Κούβα Συναλλαγές στην Κούβα

Dimaki_tsa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Υποθετω γνωριζεις οτι μπορεις να μεινεις Κουβα μεχρι 60 μερες .
Και στις 30 μερες που θα εισαι εκει πρέπει να ανανεωσεις τη βιζα σου για άλλες 30 .
Βασικά θα πάω σε ένα Πανεπηστιμιο για μαθήματα 3 μηνών,μου είπαν απο την διεύθυνση πως θα μπω στην χώρα με τουριστική βίζα και εκεί θα την αλλάξουμε σε φοιτητική.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Διαπιστώνω -με κίνδυνο να με λιθοβολησετε -ότι έχω second thoughts για το ταξίδι στην Κούβα λόγω των απλών κοινών ανακαλύψεων στις οποίες στηρίζομαι για να έχω πετυχημένα ταξίδια..
Θα πάω μόνη άρα ούτε για αστείο δεν θέλω να πάρω τα μετρητά που θα χρειαστώ στη μία εβδομάδα παραμονής μου εκεί.
Λατρεύω το google maps για να με βρίσκουν δορυφόροι αν χαθώ :)
Χρειαζομαι κινητό κ ιντερνέτ για να αποδεικνύω στους δικούς μου ότι είμαι ακόμη ζωντανή στην άκρη του κόσμου!
Κ να με φθονούν οι φίλοι που δεν ακολούθησαν...άντε αυτό δεν το πολυχρειαζομαι. :)
Θέλω να ξέρω ότι όταν κλείνω εκδρομή στο vinales θα γίνει!
Δεν ξέρω παιδιά όλοι έρχεστε ξετρελαμενοι κ γι'αυτό ετοιμαστηκα αλλά κολλάω στα παραπάνω..
Ειδικά στο θέμα της ανασφάλειας λόγω κάρτας κ επικοινωνίας με κινητα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αγόρασε μια sim κουβανική και τέλος.

Το γιατί δε θες να πάρεις τα μετρητά δεν το κατάλαβα. Στην Κούβα πας, εσύ είσαι πολύ πιο επικίνδυνη από τους ντόπιους από πλευράς εγκληματικότητας.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Διαπιστώνω -με κίνδυνο να με λιθοβολησετε -ότι έχω second thoughts για το ταξίδι στην Κούβα λόγω των απλών κοινών ανακαλύψεων στις οποίες στηρίζομαι για να έχω πετυχημένα ταξίδια..
Θα πάω μόνη άρα ούτε για αστείο δεν θέλω να πάρω τα μετρητά που θα χρειαστώ στη μία εβδομάδα παραμονής μου εκεί.
Λατρεύω το google maps για να με βρίσκουν δορυφόροι αν χαθώ :)
Χρειαζομαι κινητό κ ιντερνέτ για να αποδεικνύω στους δικούς μου ότι είμαι ακόμη ζωντανή στην άκρη του κόσμου!
Κ να με φθονούν οι φίλοι που δεν ακολούθησαν...άντε αυτό δεν το πολυχρειαζομαι. :)
Θέλω να ξέρω ότι όταν κλείνω εκδρομή στο vinales θα γίνει!
Δεν ξέρω παιδιά όλοι έρχεστε ξετρελαμενοι κ γι'αυτό ετοιμαστηκα αλλά κολλάω στα παραπάνω..
Ειδικά στο θέμα της ανασφάλειας λόγω κάρτας κ επικοινωνίας με κινητα
Αμα τα πιστεύεις αυτά μην πας. Πήγαινε στην Αμερική που δεν έχει εγκληματικότητα. Εγω πήγα μόνη μου και ήταν και το πιο όμορφο ταξίδι μου.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Η κουβανική σιμ Γιωργο τι κόστος χρήσης έχει;για κλήσεις Ελλάδα;

Πόσα χρήματα λέτε να χρειαστώ για 7 μέρες; λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν πίνω δεν καπνίζω δεν χορεύω :p θα ψάξω για casas (αν έχετε υπόψη κάποιο καλό βολικό κ οικονομικό παρακαλώ ενημερώστε) κ ενω προτιμώ Τρινιδάδ για 2 μέρες έχασα τα εισιτήρια της viazul.μπορω να κάνω κάτι όταν φτάσω γι αυτό;να βρω εναλλακτικό ασφαλή τρόπο να περάσω 2 μερες Τρινιδάδ;

Αν έχω πιστωτική/χρεωστική μαζί ισχύει ακόμη ότι μπορώ να τη δώσω στο ανραλλακτηριο κ με προμήθεια θα μου δώσουν cash?
Το δοκίμασε κανείς πρόσφατα;

Ευχαριστώ πολύ που βοηθάτε να αποφασίσω :) το συναίσθημα λέει φυσικά κ θα πας η άγνοια με φοβίζει.
Κ το ταξίδι είναι σε ένα μήνα..
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
με το ανταλλακτηριο δεν το ξερω, ειχα παρει ολο το μετρητο μαζι μου, δεν φοβηθηκα στιγμη.
σπιτια ειχα κλεισει ομως απο airbnb οποτε ηταν ηδη πληρωμενα ολα, δεν χρειαζοταν να εχω λεφτα για τα σπιτια.
καποια στιγμη ημασταν εξω, ειχαμε κανει μαλακια και ειχαμε αφησει τα λεφτα στο κασα, παλεψαμε σε ατμ, ναδα, τιποτα. οκ ευτυχως δεν κρατηθηκε η καρτα, αλλα γυρισαμε στο κασα να παρουμε λεφτα. οκ δεν μπορω να πω οτι δοκιμασα σε αλλο ατμ, με φοβο να χασω και την καρτα, αφου ειχα μετρητα μαζι μου.
χαρτες υπαρχουν και οφλινε, σαφως δεν συγκρινεται με το ονλινε, αλλα μην φοβασαι δεν θα χαθεις. ιντερνετ θα βρισκεις, οσο χρειαζεται, για να μπαινεις που και που θα εισαι μια χαρα, εγω που ειμαι κολλημενη δεν το στερηθηκα
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Σωστή η σκέψη με το airbnb ευχαριστώ!!
Αν προπληρωσω αυτό το κομμάτι που είναι κ το μεγαλύτερο μειώνω στα μισά(!?) τα λεφτά που χρειάζεται να κουβαλάω..
 

PanagiotisR

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια κ χαρα σας.. Ταξιδευω με 3 φιλους τελος του μηνα στη κουβα για μια εβδομαδα. Απ οτι διαβασα προτεινετε να παρουμε ολα μας τα χρηματα σε μετρητα; Γιατι δεν υπαρχουν ΑΤΜ; Και τι ποσο προτεινετε να παρουμε σε μετρητα για μια εβδομαδα;
 

giorgos_k

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους !!
Μιας και καινούριο μέλός καταρχήν θα ήθελα να πω ότι το συγκεκριμένο φόρουμ είναι πολύ βοηθητικό και μπράβο σε όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους .
Στο θέμα τώρα έχω κλείσει κι εγώ για Κούβα μέσα Μαρτίου. Θα ήθελα να ρωτήσω , λόγω του ότι μένω Αγγλία πιστεύετε ότι θα είναι πιο δύσκολο και ασύμφορο αν το συνάλλαγμα μου είναι σε λίρες Αγγλίας και όχι σε ευρώ ;
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλησπέρα σε όλους !!
Μιας και καινούριο μέλός καταρχήν θα ήθελα να πω ότι το συγκεκριμένο φόρουμ είναι πολύ βοηθητικό και μπράβο σε όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους .
Στο θέμα τώρα έχω κλείσει κι εγώ για Κούβα μέσα Μαρτίου. Θα ήθελα να ρωτήσω , λόγω του ότι μένω Αγγλία πιστεύετε ότι θα είναι πιο δύσκολο και ασύμφορο αν το συνάλλαγμα μου είναι σε λίρες Αγγλίας και όχι σε ευρώ ;
Καλησπέρα και καλως ηρθες! Τι εννοείς δύσκολο και ασυμφορο; Ίσα ίσα που η λίρα είναι πιο δυνατο νομισμα. Π.χ για 1000 cuc θα χρειαστείς να δώσεις 800£ ενώ σε ευρώ 880€.
 

giorgos_k

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα και καλως ηρθες! Τι εννοείς δύσκολο και ασυμφορο; Ίσα ίσα που η λίρα είναι πιο δυνατο νομισμα. Π.χ για 1000 cuc θα χρειαστείς να δώσεις 800£ ενώ σε ευρώ 880€.
Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά έχω την εντύπωση ότι κάπου διάβασα πως δεν δίνουν σωστές ισοτίμιες σε νομίσματα εκτός του ευρώ . Μπορεί να κάνω και λάθος ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα και καλως ηρθες! Τι εννοείς δύσκολο και ασυμφορο; Ίσα ίσα που η λίρα είναι πιο δυνατο νομισμα. Π.χ για 1000 cuc θα χρειαστείς να δώσεις 800£ ενώ σε ευρώ 880€.
Δυνατό δεν είναι το νόμισμα που έχει την υψηλότερη ισοτιμία, και η ερώτηση δεν αφορά καν στο πόσες λίρες ή ευρώ αξίζουν τα cuc.
@giorgos_k , Για το αν είναι εύκολο ή δύσκολο να βρείς μέρος να αλλάξεις λίρες σε τοπικό νόμισμα, περίμενε απάντηση από το @Yorgos που μένει εκεί ή από κάποιον άλλο που μένει UK και πήγε πρόσφατα στην Κούβα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom