Κούβα Συναλλαγές στην Κούβα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο αεροδρόμιο και τα μεγάλα ξενοδοχεία δέχονται λίρες, όπως και σε πολλές τράπεζες και ανταλλακτήρια.
 

Anasmeta

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Καταρχας μια και είμαι νέο μέλος θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εσάς για την βοήθεια που προσφέρεται για ένα επικειμ2νο ταξίδι με τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας !

Επι του θέματος ,
Ταξιδεύω σε 20 μέρες για Κούβα και θα μείνω για 14 μέρες. Η βασική μου απορία είναι σχετική με το παρόν topic, η ανάληψη!

Θα έχω σε μετρητά το μεγαλύτερο χρηματικο ποσό που σχεδιαζω να χρειαστω. Ωστοσο στην κάρτα μου θα έχω ένα ποσό διαθέσιμο μετά τις 4 πρώτες μέρες του ταξιδιού μου. Οπότε δεν μπορώ να το πάρω από πριν μαζί μου το ποσό σε μετρητά.

Η ερώτηση μου είναι, προτείνετε να πάω σε κάποια τράπεζα να κάνω την ανάληψη? Μπορώ να την κάνω απλά με την εισαγωγή του pin μου σε ένα ανταλλακτήριο Και να μου δώσουν cash cuc ? Επίσης για την εν λόγω ανάληψη πέραν της κάρτας χρειάζομαι κάτι άλλο? Όπως πχ βιβλιάριο λογαριασμού?

Η κάρτα μου είναι χρεωστική της Πειραιώς (Visa Debit)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τωρα που το σκεφτομαι παιζει να μην ειδα τραπεζα στις 12 μερες που ημουν στην Κουβα. Μπορει να μην το παρατηρησα γιατι ειχαμε μονο μετρητα
 

Anasmeta

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τωρα που το σκεφτομαι παιζει να μην ειδα τραπεζα στις 12 μερες που ημουν στην Κουβα. Μπορει να μην το παρατηρησα γιατι ειχαμε μονο μετρητα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Καταπληκτικά! Μήπως ξέρεις πως μπορώ με ασφάλεια να τραβήξω χρήματα από την Visa debit κάρτα μου?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Καταπληκτικά! Μήπως ξέρεις πως μπορώ με ασφάλεια να τραβήξω χρήματα από την Visa debit κάρτα μου?
Δε νομίζω ότι μπορείς. Αλλά καλύτερα ας σου πει κάποιος που το ξέρει 100%.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Καταρχας μια και είμαι νέο μέλος θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εσάς για την βοήθεια που προσφέρεται για ένα επικειμ2νο ταξίδι με τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας !

Επι του θέματος ,
Ταξιδεύω σε 20 μέρες για Κούβα και θα μείνω για 14 μέρες. Η βασική μου απορία είναι σχετική με το παρόν topic, η ανάληψη!

Θα έχω σε μετρητά το μεγαλύτερο χρηματικο ποσό που σχεδιαζω να χρειαστω. Ωστοσο στην κάρτα μου θα έχω ένα ποσό διαθέσιμο μετά τις 4 πρώτες μέρες του ταξιδιού μου. Οπότε δεν μπορώ να το πάρω από πριν μαζί μου το ποσό σε μετρητά.

Η ερώτηση μου είναι, προτείνετε να πάω σε κάποια τράπεζα να κάνω την ανάληψη? Μπορώ να την κάνω απλά με την εισαγωγή του pin μου σε ένα ανταλλακτήριο Και να μου δώσουν cash cuc ? Επίσης για την εν λόγω ανάληψη πέραν της κάρτας χρειάζομαι κάτι άλλο? Όπως πχ βιβλιάριο λογαριασμού?

Η κάρτα μου είναι χρεωστική της Πειραιώς (Visa Debit)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Διάβασε το πόστ 28 ....
 

Anasmeta

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Διάβασε το πόστ 28 ....
Να πω και εγω κάτι , στη Κουβα συμφωνα με υποδειξεις του Γιωργου αποφευγω να σηκωνω χρηματα με κάρτα . Συνηθως παω σε ανταλακτήρια ή πολυτελή ξενοδοχεια (οπου εχει λιγοτερη ουρά )δινω τη κάρτα και μου δίνουν μετρητά .
Το εχω σαν τη καλιτερη λύση .
Αυτό το ποστ Κική έτσι? Σε ευχαριστώ πολύ! Χρειάζεται μόνο να βάλεις την κάρτα και το pin Έτσι? Τίποτα άλλο. Με συγχωρείς για τις απανωτές ερωτήσεις
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αυτό το ποστ Κική έτσι? Σε ευχαριστώ πολύ! Χρειάζεται μόνο να βάλεις την κάρτα και το pin Έτσι? Τίποτα άλλο. Με συγχωρείς για τις απανωτές ερωτήσεις
Δεν είναι μηχανημα !! Σε άνθρωπο δίνεις τη κάρτα και μετά αυτος σου δίνει μετρητα .

Τα μεγάλα ξενοδοχεια η ανταλακτηρια εχουν γκισέ με υπαλληλους .
Το εκανα και σε τραπεζες αλλά εχουν μεγαλη ουρά για αυτο προτιμουσα τα ξενοδοχεια .
Τους δινεις την καρτα χρεωστικη Visa (αρκει να εχεις χρηματα μέσα εννοειται ) και σου δινουν μετρητα .
Το ίδιο εκανα και με πιστωτικη σε ωρα ανάγκης επειδη προσωπικά αποφευγω να σηκωνω χρηματα με πιστωτική .
 

Anasmeta

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τέλεια. Ηρέμησα γιατί το είχα άγχος. Πάω 14 μέρες με παρέα που απεχθάνεται τον προγραμματισμό κι όλα "βλέποντας" οπότε το οικονομικό είναι από τα λίγα που μπορώ να βασιστω! Μια μόνο τελευταία ερώτηση αν και προφανώς είναι offtopic , θα πρέπει πριν αναχωρισουμε για Κούβα να έχουμε κλείσει ξενοδοχείο ή casa?

Εννοώ θα μας ζητήσουν μπαίνοντας στην χώρα διεύθυνση που θα μείνουμε ?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν ανέφερα ότι δεν είδα ανταλλακτήρια
Ανέφερα ότι δεν είδα (και όχι ότι δεν υπάρχουν) τραπεζες και ΑΤΜ
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τέλεια. Ηρέμησα γιατί το είχα άγχος. Πάω 14 μέρες με παρέα που απεχθάνεται τον προγραμματισμό κι όλα "βλέποντας" οπότε το οικονομικό είναι από τα λίγα που μπορώ να βασιστω! Μια μόνο τελευταία ερώτηση αν και προφανώς είναι offtopic , θα πρέπει πριν αναχωρισουμε για Κούβα να έχουμε κλείσει ξενοδοχείο ή casa?

Εννοώ θα μας ζητήσουν μπαίνοντας στην χώρα διεύθυνση που θα μείνουμε ?
Για Κούβα λιγος ή αρκετος προγραμματισμός δεν βλάπτει !

Φθανοντας Αβάνα μετα απο υπεραντλαντικο καλό να ηταν να ξερετε που θα κοιμηθείτε .
Επίσης αν θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο.
Δεν ζητάνε πλέον διευθυνση που θα μείνετε .
 

Anasmeta

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για Κούβα λιγος ή αρκετος προγραμματισμός δεν βλάπτει !

Φθανοντας Αβάνα μετα απο υπεραντλαντικο καλό να ηταν να ξερετε που θα κοιμηθείτε .
Επίσης αν θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο.
Δεν ζητάνε πλέον διευθυνση που θα μείνετε .
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα kiki οπότε προσπαθώ όσο μπορώ να προγραμματίσω ορισμένα πράγματα.

Για αβάνα έχεις μήπως υπόψιν σου κάποιο καλό οικονομικό aibnb ή γενικά κάτι για διαμονή ?

Τέλεια! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom