Γενικά Συνδυασμός νησιών

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση οι τόσο πολλές αντικρουόμενες απόψεις που "ακούω" για το νησί. Διαβάζω στο παρόν φόρουμ αλλά και αλλού για σνομπ συμπεριφορές και από την άλλη μου λένε κάποιοι γνωστοί που πήγαν διακοπές (και μία φίλη που δουλεύει για τρίτη χρονιά σεζόν) ότι όλα είναι φυσιολογικά
Μπορει να βρισκουν φυσιολογικο τον σνομπισμο αρα φυσιολογικα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Μέχρι Μάιο υπήρχε σύνδεση Τήνος-Χίος.Την έκοψαν.Αν την ξαναβάλουν κ το δει κανείς,ας το πει.....
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα σας

Βρισκόμαστε στις αρχές Ιουνίου και σιγά σιγά είναι καιρός να οργανώσουμε τις διακοπές του Ιουλίου. Αναφέρομαι για νησιά Αιγαίου πελάγους (χωρίς να αποκλείω το Ιόνιο, αλλά στο Αιγαίο υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές).
Σκεφτόμουν για Σαντορίνη (ουσιαστικά απωθημένο φωτογραφικά στα Φυρά - Ημεροβίγλι - Οία και οτιδήποτε άλλο αξίζει το ενδιαφέρον), αλλά από τις 8-10 Ιουλίου που σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε τις διακοπές μας, πιστεύω ότι θα είναι και δύσκολο και πολύ δαπανηρό το κατάλυμα και από την άλλη θα γίνεται χαμός, ιδιαίτερα το ηλιοβασίλεμα και ουσιαστικά δεν ξέρω κατά πόσο θα το ευχαριστηθούμε. Μία άλλη επιλογή θα ήταν για τη Σαντορίνη του χρόνου του Πάσχα (που είναι στις 5 Μαΐου 2024), όπου πιστεύω θα είναι με λιγότερο κόσμο.
Πέρα από τη Σαντορίνη και έχοντας πάει στις Κυκλάδες (Μύκονο, Μήλο, Νάξο, Πάρο, όμως στην Πάρο θέλω να ξαναπάω γιατί με την παρέα που είχαμε πάει είδαμε πολύ λίγα στη Νάουσα και πέριξ και ουσιαστικά δεν είδα πολλά πράγματα από το νησί - άλλος λόγος στην Πάρο είναι για να πεταχτούμε και 2-3 μέρες στην Αντίπαρο, Σύρο) και θα ήθελα να κινηθούμε προς Φολέγανδρο και Άνδρο, όχι ντε και καλά σε συνδυασμό και οποιοδήποτε άλλο νησί. Πριν συνεχίσω, μάλλον μας εξιτάρει το island hopping, από πέρυσι που πήγαμε Σάμο και Πάτμο και αν είχαμε περισσότερες μέρες θα πηγαίναμε και σε άλλα νησιά.
Η άλλη επιλογή είναι να ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη (έχει καράβι μια φορά την εβδομάδα) για τη Χίο, να μείνουμε όσες μέρες κρίνουμε και μετά να πάμε από νησί σε νησί (ανάλογα και πόσο θα χρειάζεται για τα βασικά σε κάθε νησί).
Φυσικά κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη, γιατί υπάρχουν σίγουρα πολλά που δεν έχω συνυπολογίσει.
Τι ψάχνουμε: να μένουμε σε μέρη με ζωή (δε μιλάω για clubbing, αν και αυτό ευπόσδεκτο αν προκύψει αλλά δεν είναι αυτοσκοπός), να έχει περαντζάδα, κόσμο, κίνηση κλπ κοντά στη θάλασσα. Φυσικά θα κινηθούμε σε βασικές παραλίες, αλλά όχι σε οποιαδήποτε παραλία για να πούμε ότι την είδαμε και αυτήν. Φυσικά οργανωμένες για τουλάχιστον καφέ και φαγητό γιατί και τα χρόνια περνάνε και κοιτάμε και την καλοπέρασή μας. Τέλος μας ενδιαφέρει και οτιδήποτε άλλο είναι ενδιαφέρον.

Αυτά προς το παρόν και περιμένω τις προτάσεις σας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.467
Likes
7.927
Όταν λες μπατιροτουρισμο τι εννοείς?? Αν θεωρείς κάποιος που δεν οδηγάει από επιλογή του, μπατιρη, να το κοιτάξεις αυτό κάποιο πρόβλημα υπάρχει ..
Το τονισε κιολας οτι δεν ειναι δικα της λογια αλλα των ντοπιων.
Εν πασει περιπτωσει δυσκολο νησι να κινηθεις χωρις αυτοκινητο.
 

rafaela 14

Member
Μηνύματα
31
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμουν για Σαντορίνη (ουσιαστικά απωθημένο φωτογραφικά στα Φυρά - Ημεροβίγλι - Οία και οτιδήποτε άλλο αξίζει το ενδιαφέρον), αλλά από τις 8-10 Ιουλίου που σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε τις διακοπές μας, πιστεύω ότι θα είναι και δύσκολο και πολύ δαπανηρό το κατάλυμα και από την άλλη θα γίνεται χαμός, ιδιαίτερα το ηλιοβασίλεμα και ουσιαστικά δεν ξέρω κατά πόσο θα το ευχαριστηθούμε. Μία άλλη επιλογή θα ήταν για τη Σαντορίνη του χρόνου του Πάσχα (που είναι στις 5 Μαΐου 2024), όπου πιστεύω θα είναι με λιγότερο κόσμο.
Κι εγώ θα σου πρότεινα το Πάσχα χίλιες φορές, θα σας αγανακτήσει καλοκαιριάτικα...
Εκτός αν τη δείτε στα πεταχτά για μια πρώτη γεύση ξεκινώντας ένα πολύ ωραίο Island hopping από εκεί, κάτι που είναι σύνηθες. ;)
στην Πάρο είναι για να πεταχτούμε και 2-3 μέρες στην Αντίπαρο, Σύρο) και θα ήθελα να κινηθούμε προς Φολέγανδρο
Ναι, από την Πάρο αυτά τα τρία είναι εφικτά, νομίζω και η Άνδρος την οποία όμως δε θα επέλεγα γιατί είναι μεγάλη και θέλει τις μέρες της.
μάλλον μας εξιτάρει το island hopping, από πέρυσι που πήγαμε Σάμο και Πάτμο και αν είχαμε περισσότερες μέρες θα πηγαίναμε και σε άλλα νησιά.
Φυσικά και να πάτε σε περισσότερα νησιά μ' αυτό τον τρόπο, δε θα το μετανιώσετε.
Η άλλη επιλογή είναι να ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη (έχει καράβι μια φορά την εβδομάδα) για τη Χίο, να μείνουμε όσες μέρες κρίνουμε και μετά να πάμε από νησί σε νησί (ανάλογα και πόσο θα χρειάζεται για τα βασικά σε κάθε νησί).
Η Χίος από μόνη της θέλει εβδομάδα. Προσωπικά δε θα πήγαινα με καράβι εκτός αν πρόκειται να βρείτε φθηνά εισιτήρια ή να κατεβάσετε αμάξι που χρειάζεται οπωσδήποτε. Συνδυάζεται με Οινούσσες και Ψαρά που είναι ωραίες επιλογές.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Κι εγώ θα σου πρότεινα το Πάσχα χίλιες φορές, θα σας αγανακτήσει καλοκαιριάτικα...
Εκτός αν τη δείτε στα πεταχτά για μια πρώτη γεύση ξεκινώντας ένα πολύ ωραίο Island hopping από εκεί, κάτι που είναι σύνηθες. ;)
Αυτό για την αγανάκτηση που γράφεις μου είχε τύχει στη Μύκονο που πήγαμε 15 Αυγούστου 2017 για 10 μέρες και τις πρώτες μέρες τα βράδια με τον πολύ κόσμο μου άρεσε πολύ αλλά μετά το τρίτο βράδυ αρχίσαμε να ψάχνουμε εναλλακτικά δρομάκια για να πάμε στον προορισμο μας πιο γρήγορα. Πιστεύω και εγώ ότι θα εκνευριστώ αν (που θα) έχει υπερβολικό κόσμο και δεν μπορώ να απολαύσω τα τοπία όπως θέλω. Βέβαια θα κάνουμε την προσπάθεια να βρούμε καταλύματα και ό,τι γίνει. Διαφορετικά πάμε για άλλα (νησιά)
Ναι, από την Πάρο αυτά τα τρία είναι εφικτά, νομίζω και η Άνδρος την οποία όμως δε θα επέλεγα γιατί είναι μεγάλη και θέλει τις μέρες της.
Μάλλον δεν το έγραψα καλά. Εννοώ να συνδυάσουμε την Πάρο με την Αντίπαρο. Στη Σύρο έχουμε πάει. Και μετά να συνεχίσουμε σε άλλα νησιά.
Η Χίος από μόνη της θέλει εβδομάδα. Προσωπικά δε θα πήγαινα με καράβι εκτός αν πρόκειται να βρείτε φθηνά εισιτήρια ή να κατεβάσετε αμάξι που χρειάζεται οπωσδήποτε. Συνδυάζεται με Οινούσσες και Ψαρά που είναι ωραίες επιλογές.
Ναι ξέρω ότι χρειάζονται μέρες για τη Χίο και λέγαμε μετά να πάμε προς Ικαρία και μετά προς Λειψούς (;) ή προς Λέρο και δεν ξέρω βασικά...
Κάτι άλλο. Θεωρείς ότι είναι καλά να μείνουμε και Οινούσσες και Ψαρά; Και αν ναι, πόσες περίπου μέρες σε καθένα από αυτά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχει νόημα η Σαντορίνη Ιούλιο/Αύγουστο. Για μένα είναι τοπ-5 προορισμός παγκοσμίως (κι όχι...για το ηλιοβασίλεμα, ένα ηλιοβασίλεμα είναι) αλλά με τόσο στριμωξίδι, κίνηση, ινστα-περίμενε να βγω μια σέλφι, άστο καλύτερα, άμα είναι να δεινοπαθήσεις, να πάτε άλλη εποχή. Κατά προτίμηση ούτε Πάσχα, αν και είναι κάπως πιο ανθρώπινα. Γενάρη, ειδικά στις αλκυονίδες, είναι φανταστικά, όπως και Οκτώβριο-αρχές Νοέμβρη. Και πάμφθηνα βέβαια.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Δεν έχει νόημα η Σαντορίνη Ιούλιο/Αύγουστο. Για μένα είναι τοπ-5 προορισμός παγκοσμίως (κι όχι...για το ηλιοβασίλεμα, ένα ηλιοβασίλεμα είναι) αλλά με τόσο στριμωξίδι, κίνηση, ινστα-περίμενε να βγω μια σέλφι, άστο καλύτερα, άμα είναι να δεινοπαθήσεις, να πάτε άλλη εποχή. Κατά προτίμηση ούτε Πάσχα, αν και είναι κάπως πιο ανθρώπινα. Γενάρη, ειδικά στις αλκυονίδες, είναι φανταστικά, όπως και Οκτώβριο-αρχές Νοέμβρη. Και πάμφθηνα βέβαια.
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Βέβαια δεν ξέρω αν λόγω εργασίας (εκπαιδευτικός) θα μπορώ να πάω εκείνες τις περιόδους. Αλλά όπως και να 'χει θα το έχω στα υπόψιν μου.
Ναι, είναι ιδιαίτερα σημαντικό (για όλους φυσικά που πηγαίνουν διακοπές) να τις χαρούνε και όχι να πέφτει ο ένας πάνω στον άλλον. Άρα, μάλλον το αποκλείουμε;
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
413
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Εγώ πήγα Σαντορίνη δεκαπεντάγουστο του 2019... Λόγω του ότι δεν είχα καθόλου μέρες αδείας και αναγκαστικά έπρεπε να κολλήσω την αργία μέσα.
Ένα τεράστιο πρόβλημα είναι η κίνηση και το κυκλοφοριακό δίκτυο, ιδαίτερα τις απογευματινές ώρες η ουρά για την Οία και για για το Αμμούδι μπορεί να είναι και πάνω από χιλιόμετρο.
Αν οδηγάς μηχανάκι, τότε με λίγη υπομονή, όλα είναι καλύτερα και θα το ευχαριστηθείς !
Στην ουσία το μόνο σοβαρό πρόβλημα κόσμου που υπάρχει, είναι στην Οία το απόγευμα για το ηλιοβασίλεμα. Πιο πριν ή και πιο μετά είναι πιο ανθρώπινα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.809
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Μια κοπέλα που πήγε Σαντορίνη τώρα το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος μου είπε ότι στην Οία ιδίως την Κυριακή, που κατέβαζαν κόσμο στα κρουαζιερόπλοια, δεν χωρούσες να περπατήσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.465
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom