Συναυλιες και ταξιδια

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα με κάνουν να σιχαθω την μουσική που μου αρέσει.
Εφόσον δεν υπάρξει μαζική κατακραυγή, τέτοια και χειρότερα θα έχουμε.
Όπως είναι λογικό -ειδικά στην Ελλάδα- ο κόσμος διψάει για μεγάλα συναυλιακά ονόματα που ίσως δεν έχει την ευκαιρία να ξαναδεί στη ζωή του.
Τι κι αν οι διοργανώσεις είναι για τα σκυλιά, τι κι αν δεν υπάρχει η στοιχειώδης οργάνωση ή υποτιμάται η νοημοσύνη του κόσμου, το αποτέλεσμα είναι πως τα στάδια γεμίζουν.
Το είδα σε όσες συναυλίες βρέθηκα στην Αττική, είμαι σίγουρος για το τι πρόκειται να δω και φέτος.
Ποιος ξέρει όμως πότε θα τύχει να ξαναδούμε τέτοιες μπάντες στην Ελλάδα;
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Έχει παραγίνει το κακό με τις συναυλίες. Μπήκα να δω πόσο έχουν τα εισιτήρια για το φεστιβάλ που ποσταρε η @EviTan και εκτός κι αν βλέπω κάτι λάθος δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς εισιτηρίου μιας ημέρας. Μόνο Pass για όλες τι ημέρες στα 190ε που εδώ που έχουμε φτάσει το λες σούπερ τιμή αλλά γιατί να μην μπορώ να πάω μια μέρα μόνο αν θέλω;

Οτι καλύτερο για το γούστο μου σε φεστιβάλ που κυκλοφορεί φέτος είναι το tons of rock στο Οσλο.

View attachment 454852

Με ενδιαφέρουν οι πρώτες δύο μέρες. Δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς πακέτο για δύο μέρες ή μεμονωμένα εισιτήρια (η πρώτη μέρα εννοείται είναι sold out ήδη, για tool έχουν 140ε) ή pass για τις 4 μέρες στην προνομιακή τιμή των 400ε.

Θα με κάνουν να σιχαθω την μουσική που μου αρέσει.
Αυτό το φαινόμενο το διαπίστωσα στο wonderfruit φέτος, που για μια μπάντα που ήθελα να δω έπρεπε να τα σκάσω για όλες τις μέρες. Ανήκουστα πράγματα! Αποχή λοιπόν!
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@Señor_Nada το "καλές τιμές" πήγαινε προφανώς σε σύγκριση με συναυλία 1 ονόματος και αρκετή δόση αστεϊσμού...
Η κατάσταση είναι τραγική, όπως κι αν το δεις... άλλα η αποχή είναι πολύ δύσκολο να γίνει καθολικά!
δεν γίνεται για άλλα κι άλλα θέματα...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εφόσον δεν υπάρξει μαζική κατακραυγή, τέτοια και χειρότερα θα έχουμε.
Όπως είναι λογικό -ειδικά στην Ελλάδα- ο κόσμος διψάει για μεγάλα συναυλιακά ονόματα που ίσως δεν έχει την ευκαιρία να ξαναδεί στη ζωή του.
Τι κι αν οι διοργανώσεις είναι για τα σκυλιά, τι κι αν δεν υπάρχει η στοιχειώδης οργάνωση ή υποτιμάται η νοημοσύνη του κόσμου, το αποτέλεσμα είναι πως τα στάδια γεμίζουν.
Το είδα σε όσες συναυλίες βρέθηκα στην Αττική, είμαι σίγουρος για το τι πρόκειται να δω και φέτος.
Ποιος ξέρει όμως πότε θα τύχει να ξαναδούμε τέτοιες μπάντες στην Ελλάδα;
Η κοροϊδία στην Ελλάδα είναι ότι βαφτίζουν τις συναυλίες φεστιβάλ. Για να μην εξαγριώσουν τον κόσμο για τις τιμές; Δεν ξέρω. Όχι ότι είναι η μόνη χώρα που το κάνει. Τραγελαφικές συνθήκες έχω πετύχει και στο εξωτερικό, ειδικά με τις τουαλέτες. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι έξω τουλάχιστον ο ήχος είναι (σχεδόν) πάντα κρύσταλλο. Θυμάμαι κάτι επικές συναυλίες-βουητά που έχω δει στην Ελλάδα.

Επίσης δεν ξέρω αν έχετε ρίξει καμιά ματιά τα τελευταία χρόνια στο merchandise των συγκροτημάτων; Εκεί κι αν πέφτει γέλιο. Λες και θ'αγοράσουμε αρμάνι! Τιμές σε νερά-μπύρες-φαγητά εντός του χώρου εννοείται για γέλια.
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.809
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ταξίδι-Όνειρο
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Τι τιμές είναι αυτές για Manchester??? Πως και πως το περίμενα αλλα.. νο

View attachment 454827
Δυστυχώς είναι πραγματικά πολύ ακριβά, μα έχει και μια λογική. Τουλάχιστον εδώ τα τελευταία χρόνια όλα εχουν ανέβει τουλάχιστον 10 με 15% πιο πάνω. Και μιλάμε για μεροκάμματα, τιμές στην εστίαση(φαγητά,ποτά κτλ.).Και εμένα υπερβολικά ακριβά μου φαίνονται μα διάβασα ότι μόνο οι τιμή που σου δίνει μια εταιρεία security για την συναυλία έχει αυξηθεί κατά 40% τα τελευαία 10 χρόνια. Και ένα άλλο θέμα είναι οτι έχει αυξηθεί και η ζήτηση των εισιτηρίων, έχει γίνει και πολύ της μόδας να πας σε μια συναυλία. Υπάρχει τεράστια μαύρη αγορά και το βλέπουν οι εταιρίες οπότε γιατί να μην τα ζητάνε μόνες τους αυτά τα λεφτα?
Για Pearl Jam αυτή τη στιγμή το πιο φτηνό εισιτήριο είναι στη Μαδρίτη στο Mad Cool Festival που είναι πολύ καλό φεστιβάλ, είχα πάει πέρισυ.

εγώ έχω κανονίσει αυτά για φέτος και περιμένω και κάποια ακόμη. Έχω όμως και τύχη γιατί σε μερικές στο Μόναχο θα είμαι σε Guest List λόγο του χορηγού μπίρας. ('οσες δεν έχουν πόλη δίπλα είναι όλες στο Μόναχο)
ΥΓ το εισιτήριο για Rammstein στην Κοπεγχάγη είναι για πούλημα :)
conc.jpg
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δυστυχώς είναι πραγματικά πολύ ακριβά, μα έχει και μια λογική. Τουλάχιστον εδώ τα τελευταία χρόνια όλα εχουν ανέβει τουλάχιστον 10 με 15% πιο πάνω. Και μιλάμε για μεροκάμματα, τιμές στην εστίαση(φαγητά,ποτά κτλ.).Και εμένα υπερβολικά ακριβά μου φαίνονται μα διάβασα ότι μόνο οι τιμή που σου δίνει μια εταιρεία security για την συναυλία έχει αυξηθεί κατά 40% τα τελευαία 10 χρόνια. Και ένα άλλο θέμα είναι οτι έχει αυξηθεί και η ζήτηση των εισιτηρίων, έχει γίνει και πολύ της μόδας να πας σε μια συναυλία. Υπάρχει τεράστια μαύρη αγορά και το βλέπουν οι εταιρίες οπότε γιατί να μην τα ζητάνε μόνες τους αυτά τα λεφτα?
Για Pearl Jam αυτή τη στιγμή το πιο φτηνό εισιτήριο είναι στη Μαδρίτη στο Mad Cool Festival που είναι πολύ καλό φεστιβάλ, είχα πάει πέρισυ.

εγώ έχω κανονίσει αυτά για φέτος και περιμένω και κάποια ακόμη. Έχω όμως και τύχη γιατί σε μερικές στο Μόναχο θα είμαι σε Guest List λόγο του χορηγού μπίρας. ('οσες δεν έχουν πόλη δίπλα είναι όλες στο Μόναχο)
ΥΓ το εισιτήριο για Rammstein στην Κοπεγχάγη είναι για πούλημα :)
View attachment 455053
Σε ζήλεψα λίγο.
Ναι, τα καταλαβαίνω όλα αυτά, αλλά αφού έχουν κάνει βήματα για να χτυπήσουν την μαύρη αγορά όπως ονομαστικά εισιτήρια που μπορείς να πουλήσεις μέσα απ' τις πλατφόρμες τους.. θεωρώ πως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.
Τέλος πάντων, πολύ διαθέσιμο χρόνο δεν είχα το καλοκαίρι, γι' αυτό κοιτούσα το Μάντσεστερ. Τελικά έκλεισα Σίδνεϊ τον Νοέμβρη με 140€😁 (τόσο κράτησε η αποχή)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom