Ουγγαρία Συναλλαγές στη Βουδαπέστη

Notist

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Στις 12 Μαρτίου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ταξιδέψει η κόρη μου για Βουδαπέστη μέχρι τις 21 για 9 ημέρες. Πληρωμένα εισιτήρια και διαμονή όλα κομπλέ. Το πρόβλημα μου και θέλω βοήθεια από τους φίλους που έχουν πάει,είναι με το συνάλλαγμα τα φιορίνια.
Τι συμφέρει περισσότερο?
1)Ανταλλακτήριο εδώ Αθήνα? Η καλύτερη ισοτιμία που έχω βρει είναι 321=1€ όταν η ΕΚΤ είναι 337=1€
2) Revolut που έχω,να της βάλω € και να κάνει ανάληψη εκεί?
3) Prepaid visa της eurobank?
4) Κάτι άλλο?
Ευχαριστώ πολύ
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Στις 12 Μαρτίου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ταξιδέψει η κόρη μου για Βουδαπέστη μέχρι τις 21 για 9 ημέρες. Πληρωμένα εισιτήρια και διαμονή όλα κομπλέ. Το πρόβλημα μου και θέλω βοήθεια από τους φίλους που έχουν πάει,είναι με το συνάλλαγμα τα φιορίνια.
Τι συμφέρει περισσότερο?
1)Ανταλλακτήριο εδώ Αθήνα? Η καλύτερη ισοτιμία που έχω βρει είναι 321=1€ όταν η ΕΚΤ είναι 337=1€
2) Revolut που έχω,να της βάλω € και να κάνει ανάληψη εκεί?
3) Prepaid visa της eurobank?
4) Κάτι άλλο?
Ευχαριστώ πολύ
Εγω σε λυση ρεβολουτ θα πηγαινα με τιποτα ανταλλακτηριο στην Αθηνα κ καρτα προπληρωμενη...Εναλλακτικη να κανει απο εκει χρηματα σε ανταλλακτηριο..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας! Θα ηθελα να με βοηθησετε γιατι εχω αγχωθει λιγακι!!! Θα παω με το αγορι μου τον Απριλιο βουδαπεστη. Αλλα δεν ξερω ποσες μερες να παμε. Αν παμε 5 νυχτες θα βαρεθουμε; Η να παμε 3; Και τι μου προτεινετε σε τοπους διαμονης, φθηνα και σε καλη τοποθεσια γιατ μεχρι τωρα τα βρικα λιγο ακριβα
Καλώς ήρθες. Κανείς δε μπορεί να σου πει ακριβώς, είναι πολύ σχετικό με το τι θέλεις να κάνεις.
Στις τρεις ημέρες πάντως προλαβαίνεις να πάρεις αρκετά καλό δείγμα γραφής από τη πόλη.
Στεις πέντε ίσως χρειαστεί να ψαχτείς και για μια ημερήσια εκδρομή.
Είναι μια αρκετά φθηνή πόλη, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές!
Νομίζω ότι μια επιλογή διαμονής κοντά σχετικά στο κέντρο είναι ότι πρέπει.
 

Notist

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Εγω σε λυση ρεβολουτ θα πηγαινα με τιποτα ανταλλακτηριο στην Αθηνα κ καρτα προπληρωμενη...Εναλλακτικη να κανει απο εκει χρηματα σε ανταλλακτηριο..
Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Διαβάζοντας εδώ και εγώ κατέληξα ότι συμφέρει η Revolut να της βάλω χρήματα,και να κάνει ανάληψη σε ΑΤΜ στη Βουδαπέστη σε φιορινια. Η σούπερ γκαντεμιά που ανακάλυψα εχθές είναι ότι έχει λήξει. Έκανα αίτημα για καινούργια η οποία θα έρθει σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα τους, στις 13 Μαρτίου όταν η αναχώρηση είναι στις 12!!!! Χαχαχαχα ας ελπίσουμε να έρθει νωρίτερα.
Οπότε λες καλύτερα ανταλλακτήριο εκεί και όχι Ελλάδα. Φαντάζομαι όχι αεροδρόμιο και όχι στα τουριστικά μέρη.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Υπάρχουν πολλά ανταλλακτηρια, όχι στο αεροδρόμιο, ας κάνει μια έρευνα αγοράς και σίγουρα να μην εξυπηρετηθεί κάπου που έχει προμήθεια. Επίσης, όσο αφορά τη revolut, εμένα μου ήρθε αρκετά πριν από την πιθανή ημερομηνία παραλαβής της
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Eπίσης η δουλειά της revolut είναι αν πληρώνεις με αυτή. Οχι να κάνεις αναλύψεις.
Αν κ σου δίνει, η μοναδική fin tech κάρτα, τη δυνατότητα να κάνεις ανάλυψη ως 200 ευρό χωρίς προμήθεια, ή παραπάνω με μια μικρή προμήθεια, ξαναλέω, το κέρδος είναι απλά να πληρώνεις με αυτήν........
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Στις 12 Μαρτίου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ταξιδέψει η κόρη μου για Βουδαπέστη μέχρι τις 21 για 9 ημέρες. Πληρωμένα εισιτήρια και διαμονή όλα κομπλέ. Το πρόβλημα μου και θέλω βοήθεια από τους φίλους που έχουν πάει,είναι με το συνάλλαγμα τα φιορίνια.
Τι συμφέρει περισσότερο?
1)Ανταλλακτήριο εδώ Αθήνα? Η καλύτερη ισοτιμία που έχω βρει είναι 321=1€ όταν η ΕΚΤ είναι 337=1€
2) Revolut που έχω,να της βάλω € και να κάνει ανάληψη εκεί?
3) Prepaid visa της eurobank?
4) Κάτι άλλο?
Ευχαριστώ πολύ
Σε ταξίδι μου, το 2018, έκανα την 1η ημέρα μια ανάληψη 200-300 ευρώ περίπου από ΑΤΜ στο κέντρο της Βουδαπέστης με ελληνική κάρτα. Η προμήθεια που κράτησε ήταν πολύ μικρή και συμφέρουσα με το να έκανα συνάλλαγμα Ελλάδα, πριν φύγω. Δε θυμάμαι - σήμερα - ποιας τράπεζας το ΑΤΜ είχα διαλέξει αλλά από ψάξιμο (εδώ μέσα λογικά) είχα καταλήξει σε αυτή τη λύση.
 

nikdik

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εγω σε λυση ρεβολουτ θα πηγαινα με τιποτα ανταλλακτηριο στην Αθηνα κ καρτα προπληρωμενη...Εναλλακτικη να κανει απο εκει χρηματα σε ανταλλακτηριο..
Σε ταξίδι μου, το 2018, έκανα την 1η ημέρα μια ανάληψη 200-300 ευρώ περίπου από ΑΤΜ στο κέντρο της Βουδαπέστης με ελληνική κάρτα. Η προμήθεια που κράτησε ήταν πολύ μικρή και συμφέρουσα με το να έκανα συνάλλαγμα Ελλάδα, πριν φύγω. Δε θυμάμαι - σήμερα - ποιας τράπεζας το ΑΤΜ είχα διαλέξει αλλά από ψάξιμο (εδώ μέσα λογικά) είχα καταλήξει σε αυτή τη λύση.
Νοεμβρη του '18 καλύτερη επιλογή ηταν στα ανταλλακτηρια του πεζόδρομου της Vachi Utka (σαν την δικη μας Ερμού), εχει πάρα πολλά ,επιλεγεις βαση τιμης και ΧΩΡΙΣ έξοδα συναλλαγης (δηλ.μπορει να σου δίνει πολλα φιορίνια αλλα να έχει 7-8€ έξοδα).Καθε φορά αλλαζα 100€,ωστε να μη μου μείνουν πολλα οταν φυγω.Η πιστωτική η χρεωστική κάρτα χρειάζεται για ωρα ανάγκης,χρεωνει με δυσμενή ισοτιμία κ παγιο ανα συναλλαγή 1-1,5€. Φροντισε να παρεις απο Ελλαδα 50€ περιπου σε φιορίνια.Προσοχη υπάρχουν χαρτονομίσματα παλαιά 10 ετων κ ανω ,που έχουν ΑΠΟΣΥΡΘΕΊ και τα δέχονταιονο οι ουγγρικές τράπεζες
..
 

Zoiii

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους. Αύριο πετάω για Βουδαπέστη και η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά με το συνάλλαγμα. Βρήκα ένα ανταλλακτηριο στο κέντρο της Αθήνας με ισοτιμία 1ευρω = 307 huf και έλεγα να πάω να αλλάξω κάποια χρήματα για τα πρώτα έξοδα μέχρι να βρούμε στην Βουδαπέστη ένα ανταλλακτηριο. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

nikdik

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους. Αύριο πετάω για Βουδαπέστη και η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά με το συνάλλαγμα. Βρήκα ένα ανταλλακτηριο στο κέντρο της Αθήνας με ισοτιμία 1ευρω = 307 huf και έλεγα να πάω να αλλάξω κάποια χρήματα για τα πρώτα έξοδα μέχρι να βρούμε στην Βουδαπέστη ένα ανταλλακτηριο. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας. Σας ευχαριστώ πολύ.
Νοεμβρη του '18 καλύτερη επιλογή ηταν στα ανταλλακτηρια του πεζόδρομου της Vachi Utka (σαν την δικη μας Ερμού), εχει πάρα πολλά ,επιλεγεις βαση τιμης και ΧΩΡΙΣ έξοδα συναλλαγης (δηλ.μπορει να σου δίνει πολλα φιορίνια αλλα να έχει 7-8€ έξοδα).Καθε φορά αλλαζα 100€,ωστε να μη μου μείνουν πολλα οταν φυγω.Η πιστωτική η χρεωστική κάρτα χρειάζεται για ωρα ανάγκης,χρεωνει με δυσμενή ισοτιμία κ παγιο ανα συναλλαγή 1-1,5€. Φροντισε να παρεις απο Ελλαδα 50€ περιπου σε φιορίνια.Προσοχη υπάρχουν χαρτονομίσματα παλαιά 10 ετων κ ανω ,που έχουν ΑΠΟΣΥΡΘΕΊ και τα δέχονται μονο οι ουγγρικές τράπεζες
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα σε όλους. Αύριο πετάω για Βουδαπέστη και η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά με το συνάλλαγμα. Βρήκα ένα ανταλλακτηριο στο κέντρο της Αθήνας με ισοτιμία 1ευρω = 307 huf και έλεγα να πάω να αλλάξω κάποια χρήματα για τα πρώτα έξοδα μέχρι να βρούμε στην Βουδαπέστη ένα ανταλλακτηριο. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας. Σας ευχαριστώ πολύ.
Ε αμα ειναι να μην αγχωνεσαι ,γιατι βασικο ειναι και αυτο,ναι αλλαξε πολυ λιγα χρηματα για τα πρωτα εξοδα(ΜΜΜ,φαγητο κ.τ.λ.)αλλα πολυ λιγα .μετα το καλυτερο ειναι ανταλλακτηρια εκει οπου θα βρεις πολλα
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Το καλυτερο ανταλλακτηριο για τη Βουδαπεστη ειναι η Revolut (προσοχη μονο γιατι τα σ/κ ριχνουν την ισοτιμια). Σημερινη ισοτιμια 1€=336HUF. Ουτε να σου μεινει συναλλαγμα ουτε τιποτα. Απο εκει και περα να ανταλλακτηρια εκει σου δινουν καλυτερη ισοτιμια απο τα εδω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom