Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Αμ δεν ειναι μονο ο παραγοντας κινηση... Κι εγω οριακα ειχα βαλει το modlin bus, καθυστερησε 15 λεπτα η πτηση και το χασαμε. Το επομενο με ελευθερες θεσεις ηταν σε 1 και πηραμε ταξι, 40 ευρω. Αν ειστε αρκετα ατομα ειναι καλουτσικη τιμη σε σχεση με την τιμη του modlin απο το αεροδρομιο.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αμ δεν ειναι μονο ο παραγοντας κινηση... Κι εγω οριακα ειχα βαλει το modlin bus, καθυστερησε 15 λεπτα η πτηση και το χασαμε. Το επομενο με ελευθερες θεσεις ηταν σε 1 και πηραμε ταξι, 40 ευρω. Αν ειστε αρκετα ατομα ειναι καλουτσικη τιμη σε σχεση με την τιμη του modlin απο το αεροδρομιο.
To λεωφορείο δεν ειναι τοσο οριακα μιας και εκλεισα με των 18:40 ενω η πτηση μου (υπο νορμαλ συνθήκες!) φτάνει στις 17:30. Υπολόγισα μια ωρα extra μηπως έχουμε κάποια καθυστέρηση και για να εχουμε χρονο για συναλλαγμα κλπ (αν τελικα κανουμε στο αεροδρομιο). Τώρα αν προλάβουμε το ModlinBus των 18:05 φτάνουμε στο κέντρο στις 18:50, πράγμα που σημαίνει πως έχω μια ώρα περιθώριο μέχρι να ανχωρήσει το τραίνο για Κρακοβία, άρα είμαι άνετη. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά διάβασα πως μπορώ να μπω δωρεάν στο προηγούμενο δρομολόγιο του ModlinBus από αυτό που έχω κρατήσει (πχ εχω κάνει κράτηση για 18:40 αλλά αν προλάβω στις 18:05 μπορω να μπω) συν του ότι έχω προτεραιότητα αν υπάρχουν κενές θέσεις λόγω του ότι έχω ήδη εκδόσει εισητήριο ασχέτως αν είναι για επόμενο δρομολόγιο.
Αν το αεροπλάνο φτάσει στις 17:30, και βάζουμε και ενα 15λεπτο μέχρι να πάρουμε βαλίτσες θεωρείς ότι προλαβαίνει κανείς να φτάσει στην στάση του modlinbus μήπως προλάβουμε το προηγούμενο δρομολόγιο? Είναι αρκετά μακρυά από το terminal? Βασικο.. Εγω φτάνω στο Modlin airport οχι στο Ghopin. To αναφέρω γιατί το modlinbus εξυπηρετεί και τα δυο αεροδρόμια νομίζω.

Οι αποβαθρες οπως μπαινεις στο σταθμο,απο την εισοδο πισω απο το παλατι, ειναι ευθεια και κατεβαινεις απο τις σκαλες. 2-3 λεπτα υποθεση.
Επισης οπως θα μπεις κατευθειαν στα αριστερα σου εχει το γραφειο πληροφοριων.
Συνεχιζοντας ευθεια για να πας προς τις σκαλες θα δεις ακριβως πανω απο αυτες ενα μεγαλο πινακα που λεει τα δρομολογια και τις αποβαθρες.

Τα modlinbus φευγουν στην ωρα τους, το θεμα ειναι να μην καθυστερησει η πτηση.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Πραγματικά αυτό με προβλημάτιζε, μήπως χρειαζόμουν πολύ ώρα μέχρι τις αποβάθρες. Υποθέτω πως με το ηλεκτρονικο εισιτήριο που βγάλαμε δεν περνάμε απο κανένα κισε κλπ, απλα πάμε στην αποβάθρα? Η περνάμε από κάπου πρώτα? Sorry για το πρήξιμο απλά όταν έχω τοσο περιορισμένο χρόνο αποσυντονίζομαι!! :confused::confused:

Είναι όντως οριακά απλά με το επόμενο τραίνο φτάναμε πιο αργά και είναι τα παλιά τραίνα..
 
Last edited by a moderator:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Είναι αρκετά μακρυά από το terminal? Βασικο.. Εγω φτάνω στο Modlin airport οχι στο Ghopin. To αναφέρω γιατί το modlinbus εξυπηρετεί και τα δυο αεροδρόμια νομίζω.
Με το που βγείς απο το αεροδρόμιο είναι ακριβώς απέναντι. Μισο λέπτό περπάτημα. Ειναι αδύνατον να μην το δεις.
 

ginda

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Πραγματικά αυτό με προβλημάτιζε, μήπως χρειαζόμουν πολύ ώρα μέχρι τις αποβάθρες. Υποθέτω πως με το ηλεκτρονικο εισιτήριο που βγάλαμε δεν περνάμε απο κανένα κισε κλπ, απλα πάμε στην αποβάθρα? Η περνάμε από κάπου πρώτα? Sorry για το πρήξιμο απλά όταν έχω τοσο περιορισμένο χρόνο αποσυντονίζομαι!! :confused::confused:



Είναι όντως οριακά απλά με το επόμενο τραίνο φτάναμε πιο αργά και είναι τα παλιά τραίνα..
Μπαινεις στο τρενο με το ηλεκρτονικο εισιτηριο που εχεις δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους! Σκεφτόμασταν με την κοπέλα μου να πάμε Βαρσοβία 12-14 Φλεβάρη, μιας και βρήκαμε φτηνά εισιτήρια. Πιστεύεται ότι θα προλάβουμε να δούμε τίποτα ή δεν αξίζει τον κόπο; Ίσως το κάνουμε να φύγουμε στις 15 το πρωί. Τι λέτε; :)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αξίζει, η Βαρσοβία δεν είναι αχανής πόλη. Σε 2 μέρες θα πάρεις πολύ καλή εικόνα. Αν τώρα μπορείς και μέχρι 15 ακόμα καλύτερα
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
αξίζει, η Βαρσοβία δεν είναι αχανής πόλη. Σε 2 μέρες θα πάρεις πολύ καλή εικόνα. Αν τώρα μπορείς και μέχρι 15 ακόμα καλύτερα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
Αν και θα τα ψάξω και μόνος μου αλλά μπορείς να μου πεις σε 2 μέρες ποια αξιοθέατα αξίζει να δω και τι αξίζει να κάνω; Αν δεν σε κουράζω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Καλησπέρα σε όλους! Σκεφτόμασταν με την κοπέλα μου να πάμε Βαρσοβία 12-14 Φλεβάρη, μιας και βρήκαμε φτηνά εισιτήρια. Πιστεύεται ότι θα προλάβουμε να δούμε τίποτα ή δεν αξίζει τον κόπο; Ίσως το κάνουμε να φύγουμε στις 15 το πρωί. Τι λέτε; :)
Το εκανα ετσι για ενα σαββατοκυριακο και ειδα αρκετα. Ηθελα ομως μια μερα ακομη. Η ημερησια στημ Κρακοβια θα ηταν ενα σκοτωμα χωρις να δειτε τιποτα.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Το εκανα ετσι για ενα σαββατοκυριακο και ειδα αρκετα. Ηθελα ομως μια μερα ακομη. Η ημερησια στημ Κρακοβια θα ηταν ενα σκοτωμα χωρις να δειτε τιποτα.
Οπότε αξίζει λες ε; Ωραία, ευχαριστώ πολύ :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Αν η τιμη του αεροπορικου ειναι κατω απο 50 ευρω, αξιζει και παραξιζει. Το αναφερω γιατι τοσα θα εδινα για ενα σαββατοκυριακο και στην Ελλαδα.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ναι είναι στα 46 ευρώ προς το παρόν, για αυτές τις ημερομηνίες! Από αξιοθέατα για αυτές τις λίγες ημέρες τι θα πρότεινες; :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom