Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

Μηνύματα
20
Likes
1
Και σε μένα πάντα υπάρχει μια μικρή χρέωση για τη μετατροπή του συναλλάγματος.
Αν είναι μικρή οκ μην είναι μεγαλη διαφορά από τα ανταλλακτηρια
Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση
Καλές γιορτες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Επειδη το ερωτημα ηταν σε σχεση με τα μετρητα (προφανως μετα απο αλλαγη σε ανταλλακτηριο) απαντησα οτι ειναι προτιμοτερο γιατι δεν υπαρχει προμηθεια αλλα χρεωνεσαι στην τιμη που το πουλαει η τραπεζα εκεινη τη μερα. Αυτη ειναι αυξημενη σε σχεση με την τιμη που το αγοραζει, προφανως. Εγω δεν εχω δει καποια επιπλεον χρεωση που να αναφερεται ως προμηθεια, μονο την τρεχουσα τιμη του συναλλαγματος. Το ιδιο ειδα σε πολυ προσφατη συναλλαγη ηλεκτρονικα σε αγγλικες λιρες και μαλιστα η τελικη τιμη ηταν χαμηλοτερη απο την τιμη που μου προτεινε για τη μετατροπη η αγγλικη επιχειρηση, που μαλλον ειχε προμηθεια.
 
Μηνύματα
20
Likes
1
Επειδη το ερωτημα ηταν σε σχεση με τα μετρητα (προφανως μετα απο αλλαγη σε ανταλλακτηριο) απαντησα οτι ειναι προτιμοτερο γιατι δεν υπαρχει προμηθεια αλλα χρεωνεσαι στην τιμη που το πουλαει η τραπεζα εκεινη τη μερα. Αυτη ειναι αυξημενη σε σχεση με την τιμη που το αγοραζει, προφανως. Εγω δεν εχω δει καποια επιπλεον χρεωση που να αναφερεται ως προμηθεια, μονο την τρεχουσα τιμη του συναλλαγματος. Το ιδιο ειδα σε πολυ προσφατη συναλλαγη ηλεκτρονικα σε αγγλικες λιρες και μαλιστα η τελικη τιμη ηταν χαμηλοτερη απο την τιμη που μου προτεινε για τη μετατροπη η αγγλικη επιχειρηση, που μαλλον ειχε προμηθεια.
Οκ ευχαριστώ παραpoly
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΆ γνωρίζει κανείς αν συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα εδώ ή στην Κρακοβία?
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
σημερα ρωτησα στην eurobank και μου ειπαν πως σε καθε συναλλαγη με καρτα χρεωνουν 2,35 ευρώ. αν παρεις ενα κφε 1 ευρω + 2,35 = 3,35. Αστα να πάνε. καλυτερα με μετρητα.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
σημερα ρωτησα στην eurobank και μου ειπαν πως σε καθε συναλλαγη με καρτα χρεωνουν 2,35 ευρώ. αν παρεις ενα κφε 1 ευρω + 2,35 = 3,35. Αστα να πάνε. καλυτερα με μετρητα.
Δεν έχω eurobank αλλά σε άλφα και εθνική δεν υπάρχει τέτοια χρέωση ούτε εκτός Ευρώπης για αγορά με κάρτα.
Ίσως σου είπαν για ανάληψη από ΑΤΜ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
σημερα ρωτησα στην eurobank και μου ειπαν πως σε καθε συναλλαγη με καρτα χρεωνουν 2,35 ευρώ. αν παρεις ενα κφε 1 ευρω + 2,35 = 3,35. Αστα να πάνε. καλυτερα με μετρητα.
Εγώ πλήρωσα με κάρτα Eurobank το ξενοδοχείο, ποσό κοντά στα 110 ευρώ για να μου κρατήσει τέτοια προμήθεια. Δε νομίζω ότι ισχύει σε όλα αυτή η χρέωση, τουλάχιστον η Eurobank εμένα μου είχε αναφέρει ότι είναι κλιμακούμενη.
Σε κάθε περίπτωση υπάρχει προμήθεια στις συναλλαγές οπότε συνίσταται η χρήση μετρητών ή κάποια λύση τύπου Revolut card. Επίσης όταν είχα ψαχτεί για συνάλλαγμα είδα ότι συνέφερε να το κάνουμε απευθείας στη χώρα.
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΆ γνωρίζει κανείς αν συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα εδώ ή στην Κρακοβία?
Καλή Χρονιά! Στην Πολωνία βρίσκεις σε αρκετά σημεία ανταλλακτήρια. Προσωπικά έιχα κάνει απο Ελλάδα περίπου 1000 Ζλότυ αλλά και εκεί οι τιμές ητάν πολύ κοντά στις Ελληνικές!
 

nicolegr80

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Έχω και εγώ μία ερώτηση.Θα έχουμε κάρτα revolut η οποία όπως διαβάζω είναι ίσως η καλύτερη περίπτωση είτε σε περίπτωση προμήθειας είτε σε περίπτωση ανάληψης μετρητών από ΑΤΜ. Ερώτηση. Όταν φτάσουμε αεροδρόμιο, για να πάμε στο κέντρο μπορούμε να αγοράσουμε εισητηρια τρένου ή λεωφορείου με revolut ή πρέπει να βρούμε ΑΤΜ ανάληψης για τα ζλοτι της μετακίνησης?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχω και εγώ μία ερώτηση.Θα έχουμε κάρτα revolut η οποία όπως διαβάζω είναι ίσως η καλύτερη περίπτωση είτε σε περίπτωση προμήθειας είτε σε περίπτωση ανάληψης μετρητών από ΑΤΜ. Ερώτηση. Όταν φτάσουμε αεροδρόμιο, για να πάμε στο κέντρο μπορούμε να αγοράσουμε εισητηρια τρένου ή λεωφορείου με revolut ή πρέπει να βρούμε ΑΤΜ ανάληψης για τα ζλοτι της μετακίνησης?
Καταρχάς καλώς ήρθες.
Εφόσον μιλάς για εισιτήρια τρένου και μόνο, το ποσό είναι πολύ μικρό, κοντά στα 5 ευρώ και μπορείς να πληρώσεις με κάρτα (αν δε θέλεις με revolut) οπότε μικρό το κακό. Συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο εντός του σταθμού στη περίπτωση που χρειαστείς και μετρητά.
 

nicolegr80

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καταρχάς καλώς ήρθες.
Εφόσον μιλάς για εισιτήρια τρένου και μόνο, το ποσό είναι πολύ μικρό, κοντά στα 5 ευρώ και μπορείς να πληρώσεις με κάρτα (αν δε θέλεις με revolut) οπότε μικρό το κακό. Συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο εντός του σταθμού στη περίπτωση που χρειαστείς και μετρητά.
ΣΕ ευχαριστώ πολύ και για το καλώς όρισμα και για την απάντηση. Με τις διάφορες χρεώσει τραπεζών που ακούω οδηγηθήκαμε στην λύση της revolut αλλά δεν γνώριζα πως πάμε κέντρο και αν χρειαστεί μετρητά. Ακόμη δεν έχω ψάξει καν τρόπο για να φτάσουμε στο μέρος διαμονής μας.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
καλημερα! με το συναλλαγμα τι γινεται; revolut?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom