Γενικά Συνδυασμός νησιών

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ναι. 1 Σαντορίνη, 2 Φολέγανδρος, 2 Σίκινος, 2 Μήλος, 1 Κιμωλος.
Αντικειμενικά λίγο για τα νησιά αυτά αλλά αφού δε βγαίνει αλλιώς θέλει τρομερή οργάνωση και πρόγραμμα.
Σαντορίνη εντάξει, Φηρά, Οία και ότι προλάβετε.

Στη Φολέγανδρο, πρωί παραλία, απόγευμα και βράδυ Χώρα, με το ένα απόγευμα βόλτα στην Άνω Μεριά.

Σίκινο ίσως να μπορεί να κοπεί μια μέρα και να μπει κάπου αλλού. Αρκεί μία μέρα για μπάνιο,βόλτες στη Χώρα νωρίς το απόγευμα και το βράδυ και στο ενδιάμεσο Οινοποιείο - Επισκοπή.

Μήλο με αμάξι και καλή διάθεση για όργωμα του νησιού κάτι γίνεται. Παπαφράγκας και Σαρακήνικο για τα τοπία και τις φωτογραφίες (δεν είναι για μπάνιο), Παλαιοχώρι και Θειορυχεία αν βγει (ηφαιστιογενείς παραλίες), Τσιγκράδο και μετά βαρκάκι από τους κήπους για Κλέφτικο (το ολοήμερο δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου), Κλήμα για τη βόλτα και Πλαθένια για μπάνιο που είναι κοντα. Ένα απόγευμα ανεβαίνετε και Πλάκα για ηλιοβασίλεμα και βόλτα στο χωριό. Αν χωράνε όλα αυτά σε 2 μέρες; Δύσκολα, με αρκετό τρέξιμο.

Για την Κίμωλο τέλος αν μένει όντως μια μέρα, την αξιοποιείτε αναγκαστικά στα Πράσα και στο Χωριό από το απόγευμα ως το βράδυ, χάνεις όμως την καλύτερη εκδρομή -ίσως και κορυφαία σε χρώματα και εικόνες στο Αιγαίο- αυτή στην Πολύαιγο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αντικειμενικά λίγο για τα νησιά αυτά αλλά αφού δε βγαίνει αλλιώς θέλει τρομερή οργάνωση και πρόγραμμα.
Σαντορίνη εντάξει, Φηρά, Οία και ότι προλάβετε.

Στη Φολέγανδρο, πρωί παραλία, απόγευμα και βράδυ Χώρα, με το ένα απόγευμα βόλτα στην Άνω Μεριά.

Σίκινο ίσως να μπορεί να κοπεί μια μέρα και να μπει κάπου αλλού. Αρκεί μία μέρα για μπάνιο,βόλτες στη Χώρα νωρίς το απόγευμα και το βράδυ και στο ενδιάμεσο Οινοποιείο - Επισκοπή.

Μήλο με αμάξι και καλή διάθεση για όργωμα του νησιού κάτι γίνεται. Παπαφράγκας και Σαρακήνικο για τα τοπία και τις φωτογραφίες (δεν είναι για μπάνιο), Παλαιοχώρι και Θειορυχεία αν βγει (ηφαιστιογενείς παραλίες), Τσιγκράδο και μετά βαρκάκι από τους κήπους για Κλέφτικο (το ολοήμερο δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου), Κλήμα για τη βόλτα και Πλαθένια για μπάνιο που είναι κοντα. Ένα απόγευμα ανεβαίνετε και Πλάκα για ηλιοβασίλεμα και βόλτα στο χωριό. Αν χωράνε όλα αυτά σε 2 μέρες; Δύσκολα, με αρκετό τρέξιμο.

Για την Κίμωλο τέλος αν μένει όντως μια μέρα, την αξιοποιείτε αναγκαστικά στα Πράσα και στο Χωριό από το απόγευμα ως το βράδυ, χάνεις όμως την καλύτερη εκδρομή -ίσως και κορυφαία σε χρώματα και εικόνες στο Αιγαίο- αυτή στην Πολύαιγο.
Πολυαιγο δεν μπορούμε να πάμε από τη Μήλο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολυαιγο δεν μπορούμε να πάμε από τη Μήλο?
Ναι αλλά δεν είναι η ίδια εκδρομή, είναι μέρος μιας ευρύτερης που σου κάνει στα νότια του νησιού της Μήλου και συμπεριλαμβάνει Κλέφτικο κτλ. Δεν είναι άσχημα στην οικονομία χρόνου (όχι χρημάτων), αλλά από την Κίμωλο η ίδια εκδρομή είναι κλάσσεις ανώτερη γιατί πηγαίνει μόνο Πολύαιγο, είναι γύρω στο 6ωρο και δε βαριέσαι, απολαμβάνεις τα νερά πολύ περισσότερο και μαθαίνεις και ωραία πράγματα μιας και ο καπετάνιος είναι Πολυαιγιώτης που πρόλαβε ζωή στο νησί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
όπως τα βλέπω θα κόψουμε ρνα βράδυ από Σίκινο να μπει Μήλο, ώστε να έχουμε μιάμιση μέρα στην Κίμωλο
Ναι, ίσως είναι απαραίτητο. Χώρια που το Μήλος-Κίμωλος δεν είναι πρόβλημα, έχει συνέχεια δρομολόγια με το μικρό φερρυ, οπότε δεν έχεις την ανάγκη να προσαρμόσεις το πρόγραμμα βάσει του δρομολογίου των μεγάλων, κατι θα βολέψει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
μήλο πού ψάχνω κατάλυμα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μήλο πού ψάχνω κατάλυμα?
Με τόσο λίγες μέρες διαθέσιμες δε βλέπω να αποφεύεις τον Αδάμαντα (συγγνώμη από τώρα γι' αυτή την ασχήμια). Ιδανικά θα έλεγα Πλάκα, αλλά νομίζω σοφό είναι να σαι όσο πιο κεντρικά σε λιμάνια και μετακινήσεις
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με τόσο λίγες μέρες διαθέσιμες δε βλέπω να αποφεύεις τον Αδάμαντα (συγγνώμη από τώρα γι' αυτή την ασχήμια). Ιδανικά θα έλεγα Πλάκα, αλλά νομίζω σοφό είναι να σαι όσο πιο κεντρικά σε λιμάνια και μετακινήσεις
αφού θα έχουμε αμαξι δε βολεύει να είμαι στην πλάκα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
αφού θα έχουμε αμαξι δε βολεύει να είμαι στην πλάκα?
Σωστά, με την υποσημείωση ότι επειδή είναι Ιούνιος δε ξέρω τι ζωή θα έχει.
βέβαια η απόσταση μεταξύ τους δεν είναι ούτε 5 χιλιόμετρα, οπότε τη λες διαχειρίσιμη.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.081
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Σωστά, με την υποσημείωση ότι επειδή είναι Ιούνιος δε ξέρω τι ζωή θα έχει.
βέβαια η απόσταση μεταξύ τους δεν είναι ούτε 5 χιλιόμετρα, οπότε τη λες διαχειρίσιμη.
Αρχές Ιουνίου ήμουν στη Μήλο, μια χαρά λειτουργούσαν όλα, δεν έβρισκες τραπέζι να κάτσεις στην Πλάκα
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Καλησπέρα παιδιά!! Κάθε χρόνο σχεδόν γράφω εδω και ρωτάω ιδέες και απόψεις για τις διακοπές μου και ο,τι μου έχετε πει μου βγάζουν τις τέλειες διακοπές!! Γ αυτό και φέτος ανοίγω πάλι ενα θέμα και όποιος έχει άποψη και θέλει να βοηθήσει, ευπρόσδεκτο!!
Λοιπόν για φέτος θέλουμε να συνδυάσουμε δύο νησιά. Οι σκέψεις μας είναι: Σίφνος - Σέριφος ή Σίκινος -κιμωλος ( ή και μπερδεμένα αυτά τα τέσσερα) . Οι ημερομηνίες μας είναι περίπου τον 15αυγουστο για 4-4 βραδια σε κάθε νησί. ( Αν θέλετε μου λέτε και άλλους συνδιασμούς νησιών)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σίκινο-Φολέγανδρο να υποθέσω ότι θα έχει δρομολόγια καθημερινά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom