Γενικά Συνδυασμός νησιών

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτό για την αγανάκτηση που γράφεις μου είχε τύχει στη...
Να γίνεται χαμός από κόσμο και να κάθεσαι να πίνεις ποτά σ' ένα Κυκλαδίτικο στενό δεν είναι τόσο πρόβλημα. Το κυκλοφοριακό όμως λες και είσαι στην Τσιμισκή τα Χριστούγεννα, οι διακοπές νερού, τα υπερφορτωμένα λεωφορεία και τα υπέρογκα κόστη είναι. Βέβαια η επιλογή είναι ξεχωριστή για τον καθένα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα δύο αυτά νησιά το καλοκαίρι είναι μακράν τα χειρότερα του Ελλαδικού χώρου, και μπορώ να το αιτιολογήσω αλλά ξεφεύγουμε απ' το θέμα. Μόνο αν πηγαίνεις συνειδητά για 1 διανυκτέρευση επειδή βολεύουν τα πλοία.
Ένα τεράστιο πρόβλημα είναι η κίνηση και το κυκλοφοριακό δίκτυο, ιδαίτερα τις απογευματινές ώρες η ουρά για την Οία και για για το Αμμούδι μπορεί να είναι και πάνω από χιλιόμετρο.
Αυτό ακριβώς!
Εννοώ να συνδυάσουμε την Πάρο με την Αντίπαρο.
Ευκολάκι, αν και η Πάρος τις θέλει τις μέρες της, σίγουρα 4-5 για μένα. Άντε και 2 στην Αντίπαρο για τα ξενύχτια και τις παραλιάρες της.
Ναι ξέρω ότι χρειάζονται μέρες για τη Χίο και λέγαμε μετά να πάμε προς Ικαρία και μετά προς Λειψούς (;) ή προς Λέρο και δεν ξέρω βασικά...
Η Χίος θέλει τουλάχιστον 7, η Ικαρία το ίδιο, για τα μικρά θες ένα 5ήμερο. Αν έχετε την όρεξη, τις μέρες και το μπατζετ μαζί σου!
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Εγώ πήγα Σαντορίνη δεκαπεντάγουστο του 2019... Λόγω του ότι δεν είχα καθόλου μέρες αδείας και αναγκαστικά έπρεπε να κολλήσω την αργία μέσα.
Ένα τεράστιο πρόβλημα είναι η κίνηση και το κυκλοφοριακό δίκτυο, ιδαίτερα τις απογευματινές ώρες η ουρά για την Οία και για για το Αμμούδι μπορεί να είναι και πάνω από χιλιόμετρο.
Αν οδηγάς μηχανάκι, τότε με λίγη υπομονή, όλα είναι καλύτερα και θα το ευχαριστηθείς !
Στην ουσία το μόνο σοβαρό πρόβλημα κόσμου που υπάρχει, είναι στην Οία το απόγευμα για το ηλιοβασίλεμα. Πιο πριν ή και πιο μετά είναι πιο ανθρώπινα.
Μια κοπέλα που πήγε Σαντορίνη τώρα το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος μου είπε ότι στην Οία ιδίως την Κυριακή, που κατέβαζαν κόσμο στα κρουαζιερόπλοια, δεν χωρούσες να περπατήσεις
Άρα ουσιαστικά να την ξεχάσουμε για Ιούλιο τη Σαντορίνη, γιατί πλέον δεν είμαι (είμαστε) να μπαίνουμε σε διαδικασία να είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Πάντως ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και ουσιαστικά μου επιβεβαιώνεται αυτό που είχα στο μυαλό μου.
Ευκολάκι, αν και η Πάρος τις θέλει τις μέρες της, σίγουρα 4-5 για μένα. Άντε και 2 στην Αντίπαρο για τα ξενύχτια και τις παραλιάρες της.
Πάρο αυτή τη φορά λέμε να μείνουμε στην Παροικιά (γιατί την προηγούμενη φορά μείναμε στη Νάουσα, αν και δεν είδαμε σχεδόν τίποτα). Πέρα από τις παραλίες, που αν αποφασίσουμε να πάμε προς Αντίπαρο θα το ψάξουμε για τις παραλίες, αλλά όταν λες ξενύχτια τι εννοείς; Έχει καλή νυχτερινή ζωή;

Η Χίος θέλει τουλάχιστον 7, η Ικαρία το ίδιο, για τα μικρά θες ένα 5ήμερο. Αν έχετε την όρεξη, τις μέρες και το μπατζετ μαζί σου!
Ναι για τη Χίο πιστεύω ότι χρειάζονται 7 ημέρες. Υπέθετα όμως ότι για Ικαρία λιγότερες μέρες και ίσως να την αποφύγουμε, δεν ξέρω... δε με τραβάει τόσο πολύ, βέβαια αν δε δεις ένα νησί δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα σου αρέσει (το έπαθα γυρνώντας το 21 από Λέσβο προς Λήμνο και φοβόμουν μήπως κάναμε λάθος που πηγαίνουμε στη Λήμνο και πραγματικά ενθουσιάστηκα από το νησί).
Ποια θεωρείς μικρά που θέλουν 5 μέρες;

Και κάτι άσχετο - σχετικό με το θέμα και γενικά για τα νησιά. Πέρυσι τέτοια εποχή που σχειδάζαμε διακοπές στη Σάμο, διάβαζα θέματα σχετικά με εκείνη την περιοχή του Αιγαίου και μου έκανε φοβερή εντύπωση που και εσύ και άλλοι συμφορουμίτες εκθείαζαν το Αγαθονήσι. Φεύγοντας λοιπόν από τη Σάμο (από το Πυθαγόρειο) για την Πάτμο, το καράβι "έπιασε" και στο Αγαθονήσι. Δεν είδα πολλά πράγματα από το λιμάνι, αλλά και μόνο που είδα αριστερά του λιμανιού γαλαζοπράσινα νερά και 4-5 λουόμενοι να χαίρονται αυτή την υπέροχη παραλία, μου κίνησε το ενδιαφέρον.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πάρο αυτή τη φορά λέμε να μείνουμε στην Παροικιά (γιατί την προηγούμενη φορά μείναμε στη Νάουσα, αν και δεν είδαμε σχεδόν τίποτα). Πέρα από τις παραλίες, που αν αποφασίσουμε να πάμε προς Αντίπαρο θα το ψάξουμε για τις παραλίες, αλλά όταν λες ξενύχτια τι εννοείς; Έχει καλή νυχτερινή ζωή;
Η Αντίπαρος είναι κατ' εξοχήν φημισμένη για την έντονη νυχτερινή ζωή, τα κλασσικά μπαράκια της με ροκ μουσικές, τη γραφική ντίσκο που μαζεύονται όλοι, πράγμα σπάνιο για τόσο μικρό νησί.
Τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει βέβαια αυτό με πιο «μοδάτα» ξενυχτάδικα, έχω και καιρό βέβαια να πάω. Η μεγάλη σταθερά όμως είναι οι παραλίες της, το σπήλαιο και η εκδρομή στο Δεσποτικό.

Υπέθετα όμως ότι για Ικαρία λιγότερες μέρες
Όχι, είναι μεγάλη και κυρίως δύσβατη, τις θέλει τις μέρες της, περισσότερο δε για να σας βάλει στη φιλοσοφία του νησιού. Αξίζει βέβαια με τα χίλια, μια κατηγορία μόνη της.

Ποια θεωρείς μικρά που θέλουν 5 μέρες;
Ο συνδυασμός Λειψοί - Λέρος που αναφέρθηκες είναι οκ, βέβαια θα έβαζα μια μέρα παρπάνω.

Κάτι άλλο. Θεωρείς ότι είναι καλά να μείνουμε και Οινούσσες και Ψαρά; Και αν ναι, πόσες περίπου μέρες σε καθένα από αυτά;
Ναι είμαι φανατικός υποστηρικτής αυτού του πλάνου. Με ημερήσιες και τριωράκια δε καταλαβαίνεις νησί ούτε για πλάκα, δε συναναστρέφεσαι, δε βλέπεις τη νύχτα, τα αρνητικά είναι πολλά. Από δύο μέρες έκαστος με το βάρος να πέφτει στα Ψαρά, όπου χωράει κι άλλο.

Δεν είδα πολλά πράγματα από το λιμάνι, αλλά και μόνο που είδα αριστερά του λιμανιού γαλαζοπράσινα νερά και 4-5 λουόμενοι να χαίρονται αυτή την υπέροχη παραλία, μου κίνησε το ενδιαφέρον.
Είναι η Σπηλιά, η γνωστότερη ίσως παραλία του Αγαθονησίου, ένα ακόμα μικρό διαμαντάκι στη συστοιχία των Βόρειων Δωδεκανήσων που όλα είναι ένα κι ένα. Όσο για το νησί, δύο μικροί οικισμοί, τρεις ταβέρνες και μια κρεπερί που εκτελεί και χρέη μπαρ. Ήταν, είναι και θα είναι αρκετά.
Άμα θες ρίξε μια ματιά εδώ, έχω γράψει αναλυτικά για όλα όσα συζητάμε.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Η Αντίπαρος είναι κατ' εξοχήν φημισμένη για την έντονη νυχτερινή ζωή, τα κλασσικά μπαράκια της με ροκ μουσικές, τη γραφική ντίσκο που μαζεύονται όλοι, πράγμα σπάνιο για τόσο μικρό νησί.
Τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει βέβαια αυτό με πιο «μοδάτα» ξενυχτάδικα, έχω και καιρό βέβαια να πάω. Η μεγάλη σταθερά όμως είναι οι παραλίες της, το σπήλαιο και η εκδρομή στο Δεσποτικό.
Κάτι έχω διαβάσει εδώ και εκεί αλλά δεν ήξερα στα σίγουρα. Οπότε δε θα ήταν άσχημα να την επισκεφτούμε σε συνδυασμό και με την Πάρο για την οποία διάβαζα εχτές ότι "μυκονοποιείται" λόγω της υπερδόμησης μιας και υπάρχει μεγάλη ζήτηση.
Όχι, είναι μεγάλη και κυρίως δύσβατη, τις θέλει τις μέρες της, περισσότερο δε για να σας βάλει στη φιλοσοφία του νησιού. Αξίζει βέβαια με τα χίλια, μια κατηγορία μόνη της.
Ναι, έχω διαβάσει πολλά για την Ικαρία, όμως εμείς θέλουμε να ισορροπήσουμε μεταξύ του να δούμε μερικά πράγματα και από την άλλη να μην πιεστούμε και να τρέχουμε σαν τρελοί για να δούμε μέχρι και το τελευταίο χαλικάκι. Κοινώς, θέλουμε να κάνουμε πράγματα που θα μας ευχαριστήσουν.
Ο συνδυασμός Λειψοί - Λέρος που αναφέρθηκες είναι οκ, βέβαια θα έβαζα μια μέρα παρπάνω.
Δηλαδή εννοείς από 5 μέρες το κάθε νησί ή 5 και στα δύο; Και σε ποιο θα έδινες άλλη μία μέρα. Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός με τις συνεχείς ερωτήσεις αλλά επειδή συζητούσαμε διάφορα πέρυσι και διάβασα κάποιες από τις ιστορίες σου, είσαι γνώστης της κατάστασης των νησιών του Αιγαίου.
Ναι είμαι φανατικός υποστηρικτής αυτού του πλάνου. Με ημερήσιες και τριωράκια δε καταλαβαίνεις νησί ούτε για πλάκα, δε συναναστρέφεσαι, δε βλέπεις τη νύχτα, τα αρνητικά είναι πολλά. Από δύο μέρες έκαστος με το βάρος να πέφτει στα Ψαρά, όπου χωράει κι άλλο.
Ξέρεις τι φοβάμαι; Μην πάμε και βαρεθούμε ειδικά το βράδυ. Πέρυσι που το σκεφτόμασταν για Χίο (τελικά λόγω pass προέκυψε η Σάμος), είχα δει στο youtube ένα βιντεάκι παλιό της ΕΡΤ και αναφερόταν στις Οινούσσες και με έκανε να νοσταλγήσω την παλιά Ελλάδα, με τα κακά της βέβαια αλλά και με τα πολύ καλά της...
Είναι η Σπηλιά, η γνωστότερη ίσως παραλία του Αγαθονησίου, ένα ακόμα μικρό διαμαντάκι στη συστοιχία των Βόρειων Δωδεκανήσων που όλα είναι ένα κι ένα. Όσο για το νησί, δύο μικροί οικισμοί, τρεις ταβέρνες και μια κρεπερί που εκτελεί και χρέη μπαρ. Ήταν, είναι και θα είναι αρκετά.
Άμα θες ρίξε μια ματιά εδώ, έχω γράψει αναλυτικά για όλα όσα συζητάμε.
Σου θύμισε άλλη Ελλάδα το Αγαθονήσι; Πάντως του έδωσα σημασία και από τα δικά σου γραπτά και μου έκανε εντύπωση που έγραφες με τέτοια θέρμη για ένα τόσο μικρό νησί.
Όσο για το σύνδεσμο, πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ πολύ. Κάποια τα είχα διαβάσει πέρυσι, αλλά τώρα θα τα διαβάσω όλα (ή όσα είναι δυνητικά υποψήφια νησιά για επίσκεψη). Από ό,τι θυμάμαι βάζεις και φωτογραφίες, το οποίο είναι πολύ σημαντικό ώστε να επιλέξεις ένα μέρος να βλέπεις πώς είναι.
 

shikabalas

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Με 4 διανυκτερευσεις Ναξο τον Αυγουστο, αξιζει να παμε μια μονοημερη σε καποιο απο τα γειτονικα νησια (χωρις διανυκτερευση) ή καλυτερα να μην μπουμε στον κοπο και να απολαυσουμε τη Ναξο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ναι, έχω διαβάσει πολλά για την Ικαρία, όμως εμείς θέλουμε να ισορροπήσουμε μεταξύ του να δούμε μερικά πράγματα και από την άλλη να μην πιεστούμε και να τρέχουμε σαν τρελοί για να δούμε μέχρι και το τελευταίο χαλικάκι.
Δεν είναι αυτό. Έτσι κι αλλιως θα το πάτε χαλαρά, το νησί έχει άλλο ρυθμό από μόνο του, περίεργα ωράρια κτλ. Θα διαβάσεις και θα με καταλάβεις. Απλά και μόνο το γεγονός ότι είναι δύσβατη και απαιτεί ώρα οδήγησης ισορροπεί τα πάντα έτσι κι αλλιώς, για παράδειγμα αν θέλεις να πας σε ένα πανηγύρι λίγο πιο μακριά ή σε μια παραλία.
Δηλαδή εννοείς από 5 μέρες το κάθε νησί ή 5 και στα δύο; Και σε ποιο θα έδινες άλλη μία μέρα.
Και στα δύο. Την παραπάνω μέρα θα την έδινα στους λειψούς, μόνο και μόνο για να χω άνεση να κάνω την εκδρομή σε Ασπρονήσι, Μακρονήσι, Μαράθι κτλ που είναι ονειρική.
Ξέρεις τι φοβάμαι; Μην πάμε και βαρεθούμε ειδικά το βράδυ.
Αυτό είναι στον άνθρωπο, δε μπορώ να σου πω κάτι. Αλλος κοιτάει απλά τη θάλασσα, πίνει ένα ποτό και ακούει τις μουσικές του με καλη παρέα και περνάει τέλεια, άλλος σκυλοβαριέται και θέλει να σηκωθεί να φύγει την ίδια στιγμή.
Στα μικρά νησιά της άγονης γραμμής πας κατασταλλαγμένος όμως αν είναι να πας, δεν αναζητάς πολυτέλειες και παροχές. Λίγα πράγματα και καλά.
στις Οινούσσες και με έκανε να νοσταλγήσω την παλιά Ελλάδα, με τα κακά της βέβαια αλλά και με τα πολύ καλά της...
Σου θύμισε άλλη Ελλάδα το Αγαθονήσι; Πάντως του έδωσα σημασία και από τα δικά σου γραπτά και μου έκανε εντύπωση που έγραφες με τέτοια θέρμη για ένα τόσο μικρό νησί.
Το Αγαθονήσι, οι Αρκιοί, οι Λειψοί, οι Φούρνοι, η Θύμαιανα, τα Ψαρά, ο Άγιος Ευστράτιος και πολλά ακόμη νησάκια δε μου τη θύμισαν απλά. Είναι η άλλη Ελλάδα, που στα περισσότερα μέρη δεν υπάρχει πια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Με 4 διανυκτερευσεις Ναξο τον Αυγουστο, αξιζει να παμε μια μονοημερη σε καποιο απο τα γειτονικα νησια (χωρις διανυκτερευση) ή καλυτερα να μην μπουμε στον κοπο και να απολαυσουμε τη Ναξο?
Με 4-5 μέρες στη Νάξο δε προλαβαίνετε καν να δείτε όλες τις ομορφιές του μεγάλου αυτού νησιού, οπότε στη θέση σας δε θα το έκανα, παρά μόνο αν ειχα στο πρόγραμμα να ξαναπάω άμεσα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Δεν είναι αυτό. Έτσι κι αλλιως θα το πάτε χαλαρά, το νησί έχει άλλο ρυθμό από μόνο του, περίεργα ωράρια κτλ. Θα διαβάσεις και θα με καταλάβεις. Απλά και μόνο το γεγονός ότι είναι δύσβατη και απαιτεί ώρα οδήγησης ισορροπεί τα πάντα έτσι κι αλλιώς, για παράδειγμα αν θέλεις να πας σε ένα πανηγύρι λίγο πιο μακριά ή σε μια παραλία.
Κατάλαβα, άρα τις θέλει τις μερούλες του. Όπως το βλέπω, θα πάμε Χίο και ανάλογα τις μέρες που θα μείνουμε εκεί θα κανονίσουμε και για πόσες μέρες να μείνουμε στη Ικαρία. Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο να την αφήσουμε για επόμενη χρονιά. Απλά τώρα είμαστε στη φάση του σχεδιασμού οπότε και η Χίος μπορεί να ανατραπεί αν βρεθεί κάτι άλλο πιο δελεαστικό.
Και στα δύο. Την παραπάνω μέρα θα την έδινα στους λειψούς, μόνο και μόνο για να χω άνεση να κάνω την εκδρομή σε Ασπρονήσι, Μακρονήσι, Μαράθι κτλ που είναι ονειρική.
Ναι, θα διαβάσω και αυτά που γράφεις και αναλόγως. Αν και σαν νησιά (χωρίς την εκδρομή, πιστεύω ότι η Λέρος πρέπει να θέλει περισσότερο χρόνο.
Αυτό είναι στον άνθρωπο, δε μπορώ να σου πω κάτι. Αλλος κοιτάει απλά τη θάλασσα, πίνει ένα ποτό και ακούει τις μουσικές του με καλη παρέα και περνάει τέλεια, άλλος σκυλοβαριέται και θέλει να σηκωθεί να φύγει την ίδια στιγμή.
Στα μικρά νησιά της άγονης γραμμής πας κατασταλλαγμένος όμως αν είναι να πας, δεν αναζητάς πολυτέλειες και παροχές. Λίγα πράγματα και καλά.
Αυτό που εννοώ δεν είναι πολυτέλειες και luxury καταστάσεις. Απλά δε θέλουμε να πάμε σε ερημονήσια. Απλά θέλουμε το βράδυ να έχει κίνηση. Φυσικά δεν αναφέρομαι στην κίνηση της Σαντορίνης και της Μυκόνου, αλλά απλά να έχει κόσμο σε φυσιολογικά πλαίσια. Για παράδειγμα πρόπερσι είχαμε πάει Λήμνο και πραγματικά μας άρεσε (σε βράδυ αναφέρομαι αλλά και γενικότερα όλη τη μέρα στη Μύρινα). Οπότε αν είναι να πάμε και να είναι πολύ υποτονικά, μάλλον αυτά τα νησιά θα τα αποφύγουμε.
Το Αγαθονήσι, οι Αρκιοί, οι Λειψοί, οι Φούρνοι, η Θύμαιανα, τα Ψαρά, ο Άγιος Ευστράτιος και πολλά ακόμη νησάκια δε μου τη θύμισαν απλά. Είναι η άλλη Ελλάδα, που στα περισσότερα μέρη δεν υπάρχει πια.
Ναι, αυτό εννοούσα, την αυθεντικότητα της Ελλάδας που λόγω υπερτουρισμού (αναφέρομαι στα νησιά) έχουν χάσει πολλά νησιά το χρώμα του και τη μοναδικότητά τους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όπως το βλέπω, θα πάμε Χίο και ανάλογα τις μέρες που θα μείνουμε εκεί θα κανονίσουμε και για πόσες μέρες να μείνουμε στη Ικαρία. Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο να την αφήσουμε για επόμενη χρονιά.
Κι εγώ αυτό θα πρότεινα, να μπει σε ένα ξεχωριστό εντελώς ταξίδι.
Αν και σαν νησιά (χωρίς την εκδρομή, πιστεύω ότι η Λέρος πρέπει να θέλει περισσότερο χρόνο
Θέλει λίγο παραπάνω χρόνο αλλά είναι μικρό νησάκι και το γυρνάς εύκολα!
Απλά δε θέλουμε να πάμε σε ερημονήσια.
Τότε μη κοιτάτε καθόλου τα μικρά, μπορεί να απογοητευτείτε. Κίνηση έχει παντού, καλοκαίρι είναι αλλά προφανώς και δε σας καλύπτει κάτι τέτοιο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Κι εγώ αυτό θα πρότεινα, να μπει σε ένα ξεχωριστό εντελώς ταξίδι.
Σχεδόν σίγουρα θα το αφήσουμε για κάποια άλλη φορά.
Θέλει λίγο παραπάνω χρόνο αλλά είναι μικρό νησάκι και το γυρνάς εύκολα!
Τότε μη κοιτάτε καθόλου τα μικρά, μπορεί να απογοητευτείτε. Κίνηση έχει παντού, καλοκαίρι είναι αλλά προφανώς και δε σας καλύπτει κάτι τέτοιο.
Θεωρώ ότι θα είναι κάπως αδικία να αφήσουμε από έξω τα μικρά νησιά. Για παράδειγμα το Αγαθονήσι είναι αρκετά μικρό και νομίζω ότι έχει 150 μόνιμους (;) κατοίκους ή κάτι τέτοιο (πάντως και εκεί ίσως να πηγαίναμε για 2 βράδια, τη μία μέρα να πάμε και μία άλλη ακόμα να εξερευνήσουμε το νησί). Τα άλλα πιστεύω και λόγω καλοκαιριού θα έχουν κίνηση και γενικά μας αρέσουν το μέρος που θα μένουμε να είναι δίπλα στη θάλασσα, ώστε να κάνουμε και τις βόλτες μας το βραδάκι στη θάλασσα. Δεν ξέρω πόσο παράλογο "ακούγεται" αυτό, αλλά τα βράδια δεν είμαστε στη φάση καφέ - ταβέρνα για φαγητό - μπαράκι για ποτό (προφανώς θα τα κάνουμε και αυτά αλλά θέλουμε και να "γευτούμε" νησιωτική ατμόσφαιρα)
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Η Λέρος δεν είναι μεγάλη. Λίγες ώρες είχαμε στο νησί με αυτοκίνητο και πήγαμε παντού, μέχρι και στο μουσείο μπήκα, και πρόλαβα και 2-3 χαρακτηριστικές εκκλησίες και μπάνιο στη θάλασσα. Είναι όμως πολύ όμορφη και παρεξηγημένη και θεωρώ ότι 3-4 μέρες χαλαρά τις γεμίζεις και ξεκουράζεσαι ταυτόχρονα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Η Λέρος δεν είναι μεγάλη. Λίγες ώρες είχαμε στο νησί με αυτοκίνητο και πήγαμε παντού, μέχρι και στο μουσείο μπήκα, και πρόλαβα και 2-3 χαρακτηριστικές εκκλησίες και μπάνιο στη θάλασσα. Είναι όμως πολύ όμορφη και παρεξηγημένη και θεωρώ ότι 3-4 μέρες χαλαρά τις γεμίζεις και ξεκουράζεσαι ταυτόχρονα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Επειδή είδα και μερικά βιντεάκια, μου άρεσε αρκετά η όλη κατάσταση, από πέρυσι κιόλας, και θέλουμε σε αυτό το στυλ, όχι του σκοτωμού αλλά δεν δούμε κάπιοια πράγματα και να το απολαύσουμε το νησί. Επίσης μιας και πήγες, πού προτείνεις να μείνουμε, στο Λακκί ή στην Αγία Μαρίνα, γιατί νόμισα ότι στην Αγία Μαρίνα έχει πιο πολύ κίνηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom