Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Μπορείς να κάνεις ανάληψη από το ΑΤΜ εκεί και να την χρησιμοποιείς για Συναλλαγές.Πριν φύγεις θα πάρεις τηλέφωνο την τράπεζα σου στο τηλέφωνο που γράφει από πίσω η κάρτα.Θα ενημερώσεις για τις ημερομηνίες και τον προορισμό και θα ρωτήσεις τις ακριβείς χρεώσεις.Δεν σε συμφέρει να τραβάς συχνά μικροπόσα αλλά μία συγκεντρωτική ανάληψη (λόγω προμήθειας).Δεν θα χρειαστείς πολλά γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου για ψώνια και εστιατόρια.Οτι θες γι αυτά ρώτα με (δουλεύω σε Τράπεζα).
 

StellaG

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σε όλους και συγνώμη αν έχει ειπωθεί πάλι η απάντηση και δεν την είδα.

Γνωρίζει κάποιος που με συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα στην Βαρσοβία;
Επίσης και στην Ελλάδα για να έχω λίγα χρήματα πάνω μου..
και τέλος τα ζλοτι που θα περισσέψουν θα έχω και άλλη χασούρα να τα αλλαξω πάλι στην Ελλαδα;

Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Γεια σε όλους και συγνώμη αν έχει ειπωθεί πάλι η απάντηση και δεν την είδα.

Γνωρίζει κάποιος που με συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα στην Βαρσοβία;
Επίσης και στην Ελλάδα για να έχω λίγα χρήματα πάνω μου..
και τέλος τα ζλοτι που θα περισσέψουν θα έχω και άλλη χασούρα να τα αλλαξω πάλι στην Ελλαδα;

Ευχαριστώ!
Για λίγα χρήματα από την Ελλάδα ψάξε στα ανταλλακτήρια με την χαμηλότερη τιμή.Και οπωσδήποτε προσπάθησε να μην φέρεις πίσω χρήματα για να τα ξανά αλλάξεις.Τέλος πλήρωνε ότι μπορείς με την κάρτα σου και κάνε μία ανάληψη εκεί για να πάρεις τα μετρητά που χρειάζεσαι.
 

StellaG

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Για λίγα χρήματα από την Ελλάδα ψάξε στα ανταλλακτήρια με την χαμηλότερη τιμή.Και οπωσδήποτε προσπάθησε να μην φέρεις πίσω χρήματα για να τα ξανά αλλάξεις.Τέλος πλήρωνε ότι μπορείς με την κάρτα σου και κάνε μία ανάληψη εκεί για να πάρεις τα μετρητά που χρειάζεσαι.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Δεν νομίζω πως έχει πολλά ανταλλακτήρια η Αθήνα για ξένα νομίσματα... Στο κέντρο(Σύνταγμα) έχουν πάνω κάτω τις ίδιες τιμές... Όχι καλές ισοτιμίες συνήθως...Εκτός αν υπάρχουν στο κέντρο Αθήνας ανταλλακτήρια που δεν έχω ανακαλύψει.....Συνήθως αλλάζω ελάχιστα χρήματα εδώ και τα υπόλοιπα εκεί...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μία εμπειρία μου από τα ανταλλακτήρια στο Λονδίνο.
Η τιμή είναι σχετικά διαπραγματεύσιμη για ποσά άνω των 100 ευρώ.Τίς μέρες που είμαι στο Λονδίνο η τιμή που δίνουν είναι στα 100 ευρώ 70-75 λίρες.Οταν τους έλεγα για 200 ευρώ 160 λίρες,το δεχόντουσαν,τουλάχιστον στα πιό πολλά.
Ακουσα βέβαια και την κουφή τιμή...100 ευρώ 58 λίρες!Από εκεί έφυγα τρέχοντας!
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σας παιδιά, καλή χρονιά και καλώς σας βρήκα!
(Μετά από σχετικό googling έπεσα σε εσάς, οπότε αρχικά ας μοιραστώ την απορία μου και εν συνεχεία, μακάρι να έχουμε τη δυνατότητα να λέμε συχνά για τα ταξίδια μας!)

Σύντομα θα πάω στην Πράγα, και η απορία μου είναι πως να κάνω κάποιο αρχικό συνάλλαγμα, ίσα-ίσα για να μπορέσω να φτάσω στο κέντρο που λέει ο λόγος.
(Να προσθέσω ότι δεν θα υπάρχει κάρτα, γι' αυτό κι όλο το ψάξιμο).
Τι με συμφέρει για κάπου στα 10 ευρώ ας πούμε λοιπόν:
1) Ανταλλαγή στο εδώ αεροδρόμιο (υποθέτω όχι)
2) Ανταλλακτήριο στην Ομόνοια πχ. ή
3) Αγορά με ευρώ στα McDonald's του αεροδρομίου στην Πράγα ώστε να πάρω ρέστα κορώνες (το πήρε στο youtube το μάτι μου, δεν είμαι καν σίγουρος αν ισχύει αυτό);

Και μιας που πιθανότατα το ασφαλέστερο είναι το (2) υποθέτω, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που έχει κανείς στο νου του (ας προτείνει και σε pm αν δεν είναι ορθό);

Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Καλή Χρονιά!

Μιλάς για 10 Ευρώ ή χάθηκε ένα μηδενικό;Αν μιλάς για το πρώτο δεν αξίζει να ασχολείσαι καθόλου.Κάντο όπου βρείς μπροστά σου.Πόσο θα επηρεάσει το συνολικό κόστος του ταξιδιού σου;
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι όμως μιλάω για ποσό τέτοιας τάξης, δεν έχει φύγει μηδενικό. :p
Απλώς πρόκειται για ΠΟΛΥ budget διακοπές και σκέφτομαι κάθε ευρώ/κορώνα.
Πιθανότατα θα καταλήξω κάπου στο κέντρο για σιγουριά μιας που από Βενιζέλος περισσότερο θα συμφέρει!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Κι όμως μιλάω για ποσό τέτοιας τάξης, δεν έχει φύγει μηδενικό. :p
Απλώς πρόκειται για ΠΟΛΥ budget διακοπές και σκέφτομαι κάθε ευρώ/κορώνα.
Πιθανότατα θα καταλήξω κάπου στο κέντρο για σιγουριά μιας που από Βενιζέλος περισσότερο θα συμφέρει!
ΟΚ.Χρεωστική κάρτα θα έχεις;Τότε κάνε ανάληψη εκεί κατευθείαν απο ΑΤΜ.Φυσικά μεγαλύτερο ποσό για να συμφέρει ανάλογα και με τήν προμήθεια που χρεώνει η Τράπεζα σου.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα,

Και εγω στο ψαξιμο ειμαι γιατι σε δυο μηνες πηγαινω Αγγλια και δεν ξερω τι να κανω οσον αφορα το συναλλαγμα. Ρωταω στις τραπεζες μου και μου αναφερουν για προμηθεια, ρωταω στη Τραπεζα της Ελλαδος και μου αναφερεουν οτι πλεον δεν δινουν συναλλαγμα σε πολιτες, ρωταω για αναληψη απο τα atm της αγγλιας αλλα παλι μου λενε για μεγαλες προμηθειες (δεν εχω πιστωτικες, μονο χρεωστικες debit)

Περα απο αυτο η πλακα ειναι οτι υπαρχουν και προμηθειες μου λενε ακομα και για να πληρωσεις απευθειας με χρεωστικη σε ενα εστιατοριο πχ που εφαγες εκει. Δηλαδη πλεον σκεφτομαι μεχρι και να παω να ρωτησω στα ανταλλακτηρια της Ομονοιας αλλα αποκλειεται να εχουν καλο rate ή να μην παιρνουν μεγαλη προμηθεια.

Κανεις καμια γνωμη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μου φαίνεται ότι πελαγοδρομείς. Καταρχήν ρώτα ξανά στις τράπεζες σου, συνολικά για όλα αυτά: α) την προμήθεια/χρέωση για ανάληψη από ατμ β) την προμήθεια/χρέωση για χρήση χρεωστικής για αγορές γ) αν έχες πιστωτική το ίδιο.
Εγώ ξέρω ότι α) για ανάληψη υπάρχει προμήθεια/χρέωση και την χαμηλότερη την έχει παραδοσιακά η Εθνική
β) για αγορές με τη χρεωστική δεν υπάρχει καμιά επιπλέον χρέωση (*)
γ) για αγορές με τη πιστωτική visa/mastercard υπάρχει επιπλέον χρέωση 2% (μπορεί να έχει αυξηθεί)

edit (*) για εθνοcash
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom