Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Δεν ξέρω αν ρωτάς σοβαρά, έχω μπερδευτεί ποιος τρολαρει και ποιος όχι στο συγκεκριμένο τοπικ. Σε όλο τον πλανήτη ισχύει ότι το τελευταίο όνομα σε μια δημοσίευση είναι δυνατό. Μετά το πρώτο όνομα είναι το επόμενο που κοιτάς σε μια εργασία.
Αν ισχύει αυτό τότε μάλλον είμαι και γαμώ τους επιστήμονες σαν τελευταίο όνομα και δεν το ήξερα!

Εκτός από τα paper που εξηγούν ακριβώς τι συμμετοχή έχει ο καθένας από τους authors στα footnotes, εγώ ξέρω ότι ο τελευταίος είναι είτε ο τελευταίος τροχός της αμάξης (ο προπτυχιακός που ξενύχτησε κάνοντας δουλειά για φυλακισμένους), είτε κάποιος που δεν ασχολήθηκε ενεργά στην έρευνα αλλά δήθεν αναλαμβάνει το "επιστημονικό" κόστος (ή κέρδος) και τις περισσότερες φορές μπαίνει τιμητικά.

Το τιμητικά μπορεί να σημαίνει ότι του χρωστάς χάρη, η αναφορά στο όνομά του θα βοηθήσει να δημοσιευτείς πιο γρήγορα λόγω αναγνώρισης του ή θα σε βάλει αυτός στο επόμενο δικό του και θα τσιμπίσεις δημοσίευση ή και άλλα πράγματα που δε πρέπει να γίνονται αλλά γίνονται.

Τώρα αν στα ιατρικά paper γίνεται αλλιώς δε ξέρω.
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Ισχυουν τα νουμερα που εμφανιζουν τραγικη μειωση εισαγωγων ασθενων με σοβαρα νοσηματα περα του κορονοιου στα νοσοκομεια; Ποια ειναι οι εικονα που εχεις; Ειναι ανησυχιτικη η κατασταση ή οχι προς το παρον;
Εγώ δουλεύω σε νοσοκομείο αναφοράς για τον κορονοιο. Δεν έχουμε άλλους ασθενείς. Από συναδέλφους άλλων νοσοκομείων ξέρω ότι γενικά είναι πολύ χαμηλή η προσέλευση ασθενών σε όλες τις ειδικότητες. Κι ο άντρας μου που είναι ακτινολόγος σε μεγάλο ιδιωτικό νοσοκομείο δεν έχει ούτε τη μισή δουλειά σε σχέση με πριν. Πολλοί λόγοι υπάρχουν γι αυτό . Έχουν κλείσει τακτικά εξωτερικά ιατρεία, τακτικά χειρουργεία, ο κόσμος φοβάται και δεν πάει στο νοσοκομείο για ψύλλου πηδημα, έχουν μειωθεί τα τροχαία κλπ. Πιθανότατα βέβαια υπάρχουν και ασθενείς που μενουν σπίτι τους από φόβο για τον κορονοιο ενώ χρειάζονται νοσηλεία. Πχ έχουν μειωθεί πολύ οι καρδιολογικοι ασθενείς. Τα εμφράγματα δε θα πρεπε να μένουν σπίτι...
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Δεν ειμαστε ικανοι να διακρινουμε τους συγχρονους Γαλιλαιους αλλα που ξερεις στα σιγουρα οτι αυτοι που επιλεχθησαν κατανοουν καλυτερα το επιστημονικο consensus (που στην συγκεκριμενη περιπτωση ομοφωνια δεν υπαρχει απ' οτι εχω καταλαβει αλλα τεσπα) και οι αλλοι ειναι οι καουμπουδες.
[...]
Το πιο ασφαλες για μενα ειναι να διατηρεις τις επιφυλαξεις σου μεχρι να εχουμε και αλλα δεδομενα για πιο ασφαλη συμπερασματα!
Άλλο επιστημονικό consensus και άλλο ομοφωνία. Επίσης όταν δεν έχεις καμία συμμετοχή στις αποφάσεις ή κάτι να χάσεις, η πιο εύκολη λύση είναι να περιμένεις να διαλέξεις εκ των υστέρων αυτόν που πέτυχε καλύτερα (τεχνική texas sharpshooter). Το θέμα είναι να κρίνουμε αυτό που γίνεται τη στιγμή που γίνεται και με τη γνώση εκείνης της στιγμής. Εκ των υστέρων μπορούμε να δούμε τα λάθη και πως μπορούν να προβλεφθούν/περιοριστούν στο μέλλον.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Και κάτι ακόμα. Δεν είμαι αυθεντία σε τίποτα, το έχω ξαναγράψει είμαι σίγουρος και αν κάποιος νομίζει ότι επειδή γράφω πότε πότε κανα σεντόνι είμαι, κάνει λάθος. Είμαι ένας ανώνυμος που δεν ρισκάρει τίποτα εκτός από την "φήμη" του σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ. Πόσο σοβαρά μπορεί να πάρει κάποιος ότι λέω κάτω από αυτές τις συνθήκες πέρα από μια μπιπ να λέμε να περάσει η ώρα;
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εκτός από τα paper που εξηγούν ακριβώς τι συμμετοχή έχει ο καθένας από τους authors στα footnotes, εγώ ξέρω ότι ο τελευταίος είναι είτε ο τελευταίος τροχός της αμάξης (ο προπτυχιακός που ξενύχτησε κάνοντας δουλειά για φυλακισμένους), είτε κάποιος που δεν ασχολήθηκε ενεργά στην έρευνα αλλά δήθεν αναλαμβάνει το "επιστημονικό" κόστος (ή κέρδος) και τις περισσότερες φορές μπαίνει τιμητικά.

Εντελώς οφτοπικ

Σε ποιο τομέα είσαι και για τι επιπέδου journal μιλάμε αν επιτρέπεται; Προπτυχιακος τελευταίο όνομα είναι ανηκουστο σε σοβαρό journal.

Ασφαλως και μπαίνει τιμητικα για να ανεβάσει το κύρος της εργασίας γι'αυτο και μπαίνει τελευταίος. Πολλές φορές η λίστα των συγγραφέων εμφανίζεται ως εξής: πρώτο όνομα........ τελευταίο όνομα.

Εντελώς οφτοπικ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
https://www.in.gr/2020/04/24/health...ntisomaton-einai-kleidi-gia-tin-epomeni-mera/
"Αν βασίσουμε την αποκλιμάκωση στην ύπαρξη ανοσίας, η καμπύλη δεν θα παρουσιάσει έξαρση. Αν συνεχίσουμε να έχουμε κλειδωμένους τους ανθρώπους στα σπίτια τους και μία μέρα τους επιτρέψουμε να βγουν, χωρίς να έχουμε καλλιεργήσει τις συνθήκες για γενικευμένη ανοσία πληθυσμού, τότε απλά θα έχουμε μεταφέρει την έξαρση μερικούς μήνες αργότερα. Μέχρι να υπάρξει εμβόλιο η ερώτηση δεν είναι αν θα κολλήσει κάποιος, αλλά πότε θα κολλήσει."

Απλά, κατανοητά και επιστημονικά.
Ολόσωστος,με ξεκάθαρη ιατρικη άποψη και προβληματισμό (είναι στην ίδια φιλοσοφία με τον Ιωαννίδη)και η άποψη του έχει και μεγαλύτερη βαρύτητα γιατί βίωσε την νόσο και σαν ασθενής ο ίδιος...και είναι ο μόνος που δίνει και κάποια περισσότερα στοιχεία για τη νόσο..δύο φάσεις ..η δεύτερη φάση μπερδεύεται και θεωρείται επαναλοίμωξη κλπ
Αμφι βάλλω αν υπάρχει έστω και ένας γιατρός που να μην συμφωνεί στα λεγόμενα του(στο τι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει από ιατρικής αποψης).Και προς το τέλος θέτει και την παράμετρο(την οποία αγνοούμε αλλά ιατρικά υφίσταται)ότι καποια στιγμή μπορεί να περάσει ο ιός στην αφάνεια...
Το τί πρέπει να γίνει από το τι μπορεί -έχει δυνατότητα-θέλει για τους δικούς του λόγους κάθε κράτος να κάνει έχει διαφορά ...αλλά μη μας κάνουν να πιστεύουμε το ανάποδο ότι δηλαδή αυτό που κανουν είναι και αυτό που ΙΑΤΡΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ,άλλο το ένα άλλο το άλλο
και βέβαια αν είμαστε τυχεροί και ο κορωνοιός συμπεριφερθεί όπως οι περισσσότερες μέχρι τώρα γνωστές ιώσεις που εξαφανίζονται με την ζέστη θάμαστε οκ,γιατί βγαίνουμε από την καραντίνα τυφλά(όπως και τυφλά μπήκαμε) και ευελπιστούμε στην καλή μας τύχη.

Κατα τάλλα κριμα και λυπάμαι για χαρακτηρισμούς προς επιστήμονες ..εξειδικευμένους γιατρούς και μάλιστα από άτομα που δεν έχουν ουδεμία σχέση με το αντικείμενο...τι να πεις
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Εχω την εντυπωση οτι μπερδευεσαι απο τις διατριβες. Βαζεις τελευταιο τον επιβλεποντα τιμητικα, θεωρειται "συνερευνητης" διχως να ειναι πραγματικα-αλλα συχνα ειναι και λιγακι- και οντως το σημαντικοτερο ονομα και αυτο κοιταει καποιος πρωτο. Η εννοια "ανεβαζει το κυρος" δεν υπαρχει. Εχει ρολο τιμητικου συνερευνητη. Το κυρος εξασφαλιζεται απο τη μεθοδολογια και μονο
Εντελώς οφτοπικ

Σε ποιο τομέα είσαι και για τι επιπέδου journal μιλάμε αν επιτρέπεται; Προπτυχιακος τελευταίο όνομα είναι ανηκουστο σε σοβαρό journal.

Ασφαλως και μπαίνει τιμητικα για να ανεβάσει το κύρος της εργασίας γι'αυτο και μπαίνει τελευταίος. Πολλές φορές η λίστα των συγγραφέων εμφανίζεται ως εξής: πρώτο όνομα........ τελευταίο όνομα.

Εντελώς οφτοπικ
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
arkas_0803.png



Εχω την εντυπωση οτι μπερδεσαι απο τις διατριβες.
Δε μπλεκόμαστε. Και στα επιστημονικά περιοδικά και στα συνέδρια το τελευταίο μαζί με το πρώτο όνομα είναι τα πιο σημαντικά. Επίσης πρώτη φορά ακούω σε διατριβή να μπαίνει περισσότερα τους ενός ονόματα, αυτού που την έγραψε.

Πχ η διδακτορική διατριβή του Τσιόδρα.
https://www.didaktorika.gr/eadd/handle/10442/13581Συγγραφέας: Τσιόδρας, Σωτήριος
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν ισχύει αυτό τότε μάλλον είμαι και γαμώ τους επιστήμονες σαν τελευταίο όνομα και δεν το ήξερα!

Εκτός από τα paper που εξηγούν ακριβώς τι συμμετοχή έχει ο καθένας από τους authors στα footnotes, εγώ ξέρω ότι ο τελευταίος είναι είτε ο τελευταίος τροχός της αμάξης (ο προπτυχιακός που ξενύχτησε κάνοντας δουλειά για φυλακισμένους), είτε κάποιος που δεν ασχολήθηκε ενεργά στην έρευνα αλλά δήθεν αναλαμβάνει το "επιστημονικό" κόστος (ή κέρδος) και τις περισσότερες φορές μπαίνει τιμητικά.

Το τιμητικά μπορεί να σημαίνει ότι του χρωστάς χάρη, η αναφορά στο όνομά του θα βοηθήσει να δημοσιευτείς πιο γρήγορα λόγω αναγνώρισης του ή θα σε βάλει αυτός στο επόμενο δικό του και θα τσιμπίσεις δημοσίευση ή και άλλα πράγματα που δε πρέπει να γίνονται αλλά γίνονται.

Τώρα αν στα ιατρικά paper γίνεται αλλιώς δε ξέρω.
Τελευταιο ονομα σχεδον παντα μπαινει το ονομα του εποπτη ή και του συγγραφεα (οχι του δακτυλογραφου) της δημοσιευσης.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
View attachment 309904



Επίσης πρώτη φορά ακούω σε διατριβή να μπαίνει περισσότερα τους ενός ονόματα, αυτού που την έγραψε.
Οχι αν ειναι συνερευνητης και δηλωνεται. Αν θεωρει μαπα την εργασια και τον ντροπιαζει να βαλει ονομα, αρνειται. Ισως σου εχει τυχει τετοια περιπτωση και λυνει και καποιες αποριες για το τι τρεχει εδω.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
εννοια "ανεβαζει το κυρος" δεν υπαρχει. Εχει ρολο τιμητικου συνερενητη. Το κυρος εξασφαλιζεται απο τη μεθοδολογια και μονο
Οφτοπικ και στο οφτοπικ

Ωραίο αυτό αλλά εκτός πραγματικοτητας. Το τελευταίο όνομα μπορεί να κρίνει αν θα δημοσιευτεί ένα άρθρο ή αν θα κοπεί στο review.

Οφτοπικ και στο οφτοπικ
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom