Γενικά Συνδυασμοί προορισμών στην Ασία

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με βοηθάνε!
Όντως μάλλον πρέπει να αποκλείσουμε το Τόκιο, είναι ξεχωριστό ταξίδι...
Το υπόλοιπο σκέλος (3 Σιγκαπούρη, 3 Μπαγκοκ, 4 Κράμπι- την Ντόχα δεν την αναφέρω γιατί είναι "εξ ανάγκης"- ) πώς σας φαίνεται, τι θα προσθέτατε/αφαιρούσατε σε μέρες ή προορισμό;
εξαρτάται τι θέλεις να δεις και ποια τα ενδιαφέροντά σας. 3 βραδιές άρα 2 ολόκληρες μέρες ? σε Σιγκαπούρη και Μπανγκόνγκ?

Σινγκαπούρη πx έχει
  • θεματικά πάρκα(sentosa island με universal studios-ενυδρείο κτλ ) ,
  • βορειότερα έχει river wonder και nigth safari.
  • την κλασσική βόλτα στις κρεμαστές γέφυρες και τα τεράστια τεχνιτά δέντρα και Rhapsody light and sound show
  • chinatown - Little india αν θυμάμαι καλά

    τι σου αρέσει από όλα αυτά για να σου πούμε πόσες μέρες χρειάζεσαι.
Είχα πάει 5 μέρες και άφησα κάποιες λίγες εκκρεμότητες

Μπανκγονγκ εκτός από τα αξιοθέατα που έχει μέσα στην πόλη έχει και μονοήμερες που αξίζει με χίλια όπως στον ποταμό Κβάι .
Ποια εποχή θα πάτε?
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
τα Phi Phi Islands μας πρότειναν αυθημερόν, όντως έχει και άλλα!
Γνωμη μου, μην τα κλειστε αυτα απο πριν μεσω του γραφείου. Κριμα ειναι. Εκει θα τα κλείσετε επι τοπου σε καλύτερες τιμές , σηκώνει και παζάρι. Ειναι πολύ εύκολη σε αυτά η Ασια.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Γνωμη μου, μην τα κλειστε αυτα απο πριν μεσω του γραφείου. Κριμα ειναι. Εκει θα τα κλείσετε επι τοπου σε καλύτερες τιμές , σηκώνει και παζάρι. Ειναι πολύ εύκολη σε αυτά η Ασια.
μα τίποτα δεν πρέπει να κλείσουν με γραφείο από εδώ....αεροπορικά από τις αεροπορικές και εκδρομές από εκεί..
Ειδικά στην Ταιλάνδη βρίσκαμε εύκολα στον δρόμο μέχρι και ταξί να μας πάει από Μπανκόνγκ - Πατάγια...και να έχουμε 3 ταξιτζίδες στην σειρά να παζαρεύουμε τον φτηνότερο..
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Όχι, δεν με ενοχλεί, ίσα ίσα, για αυτό απάντησα πριν και άλλαξα το αρχικό μου ερώτημα.
Τελικά μάλλον πρέπει να αποκλείσουμε το Τόκιο, παρότι θα το προτιμούσα. Ίσως αποκλείσουμε ακόμη κ την Κουάλα Λουμπούρ. Οπότε σκέφτομαι αν είναι οκ το υπόλοιπο πρόγραμμα και τι προσαρμογές θα μπορούσαμε να κάνουμε, ώστε και να δούμε πράγματα και να μην κουραστούμε.
Ευχαριστώ πάντως!
Αν σκοπεύεις να μείνεις στην περιοχή τότε οι συμβουλές των κυρίων είναι σωστές. Αν δεν πας στην κοάλα δε χάνεις κάτι.
Το Τοκίο κάποια άλλη φορά στο μέλλον.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εάν θέλετε να πνιγείτε στη ζέστη και στην υγρασία των πόλεων και οι 3 μέρες στη Σιγκαπούρη είναι πάρα πολλές και οι 3 στη Μπανγκόκ. Το Τόκιο το καταλαβαίνεις και μόνη σου ότι δε βγαίνει.

Γαμήλιο ταξίδι είναι, παραλίες, καταρράκτες, ημερήσιες εκδρομές, τόσες πολλές επιλογές, θα σας κουράσει η ζέστη στις πόλεις.

Έχοντας έρθει πριν 1 μήνα από Φιλιππίνες, σας λέω να δείτε και αυτή την επιλογή. Οι περισσότεροι πάνε γαμήλιο ταξίδι Ταϊλάνδη-Σιγκαπούρη που είναι τα άκρως πιο τουριστικά της νοτιοανατολικής Ασίας.

Δες ενδεικτικά την επιλογή Athens-Singapore (2 μέρες)-Cebu-Palawan(πτήση Bohol-El Nido)-Boracay (πτήση El Nido-Caticlan)-Manila-Singapore-Athens.

Ή φτάνεις Μανίλα και πας από Μανίλα σε άλλο μέρος (πχ Μαλαισία) και γυρίζεις από εκει Σιγκαπούρη για να πάρεις την πτήση της επιστροφής.
 

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Θα πάμε μέσα στον Ιούλιο, τέλη Ιουλίου, αλλά λόγω κάποιων θεμάτων που μας έτυχαν το οργανώνουμε τώρα, θα κλείσουμε αυτές τις μέρες! Δεν έχω ψάξει τίποτα ακόμη πέρα από κάποια video, τώρα βλέπουμε προορισμούς...

Θέλω και να δούμε διαφορετικά μέρη, όσο πιο πολλά, αλλά να μπορέσουμε να χαλαρώσουμε κιόλας. Έχουμε κάνει πολλά σύντομα ταξίδια και αυθημερόν δλδ στο εξωτερικό (εντός Ευρώπης μόνο) χωρίς να κουραστούμε, μας αρέσει να εξερευνούμε όταν είμαστε εξωτερικό, για αυτό σκεφτόμουν να βάλουμε κ το Τόκιο, και να χαλαρώσουμε μόνο στο Κράμπι. Δεν ξέρω όμως τώρα.

Απευθυνθήκαμε σε ταξιδιωτικό είναι η αλήθεια, γιατί αρχικά θέλαμε Ν.Υόρκη-Κούβα, θέλαμε να μας προτείνουν κ άλλα, όταν μάθαμε ότι δεν συνδυάζονται πλέον.

Ναι, είναι 2,5 μέρες σε κάθε μια, εκτός από το Κράμπι (και Τόκιο αν πηγαίναμε) που είναι παραπάνω.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Επειδή βλέπω ότι είστε του γρήγορου και εφόσον δεν σας κουράζουν οι συχνές πτήσεις, βάλε 2 Σιγκαπούρη δεν χρειάζεται πιο πολύ εφόσον μιλάμε για μιξ ταξίδι πολλών προορισμών, 2-3 Μπανγκοκ, 2 Κράμπι και ότι περισσέψει Μπαλί. Έτσι έχεις και πόλεις και κουλτούρα και εξωτική φάση.

Θα έβαζα τη σειρά ως εξής αλλά αυτό εξαρτάται από τις συνδέσεις που θα βρεις. Αλλάζεις τη σειρά ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των πτήσεων και την ώρα που φτάνουν ώστε να μη χάσεις χρόνο λόγων άβολων δρομολογίων. Παίξε μπάλα ώστε να ενώσεις τις τοποθεσίες με απευθείας πτήσεις σε βολικές ώρες. Εγώ έβαλα τη σειρά έτσι ώστε να έχεις πόλη-παραλία-πόλη-κουλτούρα/φύση

Ντόχα-Σιγκαπούρη με απευθείας
Σιγκαπούρη-Κράμπι με απευθείας
Κράμπι-Μπανγκοκ με απευθείας
Μπανγκοκ-Μπαλί με απευθείας
Mπαλί-Ντόχα με απευθείας

-2 μέρες Σιγκαπούρη υπεραρκετές, πιο πολλές ανεβάζεις το μπάτζετ πολύ και εφόσον θες ποικιλία είναι υπερβολή πιο πολλές μέρες σε ένα τόσο μικρό μέρος
-2 μέρες Κράμπι υπεραρκετές επίσης. Μία μέρα ξεκούραση με εξερεύνηση στην περιοχή της Railay, μία μέρα εκδρομή σε κάποιο/κάποια νησιά, εγώ σε 1 θα πήγαινα μόνο για να ξεκουραστώ, να πάρω δυνάμεις για τη συνέχεια και πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο για παραπάνω
-Μπανγκοκ, εγώ αυτή την πόλη τη λατρεύω παρότι γενικά δεν αρέσει και δεν κάθεται ο κόσμος πολλές μέρες, οπότε 2 μέρες αρκούν με σωστές επιλογές.
-Μπαλί όλες τις μέρες που απομένουν
 
Last edited:

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Επειδή βλέπω ότι είστε του γρήγορου και εφόσον δεν σας κουράζουν οι συχνές πτήσεις, βάλε 2 Σιγκαπούρη δεν χρειάζεται πιο πολύ εφόσον μιλάμε για μιξ ταξίδι πολλών προορισμών, 2-3 Μπανγκοκ, 2 Κράμπι και ότι περισσέψει Μπαλί. Έτσι έχεις και πόλεις και κουλτούρα και εξωτική φάση.

Θα έβαζα τη σειρά ως εξής αλλά αυτό εξαρτάται από τις συνδέσεις που θα βρεις. Αλλάζεις τη σειρά ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των πτήσεων και την ώρα που φτάνουν ώστε να μη χάσεις χρόνο λόγων άβολων δρομολογίων. Παίξε μπάλα ώστε να ενώσεις τις τοποθεσίες με απευθείας πτήσεις σε βολικές ώρες. Εγώ έβαλα τη σειρά έτσι ώστε να έχεις πόλη-παραλία-πόλη-κουλτούρα/φύση

Ντόχα-Σιγκαπούρη με απευθείας
Σιγκαπούρη-Κράμπι με απευθείας
Κράμπι-Μπανγκοκ με απευθείας
Μπανγκοκ-Μπαλί με απευθείας
Mπαλί-Ντόχα με απευθείας

-2 μέρες Σιγκαπούρη υπεραρκετές, πιο πολλές ανεβάζεις το μπάτζετ πολύ και εφόσον θες ποικιλία είναι υπερβολή πιο πολλές μέρες σε ένα τόσο μικρό μέρος
-2 μέρες Κράμπι υπεραρκετές επίσης. Μία μέρα ξεκούραση με εξερεύνηση στην περιοχή της Railay, μία μέρα εκδρομή σε κάποιο/κάποια νησιά, εγώ σε 1 θα πήγαινα μόνο για να ξεκουραστώ, να πάρω δυνάμεις για τη συνέχεια και πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο για παραπάνω
-Μπανγκοκ, εγώ αυτή την πόλη τη λατρεύω παρότι γενικά δεν αρέσει και δεν κάθεται ο κόσμος πολλές μέρες, οπότε 2 μέρες αρκούν με σωστές επιλογές.
-Μπαλί όλες τις μέρες που απομένουν
Ευχαριστώ πολύ, κ 'γώ το Μπαλί άρχισα να σκέφτομαι διαβάζοντας τα σχόλια πριν, θα το ψάξω μήπως μπει κ αυτό, διαφορετικά ίσως μόνο το βασικό κορμό και να αφήσω τα 2 του τίτλου.
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θα πάμε μέσα στον Ιούλιο, τέλη Ιουλίου, αλλά λόγω κάποιων θεμάτων που μας έτυχαν το οργανώνουμε τώρα, θα κλείσουμε αυτές τις μέρες! Δεν έχω ψάξει τίποτα ακόμη
Παρένθεση, απ'όσο ξέρω- αν θέλει κάποιος να μου το επιβεβαιώσει ή ας με διαψεύσει- το δικό μας καλοκαίρι είναι η περίοδος των βροχών για την Ταϊλάνδη και ειδικά γι'αυτό το κομμάτι της(Κράμπι, Πι Πι κλπ).

Το Μπαλί από την άλλη έχει υπέροχο καιρό την περίοδο που θέλετε να ταξιδέψετε.
 
Last edited:

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Το Τόκυο οπως κατάλαβες απο τις απαντήσεις δεν βγαινει. Κουάλα Λουμπούρ αδιάφορη ειδικά αφου πας σε αλλες ασιατικές πόλεις.

Αν σου αρεσουν τα αρχαία θα πρότεινα Siem Reap, που ανέφερε ενας φίλος ποιο πανω. Να πηγαίνεις με τουκ τουκ τη μερα στο μαγικό Angkor Wat και το βραδυ να χαλαρώνεις με ατελείωτο (και παμφτηνο) μασάζακι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.495
Likes
8.009
Ελπιζω να μην πεσετε να με φατε αλλα την Σιγκαπουρη την βρισκω λιγο βαρετη… Ναι ΟΚ καθαρη, μοντερνα κλπ κλπ αλλα μεχρι εκει.
Το Τοκυο επισης θα το αφηνα για αλλη φορα και θα το συνδυαζα με αλλες πολεις της Ιαπωνιας.
Στο ταξιδιωτικο γραφειο μην δινεις και πολυ βαση, συχνα αυτοι που σε εξυπηρετουν δεν εχουν παει καν στα μερη που σου πουλανε και για μενα αυτο ειναι σοβαρο μειον.
Μετα απο Μπανγκοκ και Κραμπι νομιζω θα ταιριαζε κατι πιο κοντινο οπως Κουαλα Λουμπουρ ή και Άνγκορ Βατ οπως προταθηκε παραπανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.725
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom