Ρουμανία Συναλλαγές στη Ρουμανία

mixalisp90

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
γεια σας ομαδα καλη χρονια σε ολους...το φεβρουαριο θα παω βουκουρεστι...παω 1 φορα σε χωρα που θελει αλλαγη σε χρημα....να κανω την αλλαγη στο βουκουρεστι; ή να κοιταξω απο εδω να αλλαξω τα χρηματα; τι με συμφερει ποιο πολυ;θελω την γνωμη σας που εχετε παει...ευχαριστω...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
γεια σας ομαδα καλη χρονια σε ολους...το φεβρουαριο θα παω βουκουρεστι...παω 1 φορα σε χωρα που θελει αλλαγη σε χρημα....να κανω την αλλαγη στο βουκουρεστι; ή να κοιταξω απο εδω να αλλαξω τα χρηματα; τι με συμφερει ποιο πολυ;θελω την γνωμη σας που εχετε παει...ευχαριστω...
Διάβασε το παρον θέμα στο οποίο μεταφερθηκε το μήνυμά σου.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
καλησπερα οποτε αξιζει να αλλαξω τα χρηματα απο εδω...ομονια- πειραια οποιος εχει?
Όχι βέβαια! Στη Ρουμανία θα τα αλλάξεις θα έχει σίγουρα καλύτερη ισοτιμία. Κάνε λίγα στο αεροδρόμιο να κινηθείς ως το κέντρο και μετά κάνε όσο συνάλλαγμα θέλεις σε ανταλλακτήρια ή στη banca romaneasca, την εθνική τους τράπεζα.
 

mixalisp90

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Όχι βέβαια! Στη Ρουμανία θα τα αλλάξεις θα έχει σίγουρα καλύτερη ισοτιμία. Κάνε λίγα στο αεροδρόμιο να κινηθείς ως το κέντρο και μετά κάνε όσο συνάλλαγμα θέλεις σε ανταλλακτήρια ή στη banca romaneasca, την εθνική τους τράπεζα.
θα παρω περιπου 400€ για 4 μερες καλα δεν ειναι το ποιο ακριβο ειναι το ξενοδοχειο στα 160€ αν κανω συνεχεια συναλλαγμα δε θα μου περνει προμηθεια? να εχω δηλαδη τα ευρω και να τα αλλαζω σε lei?
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
θα παρω περιπου 400€ για 4 μερες καλα δεν ειναι το ποιο ακριβο ειναι το ξενοδοχειο στα 160€ αν κανω συνεχεια συναλλαγμα δε θα μου περνει προμηθεια? να εχω δηλαδη τα ευρω και να τα αλλαζω σε lei?
Όχι δεν παίρνουν προμήθεια στην αλλαγήα από ευρώ σε λει αλλά πρέπει να ελέγχεις την τιμή που σου δίνουν. Την καλύτερη τιμη σχεδόν πάντα την έχει η banca romaneasca. Μπορείς να βγάλεις κι απευθείας από τα ATM με την κάρτα σου αν δε θες να κουβαλάς χρήματα μαζί αλλά υπάρχει κάποια χρεωση/συναλλαγή πχ η εθνική χρεώνει 1 ευρώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπερα οποτε αξιζει να αλλαξω τα χρηματα απο εδω...ομονια- πειραια οποιος εχει?
Δεν έχω ταξιδεύσει Ρουμανία, αλλά αυτή η λύση δεν είναι η ενδεδειγμένη.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
παιδια κοιταζα γις ρουμανια και βρηκα αυτο...εχει ποια ευρω στην ρουμανια? γιατι εχω κλεισει για φεβρουαριο
Δεν νομίζω ότι είναι ενημερωμενο σωστά το λήμμα της wikipedia. Επιθυμουν να χρησιμοποιήσουν euro αλλά η προθεσμία είναι για πολύ αργότερα.
Ενδεικτικά ενα άρθρο
https://www.independent.co.uk/news/...e-years-foreign-minister-brexit-a7916856.html
Από πρώτη Ιανουαρίου αναλαμβάνουν την προεδρία της ΕΕ.
Όσο για αλλαγή νομίσματος κα χρήση καρτών διάβασε προς τα πίσω, έχει αναλυτικες απαντήσεις.
Τέλος θα μας είχαν ενημερώσει ήδη οι συμφορουμιτες αν είχε αλλάξει το νομισμα
 

mixalisp90

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Δεν νομίζω ότι είναι ενημερωμενο σωστά το λήμμα της wikipedia. Επιθυμουν να χρησιμοποιήσουν euro αλλά η προθεσμία είναι για πολύ αργότερα.
Ενδεικτικά ενα άρθρο
https://www.independent.co.uk/news/...e-years-foreign-minister-brexit-a7916856.html
Από πρώτη Ιανουαρίου αναλαμβάνουν την προεδρία της ΕΕ.
Όσο για αλλαγή νομίσματος κα χρήση καρτών διάβασε προς τα πίσω, έχει αναλυτικες απαντήσεις.
Τέλος θα μας είχαν ενημερώσει ήδη οι συμφορουμιτες αν είχε αλλάξει το νομισμα
ευχαριστω για την απαντηση....οποτε κομπλε :):clap:
 

mixalisp90

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
γεια σας παιδια..οσοι πηγατε βουκουρεστι που αλλαξατε χρηματα..γενικα ανταλλακτηρια με καλη ισοτιμια,. και χωρις προμηθεια.να βγαλω μερικα ευρω απο εδω για τα εξοδα απο αεροδρομιο στο βουκουρεστι;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
γεια σας παιδια..οσοι πηγατε βουκουρεστι που αλλαξατε χρηματα..γενικα ανταλλακτηρια με καλη ισοτιμια,. και χωρις προμηθεια.να βγαλω μερικα ευρω απο εδω για τα εξοδα απο αεροδρομιο στο βουκουρεστι;
Οπως εχει χιλιοαπαντηθει χωρις προμηθεια δε παιζει πουθενα!η πιο συμφερουσα λυση κατ εμε ειναι να τραβηξεις μια φορα ολο το ποσο που θες απο ενα ατμ στο αεροδρομιο και μ αυτο να πορευτεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom