Γενικά Συνδυασμός νησιών

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Ναι,προτιμώ Ιεράπετρα από Σητεία σαν βάση. Κίνηση και μαγαζιά έχουν κ οι 2.
Κάλυμνος-Λέρος ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-α κ υποτιμημένα νησιά.Να βρείτε κάπου Κάλυμνο να δείτε το ηλιοβασίλεμα.Έχει καφετέριες με ωραία θέα.

Λέρο να πάτε κ στους Μύλους.Ο ένας είναι λαογρ.μουσείο,ο άλλος καφετέρια.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Δεν εννοώ να πάμε ή Ιεράπετρα ή Σητεία, αλλά να πάμε και στα δύο.

Για την Κάλυμνο όταν λέτε καφετέριες με ωραία θέα εννοείτε στην Πόθια; Γιατί εκεί σκεφτόμαστε να μείνουμε αν πάμε Κάλυμνο. Και για τη Λέρο έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι είναι πολύ ωραίο αλλά και πολύ υποτιμημένο νησί (θυμάμαι το 2013 που πηγαίναμε Ρόδο με το καράβι και κατέβαινε κόσμος στη Λέρο και μου φαινόταν πολύ περίεργο).

Κοιτούσα τώρα στο openseas ότι έχει καράβι από Κάλυμνο για Αστυπάλαια, σε περίπτωση που θέλουμε η Αστυπάλαια να είναι το τρίτο νησί που θα επισκεφτούμε μετά τη Λέρο και την Κάλυμνο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Ευχαριστώ. Απλά λέγαμε να πάμε πρώτα κερί και μετά Κάλυμνο. Αλλά όχι ότι δε θα μπορούσαμε να το κάνουμε ανάποδα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
τις μέρες τις περνάμε σε Κάρπαθο - Κάσο (πού χρειάζονται περισσότερες μέρες Χίο ή Κάρπαθο);
Θες τουλάχιστον 7 μέρες για το Κάρπαθος-Κάσος, μη λέω και λίγες. Να το χεις υπόψιν σου.

Για την Κάλυμνο όταν λέτε καφετέριες με ωραία θέα εννοείτε στην Πόθια; Γιατί εκεί σκεφτόμαστε να μείνουμε αν πάμε Κάλυμνο.
Όχι δε θα έμενα Πόθια σε καμία περίπτωση στην Κάλυμνο. Κίνηση, άγχος για το πάρκινγκ και όχι κάτι ωραίο. Θα προτιμούσα κάποιο από τα χωριά περιφερειακά.

σε περίπτωση που θέλουμε η Αστυπάλαια να είναι το τρίτο νησί που θα επισκεφτούμε
Να ψάξετε για διαμονή όμως πρώτα, είναι δύσκολο ζήτημα η εύρεση της στην Αστυπάλαια.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Θες τουλάχιστον 7 μέρες για το Κάρπαθος-Κάσος, μη λέω και λίγες. Να το χεις υπόψιν σου
Ναι κάπου τόσες μέρες το υπολογιζα και εγώ. Όσο για την Κάσο δεν ξέρω αν αξίζει να μείνουμε βράδυ σύμφωνα και με αυτό το post. Εκτός και αν έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα.
Πριν έβλεπα ένα βιντεάκι του Δούση για την Κάρπαθο και την Κάσο και αν δεν το είδα όλο μπήκα στο δίλημμα μήπως να μέναμε κανένα βράδυ και στην Όλυμπο.

Όχι δε θα έμενα Πόθια σε καμία περίπτωση στην Κάλυμνο. Κίνηση, άγχος για το πάρκινγκ και όχι κάτι ωραίο. Θα προτιμούσα κάποιο από τα χωριά περιφερειακά.
Ναι το έχω διαβάσει και σε άλλα μέρη ότι δεν το προτείνεις να μείνει κάποιος στην Πόθια αλλά επειδή εμείς προτιμάμε για βράδυ να έχει κόσμο εκεί που θα μένουμε ώστε να μη μετακινουμαστε με αυτοκινητο το βράδυζ ίσως για μας να ήταν μια.καλη λυση αλλά μάλλον δε θα πάμε Κάλυμνο φέτος. Θα το αναφέρω παρακάτω.

Να ψάξετε για διαμονή όμως πρώτα, είναι δύσκολο ζήτημα η εύρεση της στην Αστυπάλαια.
Ναι το ξέρω αυτό από πέρυσι που προσπαθούσαμε τον Αύγουστο να βρούμε και δε βρίσκαμε με τίποτα.

Τελικά μάλλον καταλήγουμε για 7 μέρες Κάρπαθο (δεν ξέρω αν θα βάλουμε και ένα βράδυ Όλυμπο) και ίσως πάμε και ημερήσια στην Κάσο αν έχει καράβι. Ίσως με την προοπτική της μιας μέρας στην Κάσο να μείνουμε περισσότερα βράδια στην Κάρπαθο. Από το openseas βλέπω ότι έχει το Σαββάτο καράβι για Κάσο και αν μείνουμε ένα βράδυ εκεί την Κυριακή να φύγουμε για Σητεία. Μου κάνει εντύπωση πάντως που από Πειραιά για Κάρπαθο το ίδιο καράβι (blue star Chios) τις Δευτέρες κάνει 13 ώρες και 44 λεπτά και τις Τετάρτες 16 ώρες και 4 λεπτά. Θα βόλευε να φύγουμε Τεταρτη, να φτάσουμε Πέμπτη πρωί Πηγάδια και να μείνουμε 8 βραδιά και μετά ένα βράδυ Κάσο (Σάββατο βράδυ) και Κυριακή να φύγουμε για Σητεία.
Μετά λέμε να μείνουμε 5 βραδιά Σητεία και 5 στην Ιεράπετρα για να δούμε τις περιοχές γύρω από αυτά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όσο για την Κάσο δεν ξέρω αν αξίζει να μείνουμε βράδυ σύμφωνα και με αυτό το post.
Εγώ πάλι αν βασιζόμουν σε ένα-δύο ποστ δε θα χα δει ούτε τα μισά στη ζωή μου, οπότε βασίζομαι σ' αυτό το post δίνοντας απλά τροφή για σκέψη.
μήπως να μέναμε κανένα βράδυ και στην Όλυμπο.
Απαραιτήτως, το θεωρώ δεδομένο.
Από το openseas βλέπω ότι έχει το Σαββάτο καράβι για Κάσο και αν...
Υπάρχει και το τοπικό kasos princess που διεξάγει δρομολόγια.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Εγώ πάλι αν βασιζόμουν σε ένα-δύο ποστ δε θα χα δει ούτε τα μισά στη ζωή μου, οπότε βασίζομαι σ' αυτό το post δίνοντας απλά τροφή για σκέψη.
Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο αλλά πάλι ουσιαστικά σε ένα ποστ βασιζόμαστε. Αυτό είναι δικό σου αν δεν κάνω λάθος και για να το γράψεις εχεις πάει ήδη. Από την άλλη τα δύο posts έχουν και 5 χρόνια διαφορά. Μιας και έχεις πάει 1 ή 2 μέρες θα πρότεινες;
Απαραιτήτως, το θεωρώ δεδομένο
Άρα και ένα βράδυ εκεί.
Υπάρχει και το τοπικό kasos princess που διεξάγει δρομολόγια.
Ναι σε αυτό αναφέρομουν αλλά τώρα βλέπω ότι έχει και άλλες μέρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο αλλά πάλι ουσιαστικά σε ένα ποστ βασιζόμαστε. Αυτό είναι δικό σου αν δεν κάνω λάθος και για να το γράψεις εχεις πάει ήδη. Από την άλλη τα δύο posts έχουν και 5 χρόνια διαφορά. Μιας και έχεις πάει 1 ή 2 μέρες θα πρότεινες;
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δε θα βασιζομουν σε ενα ποστ ενος φορουμ -που με την οπτικη αυτού που το εγραψε μπορει να ναι και σωστο, δεν αντιλεγω- για να κρινω αν θα πάω σ' ενα νησι ή όχι, αν είναι δυνατόν. Οι απόψεις είναι για να καταγράφονται. τίποτα περισσότερο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δε θα βασιζομουν σε ενα ποστ ενος φορουμ -που με την οπτικη αυτού που το εγραψε μπορει να ναι και σωστο, δεν αντιλεγω- για να κρινω αν θα πάω σ' ενα νησι ή όχι, αν είναι δυνατόν. Οι απόψεις είναι για να καταγράφονται. τίποτα περισσότερο.
Μα και εγώ δεν πήρα απόφαση εξαιτίας αυτού του post. Γιατί αν είχα πάρει απόφαση δε θα το σχολίαζα καθόλου. Θεωρώ ότι αυτή είναι και η σημασία των forums ώστε να γίνονται συζητήσεις και να υπάρχει μία πιο αντικειμενική πληροφόρηση. Πάντως σε σχέση με το δικό σου post, είναι εντυπωσιακές φωτογραφίες εκεί το βράδυ στην πισίνα δεν ξέρω τι ακριβώς είναι εκεί πέρα με το φως που χτυπάει μέσα!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
180
Likes
170
Ανάφη με ποιο άλλο νησί συνδιάζεται για σύνδεση με καράβι εντός 1-2 ώρας και συχνά δρομολόγια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom