Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εσύ ποια διαταραχή έχεις να βγάζεις ψυχιατρικές εκτιμήσεις χωρίς να είσαι ψυχίατρος; Η καραντίνα τελειώνει, προμηθεύσου στολές βιολογικού πολέμου γιατί κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να βγεις έξω.
Ε δεν τον ειπαμε τον Ιωαννιδη και καμπουρη.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Απλά το κάνεις πιο αστείο γιατί μάλλον μόνο εσύ καταλαβαίνεις τι λες γιατί αυτό που σχολιάζεις δε βγάζει νόημα με καμία παναγία.

Και ας τα πάρουμε από την αρχή:
- Λες τα σχολεία είναι κλειστά από τον Δεκέμβρη.
- Σου αποδεικνύω ότι τα σχολεία είναι κλειστά από τέλος Γενάρη (που θα κλείνανε έτσι και αλλιώς, απλά δεν ξανάνοιξαν)
- Απαντάς "αυτό λέω".
Εδώ οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος θα το παράταγε. Αλλά είμαι περίεργος και
- Σου γράφω μη μας τρελαίνεις
- Ρωτάς γιατί
- Σου απαντώ γιατί έγραψες κλειστά από τον δεκέβρη και δε κλείσανε τον δεκέμβρη
- Απαντάς αυτολεξεί: "Το κλειστά από Δεκέμβρη σημαίνει πως τότε ουσιαστικά μπήκαν στις τάξεις. Ο Γενάρης ήταν μίσος το ίδιο λέμε."

Δε ξέρω ποιος Γενάρης ήταν μίσος (και όχι μισός, εντάξει αυτό το παραβλέπω συμβαίνει) αλλά στα Ελληνικά ξέρω ότι η έκφρασή σου "κλειστά από Δεκέμβρη σημαίνει πως τότε ουσιαστικά μπήκαν στις τάξεις" δε βγάζει κανένα λογικό νόημα. Μπήκαν στις τάξεις το Δεκέμβρη και εσύ λες ότι κλείσανε από τον Δεκέμβρη ή μπήκαν στις τάξεις τον Γενάρη και αυτό για σένα σημαίνει ότι κλείσανε από τον Δεκέμβρη; Και πως όλα αυτά σημαίνουν πως λέμε το ίδιο;

Εμ δε βγάζεις νόημα, εμ δε κάνεις καμία προσπάθεια να συνεννοηθείς, εμ λες τους άλλους εξυπνάκηδες.
Λοιπόν για να τελειώνουμε. Ο τελευταίος ολοκληρωμένος μήνας ήταν ο Δεκέμβριος. Ο Ιανουάριος ήταν μισός.
Τελεία.
Για το έξυπνους που έχουμε γεμίσει σε αυτόν τον τόπο ισχύει 100%.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αυτό το είπαμε εδω μέσα πριν κανένα μήνα ότι δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά τεστ όπως ίσως πιο προηγμένες χώρες..
Είναι σαν να λέει κάποιος σε έναν πόλεμο χρησιμοποίησε "έξυπνα όπλα" και όχι μόνο με τα ντουφέκια.. ε αφού δεν έχω τι να κάνω;; θα πολεμήσω με αυτά που έχω ..κάτι άλλο πιο πραγματοποιήσιμο έχεις να μας πεις;; Δεν γνωρίζει ο κος καθηγητής τις δυνατότητές μας;;
Ναι μόνο που για τα σημεία ελέγχων και τα τεστ δεν τα λέει μόνο ο "κος καθηγητής", τα λένε και πόσοι επιστήμονες ακόμα. Ανάμεσά τους και ο κος Τσιόδρας. Μήπως να μην τον ακούσουμε ούτε αυτόν;

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-tsiodras-exetazoyme-kai-endehomeno-mazikon-test

Επίσης, προσέθεσε ότι όταν αρθούν τα μέτρα, θα έχει νόημα ένας τέτοιος έλεγχος, ώστε «σταδιακά οι άνθρωποι που είναι ύποπτοι για τη νόσο, να απομονώνονται και ιδιαίτερα όσοι είναι στις πρώτες γραμμές»
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Είναι σαν να λέει κάποιος σε έναν πόλεμο χρησιμοποίησε "έξυπνα όπλα" και όχι μόνο με τα ντουφέκια.. ε αφού δεν έχω τι να κάνω;; θα πολεμήσω με αυτά που έχω ..κάτι άλλο πιο πραγματοποιήσιμο έχεις να μας πεις;; Δεν γνωρίζει ο κος καθηγητής τις δυνατότητές μας;;
Φίλε μου Χρήστο,θα σου πω μια ιστορία για να περάσει η ώρα.
Μια φορά οι ηγέτες των κρατών διαπιστώνουν ότι υπάρχουν πολλά θύματα από τροχαία.
Κάθε ηγέτης παίρνει ένα σύμβουλο για να δούνε πως θα λυθεί το πρόβλημα.
Ένας ηγέτης σε ένα κράτος παίρνει έναν παγκοσμίου φήμης σύμβουλο και του λέει δεν κυκλοφοράει
κανένα αυτοκίνητο.Αυτός υπακούει και απαγορεύει την κίνηση.
Τηλεοράσεις,εφημερίδες,δημόσιοι υπάλληλοι ,παπαγαλάκια ουρλιάζαν από χαρά τι ωραία που είναι
δεν έχουμε θύματα.
Βγαίναν άλλοι επιστήμονες και έλεγαν,μήπως να μην απαγορεύαμε όλους αλλά για αρχή να περιορίζαμε τους πάνω από 80 χρονών να μην οδηγάνε ,να αρχίσουμε να κάνουμε τεστ ικανότητας
και σιγά-σιγά να ξαναμπαίνουν στην κίνηση.
Τότε βγαίνουν οι άλλοι χειροκροτητές του πρώτου και με σοβαρά επιχειρήματα λένε.
Δεν βλέπεις ότι πάμε καλά,δεν έχουμε θύματα,το αποτέλεσμα μετράει κλπ κλπ.
Μα ως πότε θα πάει αυτό,αφου δεν κάνουμε τίποτα τεστ όταν πάλι ξαναβγούμε πάλι θα έχουμε
ατυχήματα.Μα ο άλλος λέει να δοκιμάσουμε κάτι άλλο,αφού δεν έχετε σχέδιο.
Ο άλλος;Ποιος άλλος; αυτός ο άσχημος,ο ερπετός,ο παγωτατζής,ο μαλ@κας;
Τι να μας πει κι αυτός ρε;
Ξες ποιοι είμαστε εμείς;
Θαπρεπε;
Όταν οι άλλοι θα κυκλοφορούν έχοντας πληρώσει το κόστος,ο ηγέτης που λέγαμε θα λέει
κι εμεις κυκλοφοράμε,αλλά τότε δεν θα παίρνουν μπρος τα αυτοκίνητα.Τα πιο πολλά θα έχουν χαλάσει από την ακινησία .Και όσα πάρουν μπρος, πάλι θα υπάρχουν ατυχήματα.
Οι χειροκροτητές θα χαίρονται που μάζεψαν λάικ.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Φίλε μου Χρήστο,θα σου πω μια ιστορία για να περάσει η ώρα.
Μια φορά οι ηγέτες των κρατών διαπιστώνουν ότι υπάρχουν πολλά θύματα από τροχαία.
Κάθε ηγέτης παίρνει ένα σύμβουλο για να δούνε πως θα λυθεί το πρόβλημα.
Ένας ηγέτης σε ένα κράτος παίρνει έναν παγκοσμίου φήμης σύμβουλο και του λέει δεν κυκλοφοράει
κανένα αυτοκίνητο.Αυτός υπακούει και απαγορεύει την κίνηση.
Τηλεοράσεις,εφημερίδες,δημόσιοι υπάλληλοι ,παπαγαλάκια ουρλιάζαν από χαρά τι ωραία που είναι
δεν έχουμε θύματα.
Βγαίναν άλλοι επιστήμονες και έλεγαν,μήπως να μην απαγορεύαμε όλους αλλά για αρχή να περιορίζαμε τους πάνω από 80 χρονών να μην οδηγάνε ,να αρχίσουμε να κάνουμε τεστ ικανότητας
και σιγά-σιγά να ξαναμπαίνουν στην κίνηση.
Τότε βγαίνουν οι άλλοι χειροκροτητές του πρώτου και με σοβαρά επιχειρήματα λένε.
Δεν βλέπεις ότι πάμε καλά,δεν έχουμε θύματα,το αποτέλεσμα μετράει κλπ κλπ.
Μα ως πότε θα πάει αυτό,αφου δεν κάνουμε τίποτα τεστ όταν πάλι ξαναβγούμε πάλι θα έχουμε
ατυχήματα.Μα ο άλλος λέει να δοκιμάσουμε κάτι άλλο,αφού δεν έχετε σχέδιο.
Ο άλλος;Ποιος άλλος; αυτός ο άσχημος,ο ερπετός,ο παγωτατζής,ο μαλ@κας;
Τι να μας πει κι αυτός ρε;
Ξες ποιοι είμαστε εμείς;
Θαπρεπε;
Όταν οι άλλοι θα κυκλοφορούν έχοντας πληρώσει το κόστος,ο ηγέτης που λέγαμε θα λέει
κι εμεις κυκλοφοράμε,αλλά τότε δεν θα παίρνουν μπρος τα αυτοκίνητα.Τα πιο πολλά θα έχουν χαλάσει από την ακινησία .Και όσα πάρουν μπρος, πάλι θα υπάρχουν ατυχήματα.
Οι χειροκροτητές θα χαίρονται που μάζεψαν λάικ.
Δίκιο έχει ο σύμβουλος. Ήταν ψάλτης άρα μπορούσε να μιλάει με τον Θεό και αυτός του έλεγε στην βραδυνη προσευχή του το τι θα συμβουλέψει τον ηγέτη. Οι άλλοι ειδικοί δεν είχαν τέτοιες συνδέσεις. Εξάλλου ο ηγέτης πάντα άναβε μόνος το κεράκι του και ήξερε πως οι λύσεις έρχονται από ψηλά στα δύσκολα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Δίκιο έχει ο σύμβουλος. Ήταν ψάλτης άρα μπορούσε να μιλάει με τον Θεό και αυτός του έλεγε στην βραδυνη προσευχή του το τι θα συμβουλέψει τον ηγέτη.
Εγώ,είπα μια ιστορία στον Χρήστο.Κάθε ομοιότητα με πραγματικά γεγονότα,είναι τυχαία.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Να πω και εγώ ακόμα μία...
ΜΕ ΤΟ ΒΑΤΡΑΧΑΚΙ!

Φανταστείτε μια κατσαρόλα γεμάτη κρύο νερό, μέσα στο οποίο κολυμπά ανέμελα ένα βατραχάκι. Κάτω από την κατσαρόλα ανάβεται μια μικρή φωτιά και το νερό αρχίζει να ζεσταίνεται πολύ σιγά. Το νερό, γίνεται χλιαρό και το βατραχάκι, βρίσκοντάς το μάλλον ευχάριστο, συνεχίζει να κολυμπά χαρούμενο.
Η θερμοκρασία του νερού συνεχίζει να ανεβαίνει. Τώρα το νερό είναι πιο ζεστό, απ’ ό,τι το βατραχάκι θα θεωρούσε ευχάριστο, αισθάνεται λίγο κουρασμένο, παραταύτα δεν αισθάνεται φόβο.

Τώρα το νερό είναι πραγματικά ζεστό και το βατραχάκι αρχίζει να αισθάνεται δυσάρεστα, αλλά είναι εξουθενωμένο. Γι’ αυτόν τον λόγο υπομένει και δεν αντιδρά.

Η θερμοκρασία συνεχίζει να ανεβαίνει και τελικά το βατραχάκι βράζει και πεθαίνει.

Εάν έριχναν το ίδιο βατραχάκι κατ’ ευθείαν σε νερό με υψηλή θερμοκρασία, με μια εκτίναξη των ποδιών του θα είχε πηδήξει αμέσως έξω από την κατσαρόλα. Και θα είχε σωθεί.

Πράγμα που αποδεικνύει, ότι όταν μια αλλαγή γίνει με τρόπο σχετικά αργό, διαφεύγει της συνείδησης και στην πλειονότητα των περιπτώσεων δεν προκαλεί καμία αντίδραση, καμιά αντίσταση, καμία επανάσταση.

Συνειδητοποίηση ή βράσιμο… Πρέπει να διαλέξετε!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Φίλε μου Χρήστο,θα σου πω μια ιστορία για να περάσει η ώρα.
Μια φορά οι ηγέτες των κρατών διαπιστώνουν ότι υπάρχουν πολλά θύματα από τροχαία.
Κάθε ηγέτης παίρνει ένα σύμβουλο για να δούνε πως θα λυθεί το πρόβλημα.
Ένας ηγέτης σε ένα κράτος παίρνει έναν παγκοσμίου φήμης σύμβουλο και του λέει δεν κυκλοφοράει
κανένα αυτοκίνητο.Αυτός υπακούει και απαγορεύει την κίνηση.
Τηλεοράσεις,εφημερίδες,δημόσιοι υπάλληλοι ,παπαγαλάκια ουρλιάζαν από χαρά τι ωραία που είναι
δεν έχουμε θύματα.
Βγαίναν άλλοι επιστήμονες και έλεγαν,μήπως να μην απαγορεύαμε όλους αλλά για αρχή να περιορίζαμε τους πάνω από 80 χρονών να μην οδηγάνε ,να αρχίσουμε να κάνουμε τεστ ικανότητας
και σιγά-σιγά να ξαναμπαίνουν στην κίνηση.
Τότε βγαίνουν οι άλλοι χειροκροτητές του πρώτου και με σοβαρά επιχειρήματα λένε.
Δεν βλέπεις ότι πάμε καλά,δεν έχουμε θύματα,το αποτέλεσμα μετράει κλπ κλπ.
Μα ως πότε θα πάει αυτό,αφου δεν κάνουμε τίποτα τεστ όταν πάλι ξαναβγούμε πάλι θα έχουμε
ατυχήματα.Μα ο άλλος λέει να δοκιμάσουμε κάτι άλλο,αφού δεν έχετε σχέδιο.
Ο άλλος;Ποιος άλλος; αυτός ο άσχημος,ο ερπετός,ο παγωτατζής,ο μαλ@κας;
Τι να μας πει κι αυτός ρε;
Ξες ποιοι είμαστε εμείς;
Θαπρεπε;
Όταν οι άλλοι θα κυκλοφορούν έχοντας πληρώσει το κόστος,ο ηγέτης που λέγαμε θα λέει
κι εμεις κυκλοφοράμε,αλλά τότε δεν θα παίρνουν μπρος τα αυτοκίνητα.Τα πιο πολλά θα έχουν χαλάσει από την ακινησία .Και όσα πάρουν μπρος, πάλι θα υπάρχουν ατυχήματα.
Οι χειροκροτητές θα χαίρονται που μάζεψαν λάικ.
Αλλά δεν περνάει η άτιμη...
Εντάξει ας δουλέψουν και οι μηχανικοί κλέφτες θα γίνουν..

Είχα σκεφτεί να μην ξαναγράψω σε αυτό το νήμα αλλά ας οψεται ο χρόνος.. αναμασάμε τα ίδια πράγματα..


Αποφεύγω να βρίζω ..ε καμιά ειρωνία θα πετάξω που και που αλλά τι να κάνω άνθρωπος είμαι και γω πέφτω σε λάθη..

Θα σπάσω ρε την καραντινα θα φύγω σε απομόνωση και δεν θα με ξαναδεις για καιρό... να ησυχάσεις απο μένα..

Ναι μόνο που για τα σημεία ελέγχων και τα τεστ δεν τα λέει μόνο ο "κος καθηγητής", τα λένε και πόσοι επιστήμονες ακόμα. Ανάμεσά τους και ο κος Τσιόδρας. Μήπως να μην τον ακούσουμε ούτε αυτόν;

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-tsiodras-exetazoyme-kai-endehomeno-mazikon-test

Επίσης, προσέθεσε ότι όταν αρθούν τα μέτρα, θα έχει νόημα ένας τέτοιος έλεγχος, ώστε «σταδιακά οι άνθρωποι που είναι ύποπτοι για τη νόσο, να απομονώνονται και ιδιαίτερα όσοι είναι στις πρώτες γραμμές»
Το ξερω μιας και γω κοινοποίησα πρώτος αυτό το άρθρο .. αλλά απο πότε και σε τι ποσοστό.. θα δούμε.. έχει περάσει μήνας.. αλλά απο την άλλη ξέρω ότι δεν μπορούμε και πολύ στον τομέα της επιθετικής πολιτικής αλλά πιο πολύ της παθητικής..

@panpan βαζω για σενα τώρα στις αστειες εικόνες ..
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.332
Λοιπόν για να τελειώνουμε. Ο τελευταίος ολοκληρωμένος μήνας ήταν ο Δεκέμβριος. Ο Ιανουάριος ήταν μισός.
Τελεία.
Ε όχι, δε θα σε αφήσω τόσο εύκολα ήσυχο γιατί νόμιζα ότι είχες καλό σκοπό και διαπιστώνω ότι τελικά τζάμπα έχασα το σάλιο μου (εντάξει τα keypresses μου).

Τα σχολεία κλείσανε κάποια στιγμή τον Μάρτη στην Ελλάδα. Για εσένα αυτό σημαίνει ότι είναι κλειστά από τον Φλεβάρη;

Αν πεις ναι, σημαίνει ότι μιλάμε άλλη γλώσσα (ή και άλλα πράγματα που θα τα κρατήσω για μένα). Αν όχι, πες ξεκάθαρα ότι είπες βλακεία για το Χονγκ Κόνγκ, δε πειράζει καμιά φορά να παραδεχόμαστε ότι έχουμε κάνει λάθος, θα το εκτιμήσω και είμαστε πάλι "φίλοι" :)
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Αν οταν ανοιξουμε (μερικως-πληρως) υπαρχει παλι αυξηση η οποια κατα το κρατος ειναι μη διαχειρισιμη απ το ΕΣΥ, η καραντινα δεν εχει πετυχει τιποτα.
Το να αναβαλλεις το προβλημα δεν ειναι επιτυχια.
Ειναι "δεν ξερω τι να κανω και κερδιζω χρονο μηπως βρεθει μαγικη λυση (π.χ. φαρμακο)".
Επιτυχια θα ειναι να υπαρχει αυξηση και να πουνε "ΟΚ, εχουμε κρουσματα, εχουμε να σας νοσηλευσουμε, συνεχιστε τη ζωη σας". Υπαρχει περιπτωση να το πουνε αυτο στην Ελλαδα ;
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αν πάτε στη σελίδα 206 αυτού εδώ του θέματος και στην αναφορά μου με νούμερο 2461 θα δείτε ότι είχα προβλέψει ακριβώς για χθες μια απότομη αύξηση των κρουσμάτων του κορωνοϊού.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Συζήτηση-για-το-νέο-κοροναϊο.63122/page-206Το κοιτούσα κι εγώ και δεν το πίστευα. Προφανώς έκανα λάθος στην πρόβλεψη κατά μια εκατοντάδα αλλά πέτυχα και τη μέρα.

Γενικά οι προβλέψεις μου (όχι εκείνες που προέκυψαν από το μαθηματικό τύπο) εκείνες δεν πήγαν και τόσο άσχημα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom