Συμπρωτεύουσες

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ίσως ένα war Αθήνα Θεσσαλονίκη μπορεί να λύσει τις απορίες!
Αυτό το war κινείται εδώ και χρόνια στα όρια του αστικού μύθου, κανείς δε βλέπω να τολμάει και δε ξέρω γιατί... :rolleyes::haha:

Δεν θα άντεχε ούτε μια ημέρα ίσως ένα τέτοιο war χωρίς κλείδωμα :haha:
Άντε καλέ υπερβολές, έχει γεφυρωθεί πλέον το χάσμα, δεν είναι όπως παλιά!

Ε πώς αφού έχει κοτζάμ Υπουργείο ΜΑκεδονίας-Θράκης! Το οποίο είναι σα να έχει η Ισπανία Υπουργείο Μούρθιας
Καλά αυτό είναι μεγάλη αλήθεια, μέγιστο διακοσμητικό στοιχείο το συγκεκριμένο υπουργείο για να χαίρονται οι φαντασμένοι.
Όσο για την Ισπανία, δε ξέρω τι θέματα έχουν μεταξύ τους, πάντως στο τελευταίο μου ταξίδι δύο ξεχωριστά άτομα πάνω σε σύσταση δε μου είπαν spain αλλά ανδαλούθια. Μπορεί να ναι και σύμπτωση, πάντως δε το περίμενα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όσο για την Ισπανία, δε ξέρω τι θέματα έχουν μεταξύ τους, πάντως στο τελευταίο μου ταξίδι δύο ξεχωριστά άτομα πάνω σε σύσταση δε μου είπαν spain αλλά ανδαλούθια. Μπορεί να ναι και σύμπτωση, πάντως δε το περίμενα.
Μα ποτέ δε λένε Spain. Espain τη λένε στα Αγγλικά :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μα ποτέ δε λένε Spain. Espain τη λένε στα Αγγλικά :)
Βρε έστω, δε λέω. Το Ανδαλούθια μου έκανε τρομερή εντύπωση όμως, σα να ρωτάνε Έλληνα και να απαντάει peloponnese ή epirus, δε το περίμενα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αυτό το war κινείται εδώ και χρόνια στα όρια του αστικού μύθου, κανείς δε βλέπω να τολμάει και δε ξέρω γιατί...
Δεν είμαστε αρκετά ώριμοι ακόμα για κάτι τέτοιο!

Όσο για την Ισπανία, δε ξέρω τι θέματα έχουν μεταξύ τους, πάντως στο τελευταίο μου ταξίδι δύο ξεχωριστά άτομα πάνω σε σύσταση δε μου είπαν spain αλλά ανδαλούθια.
Οι Ισπανοί είναι τοπικιστές, στην Ανδαλουσία δεν θέλουν όμως να ανεξαρτητοποιηθούν αν αυτό εννοείς. Τα φτωχά μέρη της Ισπανίας ούτε που συζητάνε για ανεξαρτητοποίηση, μόνο τα πλούσια.

Κατα τ'άλλα συμφωνώ 100% μαζί τους, Ανδαλουσία ότι καλύτερο για ταξίδι στην Ισπανία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οι Ισπανοί είναι τοπικιστές
Αυτό το ήξερα
στην Ανδαλουσία δεν θέλουν όμως να ανεξαρτητοποιηθούν αν αυτό εννοείς
Όχι δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Απλά μου έκανε εντύπωση η απάντηση χωρίς αναφορά στη χώρα, λες και είναι αυτονόητο να ξέρει κάποιος το εκάστοτε γεωγραφικό διαμέρισμα.

Δεν είμαστε αρκετά ώριμοι ακόμα για κάτι τέτοιο!
Όχι διαφωνώ, πιστεύω ότι και ωραία κουβέντα θα κάνουμε, αλλά και πολύ γέλιο θα βγάλουμε!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Όχι δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Απλά μου έκανε εντύπωση η απάντηση χωρίς αναφορά στη χώρα, λες και είναι αυτονόητο να ξέρει κάποιος το εκάστοτε γεωγραφικό διαμέρισμα.
Αυτο το κανουν συνηθως στις περιοχες που θελουν να ανεξαρτητοποιηθουν, πχ οι Βασκοι συστηνονται ως Βασκοι, οι Καταλανοι ως Καταλανοι κλπ. Δε μου χει τυχει να γνωρισω καποιον απο την Ανδαλουσια ή τη Μουρθια πχ εκτος Ισπανιας και να μη μου συστηθει ως ισπανος/ιδα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει αυτονομιστες και η Ανδαλουσία, αλλά είναι πιο αδύναμοι. Από το 16% στις εκλογές του 2018, έπεσαν στα μισά του 2022, η Σεβίλλη Έχει πρόσφατη ιστορία αυτονομιστων δημάρχων, ενώ σε αντίθεση με τις τρεις ιστορικές autonomias (Καταλονία, Χώρα των Βάσκων και Γαλικια) που αναγνωριζονται ως τέτοιες από το Σύνταγμα, ο εθνικισμός στην Ανδαλουσία είναι δεξιάς απόχρωσης.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Το παρακολουθώ με ενδιαφέρον αυτή την συζήτηση . Την λέξη συμπρωτεύουσα δεν την λένε σε πολλές χώρες . Θα έλεγα σαν 2η πρωτεύουσα και της πρώην κτλ . Θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσουμε ποιες ήταν πρώην και σε αυτό .
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μήπως να διορθωθεί το θέμα σε τοπ-10 πόλεις που δεν είναι πρωτεύουσες;Γιατί το Μόναχο είναι συμπρωτεύουσα και δεν είναι η Φραγκφούρτη,η Βόννη το Αμβούργο κτλ.;Ή μήπως είναι όλες συμπρωτεύουσες και δεν το ξέρουν ακόμη;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Γιατί το Μόναχο είναι συμπρωτεύουσα και δεν είναι η Φραγκφούρτη,η Βόννη το Αμβούργο κτλ.;Ή μήπως είναι όλες συμπρωτεύουσες και δεν το ξέρουν ακόμη;
Το Μόναχο είχε προωθηθεί να γίνει η οικονομική πρωτεύουσα της Γερμανίας , γιατί η Βόννη
υστερούσε.Προτού γίνει η Πρωτεύουσα το Βερολίνο είχαν γίνει προσπάθειες για το Ντίσελντορφ
και την Φρανκφούρτη Με εκθέσεις, συνέδρια, αεροδρόμια κλπ.
Α, ξέχασα την expo 2000 στο Αννόβερο με την μεγαλύτερη έκθεση στον κόσμο, που είχε οικονομική
αποτυχία.
Στα δικά μας τώρα ο όρος συμπρωτεύουσα κατά την άποψη μου είναι ανόητος.
Θα μπορούσε να γίνει οικονομική πρωτεύουσα, λόγω της έκθεσης, αλλά και της θέσης της.
Την έκθεση την υποβάθμισαν και είναι για να βγάζουν λόγους οι πολιτικοί.
Η θέση της όμως θα έπρεπε να εκμεταλλευτεί. Αν δούμε τον χάρτη της Ελλάδας και την θέση της Θεσσαλονίκης (Βοηθούμενη από την Καβάλα), έχει ένα λιμάνι το οποίο μπορεί να τροφοδοτήσει
όλο αυτό τον σωρό από κράτη που υπάρχουν από πάνω της.
Από κάτω υπάρχει η διώρυγα του Σουέζ με τα εκατοντάδες πλοία που περνούν κι εμείς σφυρίζουμε
αδιάφορα.
screenshot-www.google.es-2022.11.08-16_53_25.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom