ΗΠΑ Συναλλαγμα για ΗΠΑ

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αγαπητοι μου φιλοι,μπορει οποιος γνωριζει να μου πει: 1.μεχρι ποσα δολλαρια η ευρω μπορω να παρω σε ηπα 2.αν σε ρωτανε τι λεφτα εχεις μαζι σου,στο τελωνειο και 3. αν εχεις περισσοτερα απο αυτα που επιτρεπεται,τι γινεται?Διαβασα τη γνωμη σας για χρηση της καρτας,αλλα με ενδιαφερει τι γινεται με τα μετρητα.Ευχαριστω:)
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Αγαπητοι μου φιλοι,μπορει οποιος γνωριζει να μου πει: 1.μεχρι ποσα δολλαρια η ευρω μπορω να παρω σε ηπα 2.αν σε ρωτανε τι λεφτα εχεις μαζι σου,στο τελωνειο και 3. αν εχεις περισσοτερα απο αυτα που επιτρεπεται,τι γινεται?Διαβασα τη γνωμη σας για χρηση της καρτας,αλλα με ενδιαφερει τι γινεται με τα μετρητα.Ευχαριστω:)
Αν φέρνεις πάνω από 10,000 δολάρια σε μετρητά ή συνάλλαγμα, πρέπει να τα δηλώσεις στη φόρμα τελωνείου όταν έρχεσαι στη χώρα που σε ρωτάει συγκεκριμένα αν φέρνεις πανω από 10,000. Επιτρέπεται να φέρεις απεριόριστο ποσό, αρκεί να το δηλώσεις. Το ίδιο ισχύει και στις ευρωπαικές χωρές με όριο 10,000 ευρώ.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
1. δεν ξερω, ας απαντησει αλλος.
2. δεν ρωτανε
3. βλ.1.
4. Ξανασκεψου το θεμα της καρτας, στην αναγκη παρε μια cashcard και κανε αναληψεις απο atm. Θεωρω επικινδυνο να κυκλοφορει καποιος με μετρητα, οχι τοσο για θεμα εγκληματικοτητας αλλα για πρακτικους λογους (προσθετο αγχος, περιπτωση να τα χασεις κλπ).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αν φέρνεις πάνω από 10,000 δολάρια σε μετρητά ή συνάλλαγμα, πρέπει να τα δηλώσεις στη φόρμα τελωνείου όταν έρχεσαι στη χώρα που σε ρωτάει συγκεκριμένα αν φέρνεις πανω από 10,000. Επιτρέπεται να φέρεις απεριόριστο ποσό, αρκεί να το δηλώσεις. Το ίδιο ισχύει και στις ευρωπαικές χωρές με όριο 10,000 ευρώ.
Εκτος,δηλαδη,της γραπτης δηλωσης,δεν τους...καιγεται καρφι!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εμένα παντως με ρωτησανε στον ελεγχο πόσα χρήματα είχα μαζι μου..
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Τις μέρες που ήμουν εκεί δεν έκανα συνάλλαγμα από την Ελλάδα.
Με του που φθάνω στο JFK πάω στο πρώτο ΑΤΜ και βγάζω 300$.

Το καλύτερο είναι αυτό.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Τις μέρες που ήμουν εκεί δεν έκανα συνάλλαγμα από την Ελλάδα.
Με του που φθάνω στο JFK πάω στο πρώτο ΑΤΜ και βγάζω 300$.

Το καλύτερο είναι αυτό.
Στις ΗΠΑ μπορείς να κάνεις τα πάντα με πιστωτική κάρτα, δεν χρειάζεσαι μετρητά. Εγώ που μένω στις ΗΠΑ έχω γύρω στα $50 δολάρια στο πορτοφόλι μου και εχω να τα ξοδέψω πάνω από τρεις μήνες τώρα.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Αμέρικα η χώρα της κάρτας! Ακόμα και στο ταξί με κάρτα μπορείς να πληρώσεις!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αλλη μια ερωτηση αγαπητοι μου φιλοι,σε ενα αλλο φορουμ διαβασα οτι αν φευγεις εκτος ευρωπης(εγω παω ΗΠΑ) πρεπει να δηλωσεις στο εδω τελωνειο καποια πραγματα αξιας που βγαζεις εκτος(υποθετω για να τα ξαναβαλεις μεσα μετα)Γνωριζετε ποια ειναι αυτα?Γυριζοντας θα φερω ενα λαπτοπ,θα μου ζητησουν φορο?Η τελος παντων τι αξια μπορω να φερω?:)
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Αλλη μια ερωτηση αγαπητοι μου φιλοι,σε ενα αλλο φορουμ διαβασα οτι αν φευγεις εκτος ευρωπης(εγω παω ΗΠΑ) πρεπει να δηλωσεις στο εδω τελωνειο καποια πραγματα αξιας που βγαζεις εκτος(υποθετω για να τα ξαναβαλεις μεσα μετα)Γνωριζετε ποια ειναι αυτα?Γυριζοντας θα φερω ενα λαπτοπ,θα μου ζητησουν φορο?Η τελος παντων τι αξια μπορω να φερω?:)
Για τι πράγματα αξίας ακριβώς μιλάς; Κάμερα πχ; Laptop; Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία τέτοια δήλωση προσωπικά δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Τώρα όσον αφορά το laptop που σκέφτεσαι να αγοράσεις από εκεί, απλά θα το βγάλεις από το κουτί του, θα κρατήσεις τα συνοδευτικά χαρτιά του (manual, εγγύηση κτλ) και απλά θα το μεταφέρεις κανονικά λες και είναι το laptop που είχες πάντα :) Δεν χρειάζεται δλδ έτσι να το δηλώσεις πουθενά οπότε δεν θα σου ζητήσουν να πληρώσεις φόρο.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλό είναι να δηλώσεις ηλεκτρονικές συσκευές αξίας στο τελωνείο του αεροδρομίου της Αθήνας πριν έρθεις, δεν χάνεις τίποτα να το κάνεις. Εγώ πάντα το κάνω.

Σχετικά με το τελωνείο, εφόσον φέρεις στην Ελλάδα αντικείμενα αξίας άνω των 430 ευρώ από χώρες εκτός ΕΕ/ΕΟΧ, θα πρέπει να πληρώσεις το φόρο που σου αναλογεί όταν έρθεις.


Μου φαίνεται απίστευτη η ελαφρότητα με την οποία κάποιοι ενθαρρύνουν τρίτους δημόσια να παραβιάσουν το νόμο. Στις ΗΠΑ η ενθάρρυνση για παραβίαση του νόμου αποτελεί αυτοτελές αδίκημα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλό είναι να δηλώσεις ηλεκτρονικές συσκευές αξίας στο τελωνείο του αεροδρομίου της Αθήνας πριν έρθεις, δεν χάνεις τίποτα να το κάνεις. Εγώ πάντα το κάνω.

Σχετικά με το τελωνείο, εφόσον φέρεις στην Ελλάδα αντικείμενα αξίας άνω των 430 ευρώ από χώρες εκτός ΕΕ/ΕΟΧ, θα πρέπει να πληρώσεις το φόρο που σου αναλογεί όταν έρθεις.


Μου φαίνεται απίστευτη η ελαφρότητα με την οποία κάποιοι ενθαρρύνουν τρίτους δημόσια να παραβιάσουν το νόμο. Στις ΗΠΑ η ενθάρρυνση για παραβίαση του νόμου αποτελεί αυτοτελές αδίκημα.
Αρα ενα μεταχειρισμενο λαπτοπ αγορασμενο απο το e-bay,υποθετω οτι δεν θα εχει τετοια αξια(550 δολ=430 ευρω περιπου)Δηλαδη,ερχομενη Αθηνα,κατα τη γνωμη σου,να κραταω καποια χατια που να αποδεικνυουν αξια του(αν υποθεσω οτι απο το e-bay θα υπαρχουν τετοια):roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom