Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Γνώμη μου... είμαστε σε μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης.Για μια περίοδο θα μπορούσαν και οι ιδιώτες γιατροί να βοηθήσουν.Τα χρήματα είναι λίγα αλλά υπάρχουν πολλές ανάγκες ειδικά σε κάποιες περιοχές.
Ισχύει.Τουλάχιστον αυτοί που έχουν ήδη κάνει έναρξη και έχουν ήδη δελτία παροχής υπηρεσιών.Για τους άλλους δεν ξέρω αν συμφέρει να το κάνουν σε προσωρινή βάση.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ισχύει.Τουλάχιστον αυτοί που έχουν ήδη κάνει έναρξη και έχουν ήδη δελτία παροχής υπηρεσιών.Για τους άλλους δεν ξέρω αν συμφέρει να το κάνουν σε προσωρινή βάση.
Συμφέρει δεν συμφέρει δεν το ξέρω.Υπαρχει όμως η αλληλεγγύη στους συνανθρώπους μας. Υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται μια ιατρική συμβουλή. Να δουν έναν γιατρό για ένα πρόβλημα υγείας που έχουν, που μπορεί να είναι ο συγκεκριμένος ιός ή και οτιδήποτε άλλο έχουν.
Με πόσα λεφτά λοιπόν οι ιδιώτες γιατροί θα ήταν ικανοποιημένοι; Δεν είναι και λίγα αυτά που έχουν γλυτώσει από την φορολογία τους τόσα χρόνια.
Ας βοηθήσουν τώρα που οι άνθρωποι τους έχουν ανάγκη.
Είναι θέμα ανθρωπιάς.....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Τικ τοκ τικ τοκ τικ τοκ. Οταν 2300 ακαδημαικοι στελνουν επιστολη ανησυχιας οτι η Σουηδια πεφτει στα βραχια, ειναι θεμα ημερων η αλλαγη πλευσης.
https://www.thetoc.gr/diethni/artic...ouidias---kataigida-krousmaton-sti-stokxolmi/
Δεν το λεω για να στηριξω την πολιτικη της Σουηδιας, δεν ξερω αν ειναι σωστη ή λανθασμενη αλλα 2.300 ακαδημαικοι φανταζομαι δεν ειναι ολοι σχετικοι με το αντικειμενο, θα εχει και ακαδημαικους πολιτικης φιλοσοφιας, αστρονομιας γεωπονιας κ.ο.κ., δεν καταλαβαινω γιατι αν ο αλλος ειναι ακαδημαικος σε αλλο αντικειμενο, εχει η αποψη του πιο μεγαλη βαρυτητα απο του καθενα μας. Ετσι μπορω να μαζεψω και εγω 2.300 υπογραφες απο απλους πολιτες.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Συμφέρει δεν συμφέρει δεν το ξέρω.Υπαρχει όμως η αλληλεγγύη στους συνανθρώπους μας. Υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται μια ιατρική συμβουλή. Να δουν έναν γιατρό για ένα πρόβλημα υγείας που έχουν, που μπορεί να είναι ο συγκεκριμένος ιός ή και οτιδήποτε άλλο έχουν.
Με πόσα λεφτά λοιπόν οι ιδιώτες γιατροί θα ήταν ικανοποιημένοι; Δεν είναι και λίγα αυτά που έχουν γλυτώσει από την φορολογία τους τόσα χρόνια.
Ας βοηθήσουν τώρα που οι άνθρωποι τους έχουν ανάγκη.
Είναι θέμα ανθρωπιάς.....
Είμαι σίγουρη ότι κάποιοι ιδεολόγοι ιδιώτες ιατροί θα βοηθήσουν γιατί βλέπουν το επάγγελμα τους σαν λειτούργημα...
Είμαι όμως σίγουρη ότι οι περισσότεροι που το εύχονται να το κάνουν,
-είτε είναι με άδεια ειδικού σκοπού στο σπίτι τους και φροντίζουν τα 15χρονά τους,
-είτε κάνουν τηλεργασία και μαγειρεύουν στο σπίτι τους,
- είτε έχουν δηλώσει συνδικαλιστική άδεια για 15 μέρες,
-είτε θυμήθηκαν ξαφνικά ότι ανήκουν σε ευπαθή ομάδα ( ενώ μέχρι χθες αλώνιζαν στον κόσμο) και δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα εργασίας καμίας δημόσιας υπηρεσίας,
- είτε κάνουν εκ περιτροπής εβδομαδιαία εργασία (Η καλύτερη περίπτωση!!)
- είτε είναι εκπαιδευτικοί που θα κάνουν τηλεκπαίδευση για τους επόμενους 2 μήνες,
Κλπ....
Όλοι αυτοί που προσπαθούν με οποιοδήποτε τρόπο να διασφαλίσουν την προσωπική τους υγεία και εφευρίσκουν απίθανους τρόπους για να μην δουλέψουν, αφήνοντας εμένα και κάποιους λίγους στην οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία, πως ακριβώς δείχνουν την αλληλεγγύη τους σε αυτούς που θέλουμε τώρα να δουλεύουν;
Και δεν εννοώ μόνο στους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό...
Σε όλους όσους σήμερα θέλουμε να είναι στη θέση ευθύνης τους και να δουλεύουν για να έχουμε εμείς τα βασικά αγαθά...
Έχει χαθεί η αίσθηση του ΔΙΚΑΙΟΥ και της ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗΣ από τους περισσότερους και δυστυχώς αυτό με κάνει έξαλλη!!...
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Στην Ολλανδικη τηλεοραση ειπωθηκε αυτο που εδω εχουν σκεφτει πολλοι αλλα κανεις δεν τολμα να το πει γιατι θα πεσουν σαν τα κορακια να τον φανε : "Πόσο αξιζει να καταστρεφουμε την οικονομια μας για να σωσουμε ατομα που θα πεθαινανε σε λιγα χρονια;"

Πιστευω οτι θα δωσουν και απαντηση σ αυτο οι Ολλανδοι (στο που θα βαλουν το οριο της οικονομικης ζημιας), οπως και αλλες χωρες λιαν συντομως.

Στην Αγγλια κανεις δεν ακολουθει καραντινα, ολοι τρεχουν εξω στα παρκα, στα αγορια/κοριτσια τους, κανουν house parties κλπ (και μου το επιβεβαιωσανε γνωστοι απο διαφορετικα σημεια του νησιου). Ουτε πολυψηνεται η αστυνομια τους να κυνηγα πολιτες προς ωρας.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Στην Ολλανδικη τηλεοραση ειπωθηκε αυτο που εδω εχουν σκεφτει πολλοι αλλα κανεις δεν τολμα να το πει γιατι θα πεσουν σαν τα κορακια να τον φανε : "Πόσο αξιζει να καταστρεφουμε την οικονομια μας για να σωσουμε ατομα που θα πεθαινανε σε λιγα χρονια;"
Εσυ ομως δεν κολωσες σαν τους αλλους που δεν τολμουν, τον ξαμολησες τον δυναμιτη! Προσπαθει ο Νορθ66 με μαθηματικα μοντελα για την χαμηλη επικινδυνοτητα της πανδημιας και λογους για ανθρωπινα δικαιωματα να πεισει για την αρση της καραντινας, εξεφρασα και εγω και ο τριπακιας καποιες ενστασεις για τα μετρα αλλα εσυ με αυτο το ποστ μπηκες πολυ πολυ δυνατα στο παιχνιδι, μας εσβησες κανονικοτατα . Μακραν το δυνατοτερο ποστ απ' ολες τις σελιδες. Like μονο και μονο γιατι ειναι το πιο politically incorrect σχολιο που εχω διαβασει ποτε πανω σε αυτο το θεμα. Αυριο που θα ξυπνησει η paefstra και ο Borealis και θα το διαβασουν και θα τους φυγουν τα μαλλια, εχουν να σου σουρουν... :)

Edit: Ξαναδιαβασα το σχολιο σου βασικα σουπερλαικ και για το ποσο μα ποσο politically incorrect ειναι αλλα και γιατι ειναι απολυτα ειλικρινες και τελειως κυνικο. Βασικα δεν χορταινω να το διαβαζω ειναι πραγματικο αριστουργημα χωρις ιχνος ειρωνειας.
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εσυ ομως δεν κολωσες σαν τους αλλους που δεν τολμουν, τον ξαμολησες τον δυναμιτη! Προσπαθει ο Νορθ66 με μαθηματικα, με λογους για ανθρωπινα δικαιωματα να πεισει για την αση της καραντινας αλλα εσυ με αυτο το ποστ μπηκες πολυ πολυ δυνατα στο παιχνιδι . Μακραν το δυνατοτερο ποστ απ' ολες τις σελιδες. Αυριο που θα ξυπνησει η paefstra και ο Borealis και θα το διαβασουν και θα τους φυγουν τα μαλλια, εχουν να σου σουρουν... :)
Απο πολιτες λεγεται, και σε social media. Εννοουσα να λεχθει απο πολιτικους. Στην Ολλανδια ο τυπος που το ειπε εχει καποια θεση στην κυβερνηση, δε θυμαμαι τι ακριβως.

Νομιζει δηλαδη κανεις οτι το μοτο "και 1 ζωη αξιζει πανω απ την οικονομια" το πιστευουν οι πολιτικοι ; Ασυνειδητα παντα βαζεις ζυγαρια ζωων-οικονομιας αν εισαι πολιτικος. Καθε φορα που διανεμεις κονδυλια για την υγεια. Καθε φορα που αποφασιζεις ποσα ασθενοφορα θα εχει καθε πολη. Καθε φορα που αποφασιζεις απο που πρεπει να γινει η περικοπη. Απειρα παραδειγματα. Απλα τωρα ειναι πιο ορατο.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Απο πολιτες λεγεται, και σε social media. Εννοουσα να λεχθει απο πολιτικους. Στην Ολλανδια ο τυπος που το ειπε εχει καποια θεση στην κυβερνηση, δε θυμαμαι τι ακριβως.

Νομιζει δηλαδη κανεις οτι το μοτο "και 1 ζωη αξιζει πανω απ την οικονομια" το πιστευουν οι πολιτικοι ; Ασυνειδητα παντα βαζεις ζυγαρια ζωων-οικονομιας αν εισαι πολιτικος. Καθε φορα που διανεμεις κονδυλια για την υγεια. Καθε φορα που αποφασιζεις ποσα ασθενοφορα θα εχει καθε πολη. Καθε φορα που αποφασιζεις απο που πρεπει να γινει η περικοπη. Απειρα παραδειγματα. Απλα τωρα ειναι πιο ορατο.
Εεεε δεν ειναι ετσι το να κρασαρει το συστημα υγειας ειναι πολυ μεγαλυτερο πληγμα απο το να εχει υφεση ο τουρισμος ή αλλοι κλαδοι της οικονομιας, απλα αν φτασει η οικονομια σε σημειο τοσο τρομερης καθιζησης ωστε οι επιπτωσεις στις ζωες των ανθρωπων να ειναι χειροτερες απο αυτες της επιδημιας τοτε αλλαζει το πραγμα, αλλα οι ζωες ειναι το πρωτο πραγμα που πρεπει να σκεφτομαστε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom