Συνάλλαγμα

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η πιστωτική είναι εργαλείο φίλε. Αν δεν είσαι εις θέση να τη δουλέψεις όπως πρέπει .... καλά ξεμπερδέματα.
Φιλε το τι μπορω να κανω αστο καλυτερο....απλα θεωρω τις πιστωτικες μια κοροιδια και μιση και επειδη ξερω απο πρωτο χερι τι ρολο βαρανε οι τραπεζες να μην στο αναλυσω....εσυ ποσες πιστωτικες εχεις;;; Μηπως σε χαλαει επειδη δεν εχω καμια;;;; Αμα μπορεις εσυ κανε τα κουμαντα σου χωρις πιστωτικη....εκει ειναι η μαγκια....αμα τωρα λες οτι ειναι εργαλειο εσυ...οκ κανενα προβλημα...αλλα μην πετας λεξεις ετσι απλα ΄΄Αν δεν είσαι εις θέση να τη δουλέψεις όπως πρέπει΄΄.....ο καθενας κανει τις επιλογες του....εγω την βρισκω χωρις πιστωτικη και δανεια....ετσι απλα....:cool:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ρε Μανώλη... αυτό το "επειδη ξερω απο πρωτο χερι τι ρολο βαρανε οι τραπεζες" μου κάνει ένα κάτι ρε παιδί μου! Μου θυμίζει τους Ελοχίμ του Λιακόπουλου! Ο τρόπος που το αναφέρεις εμένα μου δείχνει μόνο άγνοια!

Νομίζω πως ο καθένας μας είναι ώριμος άνθρωπος και μπορεί να αποκτήσει κρίση για το εάν τον εξυπηρετεί μια υπηρεσία ή όχι. Μια πιστωτική κάρτα μπορεί να σου προσφέρει πολλές διευκολύνσεις και μάλιστα πολλές φορές με μηδαμινό κόστος. Μπορείς να αγοράσεις online το εισιτήριό σου, να γλιτώσεις ουρές, να κάνεις διάφορες πληρωμές και να το εξωφλήσεις άμεσα ώστε να μην επιβαρυθνείς με τόκους!

Δεν μπορείς με τον τρόπο σου να μας υποτιμάς έτσι, όλους εμάς τους χρήστες της πιστωτικής κάρτας (που κάνουμε ορθή χρήση βεβαίως βεβαίως), έλεος δηλαδή!

Όσο για το εάν μπορεί να κάνει κάποιος κακή χρήση της κάρτας σου rethimno01, πάντα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις συναλλαγές μας. Πάντα θα προσέχεις και τα δύο αποκόμματα που εκδίδονται και υπογράφεις και εάν θέλεις να είσαι ακόμη πιο σίγουρη μπορείς να ζητήσεις να κάνουν την καταχώρηση της συναλλαγής (στο μηχάνημα) μπροστά σου!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν μπορείς με τον τρόπο σου να μας υποτιμάς έτσι, όλους εμάς τους χρήστες της πιστωτικής κάρτας (που κάνουμε ορθή χρήση βεβαίως βεβαίως), έλεος δηλαδή!
Δεν υποτιμω κανεναν...........ο καθενας κανει τις επιλογες του!!! Και εαν δεις τα προηγουμενα μου ποστ στο συγκεκριμενο θεμα θα καταλαβεις οτι δεν εχω τετοιες προθεσεις....τωρα για το αν εχω αγνοια περι τραπεζων δεν προκειται να κατσω να αναλυσω τι, πως και γιατι....τυχαινει να εχω αμεση επαφη με τραπεζες...και οταν λεω αμεση ....μιλαω για μεσα σε τραπεζα....φτανει αυτο;;;;:cool:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σου εξήγησα...με λόγια του αέρα δεν πείθουμε κανέναν! Συγκεκριμένα πράγματα θέλουμε για να στηρίξεις την άποψη σου! :bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
απλα θεωρω τις πιστωτικες μια κοροιδια και μιση και επειδη ξερω απο πρωτο χερι τι ρολο βαρανε οι τραπεζες να μην στο αναλυσω....εσυ ποσες πιστωτικες εχεις;;; Μηπως σε χαλαει επειδη δεν εχω καμια;;;; Αμα μπορεις εσυ κανε τα κουμαντα σου χωρις πιστωτικη....εκει ειναι η μαγκια....αμα τωρα λες οτι ειναι εργαλειο εσυ...οκ κανενα προβλημα...αλλα μην πετας λεξεις ετσι απλα ΄΄Αν δεν είσαι εις θέση να τη δουλέψεις όπως πρέπει΄΄.....ο καθενας κανει τις επιλογες του....εγω την βρισκω χωρις πιστωτικη και δανεια....ετσι απλα....:cool:
Mαγκιά είναι να μπορείς να εκμεταλλεύεσαι την τεχνολογία και τα ευεργετήματα της... ένα από αυτά είναι και οι πιστωτικές κάρτες... το πως τις χρησιμοποιεί ο καθένας είναι δικό του θέμα, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχθώ το ότι με εκμεταλλεύονται οι τράπεζες στο θέμα των πιστωτικών καρτών... εγώ χωρίς πιστωτική δεν μπορώ να κινηθώ. Όλες μου τις συναλλαγές και τους λογαριασμούς μου τους πληρώνω μέσω πιστωτικής και στο τέλος του μήνα η κάρτα μου εξωφλείται αυτόματα μέσω του τραπεζικού μου λογαριασμού... ασφαλώς και υπάρχουν πολλοί που δεν τα καταφέρνουν καλά στην διαχείρηση των χρημάτων και ξοδεύουν παραπάνω από αυτά που μπορούν αλλά αυτοί πρώτα πρέπει να τα βάζουν με τον εαυτό τους και μετά με τις πιστωτικές κάρτες...

Κοροιδία και μισή δεν βλέπω πουθενά... απλά κορόιδα είναι αυτοί που κάθονται στις ουρές να πληρώσουν ένα λογαριασμό τηλεφώνου,αυτοί που δεν μπορούν να αγοράσουν ένα εισιτήριο μέσω internet, αυτοί που βρίσκονται στο εξωτερικό και δεν έχουν την δυνατότητα να νοικιάσουν αυτοκίνητο και πολλά άλλα... αν συγκριθώ με αυτούς βεβαίως και είμαι μάγκας και αυτοί τα κορόιδα...
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κοροιδία και μισή δεν βλέπω πουθενά... απλά κορόιδα είναι αυτοί που κάθονται στις ουρές να πληρώσουν ένα λογαριασμό τηλεφώνου,αυτοί που δεν μπορούν να αγοράσουν ένα εισιτήριο μέσω internet, αυτοί που βρίσκονται στο εξωτερικό και δεν έχουν την δυνατότητα να νοικιάσουν αυτοκίνητο και πολλά άλλα... αν συγκριθώ με αυτούς βεβαίως και είμαι μάγκας και αυτοί τα κορόιδα...
Σε αυτο θα συμφωνησω μαζι σου!!! Απλα εγω κανω ολα αυτα που αναφερεις παραπανω μεσω e-banking χωρις να εχω πιστωτικη καρτα. Δεν ειπα εγω οτι οποιος εχει πιστωτικη κανει κατι λαθος απλα καθενας ενεργει οπως νομιζει καλυτερα για τον εαυτο του και την τσεπη του. Και πολλες χρεωστικες καρτες χρησιμοποιουνται για αγορες, οποτε εαν υπαρχουν χρηματα στο λογαριασμο σου ολα καλα....εαν οχι τοτε θελεις πιστωτικη....επειδη καποιοι ανεφεραν οτι δεν θελουν να κουβαλουν μετρητα...λυσεις υπαρχουν...το θεμα ειναι τι ψαχνει ο καθενας....
Οσο CakeNet για τις αποδειξεις που λες να αναφερω....αστο καλυτερα...πρεπει να γραφω ωρα και δεν αξιζει τον κοπο απο οτι βλεπω....
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σημερα εκανα και ενα ποσο συναλλαγμα ωστε να εχω για τα πρωτα εξοδα. Η τραπεζα μου εδωσε το καναδεζικο δολλαριο προς 1,568 ευρω....πιστευω οτι ειναι καλη τιμη. Για επιπλεον χρηματα θα βγαλω απο ΑΤΜ στον Καναδα εαν χρειαστω.
Αυτο που προτεινω και δεν ξερω εαν ενδιαφερει και τους αλλου ταξιδιωτες ειναι να ανοιξουμε ενα θεμα και να βαζουμε φωτο απο τα χαρτονομισματα που εχει καθε χωρα. Να πω την αληθεια μου αρεσαν πολυ τα χρωματα που εχουν τα χαρτονομισματα του Καναδα!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πόσο ασφαλής είναι η χρήση πιστωτικής στο εξωτερικό; Σερβία για παράδειγμα. Μήπως υπάρχει κίνδυνος στην πρώτη χρήση να υποκλαπούν τα στοιχεία της και να χρεωθεί το επόμενο μισάωρο με 5.000 ευρώ;
Δεν έχεις τέτοιο θέμα γενικά στις διάφορες χώρες, τουλάχιστον όχι περισσότερο από ότι στην Ελλάδα. Αν σε κάποιο μέρος η Visa, η Mastercard, η Amex, η Diners κλπ αποδέχονται να γίνονται συναλλαγές που αυτές εκκαθαρίζουν, δεν έχεις να φοβάσαι.

ΕΞΑΙΡΕΣΗ είναι η Σερβία. Κάτι περίεργο γίνεται στη χώρα, πέρισι το καλοκαίρι στη Νίς δεν κατάφερα να χρησιμοποιήσω εκεί καμμία από τις 6 πιστωτικές που συνήθως έχω μαζί μου (3 visa, 2 mastercard, 1 amex), εκδομένες από 4 διαφορετικές τράπεζες (Ευτυχώς δέχονταν ευρώ).
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
manolism, διακρίνω μια υπεροψία στα μυνήματα σου. Ο traveler με κάλυψε απόλυτα.

Κάτι άλλο. Ο ταξιδιώτης ελέγχεται στο αεροδρόμιο (ή λιμάνι, ή συνοριακό σταθμό) για το πόσο συνάλλαγμα έχει; Υπάρχει ανώτατο όριο;
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Παλιότερα υπήρχε κάποιος περιορισμός. Σήμερα δε νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον για τους Ευρωπαϊκούς προορισμούς. Αλλά προς τις άλλες χώρες ίσως και να υπάρχει κάτι, δεν είμαι σίγουρος.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Αναληψη απο τραπεζα:

Βασικα επειδη σημερα μου ηρθε ο αναλυτικος λογαριασμος απο την Visa που χρησιμοποιησα ουκ ολιγες φορες στο εξωτερικο που βρεθηκα το Πασχα εμεινα αρκετα ευχαριστημενος και ειπα να το παραθεσω σε περιπτωση που καποιος ψαχνεται για καποια καρτα ειδικα για τετοιες περιπτωσεις..Αξιζει να σημειωσω πως ειναι η Visa της alphabank (χρεωστικη) και την χρησιμοποιω τοσο στο internet για αγορες απο ebay και τα σχετικα,καθως και σε ολα τα καταστηματα σε Ελλαδα και εξωτερικο με την προυποθεση πως τα χρηματα που χρειαζεσαι υπαρχουν στην καρτα σου!Εκανα τουλαχιστον 3 αγορες σε Βερολινο-Βουδαπεστη απο μαγαζια,χωρις κρατησεις ουτε ενος λεπτου..Επισης αναληψεις απο Βουδαπεστη απο 40? μεχρι και 200? που σηκωσα,η κρατηση ηταν στανταρ 4.4?!Καλη τιμη πιστευω αν και εγο απο βλακεια μου εκανα αναληψη 3 φορες σε 3 μερες!(ειπα να δοκιμασω την τυχη μου στα απειρα καζινο της πολης :D :D) ! Αυτα!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ωραία, μιας και το θέμα με τις αναλήψεις πιστεύω αφορά πολλούς και κανείς μας δεν θέλει να χάνει ευρώ χωρίς λόγο από τις τράπεζες ανακεφαλαιώνω:

Εθνοcash: αναλήψεις σε Ταϊλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ, Κίνα, Λάος, χρέωση 2-3ευρώ για αναλήψεις 300-400ευρώ.
Κάρτα Πειραιώς: αναλήψεις στο Λονδίνο, χρέωση 4ευρώ, ανάληψη σε Ταϊλάνδη, Μαλαισία χρέωση 8ευρώ.
Κάρτα Εμπορικής: αναλήψεις σε Ταιλάνδη, χρέωση 4ευρώ για αναλήψεις 100-400ευρώ.
Visa Aphabank: αναλήψεις σε Βερολίνο, Βουδαπέστη, χρέωση 4.4ευρώ για αναλήψεις 40-200ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.805
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom