλήθηκε κάποια οικονομική ύφεση. Δεν υπήρχε και ο Τσιόδρας όμως τότε, ευτυχώς.

https://ec.europa.eu/info/sites/inf...d-economic-response-covid19-march-2020_en.pdfIn its interim Winter Economic Forecast released on 13 February 2020, the European Commission projected subdued GDP growth in the EU and the euro area at 1.4% and 1.2% in 2020 and in 2021, respectively.

The direct impact through all channels is estimated to reduce real GDP growth in 2020 by 2.5 percentage points compared to a situation where there would be no pandemic. Given that real GDP growth was forecast to be 1.4% for the EU in 2020, this would imply it could fall to just over -1% of GDP in 2020, with a substantial but not complete rebound in 2021.
 
  • Like
Reactions: Ntt
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.346
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom