Συνέβη στο Ελ. Βενιζέλος.

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σήμερα νωρίς το πρωί ένα πολύ συγγενικό μου πρόσωπο, ο Θ., ταξίδευε στη Χίο αυθημερόν για μια σημαντική δουλειά με 3 συναδέλφους του. Έχοντας μια χειραποσκευή μόνο με τα έγγραφα της δουλειάς πάει να περάσει τον έλεγχο. Εδώ αρχίζει το πανηγύρι... Μαζεύονται 3-4 υπάλληλοι του αεροδρομίου και του ανακοινώνουν ότι είναι υπό κράτηση και να περιμένει την αστυνομία γιατί ανίχνευσαν μέσα στη δερμάτινη τσάντα της δουλειάς του μια σφαίρα. Στην αρχή ο Θ. βάζει τα γέλια, εκείνοι όμως δεν αστειεύονταν, άδειασαν τη τσάντα και άρχισαν να την σκίζουν στον πάτο της. Μάταια παρακαλούσαν οι συνάδελφοι του να τους αφήσουν γιατί έπρεπε να προλάβουν οπωσδήποτε την πτήση αλλά τίποτα. Έπρεπε να περιμένουν την αστυνομία να ψάξει. Ο Θ. διώχνει τους συναδέλφους του να μη χάσουν και εκείνοι την πτήση και περιμένει απορημένος τους αστυνομικούς. Σε λίγο καταφθάνει ένας αστυνομικός και ακολουθεί η εξής στιχομυθία.
-Αστ. Τι έχουμε εδώ.
-Υπαλ. Ανιχνεύσαμε σφαίρα, στο πάτο της τσάντας.
-Αστ. Για να δω...(ο αστυνομικός ανοίγει με μαχαίρι τη σχισμή και βγάζει ένα σπασμένο μεταλλικό κλιπ της τσάντας).
-Αστ, Προς τους Υπαλλήλους. Ρε άχρηστοι πάλι τα ίδια, αφήστε τον άνθρωπό να φύγει.
Ο Θ. φεύγει τρέχοντας αλλά μόλις είχε κλείσει η πύλη. Τον βρίσκει λίγο πιο εκεί ο αστυνομικός του λέει να πάει να καταγγείλει το περιστατικό στην πολιτική υπηρεσία για να έχει αποδεικτικό και να μη βρει κανένα μπελά από τη δουλειά του και τον βοηθά να βγάλει εισιτήριο με την επόμενη πτήση, που ευτυχώς(?) ήταν 3 ώρες μετά.
Ηθικό δίδαγμα: Να εξετάζετε εξονυχιστικά τις τσάντες σας μη τυχόν και έχουν κανένα εσωτερικό σπασιματάκι λίγο μεγαλύτερο και νομίζουν ότι κουβαλάτε μπαζούκας.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.129
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ηθικό δίδαγμα: Να εξετάζετε εξονυχιστικά τις τσάντες σας μη τυχόν και έχουν κανένα εσωτερικό σπασιματάκι λίγο μεγαλύτερο και νομίζουν ότι κουβαλάτε μπαζούκας.
Πολύ ωραίο!!!!!!!!!!!:haha::haha::haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.113
Σήμερα νωρίς το πρωί ένα πολύ συγγενικό μου πρόσωπο, ο Θ., ταξίδευε στη Χίο αυθημερόν για μια σημαντική δουλειά με 3 συναδέλφους του. Έχοντας μια χειραποσκευή μόνο με τα έγγραφα της δουλειάς πάει να περάσει τον έλεγχο. Εδώ αρχίζει το πανηγύρι... Μαζεύονται 3-4 υπάλληλοι του αεροδρομίου και του ανακοινώνουν ότι είναι υπό κράτηση και να περιμένει την αστυνομία γιατί ανίχνευσαν μέσα στη δερμάτινη τσάντα της δουλειάς του μια σφαίρα. Στην αρχή ο Θ. βάζει τα γέλια, εκείνοι όμως δεν αστειεύονταν, άδειασαν τη τσάντα και άρχισαν να την σκίζουν στον πάτο της. Μάταια παρακαλούσαν οι συνάδελφοι του να τους αφήσουν γιατί έπρεπε να προλάβουν οπωσδήποτε την πτήση αλλά τίποτα. Έπρεπε να περιμένουν την αστυνομία να ψάξει. Ο Θ. διώχνει τους συναδέλφους του να μη χάσουν και εκείνοι την πτήση και περιμένει απορημένος τους αστυνομικούς. Σε λίγο καταφθάνει ένας αστυνομικός και ακολουθεί η εξής στιχομυθία.
-Αστ. Τι έχουμε εδώ.
-Υπαλ. Ανιχνεύσαμε σφαίρα, στο πάτο της τσάντας.
-Αστ. Για να δω...(ο αστυνομικός ανοίγει με μαχαίρι τη σχισμή και βγάζει ένα σπασμένο μεταλλικό κλιπ της τσάντας).
-Αστ, Προς τους Υπαλλήλους. Ρε άχρηστοι πάλι τα ίδια, αφήστε τον άνθρωπό να φύγει.
Ο Θ. φεύγει τρέχοντας αλλά μόλις είχε κλείσει η πύλη. Τον βρίσκει λίγο πιο εκεί ο αστυνομικός του λέει να πάει να καταγγείλει το περιστατικό στην πολιτική υπηρεσία για να έχει αποδεικτικό και να μη βρει κανένα μπελά από τη δουλειά του και τον βοηθά να βγάλει εισιτήριο με την επόμενη πτήση, που ευτυχώς(?) ήταν 3 ώρες μετά.
Ηθικό δίδαγμα: Να εξετάζετε εξονυχιστικά τις τσάντες σας μη τυχόν και έχουν κανένα εσωτερικό σπασιματάκι λίγο μεγαλύτερο και νομίζουν ότι κουβαλάτε μπαζούκας.

Ωστοσο οι υπαλληλοι εκαναν το καθηκον τους βασει του οτι ανιχνευσε το μηχανημα...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αστεία ιστορία. Κρίμα για τον άνθρωπο αν και θα έχει να την διηγείται για χρόνια χαχα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ταξίδευε στη Χίο αυθημερόν
τον βοηθά να βγάλει εισιτήριο με την επόμενη πτήση, που ευτυχώς(?) ήταν 3 ώρες μετά.
Πτήσεις από Αθήνα έχει 05:50, 10:50 και 17:45. Αν πήγαινε αυθημερόν, λογικά ήταν στων 05:50. Επομένως, η πτήση θα ήταν 5 κι όχι 3 ώρες αργότερα. Αν πέταγε με των 10:50, δε θα είχε νόημα καν να μπει στην επόμενη πτήση, καθώς θα έπρεπε να πάει και να γυρίσει χωρίς καλά καλά να βγει από το αεροπλάνο. Αν πέταγε με των 17:45, απλά δε θα υπήρχε επόμενη πτήση.

Εκτός πάλι αν μας μεταφέρεις ένα Urban Legend.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Aεροδρομιο ciampino επιστροφη απο 4ημερο.Περιμεναμε την πτηση να γυρισουμε και καθομασταν για καφε μετα απο λιγο ηθελα να παω τουαλετα ρωταω τον εναν φιλο μου που ειναι η τουαλετα μου λεει αλλα εγω δεν την εβρισκα και εψαχνα για κανα 5λεπτο....με πλησιαζει ενα ντερεκι 2 μετρα αστυνομικος και αρχισε να με ρωταει κατι στα ιταλικα που να καταλαβω μετα αρχισε τα αγγλικα και εκει κουτσα στραβα καταλαβα οτι ηθελε ταυτοτητα και εισητηριο που φυσικα δεν τα ειχα πανω μου.Toυ ριχνω ενα follow me και παμε να βρουμε τους υπολοιπους 5.Μολις φταναμε εκει κοντα εγω γελαγα και τους εβλεπα κατι να λενε μεταξυ τους ο ενας στον αλλον,μολις φτανουμε λεει ο ενας (με απιστευτο υφος)Τι μας τον εφερες αυτον εδω???Μας πιανουν ολους τα γελια και μετα μας πηρε ολων τα εισητηρια και τις ταυτοτητες και ειπε σε εμενα και στον αλλον να τον ακολουθησουμε...καπου πηγε σε ενα γραφειο για κανα 10 λεπτο βγηκε μας εδωσε τα χαρτια(και λεει οτι πρεπει να τα εχουμε παντα μαζι μας) και φευγουμε.Μετα καταλαβαινετε τι εγινε και τι μου εφτιαξαν.....δεν σε ξανααφηνουμε να πας πουθενα μονος σου γιατι την επομενη θα μας φερεις....ουτε ξερω και εγω τι μου ειπαν.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πτήσεις από Αθήνα έχει 05:50, 10:50 και 17:45. Αν πήγαινε αυθημερόν, λογικά ήταν στων 05:50. Επομένως, η πτήση θα ήταν 5 κι όχι 3 ώρες αργότερα. Αν πέταγε με των 10:50, δε θα είχε νόημα καν να μπει στην επόμενη πτήση, καθώς θα έπρεπε να πάει και να γυρίσει χωρίς καλά καλά να βγει από το αεροπλάνο. Αν πέταγε με των 17:45, απλά δε θα υπήρχε επόμενη πτήση.

Εκτός πάλι αν μας μεταφέρεις ένα Urban Legend.
Με των 5:50 ταξίδευε και τελικά έφυγε με των 10:50...Την πρόλαβε τελικά τη δουλειά στο τσακ.;)
Τι τρεις τι πέντε, εκεί κόλλησες; :p
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Χαχα είχαμε ένα περιστατικό τέτοιο με ένα φίλο μου ταξιδεύοντας από Σλοβενία για Κροατία. Είναι λίγο ρομά αυτός στην εμφάνιση και του λέω αν ήμουνα αστυνομικός θα σε έλεγχα κάθε μέρα. Τουτέστιν λοιπόν και μια δεκάλεπτη ανάκριση στο συνοριακό σταθμό για το που πηγαίνουμε, τι θα κάνουμε κτλ. Και σαν να μην έφτανε αυτό τον είχα και μετά να μου λέει ε ποιον θα σταματούσαν? Τον πιο αλήτη θα σταματούσαν!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Πτήσεις από Αθήνα έχει 05:50, 10:50 και 17:45. Αν πήγαινε αυθημερόν, λογικά ήταν στων 05:50. Επομένως, η πτήση θα ήταν 5 κι όχι 3 ώρες αργότερα. Αν πέταγε με των 10:50, δε θα είχε νόημα καν να μπει στην επόμενη πτήση, καθώς θα έπρεπε να πάει και να γυρίσει χωρίς καλά καλά να βγει από το αεροπλάνο. Αν πέταγε με των 17:45, απλά δε θα υπήρχε επόμενη πτήση.

Εκτός πάλι αν μας μεταφέρεις ένα Urban Legend.
Πώς μπόρεσες και έχεις πάει τόσα ταξίδια εσύ??
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.544
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom