Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Σκληροτερα μετρα...... Το μονο που μενει πλεον να κανουν ειναι να μπουκαρουν στα σπιτια και να σπανε συναθροισεις ανω των 10 ατομων :haha:
Αυτό γίνεται ήδη .. αμα πάρεις τηλέφωνο ότι δίπλα σου κάνουν πάρτυ 15 άτομα τέλος... μπουκαρανε μέσα με αντισφυξιογόνες μασκες με αντισηπτικά και ναυλον γαντια κλ .. ειδικά αμα έχεις και αχτι στον γείτονα βάζεις και λίγο σάλτσα του στυλ "ένας απο αυτούς μου μοιάζει για Κινέζος"..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
H απορία μου είναι ποια κυβέρνηση θα θελήσει να άρει όλα αυτά τα ωραία μέτρα που θα έχουν εγκλωβίσει τους πολίτες στα διαμερίσματά τους, άρα μειώνοντας την εγκληματικότητα, την τρομοκρατία, την κίνηση στους δρόμους, τα ατυχήματα, τις κοινωνικές αναταραχές, τις απεργίες, το θρησκευτικό συνωστισμό, τη μετακίνηση προσφύγων και μεταναστών σε δυτικές χώρες λόγω του φόβου του ιού, τη μετάδοση απλών ασθενειών όπως το κρυολόγημα, τα οποία διευκολύνουν αφάνταστα το έργο οποιασδήποτε κυβέρνησης.

Το πολύ πολύ να κόβουν κάθε τρίμηνο τεχνητό χρήμα απ' την ΕΚΤ μέσω ποσοτικής χαλάρωσης και να μας δίνουν ένα επίδομα για να κάνουμε σουπερμάρκετ ντελίβερι (γιατί λογικά κάποια στιγμή θα πρέπει να προχωρήσουν και σε μείωση της φυσικής προσέλευσης κόσμου σ' αυτά).
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Αυτό γίνεται ήδη .. αμα πάρεις τηλέφωνο ότι δίπλα σου κάνουν πάρτυ 15 άτομα τέλος... μπουκαρανε μέσα με αντισφυξιογόνες μασκες με αντισηπτικά και ναυλον γαντια κλ .. ειδικά αμα έχεις και αχτι στον γείτονα βάζεις και λίγο σάλτσα του στυλ "ένας απο αυτούς μου μοιάζει για Κινέζος"..
Μονο με τηλ αλλου..... Γιατι η χωρα δεν εχει τη τοση μεγαλη αστυνομικη δυναμη για να ελεγχει τα παντα.. Βεβαια διολου απιθανο να βγαλει και το στρατο εξω στους δρομους. Γνωστος μου φανταρος μου ειπε οτι αιωρειται μια τετοια ιδεα...

Κατα τα λοιπα πιστευω οτι κατι θα προβλεψουν και γι αυτους που ειναι εκτος χωρας και δεν θα προλαβουν να γυρισουν.Σημερα το απογευμα στην ανακοινωση θα φανει...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
H απορία μου είναι ποια κυβέρνηση θα θελήσει να άρει όλα αυτά τα ωραία μέτρα που θα έχουν εγκλωβίσει τους πολίτες στα διαμερίσματά τους, άρα μειώνοντας την εγκληματικότητα, την τρομοκρατίας, την κίνηση στους δρόμους, τα ατυχήματα, τις κοινωνικές αναταραχές, τις απεργίες, το θρησκευτικό συνωστισμό, τη μετάδοση απλών ασθενειών όπως το κρυολόγημα, τα οποία διευκολύνουν αφάνταστα το έργο οποιασδήποτε κυβέρνησης.

Το πολύ πολύ να κόβουν κάθε τρίμηνο τεχνητό χρήμα απ' την ΕΚΤ μέσω ποσοτικής χαλάρωσης και να μας δίνουν ένα επίδομα για να κάνουμε σουπερμάρκετ ντελίβερι (γιατί λογικά κάποια στιγμή θα πρέπει να προχωρήσουν και σε μείωση της φυσικής προσέλευσης κόσμου σ' αυτά).
Οι συνέπειες στην οικονομία θα είναι τεράστιες κι ας εθελοτυφλούν κάποιοι . Ακούγεται ήδη έντονα ότι ετοιμάζονται νέα capital controls.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Γιατι η χωρα δεν εχει τη τοση μεγαλη αστυνομικη δυναμη για να ελεγχει τα παντα..
Τεχνολογίες ελέγχου μετακινήσεων και θέσης πολιτών υπάρχουν... κάμερες θερμικές και απλές, βραχιολάκια με gps trackers, θέση κινητού τηλεφώνου (το ξεκίνησε το Ισραήλ για να ελέγχει νοσούντες ή άτομα που ενδέχεται να πρέπει να μπουν σε καραντίνα) κτλ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
H απορία μου είναι ποια κυβέρνηση θα θελήσει να άρει όλα αυτά τα ωραία μέτρα που θα έχουν εγκλωβίσει τους πολίτες στα διαμερίσματά τους, άρα μειώνοντας την εγκληματικότητα, την τρομοκρατία, την κίνηση στους δρόμους, τα ατυχήματα, τις κοινωνικές αναταραχές, τις απεργίες, το θρησκευτικό συνωστισμό, τη μετακίνηση προσφύγων και μεταναστών σε δυτικές χώρες λόγω του φόβου του ιού, τη μετάδοση απλών ασθενειών όπως το κρυολόγημα, τα οποία διευκολύνουν αφάνταστα το έργο οποιασδήποτε κυβέρνησης.

Το πολύ πολύ να κόβουν κάθε τρίμηνο τεχνητό χρήμα απ' την ΕΚΤ μέσω ποσοτικής χαλάρωσης και να μας δίνουν ένα επίδομα για να κάνουμε σουπερμάρκετ ντελίβερι (γιατί λογικά κάποια στιγμή θα πρέπει να προχωρήσουν και σε μείωση της φυσικής προσέλευσης κόσμου σ' αυτά).


Την επόμενη φορά που θα κατηγορήσεις κάποιον ότι σπέρνει πανικό για τον ιό, ξαναδιάβασε αυτό το μήνυμα σου.
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.312
Οι συνέπειες στην οικονομία θα είναι τεράστιες κι ας εθελοτυφλούν κάποιοι . Ακούγεται ήδη έντονα ότι ετοιμάζονται νέα capital controls.
Για να μπλοκάρουν την κίνηση του χρήματος ώστε να... διατηρήσουν την κίνηση του χρήματος; Ότι αν έχεις πχ τα λεφτά στη τράπεζα και τα βγάζεις λίγα λίγα θα κάνεις περισσότερες αγορές απ' ότι αν τα έχεις σπίτι και δε βγαίνεις από το σπίτι;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Την επόμενη φορά που θα κατηγορήσεις κάποιον ότι σπέρνει πανικό για τον ιό, ξαναδιάβασε αυτό το μήνυμα σου.
Το μήνυμά μου κάνει διαπιστώσεις βάσει γεγονότων. Όσο λιγότεροι άνθρωποι βγαίνουν έξω στους δρόμους έχουμε λιγότερα ατυχήματα, λιγότερα εγκλήματα, λιγότερες κοινωνικές αναταραχές, λιγότερους πιστούς στις εκκλησίες κτλ.
Όσο για τα σουπερμάρκετ ντελίβερι, στις ευρωπαϊκές χώρες προχωράνε πολύ γρήγορα και ήδη προτείνεται στον κόσμο να τα χρησιμοποιεί. Δε θα ήταν περίεργο αν ο ιός εξαπλωθεί κι άλλο να εντατικοποιηθεί το ντελίβερι.
Όσο για την ΕΚΤ αν δεν το πήρες είδηση θα μας δώσει 12 δις αεράτα ευρώ.
Κανένας πανικός, μόνο γεγονότα.
Πανικό σπέρνουν οι ειδικοί με τις εκθετικές αυξήσεις.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Η αγορά ομολόγων θα χρεοκοπήσει, η ΕΚΤ θα κόψει πολύ χρήμα και στην επόμενη κρίση θα έρθει το μεγάλο κραχ.
Τώρα είναι η πρόβα τζενεράλε.
Ουφ κινδυνολογησα!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Κατ' αρχάς δεν σας προλαβαίνω!!! Μία ώρα να λείψω για να πάω να πάρω dettol, μάσκες και κωλόχαρτο ( τα βασικά δηλαδή) και έχετε γράψει 5 σελίδες!!!:bleh::bleh::bleh::bleh:

Αφήνω το παρακάτω εδώ, ξακαθαρίζοντας ότι δεν είμαι γιατρός ούτε ειδικός στο χώρο της υγείας, αλλά αυτά που διάβασα στο παρακάτω άρθρο που 2015 μου μοιάζουν ανησυχητικά γνώριμα.

https://www.in.gr/2015/11/13/tech/d...1G-qpymwQCeiK82ajbRsY3MII7FCZehUIAB0gNKhegHRM

Θα εκτιμούσα την τοποθέτηση των ειδικών επί του θέματος.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς αδέρφια!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το μήνυμά μου κάνει διαπιστώσεις βάσει γεγονότων. Όσο λιγότεροι άνθρωποι βγαίνουν έξω στους δρόμους έχουμε λιγότερα ατυχήματα, λιγότερα εγκλήματα, λιγότερες κοινωνικές αναταραχές, λιγότερους πιστούς στις εκκλησίες κτλ.
Όσο για τα σουπερμάρκετ ντελίβερι, στις ευρωπαϊκές χώρες προχωράνε πολύ γρήγορα και ήδη προτείνεται στον κόσμο να τα χρησιμοποιεί. Δε θα ήταν περίεργο αν ο ιός εξαπλωθεί κι άλλο να εντατικοποιηθεί το ντελίβερι.
Όσο για την ΕΚΤ αν δεν το πήρες είδηση θα μας δώσει 12 δις αεράτα ευρώ.
Κανένας πανικός, μόνο γεγονότα.
Πανικό σπέρνουν οι ειδικοί με τις εκθετικές αυξήσεις.


Οι διαπιστώσεις βάσει γεγονότων είναι αυτές;


ποια κυβέρνηση θα θελήσει να άρει όλα αυτά τα ωραία μέτρα
να μας δίνουν ένα επίδομα για να κάνουμε σουπερμάρκετ ντελίβερι


Υποκειμενική κρίση τραβηγμένη απ'τα μαλλιά μου φαίνεται.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Όταν δεν αρκούν οι αστυνομικές δυνάμεις θα συνδράμει και ο στρατός ή ακόμα και για βοήθεια στις υγειονομικές υπηρεσίες ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει.. υπάρχουν αρκετοί πόροι στις ένοπλες δυνάμεις που μπορούν να συνδράμουν... που είναι το παράλογο;; Ακόμα και σε αυτές τις μακάβριες που είδαμε σήμερα στην Ιταλία..

Ναι, είναι πολύ σκληρά τα μέτρα .. αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν γνωρίζουμε και τι ακριβως συμβαίνει.. πιθανόν να μην ανακοινώνονται για ευνόητους ή άλλους λόγους..

Αυτό που γίνεται στην Λομβαρδία είναι απερίγραπτο.. δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γίνει και πως ξέφυγε η κατάσταση... ίσως αυτό να βλέπουν οι άλλες ευρωπαϊκές κυβερνήσεις και να παίρνουν τόσο επώδυνα μέτρα..

Θα μπορούσα να το παρομοιάσω σαν να προσπαθούν κάποιοι θεραπευτές να σώσουν κάποιους βαριά ασθενείς με ακραίες και επώδυνες θεραπείες οι οποίες μπορεί να ξεχαστούν και από τους ασθενείς αν όλα πάνε καλά αλλά αν δεν πάνε αλίμονο των θεραπευτών...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom