Γενικά Συνδυασμοί προορισμών στην Ασία

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Από Θεσσαλονίκη η κυρία του ταξιδιωτικού;

Πηγαίνετε μια Κούβα 12+ μέρες και όλα καλά 😀
Ναι!
Κούβα ήταν το αρχικό μας πλάνο, αλλά τη θέλαμε σε συνδυασμό με Ν.Υόρκη, που δεν γινόταν. Φοβόμαστε λίγο το 1 μόνο μέρος, όπως φάνηκε, μήπως δεν μας αρέσει κ θέλαμε συνδυασμό μεγαλούπολης κ κάτι πιο εξωτικού!

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι δεν αναφέρομαι για την Σιγκαπούρη ή τη Μπανγκόκ, άλλωστε πιο πριν είπα ότι για τη Σιγκαπούρη 2 μέρες είναι υπεραρκετές. Τόσες πολλές επιλογές υπάρχουν στη περιοχή, μόνο στις άκρες του χάρτη της νοτιοανατολικής Ασίας θα τις βρουν;

Εάν το 4ωρο Μπανγκόκ-Μπαλί είναι λίγο μετά από 5ωρο Ντόχα+9 ώρες Σιγκαπούρη τότε πάω πάσο. Πρόχειρα πρόχειρα είναι για 12 μέρες περίπου 35-40ώρες πτήσεις + ένα 3ωρο για κάθε μια από τις 8 πτήσεις για το πήγαινε-έλα στα αεροδρόμια, ε βγαίνει κάπου 3 μέρες από τις 12-13 στα αεροδρόμια και στα αεροπλάνα.

Το πρόγραμμα αυτό είναι αντίστοιχο με το να έρθει κάποιος Ασιάτης στην Ευρώπη και πάει 3 μέρες Αθήνα, 3 μέρες Ρώμη, 3 μέρες Βαρκελώνη, 3 μέρες Στοκχόλμη και είπε ότι είδε τις παραλίες της Ευρώπης.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα λοιπόν, εάν τα παιδιά θέλουν να το κάνουν έτσι ας το κάνουν έτσι, όπως είπες ο καθε ενας τη βρίσκει αλλιώς, γνώμες σε ταξιδιωτικό φόρουμ ζήτησαν.
Εμείς από την εμπειρία μας σαν ζευγάρι σίγουρα θα περνούσαμε καλύτερα με το να σπάσουμε τις μέρες σε 3 ευρωπαϊκές πόλεις, παρά να πηγαίναμε περισσότερες μέρες σε μία μόνο. Απλώς δεν θα λέγαμε ότι είδαμε τις παραλίες της Ευρώπης, ούτε ότι εξαντλήσαμε όσα είχε να προσφέρει 1 μέρος.
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
53
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
Summer in Greece
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ιδίως όσους επισημάνατε τον καιρό στην Ταϋλάνδη!
Μάλλον καταλήξαμε σε 2,5 ημέρες Ντόχα, 2,5 Σιγκαπούρη, 4 Μπαγκοκ, 5,5 Μπαλί.
Αν μπορείς πρόσθεσε ακόμα 2 μερούλες στο Μπαλί. Κατά τη γνώμη μου έχει πολλά να δώσει και δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείτε. Να πείτε στο γραφείο να σας κλείσει τουλάχιστον κάποιες μέρες ξενοδοχείο στο Ubud. Εμείς είχαμε μείνει εδώ https://jannataresort.com/. Το μέρος είναι παράδεισος!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
645
Likes
2.602
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ιδίως όσους επισημάνατε τον καιρό στην Ταϋλάνδη!
Μάλλον καταλήξαμε σε 2,5 ημέρες Ντόχα, 2,5 Σιγκαπούρη, 4 Μπαγκοκ, 5,5 Μπαλί.
Βγαλε κάτι από Ντόχα κ Μπανγκόκ κ βάλε τα Μπαλι (στο Μπαλί μετά μπορείς να προσθέσεις και κάποιο κοντινό νησί)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
794
Likes
1.164
Έχω μια απορία... Όσοι προτείνουν να βγουν μέρες από την μιά πόλη, να προστεθούν σε άλλη και ούτω καθεξής... Έχουν πάει σε όλες τις πόλεις για τις οποίες προτείνουν προσθαφαιρεσεις?
Με όλο το σεβασμό, είναι πιο ολοκληρωμένη μια πρόταση αν παρουσιάζουμε τι μπορεί να κάνει ο εκάστοτε ταξιδιώτης σε κάθε προορισμό του ώστε να αποφασίσει ο ίδιος τι του αρέσει και πόσες μέρες αξίζει να αφιερώσει σε κάθε πόλη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
645
Likes
2.602
Έχω μια απορία... Όσοι προτείνουν να βγουν μέρες από την μιά πόλη, να προστεθούν σε άλλη και ούτω καθεξής... Έχουν πάει σε όλες τις πόλεις για τις οποίες προτείνουν προσθαφαιρεσεις?
Με όλο το σεβασμό, είναι πιο ολοκληρωμένη μια πρόταση αν παρουσιάζουμε τι μπορεί να κάνει ο εκάστοτε ταξιδιώτης σε κάθε προορισμό του ώστε να αποφασίσει ο ίδιος τι του αρέσει και πόσες μέρες αξίζει να αφιερώσει σε κάθε πόλη.
Εγώ προσωπικά δεν έχω το χρόνο αναπάσα στιγμή να κάτσω να ψάξω πού είχα πάει και τι είχα κάνει σε κάθε πόλη (δεν κρατάω σημειώσεις). Αυτό είναι περισσότερο δουλειά που πρέπει να κάνει ο ενδιαφερόμενος αναζητώντας σημεία ενδιαφέροντος (άλλα μπορεί να διαλέξω εγώ να κάνω για 2 μέρες στην Μπανγκοκ, εντελώς άλλα κάποιος άλλος και αυτός σε 2 μέρες). Απλώς καταλαβαίνοντας το στυλ της ποστερ και έχοντας ταξιδέψει σε αυτά που προτείνω και μάλιστα με ανάλογες πτήσεις, προσθέτω και αφαιρώ με βάση και αυτά που καταλαβαίνω από όσα ψάχνει και με βάση το τι έκανα εγώ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.637
Likes
10.105
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ιδίως όσους επισημάνατε τον καιρό στην Ταϋλάνδη!
Μάλλον καταλήξαμε σε 2,5 ημέρες Ντόχα, 2,5 Σιγκαπούρη, 4 Μπαγκοκ, 5,5 Μπαλί.
Έτσι ακούγεται πολύ πιο ανθρώπινο :) Και κάθε περιοχή έχει όντως να προσφέρει κάτι διαφορετικό από την προηγούμενη.

Στη Σιγκαπούρη ειλικρινά και 1,5 μέρα να κάτσετε πάλι σας φτάνει. Ήμουν πριν ένα μήνα εκεί. Η πόλη είναι μικρή, το αεροδρόμιο είναι 20λεπτά απόσταση, έχουν τεράστιους δρόμους που ποτέ δε πήζουν στη κίνηση οπότε οι μετακινήσεις είναι εύκολες. Η περιοχή του λιμανιού και Chinatown περπατιούνται μέσα σε ένα 3ωρο-4ωρο, στον Βοτανικό κήπο και να μη πάτε δε χάνεται και κάτι, θα δείτε τον βοτανικό κήπο στο Μπαλί στο φυσικό του περιβάλλον. Άμα πάτε στο light show στο garden στις 20:00 μετά πηγαίνετε και για το ποτάκι σας στο Marine Bay να απολαύσετε θέα και κάπου εκεί κλείνουν τα ενδιαφέροντα μέρη της πόλης.

Την επόμενη μέρα πάτε σε κάποιο θεματικό πάρκο εάν σας ενδιαφέρουν και είστε οκ, έχει πολλές πτήσεις για Μπανγκόκ και με Singapore airways και με Thai και με low cost, οπότε φτάνετε εκεί ο,τι ώρα προτιμάτε. Παντού χρησιμοποιείτε Grab (το αντίστοιχο uber της Ασίας) το οποίο είναι αρκετά οικονομικό. Αεροδρόμιο-κέντρο λιγότερο από 20 ευρώ και οι περισσότερες μετακινήσεις δεν είναι ποτέ πάνω από 7-8 ευρώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.804
Likes
51.299
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θα πω ότι μου αρέσουν οι πολλοί προορισμοί και θα δώσω και ρισπέκτ στον Κινέζο που πάει από 3 μέρες σε Αθ΄να-Βαρκελώνη-Στοκχόλμη-Ρώμη και βλέπει διαφορετικές πόλεις.

Και θα έβαζα Τόκυο πολύ πιο πάνω από τη Μπανγκόκ, κι ας έφτανα και κοτόπουλο και 4 μέρες μου φτάνουν εκεί.

Κατά τα λοιπά, κι αυτό στο οποίο καταλήξατε ωραίο είναι και πολύ εφικτό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.564
Likes
4.041
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εγώ θα πω ότι μου αρέσουν οι πολλοί προορισμοί και θα δώσω και ρισπέκτ στον Κινέζο που πάει από 3 μέρες σε Αθ΄να-Βαρκελώνη-Στοκχόλμη-Ρώμη και βλέπει διαφορετικές πόλεις.

Και θα έβαζα Τόκυο πολύ πιο πάνω από τη Μπανγκόκ, κι ας έφτανα και κοτόπουλο και 4 μέρες μου φτάνουν εκεί.

Κατά τα λοιπά, κι αυτό στο οποίο καταλήξατε ωραίο είναι και πολύ εφικτό.
Αυτό ότι οι 4 μέρες για Τόκυο είναι λίγες ούτε εγώ το κατάλαβα. Δηλαδή όσοι πήγαν Ιαπωνία αφιέρωσαν πάνω από 4-5 μέρες για Τόκυο;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
794
Likes
1.164
Αυτό ότι οι 4 μέρες για Τόκυο είναι λίγες ούτε εγώ το κατάλαβα. Δηλαδή όσοι πήγαν Ιαπωνία αφιέρωσαν πάνω από 4-5 μέρες για Τόκυο;
όσες μέρες και να λέει ο καθένας μας ... είναι μπακαλίστικο..
εξαρτάται από τις ώρες πτήσεων..από το αν θα κάνει μονοήμερες εκτός πόλης, από τα ενδιαφέροντά του και τα σημεία που θέλει να επισκεφτεί.
Εμείς είχαμε μείνει 6 βραδιές στο Τόκιο, η πτήση μας είχε φτάσει νωρίς το πρωί και η αναχώρηση με τρένο έγινε μεσημέρι. Αφιερώσαμε μια μέρα στην disneyland , μια μονοήμερη στο Νikko.Άρα ήταν 7 μέρες? Μήπως ήταν 5 γιατί τις 2 δεν βλέπαμε πραγματικά το Τόκιο? Εξαρτάται λοιπόν...

Το σίγουρο είναι ότι αν ξοδέψεις χρήμα και χρόνο να φτάσεις μέχρι το Τόκιο δεν αξίζει να δεις μόνο αυτό για 4-5-6 μέρες. Είναι πιο λογικό να κολλήσεις και άλλες μέρες, να δεις παραπάνω πόλεις στην Ιαπωνία. Ποτέ δεν θα είναι αρκετές όσες μέρες και να βάλουμε σε κάθε προορισμό.

Κάθε μα κάθε φορά που φτιάχνω το πρόγραμμα του επόμενου ταξιδιού, μου λείπει μια μέρα... "αχ και να είχα μια μέρα να δω και αυτό" λέω πάντα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.804
Likes
51.299
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάθε μα κάθε φορά που φτιάχνω το πρόγραμμα του επόμενου ταξιδιού, μου λείπει μια μέρα... "αχ και να είχα μια μέρα να δω και αυτό" λέω πάντα...
Εμένα μου λείπει κανάς μήνας...

Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος λέει ότι δεν ξέρει πότε θα ξαναμπορέσει να πάει στην Ασία. Οπότε διαλέγει τις πόλεις που θέλει να δει για ένα ταξίδι που μπορεί και να είναι μοναδικό. Ε στην επιλογή Τόκυο-Κουάλα Λουμπούρ σε απόλυτους όρους, λίγοι εδώ μέσα (ή και εκτός ταξιδιωτικού φρενοκομείου) θα διάλεγαν το δεύτερο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.564
Likes
4.041
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
όσες μέρες και να λέει ο καθένας μας ... είναι μπακαλίστικο..
εξαρτάται από τις ώρες πτήσεων..από το αν θα κάνει μονοήμερες εκτός πόλης, από τα ενδιαφέροντά του και τα σημεία που θέλει να επισκεφτεί.
Εμείς είχαμε μείνει 6 βραδιές στο Τόκιο, η πτήση μας είχε φτάσει νωρίς το πρωί και η αναχώρηση με τρένο έγινε μεσημέρι. Αφιερώσαμε μια μέρα στην disneyland , μια μονοήμερη στο Νikko.Άρα ήταν 7 μέρες? Μήπως ήταν 5 γιατί τις 2 δεν βλέπαμε πραγματικά το Τόκιο? Εξαρτάται λοιπόν...

Το σίγουρο είναι ότι αν ξοδέψεις χρήμα και χρόνο να φτάσεις μέχρι το Τόκιο δεν αξίζει να δεις μόνο αυτό για 4-5-6 μέρες. Είναι πιο λογικό να κολλήσεις και άλλες μέρες, να δεις παραπάνω πόλεις στην Ιαπωνία. Ποτέ δεν θα είναι αρκετές όσες μέρες και να βάλουμε σε κάθε προορισμό.

Κάθε μα κάθε φορά που φτιάχνω το πρόγραμμα του επόμενου ταξιδιού, μου λείπει μια μέρα... "αχ και να είχα μια μέρα να δω και αυτό" λέω πάντα...
Επειδη οπως λες οι μερες δεν ειναι ποτε αρκετες, γι αυτο θεωρω οτι κ 4 μερες ειναι ενα καλο διαστημα να δει κανεις το Τοκυο. Οταν η πλειοψηφια παει Ιαπωνια 10-15 μερες, δεν θεωρω οτι καποιος αφιερωνει πανω απο το 1/3 των ημερων του για το Τοκυο ετσι κ αλλιως.
Το αν αξιζει να παει καποιος μεχρι εκει μονο για το Τοκυο ειναι προσωπικη επιλογη. Η λογικη της φιλης ειναι οτι δεν ξερω αν θα ξαναβρεθω Ασια κ το Τοκυο ειναι πχ. μια πολη που θελω να τη δω οπωσδηποτε.
Αν μου ελεγε καποιος εχω καημο να δω ακροπολη και εχω μονο 2 νυχτες, θα του ελεγα να ερθεις. Προλαβαινεις, Πλακα, Ακροπολη, μουσειο, Θησειο κτλ. Δεν θα του ελεγα δεν αξιζει να ερθεις μεχρι εδω αν δεν πας Σουνιο, Σαντορινη, Δελφους, ημερησια στο Ναυπλιο κ δεν ξερω εγω τι αλλο.
 

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Αν μπορείς πρόσθεσε ακόμα 2 μερούλες στο Μπαλί. Κατά τη γνώμη μου έχει πολλά να δώσει και δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείτε. Να πείτε στο γραφείο να σας κλείσει τουλάχιστον κάποιες μέρες ξενοδοχείο στο Ubud. Εμείς είχαμε μείνει εδώ https://jannataresort.com/. Το μέρος είναι παράδεισος!
Θα μείνουμε 3 από τις 5 ημέρες στο Ubud! :)
Δεν ξέρω εάν μπορούμε τώρα να τροποποιήσουμε τον αριθμό των ημερών.
Βγαλε κάτι από Ντόχα κ Μπανγκόκ κ βάλε τα Μπαλι (στο Μπαλί μετά μπορείς να προσθέσεις και κάποιο κοντινό νησί)
Θα μείνουμε στο Ubud 3 από τις 5 μέρες που θα είμαστε Μπαλί!:) Όντως το είχε και η κυρία που μας βοήθησε να το οργανώσουμε το είχε σαν must. Πολύ ωραίο το ξενοδοχείο!
Ιδανικά δεν θα ήθελα την Ντόχα ίσως κ καθόλου ή μόνο 1/2 ημέρες (έστω και εάν δεν προσθέταμε την ημέρα σε άλλο μέρος), αλλά καταλαβαίνω ότι δεν έχει νόημα να τη βγάλουμε, γιατί τα ίδια χρήματα βγαίνουν. Στην Μπαγκοκ θα μπορούσαμε να κόψουμε 1 μέρα κ να τη βάλουμε Μπαλί, αλλά μάλλον θα το αφήσουμε ως έχει, μην το αλλάζουμε ξανά. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom