Ουγγαρία Συναλλαγές στη Βουδαπέστη

mega

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Άρτι αφιχθείς και εγώ από Βουδαπέστη να επιβεβαιώσω ότι δε μου χρειάστηκαν πουθενά μετρητά.

Παντού οι συναλλαγές έγιναν με κάρτα φυσικά της revolut για να μην έχουμε καθόλου προμήθειες.
Η πιστωτική της εθνικής για παράδειγμα χρεώνει1 € προμήθεια ανά συναλλαγή.!!!!

Τα λίγα μετρητά που είχα κάνει σε ανταλλακτήριο δε μου χρειάστηκαν καθόλου
η κατάθεση των χρημάτων που έκανες στην κάρτα ήταν σε ευρώ ή σε φιορίνια ??
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
η κατάθεση των χρημάτων που έκανες στην κάρτα ήταν σε ευρώ ή σε φιορίνια ??
1. Η μεταφορά στην revolut από τις ελληνικές κάρτες είναι πάντα σε ευρώ (διαφορετικά την βλέπει ως αγορά σε άλλο νόμισμα και χρεώνουν προμήθειες) .
2. Στην εφαρμογή της revolut δημιούργησε έναν δεύτερο λογαριασμό στο νόμισμα που θέλεις( συγκεκριμένα φιορίνια ) και κάνεις την μετατροπή με την τρέχουσα ισοτιμία χωρίς προμήθειες
3. Στη συνέχεια , έχεις ως κύριο λογαριασμό αυτόν που είναι σε φιορίνια και όλες σου οι συναλλαγές γίνονται σε φιορίνια.

Αν σου τελειώσουν τα χρήματα , ξανά μεταφέρεις σε ευρώ πάντα, και ακολούθεις την ίδια διαδικασία

Εγώ βέβαια προσπαθώντας να φορτίσω την revolut από χρεωστικές κάρτες της Πειραιώς και της εθνικής, αντιμετώπισα κάποια προβλήματα τα οποία περιγράφω στο θέμα της Revolut.
Από πιστωτική της Alphabank κανένα πρόβλημα.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
1. Η μεταφορά στην revolut από τις ελληνικές κάρτες είναι πάντα σε ευρώ (διαφορετικά την βλέπει ως αγορά σε άλλο νόμισμα και χρεώνουν προμήθειες) .
2. Στην εφαρμογή της revolut δημιούργησε έναν δεύτερο λογαριασμό στο νόμισμα που θέλεις( συγκεκριμένα φιορίνια ) και κάνεις την μετατροπή με την τρέχουσα ισοτιμία χωρίς προμήθειες
3. Στη συνέχεια , έχεις ως κύριο λογαριασμό αυτόν που είναι σε φιορίνια και όλες σου οι συναλλαγές γίνονται σε φιορίνια.

Αν σου τελειώσουν τα χρήματα , ξανά μεταφέρεις σε ευρώ πάντα, και ακολούθεις την ίδια διαδικασία

Εγώ βέβαια προσπαθώντας να φορτίσω την revolut από χρεωστικές κάρτες της Πειραιώς και της εθνικής, αντιμετώπισα κάποια προβλήματα τα οποία περιγράφω στο θέμα της Revolut.
Από πιστωτική της Alphabank κανένα πρόβλημα.
Καλησπέρα.Επειδή μόλις εφτιαξα λογαριασμό στην Revolut γιατί θα πάω Πολωνία και δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πληρώσω,μήπως μπορείς να με βοηθήσεις;πως γίνεται η μεταφορά από ευρώ σε ζλότι;Πρέπει να το κάνω κάθε φορά σε κάθε πληρωμή;Έχω επιβάρυνση;Είμαι καινουρια και έχω πελαγώσει.Κάθε βοήθεια δεκτή.
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Καλησπέρα.Επειδή μόλις εφτιαξα λογαριασμό στην Revolut γιατί θα πάω Πολωνία και δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πληρώσω,μήπως μπορείς να με βοηθήσεις;πως γίνεται η μεταφορά από ευρώ σε ζλότι;Πρέπει να το κάνω κάθε φορά σε κάθε πληρωμή;Έχω επιβάρυνση;Είμαι καινουρια και έχω πελαγώσει.Κάθε βοήθεια δεκτή.
Καλημέρα καταρχήν έκανες πολύ καλά που πήρες την κάρτα της revolut ,σε περιπτώσεις με άλλα νομίσματα η προμήθεια είναι μηδέν ή σχεδόν μηδέν.

Υπάρχουν δύο τρόποι

Α. (Αυτός που έκανα εγώ).

1. Από την εφαρμογή της revolut δημιουργείς νέο λογαριασμό , στο νόμισμα της χώρας που επιθυμείς.
2. Μεταφέρεις ευρώ (μέσω μίας κάρτας ελληνικής τράπεζας) στο λογαριασμό σου στην revolut .
3. Μετατρέπεις τα ευρώ στο νόμισμα που επιθυμείς (το μενού γράφει ανταλλαγή) . Τώρα στην εφαρμογή θα φαίνονται δύο λογαριασμοί , ένας σε ευρώ και ο άλλος σε ζλότι . Η μετατροπή γίνεται με την ισοτιμία της μέρας εκείνης , αν γίνει Σαββατοκύριακο νομίζω ότι κρατάει προμήθεια 1%.
Όταν πληρώνεις στην Πολωνία θα σου αφαιρούνται ζλότι και όχι ευρώ.

Β. Τρόπος
Δεν κάνεις τίποτα από τα παραπάνω έχεις μόνο λογαριασμό σε ευρώ και όταν πληρώνεισ στην Πολωνία με ζλότι η μετατροπή γίνεται εκείνη τη στιγμή , με την τρέχουσα ισοτιμία (εάν είναι Σαββατοκύριακο επιβαρύνεσαι μέ 1%.

Ψάξε λίγο το μενού της εφαρμογήσ , θα τα βρείς , είναι εύκολο .

Πολλες λεπτομέρειες έχει στο θέμα της Revolut
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλημέρα καταρχήν έκανες πολύ καλά που πήρες την κάρτα της revolut ,σε περιπτώσεις με άλλα νομίσματα η προμήθεια είναι μηδέν ή σχεδόν μηδέν.

Υπάρχουν δύο τρόποι

Α. (Αυτός που έκανα εγώ).

1. Από την εφαρμογή της revolut δημιουργείς νέο λογαριασμό , στο νόμισμα της χώρας που επιθυμείς.
2. Μεταφέρεις ευρώ (μέσω μίας κάρτας ελληνικής τράπεζας) στο λογαριασμό σου στην revolut .
3. Μετατρέπεις τα ευρώ στο νόμισμα που επιθυμείς (το μενού γράφει ανταλλαγή) . Τώρα στην εφαρμογή θα φαίνονται δύο λογαριασμοί , ένας σε ευρώ και ο άλλος σε ζλότι . Η μετατροπή γίνεται με την ισοτιμία της μέρας εκείνης , αν γίνει Σαββατοκύριακο νομίζω ότι κρατάει προμήθεια 1%.
Όταν πληρώνεις στην Πολωνία θα σου αφαιρούνται ζλότι και όχι ευρώ.

Β. Τρόπος
Δεν κάνεις τίποτα από τα παραπάνω έχεις μόνο λογαριασμό σε ευρώ και όταν πληρώνεισ στην Πολωνία με ζλότι η μετατροπή γίνεται εκείνη τη στιγμή , με την τρέχουσα ισοτιμία (εάν είναι Σαββατοκύριακο επιβαρύνεσαι μέ 1%.

Ψάξε λίγο το μενού της εφαρμογήσ , θα τα βρείς , είναι εύκολο .

Πολλες λεπτομέρειες έχει στο θέμα της Revolut
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Έφτιαξα λογαριασμό και σε ζλότι και θα αλλάξω για αρχή ένα ποσό για να εξοικειωθώ αλλά νομίζω ότι μπήκα στο νόημα πως γίνεται.Θα σου πω εντυπώσεις όταν γυρίσω με το καλό.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μόλις γύρισα από Βουδαπέστη
ταξίδι από 4/6 έως 7/6
σύνολο συναλλαγων 17 με VISA ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
κόστος συναλλαγών 430 ευρώ
κόστος προμήθεια τράπεζας σύνολο 4 ευρώ και 30 λεπτά
Χρεωστική ή πιστωτική?
 

Tea G.

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Άρτι αφιχθείς και εγώ από Βουδαπέστη να επιβεβαιώσω ότι δε μου χρειάστηκαν πουθενά μετρητά.

Παντού οι συναλλαγές έγιναν με κάρτα φυσικά της revolut για να μην έχουμε καθόλου προμήθειες.
Η πιστωτική της εθνικής για παράδειγμα χρεώνει1 € προμήθεια ανά συναλλαγή.!!!!

Τα λίγα μετρητά που είχα κάνει σε ανταλλακτήριο δε μου χρειάστηκαν καθόλου
καλησπέρα , καινούρια εδώ , μήπως θα σας ήτα ευκολο να μου πείτε πως βγαλατε αυτη τη κάρτα της revolut ?ta jideyoyme stis 27 Ιουλίου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καλησπέρα , καινούρια εδώ , μήπως θα σας ήτα ευκολο να μου πείτε πως βγαλατε αυτη τη κάρτα της revolut ?ta jideyoyme stis 27 Ιουλίου
Κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό σου και κάνεις εγγραφή μέσω αυτής επιβεβαιώνοντας τα στοιχεία σου. Θα σου έχει και πεδίο για αποστολή κάρτας.
Είναι πολύ χρήσιμη, για κάθε σου ταξίδι. Καλησπέρα.
 

Tea G.

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Μόλις γύρισα από Βουδαπέστη
ταξίδι από 4/6 έως 7/6
σύνολο συναλλαγων 17 με VISA ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
κόστος συναλλαγών 430 ευρώ
κόστος προμήθεια τράπεζας σύνολο 4 ευρώ και 30 λεπτά
χμ ! χρησιμη πληροφορία ! μηπως δεν αξιζει να μπω στη διαδικασία έκδοσης κάρτας revolut ?

Κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό σου και κάνεις εγγραφή μέσω αυτής επιβεβαιώνοντας τα στοιχεία σου. Θα σου έχει και πεδίο για αποστολή κάρτας.
Είναι πολύ χρήσιμη, για κάθε σου ταξίδι. Καλησπέρα.
ευχαριστώ πολυ !!! αυτό θα κάνω , βεβαια είδα οτι η visa της ΠΕΙΡΑΙΩΣ , δεν κραταει μεγάλη προμηθεια αλλά είναι αυτο που λες και εσύ , θα ξαναχρειαστεί .
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Εγώ τρόμαξα όταν μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα από μια μικρή δοκιμή που έκανα , και δεν την ξανά χρησιμοποίησα .


ALERT-CARDS
KAPTA: 430*******
% ΠPOΣAYΞHΣHΣ METATPOΠHΣ ΣYNAΛΛAΓMATOΣ: 7.31%
ΠOΣO: 4.000,00 HUF
AΓOPA
HM/NIA: 2022-05-11 07:41
AΠO: revolutie

μιλάμε για χρεωστική Πειραιώς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom