Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα! Θα κάνω αυτό που προτείνατε, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν πχ πληρώσω ένα ξενοδοχείο 50 ευρώ, στο τέλος θα έχω κρατήσεις από την τράπεζα; Δηλαδή θα πληρώσω 50 ή 50+Χ; Ρωτάω βεβαίως για να καταλάβω το τελικό κόστος αν γίνουν 100 πληρωμές (δραστηριότητες, αυτοκίνητο, ξενοδοχείο, φαγητό, ποτό κτλ) στο ταξίδι μου.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλημέρα! Θα κάνω αυτό που προτείνατε, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν πχ πληρώσω ένα ξενοδοχείο 50 ευρώ, στο τέλος θα έχω κρατήσεις από την τράπεζα; Δηλαδή θα πληρώσω 50 ή 50+Χ; Ρωτάω βεβαίως για να καταλάβω το τελικό κόστος αν γίνουν 100 πληρωμές (δραστηριότητες, αυτοκίνητο, ξενοδοχείο, φαγητό, ποτό κτλ) στο ταξίδι μου.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...
Δεν συμφέρει να πληρώνεις με χρεωστικη! Σε κάθε πληρωμή θα έχεις και μια ληστρικη προμήθεια, τουλάχιστον από την Άλφα, που θα κυμαίνεται στο παραπάνω ποσό της ανάληψης που σου είπα.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι, πιο ήταν το μέγιστο ποσό ανάληψης που έγραφε στο ΑΤΜ καθώς έκανα την ανάληψη.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Σε ευχαριστώ πολύ, έκανα εγγραφή στην revolut και θα ζητήσω να μου στείλουν κάρτα.
Αν δεν αλλάξει κάτι στο πλάνο μας, τέλος Φεβρουαρίου θα βρεθούμε στην Ισλανδία! :D

Υ.Γ. οκ, η καρτα βρισκεται καθοδον!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε ευχαριστώ πολύ, έκανα εγγραφή στην revolut και θα ζητήσω να μου στείλουν κάρτα.
Αν δεν αλλάξει κάτι στο πλάνο μας, τέλος Φεβρουαρίου θα βρεθούμε στην Ισλανδία! :D
Με το καλοοοοοοο :clap::clap::clap:
 

Nikif6

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ανταλλακτήριο με χαμηλή προμήθεια στην κρακοβια; ταξιδεύω προσεχώς
 

the_winner

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

νεο μέλος στην παρέα σας, έχω διαβάσει τόσα πολλά είστε φοβεροί , μπράβο. Πρώτη φορά εξωτερικό (η πραγματική πρώτη ήταν Βαρκελώνη 7μερη με το σχολείο, δεν την μετράω) και επέλεξα να πάω 1-5 Φεβρουαρίου στην Πράγα .

Έχω βγάλει αεροπορικά , έχω πληρώσει ξενοδοχείο το μόνο που με καίει απ΄οσα διαβάζω είναι οι Τσέχικες κορώνες και τα ανταλλακτήρια , άλλοι λένε χρησιμοποίησε παντού την χρωστική σου κάρτα άλλοι λένε βγάλε Revolut , έχω μπερδευτεί .

Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να προσέχω την ισοτιμία στα ανταλλακτήρια να είναι όσο πιο κοντά στην πραγματική , αυτό όσον αφορά τα μετρητά . Πάμε στο κομμάτι των καρτών...
Έχω κάρτα στην τράπεζα πειραιώς και η κοπέλα στην eurobank
1) στα ΑΤΜ των εκεί τραπεζών αν κάνουμε ανάληψη χρημάτων φαντάζομαι θα δώσει την καλύτερη ισοτιμία αλλα θα κρατήσει προμήθεια, αν ναι πόσο είναι?
2) αν χρησιμοποιώ την κάρτα πόσο είναι η προμήθεια σε κάθε χρήση?
3) να φτιάξω revolut?αλλά σε πόσο καιρό θα μου έρθει η κάρτα? θα προλάβει να μου έρθει? με αυτή δεν κρατάει προμήθεια? αφου είναι αγγλική εταιρία γιατί να μη κρατάει προμήθεια?

Ευχαριστώ
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.520
Αναρωτιεμαι για πιο λογο καποια τραπεζα, εταιρια δηλαδη με κερδοφορια εκατονταδων εκατομμυριων, δεν εχει προσπαθησει να "μαζεψει" πελατες, προσφεροντας δωρεαν συναλλαγες πχ εντος ΕΟΖ για αρχη, στα πρωτυπα των ΗΠΑ που πληθωρα καρτων εχει δωρεαν συναλλαγες σε ολο το κοσμο. Αραγε μακροπροθεσμα δεν θα το εβλεπαν σαν μια καλη επενδυση, με το σκεπτικο ότι ακομη και επωμιζοντας τα εξοδα αυτα οι ιδιες, θα παραμεινουν κερδοφορες;
 
Μηνύματα
10
Likes
8
γενικά να αποφευγεις να κάνεις συνάλαγμα στα αεροδρομια και γενικα οσο μπορεις να χρησιμοποιηεις κάρτα στις συναλλαγες σου!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
γενικά να αποφευγεις να κάνεις συνάλαγμα στα αεροδρομια και γενικα οσο μπορεις να χρησιμοποιηεις κάρτα στις συναλλαγες σου!
Για την πρωτη συμβουλη συμφωνω 100%, εαν αυτο δεν ειναι εφικτο κανε ενα μικρο ποσο μεχρι να βρεις καπου καλυτερα στην πολη που επισκεπτεσαι.
Για την δευτερη συμβουλη μπορει να αποβει αρκετα ακριβοτερο, αρκετες τραπεζες λειτουργουν με την λογικη του ΚΛΕΦΤΗ και χρεωνουν συγκεκριμενα ποσα σε καθε συναλλαγη, το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα και μπορει να αγοραζεις ενα νερακι απο το σουπερ με αξια μιση λιρα και να σε χρεωνει την μιση λιρα σε ευρω και ενα ευρω εξτρα για τον κοπο τους.
Παρε τηλεφωνο την τραπεζα πρωτα και ακομη καλυτερα βρες τον γραπτο τιμοκαταλογο τους
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Καλησπέρα. Θέλω κάποια χρήματα να τα αλλάξω από ευρώ σε ελβετικό φράγκο. Που είναι καλύτερα να το κάνω;
Στη χρεωστική μου έχω επίσης χρήματα σε ευρώ. Αν τη χρησιμοποιώ στην Ελβετία θα έχω κρατήσεις απο τη τράπεζα;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα. Θέλω κάποια χρήματα να τα αλλάξω από ευρώ σε ελβετικό φράγκο. Που είναι καλύτερα να το κάνω;
Στη χρεωστική μου έχω επίσης χρήματα σε ευρώ. Αν τη χρησιμοποιώ στην Ελβετία θα έχω κρατήσεις απο τη τράπεζα;
Η χρεωστική σε κάθε συναλλαγή θα σου χρεώνει μετατροπή συναλλάγματος και δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση. Ελβετικά φράγκα μπορείς να αλλάξεις στα ανταλλακτήρια στην Ελβετία, εαν θέλεις κάνε κάποια από Ελλάδα να έχεις για αρχή για τα πρώτα έξοδα. Επίσης σε περιπτώσεις που σε συμφέρει η ισοτιμία ευρώ μπορείς να πληρώνεις και με μετρητά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom