Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.340
Γιατί σε τρελαινω
Γιατί σου κάνω quote το κείμενο που γράφεις "κλειστά από τον Δεκέμβρη", σου λέω ότι κλείσανε τέλος Γενάρη για τις γιορτές και δεν άνοιξαν με απόφαση που πάρθηκε το Φλεβάρη και μου απαντάς "και εγώ αυτό είπα, κλειστά από το Γενάρη".

Αν δε μπορούμε να συνεννοηθούμε δε μπορούμε να κάνουμε συζήτηση. Τουλάχιστον διάβαζε τι γράφω πριν απαντήσεις γιατί κουράζουμε και τους άλλους.

Επίσης, μία πρόσφατη έρευνα (pre-print) από Ν. Κορέα αναφέρει 116 περιπτώσεις που παρόλο που πέρασαν επιβεβαιωμένα τον ιό, δεν παρουσιάζουν κανένα αντίσωμα. Δεν ξέρω πόσο σοβαρή έρευνα είναι, μπορεί να είναι και αυτή θόρυβος (μιας που δεν έχει περάσει peer review) αλλά είχα γράψει και για παρόμοια περίπτωση στο Βιετνάμ που έμαθα.

Είναι πιθανό να μην υπάρχει ανοσία ή να μην είναι μακροχρόνια ή να μεταλλαχθεί ο ιός. Οπότε ακόμα και η ανοσία της αγέλης είναι εκτός συζήτησης αν δεν ξέρουμε αυτές τις παραμέτρους. Γι αυτό, προχωράμε βλέποντας και περιμένουμε τους ειδικούς που καταλαβαίνουν τα ερωτήματα αυτά να τα απαντήσουν. Και ανάλογα με τις απαντήσεις κάνουμε. Βλέποντας και κάνοντας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Όχι κανείς δεν νιώθει ασφάλεια. Όμως πιστεύω η λύση που θα επιλεγεί θα είναι η λύση της φυσικής επιλογής. Δηλαδή λίγα κατασταλτικα μέτρα για τους ηλικιωμένους και τους ευπαθείς και οι υπόλοιποι έξω και οποιος αντεξει με στόχο ανοσία αγέλης. Έτσι ο ιός θα γίνει μια ετήσια γρίπη με 5 με 10 φορές περισσότερα θύματα.
Νομιζω οτι κανενα δημοκρατικο κρατος δεν θα δεχτει την αποψη πως η Ιατρικη δεν υπαρχει και ειμαστε στην Πανουκλα του 1300. Και οτι πληρωνει ασφαλιση ο κοσμος για να αφησουν να πεθαινει ο καθεις στην τυχη. Πεφτει κυβερνηση στο πι και φι. Μονο ψυχοΜπολσοναρο αυτα. Προκειται για επιστημονικη φαντασια εικονογραφημενη.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Το ότι η γρίπη έχει εμβόλιο και φάρμακα καταπολέμησης,αλλά παρ όλο αυτό έχει περισσότερα θύματα εσάς δεν σας λέει τίποτα;
Στους λογικους και οχι βολεμενους λεει πολλα ,στους βολεμενους που πεφτει ο μισθος βρεξει χιονισει(νομιζουν)ενεκα κομματικος στρατος (αλλαζουν χρωμα αναλογα την κυβερνηση),ειναι ευαγγελιο τα λογια του καθηστε μεσα και αχνα,μας κουνανε και το δαχτυλο οι κρατικοδιαιτοι!!!
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Γιατί σου κάνω quote το κείμενο που γράφεις "κλειστά από τον Δεκέμβρη", σου λέω ότι κλείσανε τέλος Γενάρη για τις γιορτές και δεν άνοιξαν με απόφαση που πάρθηκε το Φλεβάρη και μου απαντάς "και εγώ αυτό είπα, κλειστά από το Γενάρη".

Αν δε μπορούμε να συνεννοηθούμε δε μπορούμε να κάνουμε συζήτηση. Τουλάχιστον διάβαζε τι γράφω πριν απαντήσεις γιατί κουράζουμε και τους άλλους.

Επίσης, μία πρόσφατη έρευνα (pre-print) από Ν. Κορέα αναφέρει 116 περιπτώσεις που παρόλο που πέρασαν επιβεβαιωμένα τον ιό, δεν παρουσιάζουν κανένα αντίσωμα. Δεν ξέρω πόσο σοβαρή έρευνα είναι, μπορεί να είναι και αυτή θόρυβος (μιας που δεν έχει περάσει peer review) αλλά είχα γράψει και για παρόμοια περίπτωση στο Βιετνάμ που έμαθα.

Είναι πιθανό να μην υπάρχει ανοσία ή να μην είναι μακροχρόνια ή να μεταλλαχθεί ο ιός. Οπότε ακόμα και η ανοσία της αγέλης είναι εκτός συζήτησης αν δεν ξέρουμε αυτές τις παραμέτρους. Γι αυτό, προχωράμε βλέποντας και περιμένουμε τους ειδικούς που καταλαβαίνουν τα ερωτήματα αυτά να τα απαντήσουν. Και ανάλογα με τις απαντήσεις κάνουμε. Βλέποντας και κάνοντας.
Το κλειστά από Δεκέμβρη σημαίνει πως τότε ουσιαστικά μπήκαν στις τάξεις. Ο Γενάρης ήταν μίσος το ίδιο λέμε. Το βλεποντας και κάνοντας το κάνω και εγώ χωρίς να είμαι ο σούπερ επιστήμονας με τα σούπερ πτυχία. Αν αυτοί οι σπουδαίοι απλά ακολουθούν το βλέποντας και κάνοντας τότε απλά την έχουμε βάψει. Και δυστυχώς πολύ φοβάμαι πως ο κυριουλης των 6 μάλλον αυτό ακολουθεί και απλά λόγω τύχης είμαστε χαμηλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Αντιγραφω την σημερινη τοποθετηση του σοβαρου επιδημιολογου Γ. Παππα με την οποια ταυτιζομαι.


"5. Ελπίζω να μην συνεχιστούν αυτές οι άστοχες δηλώσεις αρμοδίων περί "υγειονομικού διαβατηρίου". Δεν είναι θέμα κόστους, αφού αυτό προτάθηκε να το επωμισθούν οι ξένοι. Είναι θέμα λογικής κύριε Υπουργέ Τουρισμού: Αν εγώ εκτεθώ στον ιο σήμερα, και πάω αύριο να πάρω, επιτυχώς, υγειονομικό διαβατήριο, και έρθω μεθαύριο στην Ελλάδα, θα με υποδεχτείς μετά βαΐων και κλάδων σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. Και μετά, την 6η ημέρα από την έκθεση, την 3η μου ημέρα στον γραφικό Ελληνικό προορισμό, θα αρρωστήσω. Και το πρώτο 24ωρο θα περιφέρομαι μεταδίδοντας, να μην χάσω τις διακοπές. Άσε αν είμαι σε γκρουπ, και μπούμε όλοι στο λεωφορείο. Και μετά... Ακόμη λοιπόν κι αν γίνονται τέτοιες δηλώσεις προς άγραν τουριστών στο εξωτερικό, η προφανής τους αστοχία είναι ανησυχητική, και ασόβαρη."
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Το ότι η γρίπη έχει εμβόλιο και φάρμακα καταπολέμησης,αλλά παρ όλο αυτό έχει περισσότερα θύματα εσάς δεν σας λέει τίποτα;
Εννοεις θύματα στο γενικό πληθυσμο, ετησίως και παγκοσμίως και χωρίς καραντίνα;

Γιατι κανενα από αυτα τα στοιχεία δεν τα έχουμε για τον covid σε κανένα μέρος του κόσμου.
Αυτό που έχουμε μετρημένο είναι αυξηση του all cause mortality σε πολλά απο τα προσβεβλημενα απο τον covid μέρη στη γη. (βλέπε διαγράμματα στις προηγούμενες σελίδες)
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Και για να προβοκαρω λίγο και τους οπαδούς του Τσιοδρα. Ο άτυχος 35χρονος ακολούθησε κατά γράμμα τις εντολές του. Πήρε τον γιατρό του όταν ένοιωσε τα πρώτα συμπτωματα και την επόμενη πήγε στο νοσοκομείο διότι αυτά επέμεναν. Μετά από δύο μέρες πέθανε. Αντίστοιχα με την 39χρονη της Καστοριάς. Προφανώς είχαν και οι δύο τον ιό πολλές μέρες πριν εκδηλώσουν τα συμπτώματα. Όμως ο Τσιοδρας και η κυβέρνηση δεν κάνει γενικευμένη τεστ. Άρα κάποιοι θα πεθάνουν τζάμπα. Τύχη
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Οχι, να συγκρίνουμε. Με τα νούμερα του John Hopkins που παρέθεσες σε τι είναι ''καλύτερη'' η γριπη από τον covid;
Είπα ότι είναι καλύτερη? Όχι

Είπα ότι η γρίπη έχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ και παρόλα αυτά δεν έκλεισε τίποτα.

Έμμεσα μαζί μου συμφωνείς.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που από την αρχή της όλης κατάστασης επισημαίνει ότι έχουμε πάρει τυφλά μέτρα και γενικευμένο lockdown, αυτό θεωρεί σαν "φιάσκο του αιώνα", δεν υποστηρίζει την ΜΗ λήψη μέτρων.

Είναι πολύ συγκεκρίμενα αυτά που λέει και ακόμα και εάν προσπαθούν οι δημοσιογράφοι να του βγάλουν είδηση και headline και του κόβουν τον ειρμό της σκέψης του, λέει το ίδιο πράγμα:

1)Επιθετική επιτήρηση των ευπαθών ομάδων,
2)να μην πηγαίνουμε στα νοσοκομεία για ήπια συμπτώματα γιατί εκεί ελλοχεύει ο κίνδυνος α) να γίνουμε χειρότερα, β) να δημιουργήσουμε συμφόρηση στο σύστημα υγείας και γ) να μεταδώσουμε τον ιό σε νοσηλευτικό προσωπικό
3) περισυλλογή στοιχείων και πληροφορίων με ενδελεχή ανάλυση

Ακόμα και μετά από τους 2 μήνες που έχουν περάσει, αυτό που λέει είναι ότι "βγαίνοντας από την καραντίνα, κάθε βδομάδα που χαλαρώνουν τα μέτρα να έχουμε ακριβή στοιχεία και πληροφορίες, ώστε να ξέρουμε τι έχουμε κάνει σε κάθε φάσης χαλάρωσης των μέτρων". Και η απάντηση της δημοσιογράφου είναι ότι "Στην Ελλάδα δεν τα έχουμε όλα αυτά"!!!

Και επιμένουν να τον λένε αιρετικό. Πού είναι δηλαδή τα αιρετικά σε όλα αυτά που λέει;;;

2:28 λέει καλώς κάναμε που τα κλείσαμε όλα αλλά μετά πρέπει να κάναμε ελέγχους κλ .. γιατί δεν κάνουμε όμως;; βαριόμαστε;;
4:05 στη ερώτηση "έπρεπε να πάρουμε πιο σκληρά μέτρα μετά απο όλα αυτά" δεν δίνει σαφή απάντηση "δεν έχει αποδειχθεί ακόμα να δούμε την ωρίμανση των επιδημικών κυμάτων'' ...καληνύχτα my friend θέλουμε απάντηση πριν για λήψη μέτρων..
και εν ολίγοις στη συνέχεια λέει ότι στη Β. Ιταλία χάθηκε ο έλεγχος...
8:06 στην ερώτηση "όταν κάτι δεν το ξέρεις δεν πρέπει να ετοιμαστείς για το χειρότερο;;" απάντησε "φυσικά αυτό ποτέ δεν το αμφισβήτησα αλλά τώρα ξέρουμε" και προτείνει να πάμε πιο στοχευμένα και στη συνέχεια λέει ότι μπορεί να έχουν πληγεί μέχρι και 200.000 στην Ελλάδα ασυμπτωματικοί η με ελάχιστα συμπτώματα αλλά με πολύ επιφύλαξη.. Επίσης λέει είναι υπέρ της άρσης των μέτρων σταδιακά αλλά αφου αφου κλ

Διαφωνώ συμφωνώντας ή συμφωνώ διαφωνώντας..

Σαφή απάντηση δεν πρόκειται κανείς να πάρει και όλοι θα βάζουν κόμματα, ανω τελειες, διαζευκτικά...
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Φυσικά κανένας δεν αναφέρεται στην περιοχή Καστοριάς- Βοίου η οποία είναι ιδιαίτερα αραιοκατοικημένη με πληθυσμό που δεν ξεπερνάει τις 15.000 και είχε 23 θύματα σε ένα μήνα (σχεδόν οι μισοί μικρότεροι των 60 ετών). Αυτοί που παίζουν τα στατιστικά στα χέρια ας υπολογίσουν τι θα έχει συμβεί αν αυτή η ''βόμβα'' ξεκινούσε από την Κυψέλη και δεν υπήρχαν έγκαιρα μέτρα. Φυσικά τώρα πλέον εκ του ασφαλούς και ξέροντας ο καθένας πως μπορεί να προφυλαχθεί μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
... δεν είναι επιτυχία αυτονόητο αποτέλεσμα είναι.
Δεν ήταν επιτυχία; Τότε μια βόλτα στα νοσοκομεία και στα νεκροταφεία Ισπανίας-Ιταλίας-Γαλλίας και στους ομαδικούς τάφους στη ΝΥ ίσως σας πείσει.
Το τι θα γίνει εφεξής, είναι ναι δύσκολη εξίσωση. Το τι έγινε όμως, ήταν επιβεβλημένο και απολύτως επιτυχές. Όλες οι χώρες το έκαναν, κι όσες ήταν σε άρνηση (βλέπε με καραγκιόζηδες ηγέτες αλά Τραμπ και Τζόνσον), το πλήρωσαν πολύ ακριβά (οι πολίτες τους, όχι ο Τζόνσον και ο Τραμπ που θα είχαν τη καλύτερη δυνατή περίθαλψη).
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom