1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος sofianaxos, στις 17 Μαϊου 2013.

1. mitsmag

mitsmag Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Roadtrip Ισπανίας
    Θα ήθελα και εγώ κάποιες πληροφορίες ως προς την χρήση στο εξωτερικό και προμήθεια που σου κρατάει για παράδειγμα.

2. Thanos92

Thanos92 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μπρατισλάβα - Πράγα
    Την βγάζετε online εδώ: https://www.revolut.com/en-GR/ και ναι συμφέρει! Κάνεις συναλλαγές χωρίς καμία προμήθεια και αν θυμάμαι καλά μπορείς να βγάλεις έως 200 ΕΥΡΩ χωρίς πάλι να χρεωθείς προμήθεια! Την γεμίζεις από τον τραπεζικό σου λογαριασμό και τα πάντα τα κάνεις μέσο του app για κινητά! Με το που κάνεις κάποια συναλλαγή σου έρχεται Notification στο κινητό ότι π.χ τώρα χάλασες 5 ΕΥΡΩ για Pizza και πάει λέγοντας! Νομίζω ότι πλέον είναι βασικό εργαλείο για κάθε ταξιδιώτη! Εμάς μας έσωσε!

3. tilisos

tilisos New Member

Γεια σας, θα ταξιδέψουμε στην Πολωνία αρχές Δεκεμβρίου, για το συνάλλαγμα θέλω να ρωτήσω αν τα καταστήματα δέχονται πληρωμές σε ευρώ. Στην Πράγα που το χρησιμοποιήσαμε αυτό τον τρόπο ήταν το καλύτερο όσον αφορά την ισοτιμία... γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ πολύ

4. agka8l

agka8l Member

Καλησπέρα , έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό . Σε ρωτάει ο υπάλληλος αν θες να πληρώσεις σε ζλοτυ η ευρώ . Είναι εφικτό αυτό που θέλετε δλδ αλλά οικονομικά είναι ασύμφορο γιατί σας κλέβει η ισοτιμία της πολωνικής τράπεζας .καλύτερα ρεβουλτ ή μετρητά

5. alice~

alice~ Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iceland
    Αν πληρώνεις με κάρτα, σε ρωτάνε σε τι θες να πληρώσεις. Ευρώ σε μετρητά δεν δέχονται όμως.

6. tilisos

tilisos New Member

Η ερώτηση μου αφορά πληρωμή σε μετρητά....
    Αγοράζεις κάτι που κάνει 10 ευρώ σε αντιστοιχία, δίνεις 50 ευρώ και τα ρέστα των 40 ευρώ τα παίρνεις στο εθνικό νόμισμα της χώρας. Αυτό έχει απαντηθεί?
    Έχει απαντηθεί η πληρωμή με κάρτα.

Δυστυχώς.... σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Last edited by a moderator: 2 Σεπτεμβρίου 2019
  7. Bobcat89

Bobcat89 Member

Στην Κρακοβία γνωρίζει κανένας ποιο είναι το καλύτερο ανταλακτηριο με φυσιολογική ισοτιμία;στην Βαρσοβία πολύ καλό ήταν το ανταλακτηριο μέσα στο zlote.

8. gio87

gio87 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
    Το καλύτερο δεν ξέρω αν είναι, αλλά στη galeria krakowska, το mall στον σταθμό των τρένων, είχε πολύ καλή ισοτιμία. Και στην παλιά πόλη, όσα είδα, είχαν τραγική ισοτιμία.

Bobcat89 likes this.
  9. Bobcat89

Bobcat89 Member

ευχαριστω πολυ φιλε..θα το κοιταξω!