Ιρλανδία Συμβουλές για Β. Ιρλανδία

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδιά οι Cliffs of Moher δεν είναι στη Β.Ιρλανδία, είναι δυτικά, στο κέντρο. Θες μονοήμερη για να πάς.... Άσε που ποδήλατο δε νομίζω να μπορείς να κάνεις εκεί. Σας τοπίο όμως ,είναι απερίγραπτο!!
Ναι το είδα στο χάρτη, θελει μονοήμερη από Δουβλίνο και δε προλαβαίνουμε..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παιδιά οι Cliffs of Moher δεν είναι στη Β.Ιρλανδία, είναι δυτικά, στο κέντρο. Θες μονοήμερη για να πάς.... Άσε που ποδήλατο δε νομίζω να μπορείς να κάνεις εκεί. Σας τοπίο όμως ,είναι απερίγραπτο!!
Ευχαριστώ για το μάθημα γεωγραφίας Αντώνη... :bleh:

Επί της ουσίας: Οι Cliffs of Moher είναι 3 ώρες από το Δουβλίνο. Τι μπορείς να κάνεις;΄Φεύγοντας από το Δουβλίνο, πας στο Moher και συνεχίζεις για Galway ή Sligo (για διαν/ση). Την επόμενη μέρα επισκέπτεσαι το Giant's Causeway και συνεχίζεις για Belfast όπου θα έχεις μεν μόνο 2 διαν/σεις αντί για 3, αλλά θα έχεις επισκεφθεί ήδη τα 2 από τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Ιρλανδίας. Για μετακινήσεις με τραίνο δεν ξέρω συχνότητα ή δρομολόγια, αλλά σίγουρα θα μπορεί να βρεθεί κάποιο πακέτο στο κεντρικό γραφείο τουρισμού στο Δουβλίνο. Έχει τα πάντα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
υ.γ. Απο Δουβλίνο πως θα μετακινηθείτε για Μπέλφαστ; Θα μπορούσατε να εκμεταλλευτείτε τη διαδρομή αυτή με τουρ και να δείτε 2-3 πόλεις/μέρη/αξιοθέατα...

Από Δουβλίνο για Μπέλφαστ θα πάμε με τρένο..Giant's causeway σκεφτομαι και γω και άλλα 2-3 που βρισκονται εκει κοντα..Γύρω απ'το Μπέλφαστ υπάρχει κάτι που μπορούμε να πάμε με τρένο-λεωφορείο;
Ευχαριστώ για το μάθημα γεωγραφίας Αντώνη... :bleh:

Επί της ουσίας: Οι Cliffs of Moher είναι 3 ώρες από το Δουβλίνο. Τι μπορείς να κάνεις;΄Φεύγοντας από το Δουβλίνο, πας στο Moher και συνεχίζεις για Galway ή Sligo (για διαν/ση). Την επόμενη μέρα επισκέπτεσαι το Giant's Causeway και συνεχίζεις για Belfast όπου θα έχεις μεν μόνο 2 διαν/σεις αντί για 3, αλλά θα έχεις επισκεφθεί ήδη τα 2 από τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Ιρλανδίας. Για μετακινήσεις με τραίνο δεν ξέρω συχνότητα ή δρομολόγια, αλλά σίγουρα θα μπορεί να βρεθεί κάποιο πακέτο στο κεντρικό γραφείο τουρισμού στο Δουβλίνο. Έχει τα πάντα.

Παρακαλώ! :haha:

Μα γι'αυτό ρώτησα στο 1ο μου μήνυμα που βλέπεις παραπάνω πως θα πάνε βόρεια, για να το συνδίαζαν, αλλά απο την επόμενη απάντηση, φάνηκε πως δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση. Αλλιώς σαφώς μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο, όπως αυτό που προτείνεις. Για μένα οι Cliffs (αν και δεν γύρισα ολόκληρη την Ιρλανδία φυσικά) είναι ίσως το καλύτερο που είδα. Πάντως είναι μεγάλη χώρα και σαφώς οι μέρες που έχουν δε φτάνουν. Μια 2η επίσκεψη θα καλύψει τα όποια κενά... :D

Εγώ, με δεδομένο ότι έχω πάει, θα έκανα αυτό που προτείνεις εσύ, για τους ίδιους λόγους.

Αν δεν έχουν κλείσει εισιτήρια τρένου, μπορούν να το οργανώσουν πολύ εύκολα, όπως είπες, απο το κεντρικό γραφείο τουρισμού στο Δουβλίνο (ή νωρίτερα αν το βρούν στο διαδίκτυο).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχω κλείσει ήδη δύο διανυκτερευσεις στο Δουβλίνο, και τα τρία βράδια στο Μπελφαστ θα φιλοξενηθούμε και θα φύγουμε με παρέα για εξόρμηση στη Β.Ιρλανδία. Γι αυτό και δε μπορούμε να συνδυάσουμε τour και δυτικά ή νότια..Ισα ίσα που θα προλάβουμε σε 2 μέρες να δούμε το Δουβλίνο (όπου φτάνει η πτήση μας) και μετά βόρεια..Οπότε θα χρειαστεί δεύτερο ταξίδι για τα υπόλοιπα..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Έχω κλείσει ήδη δύο διανυκτερευσεις στο Δουβλίνο, και τα τρία βράδια στο Μπελφαστ θα φιλοξενηθούμε και θα φύγουμε με παρέα για εξόρμηση στη Β.Ιρλανδία. Γι αυτό και δε μπορούμε να συνδυάσουμε τour και δυτικά ή νότια..Ισα ίσα που θα προλάβουμε σε 2 μέρες να δούμε το Δουβλίνο (όπου φτάνει η πτήση μας) και μετά βόρεια..Οπότε θα χρειαστεί δεύτερο ταξίδι για τα υπόλοιπα..

Δεν πειράζει! Κι εγώ που έμεινα 8 μέρες, νιώθω πώς θέλω ακόμη 10 να τα δώ (σχεδόν) όλα.
 

efivam22

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Belfast
Ταξίδι-Όνειρο
Machu Picchu
Καλημέρα σας! Είμαι νέο μέλος στην ομάδα σας. Ονομάζομαι Έφη και είμαι 23 χρόνων. Σκοπεύω αρχές του έτους να ταξιδέψω Βόρεια Ιρλανδία και συγκεκριμένα στο Μπέλφαστ. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με τον έλεγχο που γίνεται πλέον στο Ηνωμένο Βασίλειο; Χρειάζομαι διαβατήριο ή visa; Ποιά αεροπορική εταιρεία με συμφέρει;; Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom