Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
1/100 × 600 = 6 > 5 αρα θα κρατησουν 5 ευρω. Γενικα, για κατω απο 300 ευρω κρατνε 3 ευρω, για πανω απο 500 ευρω κρατανε 5 ευρω και ενδιαμεσα κρατανε 1%.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1/100 × 600 = 6 > 5 αρα θα κρατησουν 5 ευρω. Γενικα, για κατω απο 300 ευρω κρατνε 3 ευρω, για πανω απο 500 ευρω κρατανε 5 ευρω και ενδιαμεσα κρατανε 1%.
Για το ίδιο ποσό αν δεν το κάνεις ανάληψη αλλά το αλλάξεις στο καλύτερο από τα ανταλλακτήρια που αναφέρθηκαν παραπάνω (1 ευρώ για 4.10 ζλότυ) θα χάσεις 17.06 ευρώ (συν την προμήθεια του ανταλλακτηρίου, αν έχει). Σύγκρινέ το με τα 5 ευρώ της Εθνικής και αποφάσισε...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εν γένει για μια συναλλαγή π.χ. €50 θα χάσεις ~€2 αν έχεις Eurobank και επιλέξεις Ζλότυ, και ~€3-4 αν επιλέξεις Ευρώ από την κλοπή της εκεί τράπεζας.
Καλησπερα. Επειδη 13 Γεναρη θα ειμαστε Κρακοβια και εχουμε Eurobank αμα στα POS επιλεγουμε να πληρωνουμε στο τοπικό νόμισμα θα χάνουμε 2€ σε συναλλαγές της τάξεως των 50€ η και σε μικρότερες αγορές;

Μπορείς να δεις αν δεν σου είναι κόπος η Πειραιώς τι χρεώνει σε σχέση με την Eurobank? Εμείς δυστυχώς δεν βγάζουμε άκρη.
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Να πω κι εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου μια και 20 μέρες πριν ημουν στην Κρακοβία.
Στο αεροδρόμιο είναι όντως κλέφτες έχουν τραγική ισοτιμία. Εμείς αγοράσαμε τα εισιτήρια από το μηχάνημα με κάρτα και αλλάξαμε χρήματα στο κέντρο.
Πάνω στην κεντρική πλατεία, όλοι είναι λίγο έως πολύ απατεώνες. Πολλοί μάλιστα, και αυτό θέλει προσοχή, αναγράφουν την τιμή πώλησης και όχι αγοράς, που προφανώς θα είναι υψηλή. Προσοχη! Τριγύρω από την πλατεία, έχει ανταλλακτήρια με καλές τιμές δε χρειάζεται να πάτε μακριά.
Οσον αφορά στις πιστωτικές. Εγώ χρησιμοποίησα μία της Alpha Bank. Καμία επιπλέον χρέωση. Δε ξέρω τί γίνεται με τις χρεωστικές.
Να ζητάτε πάντα πληρωμή σε Ζλότυ. Παράδειγμα: Πληρώνω στο ξενοδοχείο και μου βγάζει στο μηχάνημα της πιστωτικής 192 ευρώ ή το αντίστοιχο σε Ζλοτυ (δε θυμαμαι πόσο). Ζητάω να πληρώσω σε Ζλοτυ και όταν επέστρψα και είδα την χρέωση, χρεώθηκα 183! 10€ περίπου λιγότερα. Το ίδιο και με άλλες συναλλαγές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα. Επειδη 13 Γεναρη θα ειμαστε Κρακοβια και εχουμε Eurobank αμα στα POS επιλεγουμε να πληρωνουμε στο τοπικό νόμισμα θα χάνουμε 2€ σε συναλλαγές της τάξεως των 50€ η και σε μικρότερες αγορές;

Μπορείς να δεις αν δεν σου είναι κόπος η Πειραιώς τι χρεώνει σε σχέση με την Eurobank? Εμείς δυστυχώς δεν βγάζουμε άκρη.
Με eurobank θα χάνετε €2 σε κάθε συναλλαγή σε POS ανεξαρτήτως ποσού.

Με Πειραιώς χρεωστική σε κάθε συναλλαγή σε POS πληρώνετε 2% προμήθεια. Παραπάνω από το 1% της Εθνικής αλλά ανεκτό. Για αναλήψεις δαγκώνουν λίγο, είναι €4 συν το ίδιο 2%. (δηλαδή για ανάληψη €100 πληρώνεις €6).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ωραια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!η προμηθεια αυτη αφορα μονο αν σηκωσω λεφτα απο ατμ της εθνικης ή και απο ατμ οποιασδηποτε τραπεζας ή στα ατμ που τις δεχετε ολες;;η ισοτιμια που πετυχαινουμε κανοντας αναληψη απο ατμ ειναι η ισοτιμια που δινει η εθνικη τραπεζα σωστα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ωραια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!η προμηθεια αυτη αφορα μονο αν σηκωσω λεφτα απο ατμ της εθνικης ή και απο ατμ οποιασδηποτε τραπεζας ή στα ατμ που τις δεχετε ολες;;η ισοτιμια που πετυχαινουμε κανοντας αναληψη απο ατμ ειναι η ισοτιμια που δινει η εθνικη τραπεζα σωστα;
Από οποιοδήποτε ΑΤΜ, αρκεί ΑΝ σε ρωτήσει να επιλέξεις να χρεωθείς σε τοπικό νόμισμα και όχι σε ευρώ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Με eurobank θα χάνετε €2 σε κάθε συναλλαγή σε POS ανεξαρτήτως ποσού.

Με Πειραιώς χρεωστική σε κάθε συναλλαγή σε POS πληρώνετε 2% προμήθεια. Παραπάνω από το 1% της Εθνικής αλλά ανεκτό. Για αναλήψεις δαγκώνουν λίγο, είναι €4 συν το ίδιο 2%. (δηλαδή για ανάληψη €100 πληρώνεις €6).
Καλά μιλάμε για τρελό κλέψιμο από την Eurobank πρέπει να πάω στην Πειραιώς μου φαίνεται πριν κάνω το ταξίδι..

Όταν φτάσουμε στο αεροδρόμιο προτείνετε να αλλάξουμε λίγα λεφτα για αρχή ;

Σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να με βοηθήσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά μιλάμε για τρελό κλέψιμο από την Eurobank πρέπει να πάω στην Πειραιώς μου φαίνεται πριν κάνω το ταξίδι..

Όταν φτάσουμε στο αεροδρόμιο προτείνετε να αλλάξουμε λίγα λεφτα για αρχή ;

Σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να με βοηθήσεις.
Σε όσα αεροδρόμια της Πολωνίας έχω πετάξει (δεν έχω πετάξει στο Modlin) έχει παντού ATM στο χώρο των αφίξεων.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα και πάλι! Μιας και σε 2 μέρες πετάμε για να τα έχω φρέσκα! Αξίζει να πληρώνω παντού με κάρτα Πειραιώς στο τοπικό νόμισμα ? Όταν φτάσω αεροδρόμιο αξίζει να αλλάξω λίγα ευρώ σε ζλ η δεν υπάρχει λόγος ?
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Καλησπέρα και πάλι! Μιας και σε 2 μέρες πετάμε για να τα έχω φρέσκα! Αξίζει να πληρώνω παντού με κάρτα Πειραιώς στο τοπικό νόμισμα ? Όταν φτάσω αεροδρόμιο αξίζει να αλλάξω λίγα ευρώ σε ζλ η δεν υπάρχει λόγος ?
Να κανεις πολυ λίγα ,πχ δέκα ευρω . Άθλια η ισοτιμία του αεροδρομίου .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom