Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η χώρα, αλλά εγώ στο 10ήμερο ταξίδι μου στην Ελβετία δεν έπιασα καθόλου στα χέρια μου Ελβετικό Φράγκο. όλες οι συναλλαγές έγιναν με πιστωτική κάρτα της Αλφα. δεν έκανα όμως καμία ανάληψη από ΑΤΜ. στο πρώτο εκκαθαριστικό που ήρθε με χρεώνει με την ακριβή μετατροπή των Ελβετικών φράγκων σε ευρώ χωρίς καμία άλλη προμήθεια. Βασική προϋπόθεση σε κάθε συναλλαγή με την πιστωτική εάν σε ρωτούν σε πιό νόμισμα θέλεις να γίνει η χρέωση, η απάντηση πρέπει να είναι πάντα στο εθνικό της κάθε χώρας νόμισμα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η χώρα, αλλά εγώ στο 10ήμερο ταξίδι μου στην Ελβετία δεν έπιασα καθόλου στα χέρια μου Ελβετικό Φράγκο. όλες οι συναλλαγές έγιναν με πιστωτική κάρτα της Αλφα. δεν έκανα όμως καμία ανάληψη από ΑΤΜ. στο πρώτο εκκαθαριστικό που ήρθε με χρεώνει με την ακριβή μετατροπή των Ελβετικών φράγκων σε ευρώ χωρίς καμία άλλη προμήθεια. Βασική προϋπόθεση σε κάθε συναλλαγή με την πιστωτική εάν σε ρωτούν σε πιό νόμισμα θέλεις να γίνει η χρέωση, η απάντηση πρέπει να είναι πάντα στο εθνικό της κάθε χώρας νόμισμα.
Σωστά και απλά.Πάντα ζητάμε χρέωση της κάρτας στο τοπικό νόμισμα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Τι να πω .... Παλιοτερα προ covid χρησιμοποιούσα πολυ πιστωτικη της Πειραιώς (Αμερική-Ιορδανια κτλ) Δεν ειχ παρατηρήσει καποια μεγαλη χρέωση !!! Δηλαδη δεν ειχα στα 1000 ευρω 70 ευρω εξοδα μετατροπής Τωρα δεν ξερω τι έγινε
Θα δοκιμάσω της Αλφα που λεει ο @makisg και θα μαθουμε τον Ιουλιο χα χα!!!
 

Aleli Papa

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Δεν πρόλαβα να βγάλω revolout και φεύγω σε μια εβδομάδα.Μπορω να δανειστών ενός φίλου και να την φορτώσω με χρήματα;Θα έχω πρόβλημα που δεν θα είναι το δικό μου όνομα;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Δεν πρόλαβα να βγάλω revolout και φεύγω σε μια εβδομάδα.Μπορω να δανειστών ενός φίλου και να την φορτώσω με χρήματα;Θα έχω πρόβλημα που δεν θα είναι το δικό μου όνομα;
Βγάλε εικονική και ας μην έχει έρθει η φυσική


Σας έστειλα οδηγίες...σε προσωπικό μνμ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δεν πρόλαβα να βγάλω revolout και φεύγω σε μια εβδομάδα.Μπορω να δανειστών ενός φίλου και να την φορτώσω με χρήματα;Θα έχω πρόβλημα που δεν θα είναι το δικό μου όνομα;
Βαζεις το απ στο κινητο και τη φορτωνεις χρηματα και την χρησιμοποιεις..δε κοιταει κανεις το ονομα στη καρτα
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Καλησπέρα παιδιά.εγω έχω revolut σε app sto κινητό και σε 20 μέρες πάω Πολωνία.να κάνω συνάλλαγμα στη ρεβολουτ κ να πληρώνω στο νόμισμα τους;
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
607
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα παιδιά.εγω έχω revolut σε app sto κινητό και σε 20 μέρες πάω Πολωνία.να κάνω συνάλλαγμα στη ρεβολουτ κ να πληρώνω στο νόμισμα τους;
Ναι είναι το καλύτερο. Παντού δέχονται κάρτα.
 

ThanosTsar92

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα σε 10 μέρες πετάμε για Πολωνία και πιο συγκεκρίμενα στο Κατοβίτσε. Μπορείτε να μου πείτε τι με συμφέρει για να κάνουμε απο ευρώ σε ζλότι ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε 10 μέρες πετάμε για Πολωνία και πιο συγκεκρίμενα στο Κατοβίτσε. Μπορείτε να μου πείτε τι με συμφέρει για να κάνουμε απο ευρώ σε ζλότι ?
Το καλύτερο είναι να πληρώνεις σε τοπικό νόμισμα. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε κάρτες τύπου Revolut, αλλάζοντας ευρώ σε zloty για παράδειγμα. Επίσης στην Πολωνία θα χρειαστείς και κάποια μετρητά, τα οποία μπορείς να αλλάξεις σε τοπικό ανταλλακτήριο και κατά προτίμηση όχι στο αεροδρόμιο αλλά στο κέντρο της πόλης.
 

ThanosTsar92

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Το καλύτερο είναι να πληρώνεις σε τοπικό νόμισμα. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε κάρτες τύπου Revolut, αλλάζοντας ευρώ σε zloty για παράδειγμα. Επίσης στην Πολωνία θα χρειαστείς και κάποια μετρητά, τα οποία μπορείς να αλλάξεις σε τοπικό ανταλλακτήριο και κατά προτίμηση όχι στο αεροδρόμιο αλλά στο κέντρο της πόλης.
Ευχαριστώ ! Ξέρεις αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ευρώ μέχρι να φτάσουμε στην πόλη απο το αεροδρόμιο ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ ! Ξέρεις αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ευρώ μέχρι να φτάσουμε στην πόλη απο το αεροδρόμιο ?
Όχι, αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό, βγάζετε εισιτήριο για τα ΜΜΜ από τον αυτόματο πωλητή πληρώνοντας με την κάρτα σας, θα κρατήσει απλά μια προμήθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom