Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εάν στο μηχάνημα αντί για Ευρώ επιλέξεις συναλλαγή σε τοπικό νόμισμα π.χ Ζλότι όταν θα γίνει η χρέωση από την τράπεζα δεν θα σε χρεώσει έξοδα μετατροπής??
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Από 8/12/2017 στη Eurobank θα ισχύει νέα τιμολόγηση μετατροπής συναλλάγματος για συναλλαγές σε ξένο νόμισμα.

https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/pdf/campaigns/timologio-stand-elliniko
Μιλησα κι εγω σημερα και μου ειπαν πιο αναλυτικα
2% επι ποσου συναλλαγης με ελαχιτη προμηθεια 1 €
2% επι του ποσου αναληψης + 1,05% για μετατροπη συναλλαγματος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από 8/12/2017 στη Eurobank θα ισχύει νέα τιμολόγηση μετατροπής συναλλάγματος για συναλλαγές σε ξένο νόμισμα.

https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/pdf/campaigns/timologio-stand-elliniko
Άρα όποιος θέλει να ταξιδεύει στο εξωτερικό απλά αλλάζει τράπεζα. Αυτές οι χρεώσεις είναι κοροϊδία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εάν στο μηχάνημα αντί για Ευρώ επιλέξεις συναλλαγή σε τοπικό νόμισμα π.χ Ζλότι όταν θα γίνει η χρέωση από την τράπεζα δεν θα σε χρεώσει έξοδα μετατροπής??
Εν γένει για μια συναλλαγή π.χ. €50 θα χάσεις ~€2 αν έχεις Eurobank και επιλέξεις Ζλότυ, και ~€3-4 αν επιλέξεις Ευρώ από την κλοπή της εκεί τράπεζας.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Άρα όποιος θέλει να ταξιδεύει στο εξωτερικό απλά αλλάζει τράπεζα. Αυτές οι χρεώσεις είναι κοροϊδία.
Και η εθνικη ειχε ελαχιστη χρεωση 3 ευρω για αναλυψεις. Οι αλλεε τραπεζες τι εχουν στις αναληψεις;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και η εθνικη ειχε ελαχιστη χρεωση 3 ευρω για αναλυψεις. Οι αλλεε τραπεζες τι εχουν στις αναληψεις;
Όλες χρεώνουν στις αναλήψεις. Αλλά αυτό το πράγμα στη Eurobank, που έχει πάγια χρέωση στις συναλλαγές με χρεωστική, είναι εξωφρενικό. Πας σε ένα φούρνο, παίρνεις κουλούρι, πληρώνεις με κάρτα €1, φύγανε €3 από το λογαριασμό σου.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Μεγάλη κλοπή από τις τράπεζες πάνε να βγάλουν τα σπασμένα με προμήθειες απίστευτες επί των πάντων. Και που αναπνέουμε πληρώνουμε. Γι αυτό θα αλλάζω στα ανταλλακτήρια και δεν θα τους δίνω φράγκο.

-Όποιοι γνωρίζετε ενημερώστε μας αν άλλαξε κάτι και στις υπόλοιπες τράπεζες π.χ στην Πειραιώς τι χρεώσεις ισχύουν.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για χρεωστικη της εθνικης οπως ανεφερα εχουμε:
•Αναληψεις: 1% με ελαχιστη χρεωση 3€, μεγιστη 5€
•Πληρωμες: 1%
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Καλημέρα . Είμαι από χτες Κρακοβία . Με ισοτιμία 4,22 περίπου το αεροδρόμιο έκανε συνάλλαγμα με 3,38!!!! Στη χτεσινή βόλτα μου στην πόλη βρήκα από 3,9 μέχρι 4,15 . Το πιο συμφέρον λοιπόν ανταλλακτήριο είναι στην οδό slawkowska 14 ,kantor exchange γράφει απ έξω μια κόκκινη ταμπέλα με 4,15.
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Καλημερα και παλι. Στην Βαρσοβια βηρκα σχετικα καλη ισοτιμια (4,10 με 4,22 επισημη) στο zloty tarasy και στην υπογεια διαβαση πηγαινοντας απο το Ανακτορο Πολιτισμου προς την απεναντι μερια που ειναι κανα δυο εμπορικα μαζι και στηνγωνια εχει flying tiger.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλησπερα!Ρωταω σε αυτο το τοπικ γιατι βλεπω οτι εχει αναλυθει το θεμα που ενδιαφερει (συναλλαγμα και συναλλαγες με καρτα).Εχω μια ερωτηση:Εφοσον κι επισημως η εθνικη τραπεζα χρεωνει 1% επι το ποσου αναληψης με ελαχιστη 3€ και μεγιστη 5€ αν εγω κανω αναληψη πχ 600ευρω απο atm σε τραπεζα εξωτερικου σε αλλο νομισμα ποσο θα μου παρακρατησουν επι της ουσιας?ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom