Συνέντευξη στην ΕΡΤ 2 για τα ταξίδια με παιδί

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Στα μέσα του Δεκέμβρη είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε με τη δημοσιογράφο Ζωή Κρονάκη για το πώς είναι η ζωή μας και τα ταξίδια μας, έχοντας για παρέα τον γιο μας. Το συγκεκριμένο επεισόδιο βγήκε στον αέρα το περασμένο Σάββατο, εδώ είναι το δικό μας απόσπασμα, τα περίπου 7 λεπτά δηλαδή που προβλήθηκαν στην τηλεόραση. :)

 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά υπέροχη συνέντευξη, η καλύτερη σας μέχρι τώρα. Και το βίντεο με τις φωτογραφίες μου άρεσε πολύ. Αλιόνα σου πάει ο αέρας της Κρήτης, ομόρφυνες κι άλλο :) ο ένας δίπλα στον άλλο είστε από τα πιο ταιριαστά ζευγάρια που γνωρίζω. Κι ένα μεγάλο μπράβο για τη μνεία στο θηλασμό. Στη χώρα μας καταφέραμε να κάνουμε ταμπού και αυτό.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Μεγάλη φάτσα ο Έκτορας! Μπράβο για τη συνέντευξη αλλά και στην Αλιόνα για τα εκπληκτικά ελληνικά της.
Να είσαι καλά, Γιώργο. Πλέον η Αλιόνα έχει σχεδόν οχτώ χρόνια που μένει στην Ελλάδα. Το θέμα είναι από το πρώτο 9μηνο μιλούσε ήδη στο 90% όσων βλέπεις τώρα, ήταν απίστευτο πόσο γρήγορα έμαθε Ελληνικά (και γραμματική εννοώ, τα πάντα). Σκέψου ότι όταν πλέον με ρωτούσε εμένα στα Ελληνικά κάτι, από συνήθεια απαντούσα Αγγλικά, αδυνατούσα να συνειδητοποιήσω την αλλαγή. (Και όχι, δεν μπαίνει στο φόρουμ το κοπλιμέντο δεν είναι στημένο :lol: )
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια, πολύ ωραία συνέντευξη και χρήσιμη για γονείς!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Παιδια πολυ ωραια η συνεντευξη και υπεροχο αυτο που κανετε. Ενα τεραστιο μπραβο, με την ευχη να μπορεσετε συντομα να συνεχισετε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εξαιρετικοί όπως πάντα!

Πολύ χρήσιμο βίντεο. Ξέρω αρκετά ζευγάρια που θα ήθελαν να ταξιδέψουν με τα παιδιά τους, αλλά φοβούνται και πελαγώνουν. Νομίζω ότι συνεντεύξεις σαν αυτή μπορούν να είναι πολύ βοηθητικές για γονείς που έχουν την επιθυμία, αλλά δεν τολμούν.

Είναι σημαντικό να μη μένουμε με απωθημένα παιδιά! Πολλές φορές έχω ακούσει από γνωστούς μου (όχι φίλους) γονείς ατάκες του στυλ "τη ζωή σου να έκανα, αλλά για μένα προτεραιότητα ήταν η οικογένεια", "αν είχες παιδιά ούτε στα όνειρά σου δεν θα έκανες τα ταξίδια που κάνεις", "κάντα τώρα που μπορείς, επειδή όταν κάνεις παιδιά τέρμα αυτά". Δεν αντιλαμβάνονται ότι κάποια πράγματα είναι επιλογές, ούτε ότι η μία επιλογή δεν αναιρεί απαραίτητα την άλλη. Νομίζω ότι το παράδειγμά σας μπορεί να είναι πολύ βοηθητικό για τέτοιες περιπτώσεις. :)
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
199
Likes
911
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Στα μέσα του Δεκέμβρη είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε με τη δημοσιογράφο Ζωή Κρονάκη για το πώς είναι η ζωή μας και τα ταξίδια μας, έχοντας για παρέα τον γιο μας. Το συγκεκριμένο επεισόδιο βγήκε στον αέρα το περασμένο Σάββατο, εδώ είναι το δικό μας απόσπασμα, τα περίπου 7 λεπτά δηλαδή που προβλήθηκαν στην τηλεόραση. :)

Σας απολαμβάνουμε και μέσα απο την υπέροχή μας ομάδα Travelstories.Να είστε πάντα καλά και αγαπημένοι,να χαίρεστε τον Έκτορα!:)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ατάκες του στυλ "τη ζωή σου να έκανα, αλλά για μένα προτεραιότητα ήταν η οικογένεια", "αν είχες παιδιά ούτε στα όνειρά σου δεν θα έκανες τα ταξίδια που κάνεις", "κάντα τώρα που μπορείς, επειδή όταν κάνεις παιδιά τέρμα αυτά".
Εκνευρίζομαι απίστευτα με αυτές τις ατάκες, που δυστυχώς όντως ακούγονται συχνά.
Δεν αντιλαμβάνονται ότι κάποια πράγματα είναι επιλογές, ούτε ότι η μία επιλογή δεν αναιρεί απαραίτητα την άλλη.
Αυτό ακριβώς. Και υπάρχουν ζωντανές αποδείξεις ανθρώπων που τα συνδυάζουν όλα:lol:
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Παιδιά υπέροχη συνέντευξη, η καλύτερη σας μέχρι τώρα. Και το βίντεο με τις φωτογραφίες μου άρεσε πολύ. Αλιόνα σου πάει ο αέρας της Κρήτης, ομόρφυνες κι άλλο :) ο ένας δίπλα στον άλλο είστε από τα πιο ταιριαστά ζευγάρια που γνωρίζω. Κι ένα μεγάλο μπράβο για τη μνεία στο θηλασμό. Στη χώρα μας καταφέραμε να κάνουμε ταμπού και αυτό.
Θα σταθώ σε αυτό που είπες για το θηλασμό, χαίρομαι που το πρόσεξες, γιατί ήταν κάτι που είχα κατά νου να αναφέρω αυτή τη φορά. Και ευτυχώς βγήκε και στην εκπομπή, γιατί σε άλλες συνεντεύξεις και ο χρόνος ήταν λιγότερος και δεν είχαμε δυνατότητα - ευκαιρία να επεκταθούμε έστω λιγάκι.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Εκνευρίζομαι απίστευτα με αυτές τις ατάκες, που δυστυχώς όντως ακούγονται συχνά.

Αυτό ακριβώς. Και υπάρχουν ζωντανές αποδείξεις ανθρώπων που τα συνδυάζουν όλα:lol:
Τις ατάκες πλέον τις αφήνουμε να περνάνε, συνήθως. Δεν υπάρχει νόημα για κουβέντα.
Θα διαφωνήσω στο δεύτερο σκέλος. Δεν τα συνδυάζει κανείς όλα, νομίζω. Απλά συνειδητά κάνει επιλογές, το οποίο είναι καλό. Διότι αν γίνονται ασυνείδητα, αφήνεσαι να αποφασίζει για σένα η κοινωνία, η τηλεόραση, η γειτονιά, οι συγγενείς.
Εμείς ας πούμε επιλέγουμε να μην βγαίνουμε νύχτα, να πηγαίνουμε σπανιότατα σε εστιατόρια και να αγοράσουμε το πιο φθηνό αυτοκίνητο που εξυπηρετεί όσα θέλουμε να κάνουμε. Δεν μπορέσαμε να απολαύσουμε δείπνο στην Ελβετία, συχώρα με :lol:. Άλλος πάλι θεωρεί το αυτοκίνητο υπερβάλλον έξοδο έτσι κι αλλιώς, οπότε βρίσκει άλλους τρόπους να ταξιδεύει (μιας και μιλάμε για ταξίδια)
Σοβαρά τώρα, συμφωνώ απολύτως και πιάνω το πνεύμα όσων είπες. :) Για το θέμα ταξίδι με παιδί ήμασταν μεταξύ μας ξεκάθαροι, πριν ακόμα γεννηθεί ο μικρός. Θέλαμε να βρούμε τρόπους να μην σταματήσουμε, και χαίρομαι που έχουμε γνωρίσει οικογένειες σε όλα τα ταξίδια μας, που ταξιδεύουν με 2-3-4 μικρά παιδιά, σε μάρσιπους, σακίδια, πεζή. Έχουμε αλλάξει ρυθμούς μεν, αλλά βλέπουμε και τον Έκτορα να προσαρμόζεται σε διαφορετικούς ρυθμούς από ό,τι το μικρό μου ανιψάκι, δε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom