Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

D

Delmem38110

Guest
Εκ των υστερων, τα περισσοτερα λεφτα τα κανα συναλλαγμα με τον ξα που μενει εκει. Εν τελει δεν εβγαλα απο Θεσσαλονικη οποτε εβγαλα απ τη σιχαμενη τη γιουρονετ ενα κοσαρικο στο αεροδρομιο, μακραν η χειροτερη επιλογη, γυρω στα 5-6 ευρω ζημια.
Στο κεντρο σε στενα εκει που ειναι η χριστουγεννιατικη αγορα βρηκα πολυ καλη αναλογια (μερα που το ευρω το δινανε 4,81 ζλοτυ μου το πουλησε με των 4,58). Στα ελαχιστα που πληρωσα με καρτα eurobank μου κρατησε 2% χωρις ελαχιστο το ενα ευρω, see
View attachment 382840
Next time Revolutzloti dear mikri tsompana.
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Καλησπέρα παιδιά,

Λόγω φόρτου εργασίας δεν εχω προλάβει να δω όλα τα μηνύματα και να σχηματίσω μια γνώμη, γι' αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την ερώτηση που θα κάνω καθώς μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη!

Την επόμενη εβδομάδα πετάω μαζί με την παρέα μου για Βαρσοβία, θα μείνουμε 2 μέρες Βαρσοβία και 3 Κρακοβία. Σκεφτόμαστε να κάνουμε πριν το ταξίδι μας, ο καθένας μας μετατροπή 200ευρώ σε ζλότυ, καθώς έχουμε βρει στην πόλη μας ανταλλακτήριο με καλή ισοτιμία 1ευρώ σε 4,4 zt. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μας συμφέρει να ανταλλάξουμε 200ευρώ σε ζλότυ από την Ελλάδα ή αν θα ήταν καλύτερα να ανταλλάξουμε μικρότερο ποσό της τάξης των 100 ευρώ και τα υπόλοιπα έξοδα να τα πληρώσουμε με τις πιστωτικές μας. Διαθέτω πιστωτική σε Εθνική εγώ προσωπικά και οι υπόλοιποι πιστωτικές σε Πειραιώς και Άλφα! Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για την μεγάλη έκταση του κειμένου... Καλές γιορτές σε όλους με υγεία!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα παιδιά,

Λόγω φόρτου εργασίας δεν εχω προλάβει να δω όλα τα μηνύματα και να σχηματίσω μια γνώμη, γι' αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την ερώτηση που θα κάνω καθώς μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη!

Την επόμενη εβδομάδα πετάω μαζί με την παρέα μου για Βαρσοβία, θα μείνουμε 2 μέρες Βαρσοβία και 3 Κρακοβία. Σκεφτόμαστε να κάνουμε πριν το ταξίδι μας, ο καθένας μας μετατροπή 200ευρώ σε ζλότυ, καθώς έχουμε βρει στην πόλη μας ανταλλακτήριο με καλή ισοτιμία 1ευρώ σε 4,4 zt. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μας συμφέρει να ανταλλάξουμε 200ευρώ σε ζλότυ από την Ελλάδα ή αν θα ήταν καλύτερα να ανταλλάξουμε μικρότερο ποσό της τάξης των 100 ευρώ και τα υπόλοιπα έξοδα να τα πληρώσουμε με τις πιστωτικές μας. Διαθέτω πιστωτική σε Εθνική εγώ προσωπικά και οι υπόλοιποι πιστωτικές σε Πειραιώς και Άλφα! Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για την μεγάλη έκταση του κειμένου... Καλές γιορτές σε όλους με υγεία!!!
Βλεπεις τον πινακα χρεωσεων της καθε τραπεζας και αποφασιζεις..αν θες ντε και καλα μετρητα μπορεις να τ αλλαξεις ολα απο εδω,αν θες κατι που να συμφερει τερμα ειναι η εκδοση μιας καρτας ρεβολουτ και επειδη μπορει να μην προλαβεις να την παραλαβεις μεσα σε μια βδομαδα,να πληρωνεις μεσω κινητου
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Βλεπεις τον πινακα χρεωσεων της καθε τραπεζας και αποφασιζεις..αν θες ντε και καλα μετρητα μπορεις να τ αλλαξεις ολα απο εδω,αν θες κατι που να συμφερει τερμα ειναι η εκδοση μιας καρτας ρεβολουτ και επειδη μπορει να μην προλαβεις να την παραλαβεις μεσα σε μια βδομαδα,να πληρωνεις μεσω κινητου
ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Την επόμενη εβδομάδα πετάω μαζί με την παρέα μου για Βαρσοβία, θα μείνουμε 2 μέρες Βαρσοβία και 3 Κρακοβία. Σκεφτόμαστε να κάνουμε πριν το ταξίδι μας, ο καθένας μας μετατροπή 200ευρώ σε ζλότυ, καθώς έχουμε βρει στην πόλη μας ανταλλακτήριο με καλή ισοτιμία 1ευρώ σε 4,4 zt. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μας συμφέρει να...
Καλησπέρα και σε σένα.
Αν συμφέρει η ισοτιμία γιατί όχι, αλλιώς και σε περίπτωση που δε θέλετε να δουλέψετε με κάρτα, μπορείτε να κάνετε ένα μικρό ποσό, μόνο και μόνο για να φτάσετε στη πόλη από το αεροδρόμιο και τα υπόλοιπα σε κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο με μηδενική σχεδόν προμήθεια.
Ότι σας συμφέρει καλύτερα. Καλά να περάσετε!
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Καλησπέρα και σε σένα.
Αν συμφέρει η ισοτιμία γιατί όχι, αλλιώς και σε περίπτωση που δε θέλετε να δουλέψετε με κάρτα, μπορείτε να κάνετε ένα μικρό ποσό, μόνο και μόνο για να φτάσετε στη πόλη από το αεροδρόμιο και τα υπόλοιπα σε κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο με μηδενική σχεδόν προμήθεια.
Ότι σας συμφέρει καλύτερα. Καλά να περάσετε!
Σε ευχαριστώ πολύ! Καλές γιορτές!
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ευχαριστώ πολύ! Καλές γιορτές!
Με την καρτα θα κανεις παντου την δουλεια σου και στης αγορες δηλαδη.γυρισα εχθες, εκατσα μια εβδομαδα και δεν ξερω πως ειναι τα ζλοτι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.987
Με την καρτα θα κανεις παντου την δουλεια σου και στης αγορες δηλαδη.γυρισα εχθες, εκατσα μια εβδομαδα και δεν ξερω πως ειναι τα ζλοτι.
Ακριβως. Απορω γιατι νομιζει ο κοσμος πως χρειαζονται ρευστο ακομη και για να φυγουν απο το αεροδρομιο. Η χωρα ειναι πιο μπροστα απο την Ελλαδα, βγαζεις με καρτα ακομη και το μισοευρο εισιτηριο στην αστικη συγκοινωνια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Με την καρτα θα κανεις παντου την δουλεια σου και στης αγορες δηλαδη.
βγαζεις με καρτα ακομη και το μισοευρο εισιτηριο στην αστικη συγκοινωνια.
Συμφωνώ απόλυτα, τρεις σχεδόν μέρες στη Βαρσοβία, δε μου ζητήθηκαν πουθενά μετρητά, παρά μόνο σε μια Pub στη Praga.
Στα λεωφορεία δεν υπήρχε δυνατότητα να εκδόσεις εισιτήριο μέσα σ' αυτά χωρίς κάρτα. Πολύ μπροστά!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπερα σε ολους.... Δεν εχω revolout και βλέπω αυτό : Χρεώσεις μετατροπής νομισμάτων σε συναλλαγές με κάρτες

7% προμήθεια ειτε πιστωτική, ειτε χρεωστική ??????
Τι εχει γίνει βλέπω κατι λάθος εγώ ? που είναι εκείνο το παλιό 1-2% ???? Για πείτε και εσεις που εχετε προσφατες πληροφορίες!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπερα σε ολους.... Δεν εχω revolout και βλέπω αυτό : Χρεώσεις μετατροπής νομισμάτων σε συναλλαγές με κάρτες

7% προμήθεια ειτε πιστωτική, ειτε χρεωστική ??????
Τι εχει γίνει βλέπω κατι λάθος εγώ ? που είναι εκείνο το παλιό 1-2% ???? Για πείτε και εσεις που εχετε προσφατες πληροφορίες!!!
Πως θα ζησουν οι τραπεζες???δε πιστευω κανεις να χει κατι προσφατο,δε αξιζει καμια ελληνικη καρτα πλεον να την χρησιμοποιεις σε χωρα εξωτερικου με διαφορετικο νομισμα χρονια τωρα!βγαλε ρεβολουτ κ βρισκεις την υγεια σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.281
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom