Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.264
Ακριβώς. Η ιστορία έχει δείξει ότι αυτοί οι αναπνευστικοί ιοί υποχωρούν με τον ερχομό του καλοκαιριού και κανείς δε θα μας υποχρεώσει να φοράμε μάσκες επειδή θα υπάρχει ένα κρούσμα ανά 10,000,000 πληθυσμού. Όποιος φοβάται να κάτσει σπίτι του, να σφραγίσει τα πορτοπαράθυρα και να βάλει καλό κλιματιστικό γιατί έρχονται ζέστες. Οι υπόλοιποι διακοπές και μάσκα μόνο στη θάλασσα γιατί οι γιατροί λένε ότι το ιώδιο κάνει καλό.
Καλα, αν δεν γινει αρση της απαγορευσης για μπανια στη θαλασσα, αναπνοες ιωδιουχες μονο, αλλιως 150 ευρω.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Υποχρεωτική χρήση μάσκας σε διάφορες χώρες
Θεωρώ ότι πρακτικά είναι ανεφάρμοστο το μέτρο της χρήσης μάσκας στην Ελλάδα με υψηλές θερμοκρασίες πάνω από 25 βαθμούς.
Το Σάββατο με ηλιοφάνεια και υψηλή θερμοκρασία άντεξα να φορέσω μάσκα σε εξωτερικό χώρο για 10 λεπτά. Το έκανα για πρώτη φορά γιατί χρειάστηκε να πάω σε λαϊκή αγορά για πολύ λίγο και μου κοβόταν η ανάσα!
Δοκίμασε κανείς τη χρήση μάσκας με έντονη ηλιοφάνεια; Εφιάλτης!!!
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλα, αν δεν γινει αρση της απαγορευσης για μπανια στη θαλασσα, αναπνοες ιωδιουχες μονο, αλλιως 150 ευρω.
Αν τολμήσει ο Κούλης και συνεχίσει με αυτό το αφήγημα και το καλοκαίρι, δεν τον σώζει απ' το μαύρο στις επόμενες εκλογές ούτε δεξιός ούτε αριστερός ψάλτης.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.733
Likes
15.121
Θεωρώ ότι πρακτικά είναι ανεφάρμοστο το μέτρο της χρήσης μάσκας στην Ελλάδα με υψηλές θερμοκρασίες πάνω από 25 βαθμούς.
Το Σάββατο με ηλιοφάνεια και υψηλή θερμοκρασία άντεξα να φορέσω μάσκα σε εξωτερικό χώρο για 10 λεπτά. Το έκανα για πρώτη φορά γιατί χρειάστηκε να πάω σε λαϊκή αγορά για πολύ λίγο και μου κοβόταν η ανάσα!
Δοκίμασε κανείς τη χρήση μάσκας μη έντονη ηλιοφάνεια; Εφιάλτης!!!

Τι να σου πω δεν ξέρω...Συμφωνώ με τους προηγούμενους που είπαν ας βγω κι ας είναι και με στολή δύτη. Ναι το δοκίμασα κι εγώ σε λαική και με ζέστη. Βασικά φορούσαν σχεδόν όλοι νέοι,γέροι, άντρες, γυναίκες. Το σπάνιο ήταν να κυκλοφορεί κάποιος χωρίς.
Θεωρώ πιθανότερο πως η Ελλάδα θα κάνει ότι η πλειοψηφία των άλλων χωρών της ΕΕ.

(αν και εφόσον συνεχιστεί η έλλειψη μασκών μπορεί να πουν πως δεν χρειάζεται να φοράμε).
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.264
Αν τολμήσει ο Κούλης και συνεχίσει με αυτό το αφήγημα και το καλοκαίρι, δεν τον σώζει απ' το μαύρο στις επόμενες εκλογές ούτε δεξιός ούτε αριστερός ψάλτης.
1) Εχω κλεισμενες 3 διαφορετικες εκδοχες διακοπων για καλοκαιρι, ευελπιστωντας σε διαφορες πιθανες αποφασεις, αλλα καμια δεν θεωρω βεβαιη.
2) Αναμενουμε προκυρηξη εκογων πριν το επομενο μνημονιο για ανανεωση της λαικης εντολης. Κοντος ψαλμος αλληλουια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καθε μεσημερι, αφου πεσουν τα παιδια για υπνο, βαζω παπουτσια και κατηφοριζω προς τη θαλασσα. "Γυμνος", διχως μασκα (δεν χρησιμοποιω, δεν εχω, δεν ξερω ουτε καν που τις πουλανε) . Ποτε με τη γυναικα μου και ποτε μονος. Μερικες εκατονταδες μετρα αποσταση μα τοσο αγνωστη, τοσο ξεχασμενη, τοσο αλλαγμενη απο την ιδια διαδρομη των παιδικων μου χρονων. Σταματαω στα φραγκοσυκα κατω απο το λοφο του Κουτσομυλου που εκοβα παιδι καθως γυρνουσα σπιτι απο τη θαλασσα. Στην πηγη που ξεπλενα τα ποδια μου και ξεδιψουσα με το παγωμενο της νερο. Τα δειχνω στη γυναικα μου και της διηγουμαι ιστοριες και μυθους που τα συνοδευουν. Κλεβω ματιες προς τη θαλασσα που ισα ισα φαινεται μεσα απο την πυκνη βλαστηση της Ανοιξης. Καπου καπου περνουν και μερικα οχηματα και σπανια καποιος πεζος. Περνωντας απο τα σκαλοπατια της Παναγιτσας μου ερχεται υποσυνειδητα η μυρωδια του λιβανιου. Παντα μου εφερνε αλλεργια το λιβανι. Μα αντιθετα με το διαβολο το αγαπω γιατι μου θυμιζει τα χρωματα των λουλουδιων και το Δεκαπενταυγουστο, τα παιδικα μου Καλοκαιρια. Πιο κατω στις Βαρκες οπου συχναζουν οι ψαραδες του χωριου, οι βαρκες αδειες και ερημες. Η θαλασσα ως αλλος μαγνητης με ελκει κοντα της. Η παραλια χωρις ομπρελες και ξαπλωστρες και το σημαντικοτερο χωρις σκουπιδια. Το μπεζ της αμμου, το τιρκουαζ της θαλασσας, το πρασινο των δεντρων, το γαλαζιο του ουρανου και το χρυσο του ηλιου συνθετουν τον πινακα που εβλεπαν παλια τα παιδικα μου ματια. Γυρναω το κεφαλι μου ψηλα να δω το χωριο. Καποτε μετρουσα τα σπιτια που κρεμονταν στο Βραχο, τωρα αμετρητα, ουτε καν ξερω ποιοι μενουν στα περισσοτερα απο αυτα. Επιστρεφω στη θαλασσα, ειναι η μονη που κινειται κοντα μου μαζι μ' ενα γλυκο αερακι που με χαιδευει ποτε ποτε. Ανθρωποι σε μεγαλες αποστασεις. Λιγοι και σκορπιοι. Καμια φορα ακουγεται κανα τρυπανι ή σφυρι απο καποιον που κανει μερεμετια. Μα η θαλασσα αποσβενει τους ενοχλητικους θορυβους. Μονο το κυμα της και μερικα κελαηδισματα πουλιων επιτρεπω να ακουω. Και καθομαι ξυπολυτος μπροστα της περιμενοντας ποτε θα γλειψει τα γυμνα μου δαχτυλα. Για να ζεστανει με το κρυο της νερο την καρδια μου. Αφου ειναι η μονη που μπορει να με αγγιξει.
 

Alkon

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
Θεωρώ ότι πρακτικά είναι ανεφάρμοστο το μέτρο της χρήσης μάσκας στην Ελλάδα με υψηλές θερμοκρασίες πάνω από 25 βαθμούς.
Το Σάββατο με ηλιοφάνεια και υψηλή θερμοκρασία άντεξα να φορέσω μάσκα σε εξωτερικό χώρο για 10 λεπτά. Το έκανα για πρώτη φορά γιατί χρειάστηκε να πάω σε λαϊκή αγορά για πολύ λίγο και μου κοβόταν η ανάσα!
Δοκίμασε κανείς τη χρήση μάσκας με έντονη ηλιοφάνεια; Εφιάλτης!!!
Το καλοκαιρι του 2019, με φουλ υγρασια και πανω απο 30 στο Hong Kong φορουσαν οι 8.5στους 10.
Στις πορειες που γινοταν, μετα τις 13 Αυγουστου ολοι! Θελω να σημειωσω πως στις μεγαλες πορειες που φρακαραν τα παντα, και γινοταν '' καταληψεις'' σε σταθμους μετρο, με αφορητα αποπνικτικη ζεστη, κλεισουρα και ατελειωτες ωρες παλι με μάσκες..
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Μασκες να φοραει οποιος φοβαται. Αντε γιατι κουρασανε οι γιατροι και οι διαφοροι αλλοι που φοβουνται τον ισκιο τους. Ουτε μασκα προκειται να φορεσω, ουτε να εχω εγνοια ποσο κοντα με πλησιαζει ο αλλος στην παραλια, ουτε θα ασχοληθω με το αν εχω περασει τον ιο ή οχι για να μπω σε πλοιο ή αεροπλανο. Θελουν να με εμποδισουν ; Ας τα νομοθετησουν οτι ειναι παρανομα ολα αυτα, και ας προσλαβουν αρκετους αστυνομικους να περιπολουν ολη την Ελλαδα το καλοκαιρι, good luck with that. Δε σωζεται το καλοκαιρι και τα ολα εσοδα της Ελλαδας απ αυτη την εποχη ουτε με ημιμετρα, ουτε με..αποστασεις και ...ορια πελατων. Ειτε μαντρωνεις ολο τον κοσμο μεσα το καλοκαιρι (με ολα τα ψυχολογικα και οικονομικα αποτελεσματα που θα φερει), ειτε γυριζεις σε business as usual (εστω χωρις να το παραδεχτεις, απλα αποδεχεσαι οτι δε μπορεις να επιβαλλεις τα μετρα social distansing). Call της κυβερνησης ειναι.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Δε ξέρω που κυκλοφορείτε εσείς αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι εδώ και μια βδομάδα όλο και λιγότεροι χρησιμοποιούν μάσκα και γάντια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όσο περισσότερο ακούω αυτά, τα μη ρεαλιστικά, που λέει ο γιατρός-ψάλτης κάθε απόγευμα αγνοώντας τις ερωτήσεις δημοσιογράφων για τις οικονομικές επιπτώσεις της καραντίνας, τόσο περισσότερο φοβάμαι ότι σε κάνα μήνα αυτός θα είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος της κυβέρνησης όταν ο κόσμος θα έχει βγει στα μπαλκόνια και θα τους βρίζει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Και καθομαι ξυπολυτος μπροστα της περιμενοντας ποτε θα γλειψει τα γυμνα μου δαχτυλα.
Δεν χρειαζεται να πηγαινεις μεχρι την θαλασσα γι' αυτο τον λογο ρε συ! :)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.406
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom