Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Είναι εύκολο από τον καναπέ μας και με την σιγουριά του μισθού μας,να ειρωνευτουμε άτομα που αγωνιούν για το αύριο.Ταυτόχρονα είναι και θλιβερό.
Το σχολιο μου ειναι πανω στην οικονομικη πραγματικοτητα. Εξηγω πως καποιοι θα γινουν μαυραγοριτες και δεν θα πεινασουν. Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μέτρια η ειρωνεία αλλά θα μου επιτρέψεις να υποθέσω ότι δεν σε αγχώνει πραγματικά ότι θα πεινάσεις και ότι μάλλον δεν υπάρχει καμία προοπτική για κάτι τέτοιο. Μάλλον φοβάσαι ότι θα χάσεις την βόλεψή σου και την δυνατότητα να διατηρήσεις ένα επίπεδο ζωής που είχες "κερδίσει" μέχρι τώρα αλλά και αυτό στην χειρότερη περίπτωση. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι οι περισσότεροι που λένε θα πεινάσουμε δε το εννοούν, ούτε το φοβούνται. Απλά προσπαθούν να μιλήσουν συναισθηματικά για να επηρεάσουν καταστάσεις προς όφελός τους.

Σε μία κοινωνία χρειάζεται ισορροπία σε όλα. Μπορείς να πεις και εσύ την άποψή σου για το πως θα είναι η λύση που θα ισορροπεί σε όλα και θα έχει ακριβώς την ίδια αξία όπως και της δικής μου.
Η δεκαετης οικονομικη κριση βεβαια και σκοτωσε και εξαθλιωσε ανθρωπους. Οι προβλεψεις και τα νουμερα για τις συνεπειες του κορονοιου στη χωρα μας μιλουν για παρομοια αν οχι χειροτερη καταστροφη. Και σαφως οταν μιλαμε για επερχομενη φτωχεια μιλαμε συναισθηματικα. Δεν ειμαστε πολιτικοι που αποσκοπουν σε διατηρηση ή κατακτηση καρεκλας.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Μέτρια η ειρωνεία αλλά θα μου επιτρέψεις να υποθέσω ότι δεν σε αγχώνει πραγματικά ότι θα πεινάσεις και ότι μάλλον δεν υπάρχει καμία προοπτική για κάτι τέτοιο. Μάλλον φοβάσαι ότι θα χάσεις την βόλεψή σου και την δυνατότητα να διατηρήσεις ένα επίπεδο ζωής που είχες "κερδίσει" μέχρι τώρα αλλά και αυτό στην χειρότερη περίπτωση. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι οι περισσότεροι που λένε θα πεινάσουμε δε το εννοούν, ούτε το φοβούνται. Απλά προσπαθούν να μιλήσουν συναισθηματικά για να επηρεάσουν καταστάσεις προς όφελός τους.

Σε μία κοινωνία χρειάζεται ισορροπία σε όλα. Μπορείς να πεις και εσύ την άποψή σου για το πως θα είναι η λύση που θα ισορροπεί σε όλα και θα έχει ακριβώς την ίδια αξία όπως και της δικής μου.
Αν καταλαβες οτι σε ειρωνευτηκα λαθος μου.Οταν λεω για πεινα εννοω κυριολεκτικα οτι αν δεν δουλεψω και με την προυπαρχουσα 10χρονη κριση, ναι δεν θα εχω ουτε για τα προς το ζειν ,γιατι σε ξενιζει αυτο.Λιγοι ανθρωποι λες να εχουν προβλημα?δεν εχουμε ολοι τις καταθεσεις να ζουμε ξαπλα στον καναπε!Υπαρχουν δανεια κλπ που τρεχουν, που ζεις,μηπως βορεια προαστια?(ναι τωρα σε ειρωνευομαι)
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Το σχολιο μου ειναι πανω στην οικονομικη πραγματικοτητα. Εξηγω πως καποιοι θα γινουν μαυραγοριτες και δεν θα πεινασουν. Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
Γιατι σου φαινομαι για μαυραγοριτισα και απευθυνεσαι σε σχολιο μου?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Το σχολιο μου ειναι πανω στην οικονομικη πραγματικοτητα. Εξηγω πως καποιοι θα γινουν μαυραγοριτες και δεν θα πεινασουν. Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
Το σχόλιο σου ήταν απάντηση σε αυτό.
Screenshot_20200421-195115.png

Ελπίζω να κατάλαβες ότι όταν ενα άτομο αγωνιά για το μεροκάματο,δεν του λες ειρωνικά πάρε πετρέλαιο είναι ευκαιρία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παρακαλώ να διατηρήσουμε ένα καλό επίπεδο στην κουβέντα, αποφεύγοντας επιθετικά σχόλια επί προσωπικού και μη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Γιατι σου φαινομαι για μαυραγοριτισα και απευθυνεσαι σε σχολιο μου?
Οχι. Εξηγησα πιο πανω οτι ηταν ενα σχολιο πως για καποιους θα ειναι μια εποχη που θα φερει κερδη. Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε καποιον.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.329
Η δεκαετης οικονομικη κριση βεβαια και σκοτωσε και εξαθλιωσε ανθρωπους. Οι προβλεψεις και τα νουμερα για τις συνεπειες του κορονοιου στη χωρα μας μιλουν για παρομοια αν οχι χειροτερη καταστροφη. Και σαφως οταν μιλαμε για επερχομενη φτωχεια μιλαμε συναισθηματικα. Δεν ειμαστε πολιτικοι που αποσκοπουν σε διατηρηση ή κατακτηση καρεκλας.
Δεν διαφώνησα για την φτώχεια. Διαφώνησα για το "πεινάμε". Ως θύμα της κρίσης (ξεκίνησα ξανά από πολύ κοντά στο μηδέν χάνοντας μέσα σε 2 χρόνια ότι είχα καταφέρει να "κερδίσω" μέχρι τότε) ξέρω ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να βρεθείς σε συνθήκες που θα πεινάς πραγματικά. Και με ενοχλεί να ακούω κόσμο να λέει "πεινάμε" για πλάκα γιατί ξέρω ότι υπήρχαν άτομα γύρω μου σε πολύ χειρότερη κατάσταση που πραγματικά πεινάγανε και δε το λέγανε ποτέ έτσι.

Κανείς δεν θέλει να φτωχύνει κανείς και κανείς δε θέλει να πεθάνει κανείς.

Χρηματοοικονομική ανάλυση της θεωρίας του θα τα αφήσουμε όλα χύμα να καίγονται γύρω μας και εμείς θα έχουμε την δουλίτσα μας και τον μισθό μας στο 100% και δε θα μας ακουμπήσει καμία κρίση δεν έχω δει. Μόνο αντιδράσεις σε όποιον λέει ότι δεν υπάρχει εύκολη λύση και ευχολόγια τύπου "θα το κάνουμε και θα δείτε" ή "ας το κάνουμε και ότι γίνει". Αυτά εγώ δε τα κρίνω σοβαρά πράγματα.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Οχι. Εξηγησα πιο πανω οτι ηταν ενα σχολιο πως για καποιους θα ειναι μια εποχη που θα φερει κερδη. Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε καποιον.
Τελος παντων ,ας το παρει το ποταμι!αλλα αν κανεις γενικο σχολιο δεν γραφεις σαν απαντηση σε σχολιο συγκεκριμενου.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Δεν διαφώνησα για την φτώχεια. Διαφώνησα για το "πεινάμε". Ως θύμα της κρίσης (ξεκίνησα ξανά από πολύ κοντά στο μηδέν χάνοντας μέσα σε 2 χρόνια ότι είχα καταφέρει να "κερδίσω" μέχρι τότε) ξέρω ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να βρεθείς σε συνθήκες που θα πεινάς πραγματικά. Και με ενοχλεί να ακούω κόσμο να λέει "πεινάμε" γιατί πλάκα γιατί ξέρω ότι υπήρχαν άτομα γύρω μου σε πολύ χειρότερη κατάσταση που πραγματικά πεινάγανε και δε το λέγανε ποτέ έτσι.

Κανείς δεν θέλει να φτωχύνει κανείς και κανείς δε θέλει να πεθάνει κανείς.

Χρηματοοικονομική ανάλυση της θεωρίας του θα τα αφήσουμε όλα χύμα να καίγονται γύρω μας και εμείς θα έχουμε την δουλίτσα μας και τον μισθό μας στο 100% και δε θα μας ακουμπήσει καμία κρίση δεν έχω δει. Μόνο αντιδράσεις σε όποιον λέει ότι δεν υπάρχει εύκολη λύση και ευχολόγια τύπου "θα το κάνουμε και θα δείτε" ή "ας το κάνουμε και ότι γίνει". Αυτά εγώ δε τα κρίνω σοβαρά πράγματα.
Γιατι τωρα ολοι οι πολιτικοι τι διαφορετικο κανουν?Εξηγησε μας!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Για παράδειγμα, με τις αγαπημένες "καμπύλες" που δεν είναι εκθετικές αλλά Gompertz βγαίνει δημόσια και λέει ότι οι "μαθηματικοί κάνουν λάθος". Πρώτα απ' όλα πετάει έναν όρο που τον κάνει να ακούγεται μάγκας αλλά η ουσία είναι ότι κανείς (μαθηματικός ή μη) δεν είπε ότι επ' άπειρον η αύξηση είναι εκθετική σε ένα περιορισμένο αριθμητικά πλήθος.
Καλά το έπιασες το θέμα, οπότε θα σου θυμίσω ένα μαθηματικό φωστήρα που είχε εμφανιστεί στην αρχή της καραντίνας ή καλύτερα λίγο πριν ληφθούν τα ολοκληρωτικά μέτρα καραντίνας, απαραίτητος φυσικά για να τρομοκρατήσει τα πλήθη. Και φυσικά πουθενά ο φωστήρας δεν ανέφερε ότι δεν μπορεί να συνεχίζεται εκθετικά η μόλυνση πληθυσμού επ' άπειρο ώστε να μην τρομοκρατηθεί ο κόσμος (το οποίο όμως χρειαζόταν για να μπορέσουν να περάσουν τα σκληρότερα μέτρα καραντίνας τότε στα μέσα Μαρτίου), απλά άφησε να εννοηθεί ότι όλοι οι άνθρωποι θα μολυνθούν, κάτι το οποίο φυσικά είναι αδύνατο και δεν έχει συμβεί ποτέ στην ανθρώπινη ιστορία (βασικά αν ψάξεις δημοσιεύσεις μου εκείνη την περίοδο λέω αυτό ακριβώς, τη στιγμή που όλα μέλη υποστήριζαν την άποψη του φωστήρα ότι ναι η μόλυνση θα ακολουθήσει εκθετική αύξηση). Ο φωστήρας εξαφανίστηκε απ' τα ΜΜΕ και τα σόσιαλ μίντια, τα μέλη είναι ακόμα εδώ.

https://www.protothema.gr/greece/ar...a-mas-leei-o-kathigitis-tou-mit-k-daskalakis/Ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας; Ότι η εκθετική αύξηση είναι ύπουλο πράγμα. Το σκέφτεσαι λίγο και τα νούμερα φαίνονται μικρά. Αλλά τελικά θα σου τη φέρει. Όσο μεγάλος και να είσαι θα σου τη φέρει. Μετά από λίγα μόλις βήματα έχει γίνει τόσο μεγάλη που δεν το χωράει ο νους σου. Ο αριθμός γίνεται τόσο εξωφρενικά μεγάλος που είναι μεγαλύτερος από τα μόρια του σύμπαντος.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν διαφώνησα για την φτώχεια. Διαφώνησα για το "πεινάμε". Ως θύμα της κρίσης (ξεκίνησα ξανά από πολύ κοντά στο μηδέν χάνοντας μέσα σε 2 χρόνια ότι είχα καταφέρει να "κερδίσω" μέχρι τότε) ξέρω ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να βρεθείς σε συνθήκες που θα πεινάς πραγματικά. Και με ενοχλεί να ακούω κόσμο να λέει "πεινάμε" για πλάκα γιατί ξέρω ότι υπήρχαν άτομα γύρω μου σε πολύ χειρότερη κατάσταση που πραγματικά πεινάγανε και δε το λέγανε ποτέ έτσι.

Κανείς δεν θέλει να φτωχύνει κανείς και κανείς δε θέλει να πεθάνει κανείς.

Χρηματοοικονομική ανάλυση της θεωρίας του θα τα αφήσουμε όλα χύμα να καίγονται γύρω μας και εμείς θα έχουμε την δουλίτσα μας και τον μισθό μας στο 100% και δε θα μας ακουμπήσει καμία κρίση δεν έχω δει. Μόνο αντιδράσεις σε όποιον λέει ότι δεν υπάρχει εύκολη λύση και ευχολόγια τύπου "θα το κάνουμε και θα δείτε" ή "ας το κάνουμε και ότι γίνει". Αυτά εγώ δε τα κρίνω σοβαρά πράγματα.
Απλα η τελευταιες σου λεξεις περιγραφουν αυτο που κανει πανω κατω η κυβερνηση
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom