Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Είχα ρωτήσει για Αμερική και μου είπαν ότι η alpha χρεώνει το max(1% επί του ποσού συναλλαγής, 4,4 ευρω)
 

VATANEN

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβία - Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπερα,προκειται να ταξιδεψω στην Βουδαπεστη,θα μπορουσατε να μου πειτε που να κανω συνναλαγμα?[/QUOTE
]Ημουν Βουδαπέστη τον περασμένο Οκτώβριο Λόγω του ότι δεν είχα ξαναπάει σε χώρα που δεν έχει ευρώ και οι γνώμες ήταν διαφορετικές, αποφάσισα να κάνω το συνάλλαγμα απο εδώ στα ανταλλακτήρια πλησίον της πλατείας συντάγματος, έχει αρκετά εκεί που μπορείς να ρωτήσεις για τις ισοτιμίες. Επίσης χρησιμοποίησα και την προπληρωμένη (δεν την δεχόντουσαν παντού) Επίσης στην Βουδαπέστη σε κεντρικά σημεία έχουν και μηχανήματα αυτόματης ανταλλαγής απο ευρώ σε fiorit αλλά μην τα πλησιάσεις με τίποτα. Η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη σου εύχομαι να περάσεις καλλά
 

hpdra

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, και καλώς σας βρίσκω!

Ελπίζω να μην ειναι τετριμμένη η ερώτησή μου, αλλά έψαξα και δε βρήκα!

Έχω ένα ποσό μετρητά σε Πολωνικά Zloty, και μένω στη Θεσσαλονίκη. Πού μπορώ να τα ανταλλάξω με ευρώ χωρίς να με αδικήσουν τρελά;
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Πηγαινοντας στην Αγγλια, θα ηθελα να αλλαξω εκει Ελβετικα φραγκα σε λιρες.
Να προτιμησω τις κλασσικες τραπεζες η καποιου ειδους ανταλλακτηριο ;
Γνωριζετε αν υπαρχει προμηθεια και ποση ;
 

gmask1

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
πρόκειται να ταξιδέψω στο Λονδίνο και προσπαθώ να επισημάνω τους πλέον συμφέροντες τρόπους ανάληψης μετρητών από ΑΤΜ. Τι θα μου προτείνατε?
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Οσον αφορα τις προμηθειες για αναληψη με καρτα ντεμπιτ:

H alpha bank χρεωνει προμηθεια 1% επι του αναληφθεντος ποσου με ελαχιστη καταβολη 4,40 ευρω , η εθνικη χρεωνει 1,30 ευρω για αναληψη μεχρι 150, για μεχρι 250 ευρω χρεωνει 1,40 και ανω των 250 ευρω χρεωνει 1,60.
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Καλησπέρα ξανά! Θα ήθελα να ρωτήσω ποσά περίπου eurο να κάνω συνάλλαγμα για τρεις μέρες. Επίσης, σε περίπτωση που χρησιμοποιώ την κάρτα μου στο εξωτερικο( visa ) έχει χρέωση ; και ποσό; ευχαριστώ
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
παιδια καλησπερα.γυρισα απο πολωνια και μου μειναν καμια 200αρια ζλοτυ. που μπορω στην αθηνα να τα αλλαξω με ευρω?
υπαρχουν σε περιοχες στα νοτια ανταλακτηρια που γινεται αυτο ή πρεπει να κατεβω κεντρο;
ευχαριστω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
παιδια καλησπερα.γυρισα απο πολωνια και μου μειναν καμια 200αρια ζλοτυ. που μπορω στην αθηνα να τα αλλαξω με ευρω?
υπαρχουν σε περιοχες στα νοτια ανταλακτηρια που γινεται αυτο ή πρεπει να κατεβω κεντρο;
ευχαριστω
Στην Γλυφάδα έχει ένα στην Πλατεία Κατράκη(Acropole νομίζω λέγεται) αλλά δεν ξέρω με τι νομίσματα κάνει συναλλαγές.Μπορείς να βρεις το τηλ. τους και να ρωτήσεις.Στο κέντρο φυσικά έχει πολλά και οι πιθανότητες είναι περισσότερες.
 

DimitrisTzo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα και απο μενα!! Προκειται να ταξιδεψω Λονδινο τον οκτωβριο. Εχω τραπεζα Ηπειρου, χρεωστικη μισθοδοσιας. (Εχω και μια πειραιως χρεωστικη). Πως να το χειριστω το θεμα των χρηματων; Να κανω αναληψεις, να πληρωνω με καρτα ή να παω με συναλλαγμα;
Ευχαριστω πολυ!!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Να παρεις καμια 50αρια λιρες μαζι σου (για τα μεταφορικα απο και προς το αεροδρομιο) και μετα εκει 100% με την πιστωτικη καρτα, ακομη και τον πρωινο καφε αξιας 2 λιρες (δεν θυμαμαι πραγματικα ποσο ειχε) με πιστωτικη. Δεν θα στραβωσει κανεις.
Το μονο που δεν βρηκα εινα το λεωφορειο Nova (το φτηνιαρικο)
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Θα πρότεινα λίγο παραπάνω από 50 λίρες. Είχαμε χαλάσει 2 ατομα 150€ στην Αθήνα κ μας φύγανε σχεδόν όλα για την κάρτα του μετρό (στο heathrow) για το σύνολο βέβαια των μετακινήσεων στο λονδίνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom