Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Και νομίζω ότι διάβασα ότι το ποσοστό θνησιμότητας κυμαίνεται κοντά στο 2,3%, ενώ αρχικά ήταν 3%.
Μια και ανέφερες στατιστικά.Όταν διαβάζω ότι το 80% των νοσούντων είναι ήπιας μορφής,
άρα την περνάνε την αρρώστια είτε χωρίς να το πάρουν χαμπάρι,είτε μην δίνοντας και μεγάλη
σημασία στην αρρώστια αφού έχει ήπια συμπτώματα,τότε το ποσοστό θανάτων είναι χαμηλότερο.
Το 2,3% ή το 3% είναι αποτέλεσμα των καταγεγραμμένων περιπτώσεων στα νοσοκομεία που είναι
των πιο βαριά ασθενών του ποσοστού 20%.
Γιατί μην μου πείτε ότι με ένα συνάχι ή λίγο βήχα (στα ήπια συμπτώματα αναφέρομαι) τρέχουν
όλοι στα νοσοκομεία;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Με ασχημα ταξιδιωτικα νεα μπαινει ο μηνας. Μετα την ακυρωση πτησης της ΑΑ ΝΥ-Μιλανο, ακυρωνει η Turkish ολες τις πτησεις για Ιταλια. Ειμαστε οι επομενοι? Αντε να μπει ο Απριλης να τον ξεχασουμε.
Πωω κ φευγω με τουρκις. Με ανησυχει τρελα η κατασταση. Κι εχω 3 εβδομαδες ακομα στις οποιες μπορει να γινει ο χαμος
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Το 2,3% ή το 3% είναι αποτέλεσμα των καταγεγραμμένων περιπτώσεων στα νοσοκομεία που είναι
των πιο βαριά ασθενών του ποσοστού 20%.
Γιατί μην μου πείτε ότι με ένα συνάχι ή λίγο βήχα (στα ήπια συμπτώματα αναφέρομαι) τρέχουν
όλοι στα νοσοκομεία;
@panpan αυτη τη στιγμη ειναι στο 3,4% στο γενικο πληθυσμο. Θα φανει πιο ξεκαθαρα οσονουπω που θα γινουν 100.000 τα κρουσματα και γινουν καπου 3.400 οι νεκροι.
Το παραδειγμα του Ιραν με πολυ μεγαλο ποσοστο θανατων δειχνει πως και οι σοβαρα αρρωστοι μπορει να μη δινουν στοιχεια. Επισης θα παρατηρηθουν εκπληξεις απο ΗΠΑ που κοστιζει 3.000 ο ελεγχος για τους ανασφαλιστους. Γι αυτο ο WHO ακομη δεν δινει ποσοστο θνησιμοτητας και κραταει πισινη.
Βεβαια πολυ μεγαλυτερη σημασια εχει ποσοι καταληγουν σε ΜΕΘ γιατι το προβλημα ειναι κυριως οι αντοχες των συστηματων υγειας. Πχ χθες εβλεπα οτι το 10% στην Ιταλια ειναι σε μοναδες εντατικης. Κοινως, καλυτερα να κολλησει καποιος νωρις στην Ελλαδα για να βρει θεση, γιατι θα γινει το ελα να δεις αργοτερα.
20200301_113116.jpg
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μήπως να ανοίξουμε κι άλλο thread για το προσφυγικό;
Επειδή το θέμα είναι και πολιτικό, όχι. Και καλό θα είναι να αυτοπεριοριζόμαστε και να μην ξεφεύγουμε σε τέτοιες συζητήσεις.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επειδή το θέμα είναι και πολιτικό, όχι. Και καλό θα είναι να αυτοπεριοριζόμαστε και να μην ξεφεύγουμε σε τέτοιες συζητήσεις.
Αστειεύομαι προφανώς...εννοούσα πώς οι ταξιδιωτικές συζητήσεις έχουν εκτροχιαστεί από την επικαιρότητα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αστειεύομαι προφανώς...εννοούσα πώς οι ταξιδιωτικές συζητήσεις έχουν εκτροχιαστεί από την επικαιρότητα!
Έχει πληγεί ο κλάδος μας :haha:
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Σήμερα σε παράσταση με πάνω από τα μισά εισιτήρια πωλημενα, το γήπεδο ήταν θλιβερά άδειο.

Επίσης σήμερα, οι γονείς μου επιβιβάστηκαν κανονικά για ολιγοήμερη κρουαζιέρα. Το καράβι όχι φουλ, αλλά αρκετά γεμάτο, μερικά μεγάλα ρωσικά γκρουπ. Οδηγίες από τα μεγάφωνα για συνεχές πλύσιμο χεριών, ούτε μάσκες ούτε λήψη θερμοκρασίας.
αν επιτρέπεται με ποιά εταιρία και απο ποίο λιμάνι? έχουμε κανονίσει και εμεις κρουαζιέρα και δεν ξέρουμε τι θα γίνει τελικά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απο ΗΠΑ που κοστιζει 3.000 ο ελεγχος για τους ανασφαλιστους.
Ο ελεγχος γινεται μονο απο το CDC και ειναι δωρεαν. Θα εννοεις τα περιξ, αν δηλ χρειαστει κατι αλλο η θεραπεια. Ο ελεγχος μονο του ιου δεν χρεωνεται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν επιτρέπεται με ποιά εταιρία και απο ποίο λιμάνι? έχουμε κανονίσει και εμεις κρουαζιέρα και δεν ξέρουμε τι θα γίνει τελικά
Πειραιάς, Crystal κάτι λέγεται νομίζω το πλοίο, την εταιρεία δεν την ξέρω.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Αποτέλεσμα αμαρτίας ο κορωνοϊός..
Αποτέλεσμα αμαρτίας ήταν και έξοδος μας από τον παράδεισο (αμάν ρε Ευα ήταν ανάγκη να φας το "μήλο" θα ζούσαμε ζωαρα χωρίς εγνοιες).. δεν βάζουμε μυαλό τελικά..
Άλλα και Συ δείξε λίγο έλεος στα κατ΄εικόνα και κατ΄ομοίωση πλάσματα σου.. τόσα ταξιδια πάνε χαμένα αλλά εχει και ενα καλό η όλη κατάσταση .. μειώθηκε η ρύπανση..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.700
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom