Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως και να εχει εμεις βγαλαμε το συμπερασμα πως ο Ηλιοπουλος ειναι ψεκασμενος
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
IMG_20200425_185519.jpg


Εμείς είμαστε έτοιμοι να ανοίξουμε σε μία εβδομάδα; Το testing που συνιστά ο ΠΟΥ και που υποτίθεται ασπάζεται και η ελληνική επιτροπη είναι το παραπάνω νούμερο;

Έχει δει κάποιος κανένα απ'τα 500 κινητά συνέργεια που διενεργούν τεστ;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν την βρίσκω σοβαρή την προσέγγιση παρά μόνο μία ακόμη άκομψη του πολ. κορέκτ, στην δική μου επιστήμη οι συμμετέχοντες μπαίνουν με αλφαβητική σειρά και σε υποσημείωση η συμμετοχή του καθένα
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Δεν την βρίσκω σοβαρή την προσέγγιση παρά μόνο μία ακόμη άκομψη του πολ. κορέκτ, στην δική μου επιστήμη οι συμμετέχοντες μπαίνουν με αλφαβητική σειρά και σε υποσημείωση η συμμετοχή του καθένα
Εντάξει, πιο σοβαρη σε σχέση με τη γελοιογραφια, στην ιατρικη γινεται χαμουλης πάντως, και το τελευταίο όνομα είναι σχεδόν πάντα ο καθηγητης/διευθυντής/υπεύθυνος εργαστηρίου (χωρις να σημαίνει ότι δεν εχει συμμετοχή στη συγγραφη, και σίγουρα έχει την ευθυνη).

Εντυπωσιακη και αξιοθαυμαστη παντως η αλφαβητικη σειρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν την βρίσκω σοβαρή την προσέγγιση παρά μόνο μία ακόμη άκομψη του πολ. κορέκτ, στην δική μου επιστήμη οι συμμετέχοντες μπαίνουν με αλφαβητική σειρά και σε υποσημείωση η συμμετοχή του καθένα
Αν ειστε equal contribution authors ναι. Αν εχεις καποιο βαρυγδουπο ονομα (εστω τιμητικα) θα το βαλεις κι αυτο με αλφαβητικη σειρα.

Παντως ειτε αλφαβητικα, ειτε επειδη προσδιδει κυρος, ειτε επειδη εχει κανει την περισσοτερη δουλεια ασχετο δεν τον λες αυτον που ειναι στην τελευταια θεση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
View attachment 309930

Εμείς είμαστε έτοιμοι να ανοίξουμε σε μία εβδομάδα; Το testing που συνιστά ο ΠΟΥ και που υποτίθεται ασπάζεται και η ελληνική επιτροπη είναι το παραπάνω νούμερο;

Έχει δει κάποιος κανένα απ'τα 500 κινητά συνέργεια που διενεργούν τεστ;
Απο τη στιγμη που ανοιξουμε, αν δε γινουν τεστ πιο μαζικα θα ειναι εγκλημα και η ολη προσπάθεια μια τρυπα στο νερο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
https://www.in.gr/2020/04/24/health...ntisomaton-einai-kleidi-gia-tin-epomeni-mera/
"Αν βασίσουμε την αποκλιμάκωση στην ύπαρξη ανοσίας, η καμπύλη δεν θα παρουσιάσει έξαρση. Αν συνεχίσουμε να έχουμε κλειδωμένους τους ανθρώπους στα σπίτια τους και μία μέρα τους επιτρέψουμε να βγουν, χωρίς να έχουμε καλλιεργήσει τις συνθήκες για γενικευμένη ανοσία πληθυσμού, τότε απλά θα έχουμε μεταφέρει την έξαρση μερικούς μήνες αργότερα. Μέχρι να υπάρξει εμβόλιο η ερώτηση δεν είναι αν θα κολλήσει κάποιος, αλλά πότε θα κολλήσει."



Απλά, κατανοητά και επιστημονικά.
Ο ΠΟΥ το θέτει διαφορετικά...

https://www.kathimerini.gr/1075450/article/epikairothta/kosmos/freno-poy-sta-diavathria-anosias
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν την βρίσκω σοβαρή την προσέγγιση παρά μόνο μία ακόμη άκομψη του πολ. κορέκτ, στην δική μου επιστήμη οι συμμετέχοντες μπαίνουν με αλφαβητική σειρά και σε υποσημείωση η συμμετοχή του καθένα
Και σε μας. Και χωρίς υποσημειώσεις. Κάποιες φορές μπαίνει πρώτος αυτός που έχει την περισσότερη συμμετοχή και οι υπόλοιποι αλφαβητικά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Απο τη στιγμη που ανοιξουμε, αν δε γινουν τεστ πιο μαζικα θα ειναι εγκλημα και η ολη προσπάθεια μια τρυπα στο νερο.
Νομίζω εγκληματικό είναι να ανοίξουμε κάνοντας τόσα λίγα τεστ χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά συμβαίνει.
Εκεί φαίνεται η οργάνωση και όχι στο ν'αποφασισεις καραντίνα και να την επιβάλεις μέσω της αστυνομίας με επιβολή προστίμων.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στην ιστορία απο το 1974 μέχρι σήμερα πείτε μια φορα που σε περίοδο κρίσης ή σοβαρής κατάστασης κάποια ελληνική κυβέρνηση αντέδρασε με υπευθυνότητα προς το σύνολο και οχι με γνώμονα το πολιτικό κόστος.
Με ποια κριτήρια πιστευουμε οτι τα μετρα που πηρε η κυβέρνηση τα πηρε κατόπιν υπευθυνων αναλυσεων κτλ. ?
Τα μέτρα πάρθηκαν καθαρά για να μην έχουμε πολλούς νεκρούς (το οποίο είναι υπερθετικο οχι απλα θετικό αν μου επιτραπεί η εκφραση) και όχι βάση αναλύσεων.
Τωρα σιγά σιγά τελείωνουν τα χρήματα που μπορούσε να δώσει η κυβέρνηση οπότε πρέπει να βρεθεί άλλη λύση.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom