Συνάντηση / Επίσκεψη σε Αμφίπολη και Φιλίππους - 9 Δεκ. 2017

Επίσκεψη σε Αμφίπολη και Φιλίππους - 9 Δεκ. 2017 - Δήλωση συμμετοχής


  • Total voters
    24

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μολις ενημερωθηκα!!!...+2
Κοίτα να δεις που από εκεί που δεν μαζευόμασταν, στο τέλος δε θα μας χωράει το λεωφορείο! :haha:
Τέλεια, τέλεια! Hoşgeldiniz!
 

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Όπως και νά'χει, αυτό που κάναμε στη Βεργίνα (επισκόπηση επί τόπου, συνεννόηση, μενού, ρεφενέ, κλπ.) δεν μπορεί να γίνει - από την πλευρά μου, τουλάχιστον (λόγω πολλών υποχρεώσεων τον Νοέμβρη - εκτός των άλλων). Επιπλέον, επειδή δεν έχω προσωπική άποψη για Καβάλα, δεν μπορώ να προτείνω κάτι. Αν εσύ, που είναι "πατρίδα" σου, ξέρεις και έχεις κάτι να προτείνεις, εγώ συμφωνώ πριν καν ακούσω την πρόταση! :)
Προσωπική άποψη για Καβάλα δεν έχω, αλλά, αν υπάρξουν κάποιες προτάσεις, μπορούμε να συνεννοηθούμε 3-4 άτομα και να πάμε για επισκόπηση επί τόπου! Βάζω το αυτοκίνητο και μπορώ να κλείσω και την συμφωνία, αλλά, στο μενού δεν ανακατεύομαι! Ας έρθει κάποιος πιο ειδικός...! Επίσης, αν το λεωφορείο δεν γεμίσει έχω άλλους 2 στην αναμονή!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Όπως και νά'χει, αυτό που κάναμε στη Βεργίνα (επισκόπηση επί τόπου, συνεννόηση, μενού, ρεφενέ, κλπ.) δεν μπορεί να γίνει - από την πλευρά μου, τουλάχιστον (λόγω πολλών υποχρεώσεων τον Νοέμβρη - εκτός των άλλων). Επιπλέον, επειδή δεν έχω προσωπική άποψη για Καβάλα, δεν μπορώ να προτείνω κάτι. Αν εσύ, που είναι "πατρίδα" σου, ξέρεις και έχεις κάτι να προτείνεις, εγώ συμφωνώ πριν καν ακούσω την πρόταση! :)
Αγαπητέ babaduma,
Αν και νωρίς ακόμη, όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή, μπορεί να οριστεί επιτροπή, τριμελής πχ, κ να κάνει την απαραίτητη προεργασία. Οι δικές μου προτάσεις είναι οι εξής: Ωραία Μυτιλήνη, Απικο, Σουσουρο, Ζαφείρα, Παραλιακον. Η σειρά είναι τυχαία.

Έως τότε θα αναμένουμε, τις τελικές συμμετοχές, από Θεσσαλονίκη και μη Θεσσαλονικη, για να γνωρίζουμε τι θα πράξουμε, δηλαδή αν θα μείνουμε για φαγητό στην Καβάλα η αν θα επιστρέψουμε όλοι μαζί πίσω

Αν μείνουμε Καβάλα για καφέ, μία πρόταση ειναι το Μπρίκι

..https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g189471-d9979813-Reviews-Briki-Kavala_Kavala_Region_East_Macedonia_and_Thrace.html

Το μόνο σίγουρο προς το παρών είναι ότι η εκδρομή θα γινει. ;-) με η χωρίς φαγητό στην Καβάλα.
Το λεωφορείο που θα κλείσουμε θα είναι 40 θέσεων να φανταστώ?
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Σήμερα είναι η τελευταία ημέρα συμμετοχών.Το όριο των 20 το περάσαμε κατά πολύ και ευχόμαστε
τα παιδιά που ψήφισαν ίσως να καταφέρουν να έρθουν.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μήπως να δίναμε μια μικρή παράταση στην ψηφοφορία, πχ ως την άλλη Κυριακή? :xalara:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Χθες βράδυ μίλησα τηλεφωνικά με τον κ. Σφήκα. Σας μεταφέρω συνοπτικά το χρονοδιάγραμμα της εκδρομής:

Αναχώρηση από Θεσσαλονίκη περί τις 08:00-08:30. Επίσκεψη του αρχαιολογικού χώρου της Αμφίπολης. Χρόνος ξενάγησης περί την μιάμισυ ώρα. Άφιξη στους Φιλίππους. Χρόνος ξενάγησης περί την μιάμισυ ώρα. Διάρκεια μετάβασης από Θεσ/νίκη σε Φιλίππους, δύο ώρες. Συνεπώς, μέχρι τις 14:00 - λογικά - θα έχουμε τελειώσει τις ξεναγήσεις και περί τις 14:30 θα μπορούμε να είμαστε στην ψαροταβέρνα στην Καβάλα. Αν αφιερώσουμε ένα δίωρο για το φαγητό, θα μπορούμε ν' αναχωρήσουμε από την Καβάλα περί τις 16:30, το αργότερο 17:00 και μετά από ένα δίωρο περίπου να είμαστε πίσω στη Θεσσαλονίκη. Κατ' αυτόν τον τρόπο, όσοι φεύγουν για Αθήνα, θα προλάβουν τις βραδυνές αναχωρήσεις του Σαββάτου.

Αγαπητέ @thanosth ,

  1. Οι προτάσεις σου για ψαροταβέρνες περιλαμβάνουν κι αυτές που πρότεινε ο κ. Σφήκας και οι οποίες μπορούν να εξυπηρετήσουν αρκετό κόσμο ταυτόχρονα. Βρισκονται η μια δίπλα στην άλλη ενώ, για όποιον θέλει απλώς να πάρει ένα σνακ ή έναν καφέ, υπάρχουν αντίστοιχοι χώροι παραδίπλα. Τόνισε όμως - και συμφωνώ απόλυτα μαζί του (λόγω και της προηγούμενης εμπειρίας μου) ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να εξυπηρετηθούν όλοι ταυτόχρονα στο ίδιο μαγαζί αν δεν έχει προηγηθεί προηγούμενη συνεργασία και συμφωνία για προκαθορισμένο μενού. Φανταστείτε να καθήσουν κάπου 40 άτομα μαζί και να πρέπει η κουζίνα να ετοιμάσει εκείνη τη στιγμή 10 μερίδες τηγανητά καλαμαράκια, 10 ψητές σαρδέλλες, κ.ο.κ. και όλοι να έχουν τελειώσει το φαγητό τους μέσα σε 2 ώρες! Απλά, δεν γίνεται. Και δεν έχω θίξει καν το θέμα των διαφορετικών επιλογών διατροφής (π.χ. άνθρωποι που δεν τρώνε κρέας ή ψάρι, που δεν θέλουν να φάνε καθόλου, κλπ. κλπ.). Υπήρξαν τέτοια θέματα και στη Βεργίνα - απλά δεν τα μάθατε. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να διασκορπιστούμε σε 2-3 ταβέρνες και να επιλέξουμε ο καθένας σύμφωνα με την αρεσκεία του. Εάν, ωστόσο, έχει κάποιος τη διάθεση να κάνει την οργάνωση/συνεννόηση που προανέφερα, δεν έχω καμμία αντίρρηση γι αυτό και συμμετέχω σε οποιαδήποτε επιλογή.
  2. Ό,τι πούλμαν και να κλείσουμε (40-άρι ή 50-άρι) έχει το ίδιο κόστος. Τα 40-άρια είναι λίγα έτσι κι αλλιώς, οπότε να υπολογίζουμε για 50-άρι.
  3. Η ημερομηνία λήξης δηλώσεων συμμετοχών τέθηκε επειδή έπρεπε να συμπληρωθεί ο ελάχιστος αριθμών συμμετοχών (20 άτομα). Από τη στιγμή που αυτό επιτεύχθηκε, δεν έχει νόημα πια και μπορούν να δηλώσουν όσοι θέλουν, ακόμη και μια βδομάδα πριν, εφόσον δεν έχουμε φτάσει ήδη τον αριθμό που χωράει το λεωφορείο. Με δεδομένο ότι αυτή τη στιγμή είμαστε στα 33-34 άτομα, μπορούν να συμμετάσχουν τουλάχιστον 10 άτομα επιπλέον. Έχω κι εγώ 1-2 άτομα "στο περίμενε" αλλά δεν τους λέω τίποτε ακόμη γιατί περιμένω τα "ίσως" τα δικά μας και ενδεχομένως και κάποιους άλλους απ' το φόρουμ.
Αυτά από μένα προς το παρόν, αν υπάρξουν άλλες απορίες, εδώ είμαστε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@babaduma άλλαξα την ημερομηνία λήξης της ψηφοφορίας και την άφησα ανοιχτή. Αν και όποτε θέλετε να την κλείσω (πχ όταν συμπληρωθούν 50 άτομα) με ειδοποιείτε.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ θα ξέρω προς το τέλος του μήνα. Αν είναι όλα καλά και υπάρχει χώρος θα έρθω.:)
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Αν μείνουμε Καβάλα για καφέ, μία πρόταση ειναι το Μπρίκι
Ωραίο το μπρίκι αλλά που να μας "βάλει" ο άνθρωπος 40 άτομα .... εκτός αν κάνουμε κράτηση πράγμα που δεν νομίζω να "παίζει" στο Μπρίκι με τόσο κόσμο που μαζεύει. Μιλάμε για το καλύτερο καφέ της Καβάλας

μπορούν να συμμετάσχουν τουλάχιστον 10 άτομα επιπλέον. Έχω κι εγώ 1-2 άτομα
Και γω έχω 2 ακομη άτομα που θέλουν αλλά θα ξέρουν σίγουρα προς το τέλος του μήνα γιατί ακόμη δεν έχουν βγει οι εφημερίες τους για τον Δεκέμβριο.
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χθες βράδυ μίλησα τηλεφωνικά με τον κ. Σφήκα. Σας μεταφέρω συνοπτικά το χρονοδιάγραμμα της εκδρομής:

Αναχώρηση από Θεσσαλονίκη περί τις 08:00-08:30. Επίσκεψη του αρχαιολογικού χώρου της Αμφίπολης. Χρόνος ξενάγησης περί την μιάμισυ ώρα. Άφιξη στους Φιλίππους. Χρόνος ξενάγησης περί την μιάμισυ ώρα. Διάρκεια μετάβασης από Θεσ/νίκη σε Φιλίππους, δύο ώρες. Συνεπώς, μέχρι τις 14:00 - λογικά - θα έχουμε τελειώσει τις ξεναγήσεις και περί τις 14:30 θα μπορούμε να είμαστε στην ψαροταβέρνα στην Καβάλα. Αν αφιερώσουμε ένα δίωρο για το φαγητό, θα μπορούμε ν' αναχωρήσουμε από την Καβάλα περί τις 16:30, το αργότερο 17:00 και μετά από ένα δίωρο περίπου να είμαστε πίσω στη Θεσσαλονίκη. Κατ' αυτόν τον τρόπο, όσοι φεύγουν για Αθήνα, θα προλάβουν τις βραδυνές αναχωρήσεις του Σαββάτου.

Αγαπητέ @thanosth ,

  1. Οι προτάσεις σου για ψαροταβέρνες περιλαμβάνουν κι αυτές που πρότεινε ο κ. Σφήκας και οι οποίες μπορούν να εξυπηρετήσουν αρκετό κόσμο ταυτόχρονα. Βρισκονται η μια δίπλα στην άλλη ενώ, για όποιον θέλει απλώς να πάρει ένα σνακ ή έναν καφέ, υπάρχουν αντίστοιχοι χώροι παραδίπλα. Τόνισε όμως - και συμφωνώ απόλυτα μαζί του (λόγω και της προηγούμενης εμπειρίας μου) ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να εξυπηρετηθούν όλοι ταυτόχρονα στο ίδιο μαγαζί αν δεν έχει προηγηθεί προηγούμενη συνεργασία και συμφωνία για προκαθορισμένο μενού. Φανταστείτε να καθήσουν κάπου 40 άτομα μαζί και να πρέπει η κουζίνα να ετοιμάσει εκείνη τη στιγμή 10 μερίδες τηγανητά καλαμαράκια, 10 ψητές σαρδέλλες, κ.ο.κ. και όλοι να έχουν τελειώσει το φαγητό τους μέσα σε 2 ώρες! Απλά, δεν γίνεται. Και δεν έχω θίξει καν το θέμα των διαφορετικών επιλογών διατροφής (π.χ. άνθρωποι που δεν τρώνε κρέας ή ψάρι, που δεν θέλουν να φάνε καθόλου, κλπ. κλπ.). Υπήρξαν τέτοια θέματα και στη Βεργίνα - απλά δεν τα μάθατε. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να διασκορπιστούμε σε 2-3 ταβέρνες και να επιλέξουμε ο καθένας σύμφωνα με την αρεσκεία του. Εάν, ωστόσο, έχει κάποιος τη διάθεση να κάνει την οργάνωση/συνεννόηση που προανέφερα, δεν έχω καμμία αντίρρηση γι αυτό και συμμετέχω σε οποιαδήποτε επιλογή.
  2. Ό,τι πούλμαν και να κλείσουμε (40-άρι ή 50-άρι) έχει το ίδιο κόστος. Τα 40-άρια είναι λίγα έτσι κι αλλιώς, οπότε να υπολογίζουμε για 50-άρι.
  3. Η ημερομηνία λήξης δηλώσεων συμμετοχών τέθηκε επειδή έπρεπε να συμπληρωθεί ο ελάχιστος αριθμών συμμετοχών (20 άτομα). Από τη στιγμή που αυτό επιτεύχθηκε, δεν έχει νόημα πια και μπορούν να δηλώσουν όσοι θέλουν, ακόμη και μια βδομάδα πριν, εφόσον δεν έχουμε φτάσει ήδη τον αριθμό που χωράει το λεωφορείο. Με δεδομένο ότι αυτή τη στιγμή είμαστε στα 33-34 άτομα, μπορούν να συμμετάσχουν τουλάχιστον 10 άτομα επιπλέον. Έχω κι εγώ 1-2 άτομα "στο περίμενε" αλλά δεν τους λέω τίποτε ακόμη γιατί περιμένω τα "ίσως" τα δικά μας και ενδεχομένως και κάποιους άλλους απ' το φόρουμ.
Αυτά από μένα προς το παρόν, αν υπάρξουν άλλες απορίες, εδώ είμαστε.
Πολύ ωραίο πρόγραμμα! Το μόνο "δύσκολο" είναι να είμαστε Θεσ/νπικη στις 8!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.612
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom