Συντομοτερος δρομος για Μαυροβουνιο μεσω Αλβανιας

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευχαριστώ πολύ Lefteri thess, τελικά θα ταξιδέψω από Κόσοβο ακόμη και αν χρειαστεί να αλλάξω διαβατήριο για την επόμενη φορά στη Σερβία. Το έχω απωθημένο γιατί πάντα περνούσα νύχτα με το τραίνο από αυτή την περιοχή.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Σκοπεύω να ταξιδέψω Μοντενέγκρο από Σκόπια-Κόσοβο, μόλις διάβασα όμως ότι οι Σέρβοι δεν δέχονται διαβατήριο με σφραγίδα του Κόσοβου, είναι αλήθεια? θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος γνώριζε με βεβαιότητα. Ευχαριστώ...
Πέρασ απο Σερβία σε Κόσοβο (Οκτώβριος 2009)και οι Κοσοβάροι δεν μου σφραγίσαν το διαβατήριο ,παρά μόνο μου δώσαν ένα χαρτί εισόδου με τα στοιχεία μου το οποίο παρέδωσα κατά την έξοδο μου από την χώρα (βγήκα απο Κόσοβο σε Σκόπια).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει το Κόσοβο, οπότε δε σφραγίζουν Ελληνικά διαβατήρια. Πάντα χωριστό χαρτάκι παίζει (όπως και με Σκόπια κλπ). Δεν υπάρχει πρόβλημα με μελλοντική είσοδο στη Σερβία. Μην ανησυχείτε.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Εχω την εντυπωση οτι αν περασεις απο Κοσσοβο με δικο σου οχημα, μια και δεν αναγνωρίζεται η πρασινη καρτα του οχηματος εκει, σε υποχρεωνουν στα συνορα να πληρωσεις καποιο όχι ευκαταφρονητο ποσο για σφάλιση..
 

vageliskos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Checked August 2010

Παιδιά μόλις γύρισα από Κροατία. Για να πάω (από Θεσσαλονίκη) ακολούθησα τις οδηγίες του φίλου που δίνει την παράκαμψη και ήταν μια χαρά. Βέβαια στην αρχή τρόμαξα γιατί όταν κάποιος φεύγει από την Εγνατία Οδό έχει άλλα πράγματα στο μυαλό του για δρόμο. Στην επιστροφή είπα να δω αν ο άλλος δρόμος (από το shkodar) είναι καλύτερος και αν η παράκαμψη είχε νόημα. ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ την στιγμή που είπα να το δοκιμάσω. Μπορώ άνετα να γράψω ότι πρακτικά ο ΜΟΝΟΣ δρόμος για να μπει κάποιος από την Αλβανία στο Μαυροβούνιο είναι η παράκαμψη που περιέγραψε ο φίλος christos. Ο δρόμος από το shkodar είναι απλώς μία αυτοκτονία. Εϊναι γεμάτος με λακούβες (και εννοώ ΓΕΜΑΤΟΣ και καθόλη την διάρκειά του). Εϊναι σχεδόν 100 χιλιόμετρα απίστευτης ταλαιπωρίας και κινδύνου να βρεθείς σε δυστύχημα κάθε 10 δευτερόλεπτα (Χαρακτηριστικό είναι ότι κοντέψαμε να χτυπήσουμε αμάξι 3 φορές και χτυπήσαμε ευτυχώς λίγο έναν πεζό πουτ πετάχτηκε από το πουθενά). Νομίζω ότι η Αλβανία έχει τους χειρότερους δρόμους που μπορεί κάποιος να βρει τον κόσμο. Συμπέρασμα αν τυχόν θέλετε να περάσετε από Αλβανία στο Μαυροβούνιο ΜΟΝΟ από την παράκαμψη που υπάρχει σε αυτό το blog. Είναι στενός δρόμος (κάποιες φορές δεν χωράνε δύο αμάξια) αλλά τουλάχιστον προχωράει και δεν έχει λακούβες (τόσες πολλές). Κατά τα άλλα... ΑΠοφύγετε την Αλβανία αν μπορείτε. Εμείς είχαμε συνολικά 43 χιλιόμετρα μέση ταχύτητα.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μακάρι να είχα ανακαλύψει το travel stories κ συγκεκριμένα αυτό το τοπικ πριν το καλοκαίρι --- έκανα κ γω τη διαδρομή μπουντβα - Θεσσαλονίκη κ πέρασα απτο χωματόδρομο - καρμανιόλα (shkoder hani)
Μην το δοκιμάσετε ούτε γι αστειο
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
καλημερα σε ολους τους ταξιδιωτες του φορουμ.Θελω επειγοντως βοηθεια γιατι ακρη δε βγαζω.Παρασκευη φευγουμε για Κοτορ με αυτοκινητο και απ οτι βλεπω ολοι προτρεπουν να αποφυγουμε τους δρομους της Αλβανιας.Καποιος να πηγε προσφατα?
 

ioannikp

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Απο ποιο σημειο θες να μπεις? Πριν ένα μήνα γυρισα απο μπουντβα , σκοδρα , τιρρανα , ελ μπασαν, λιμπραχζντ, στρουγκα , οχριδα , μπιτολα , Φλώρινα
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
καλημερα σε ολους τους ταξιδιωτες του φορουμ.Θελω επειγοντως βοηθεια γιατι ακρη δε βγαζω.Παρασκευη φευγουμε για Κοτορ με αυτοκινητο και απ οτι βλεπω ολοι προτρεπουν να αποφυγουμε τους δρομους της Αλβανιας.Καποιος να πηγε προσφατα?
Ακολούθησα αυτή τη διαδρομή https://goo.gl/hXeXvl και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Σε ένα σημείο μπερδευτήκαμε και βγήκαμε για λίγο σε έναν δρόμο που έκαναν έργα, αν θυμάμαι καλά κάπου κοντά στο Durres την κάναμε την πατάτα. Γενικά μια χαρά είναι ο δρόμος μη σε ανησυχεί καθόλου. Να προσέχεις τους πεζούς και το τρόπο που οδηγούνε. Μπορεί να σταματήσουν στην εθνική, στα αριστερά χωρίς φλας. Μπορεί να διασχύσουν την εθνική πεζοί, να αράξουν στη νησίδα και να μιλήσουν με κάποιον απένταντι κ.τ.λ. αλλά οι δρόμοι είναι μια χαρά. Επίσης συναντήσαμε 11 μπλόκα στη διάσχυση της Αλβανίας και δεν μας σταμάτησε κανείς. Πήγαινε με τα όρια. Πολύ καλή εφαρμογή αν έχεις smartphone είναι το Here με χάρτες. Αυτό χρησιμοποιήσαμε. Καλά να περάσεις!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η καλύτερη επιλογή κατ'εμε είναι Θεσσαλονίκη-Βίτολα-Οχρίδα-Στρούγκα κι από κει πέρασμα Αλβανία προς Ελμπασάν-Τίρανα-Σκόνδρα και πέρασμα Μαυροβούνιο.Για να αποφύγεις εντελώς την Αλβανία πρέπει να πας Σκόπια-Πρίζρεν-Ποντγκόριτσα.Μέχρι Σκόπια είναι καλός ο δρόμος αλλά δε γνωρίζω τι παίζει στο Κόσσοβο γιατί δεν το επιχειρήσαμε.Πριν 9 μήνες το έκανα,τον Αυγουστο.Από Ελλάδα-Φύρομ 10 λεπτά στα σύνορα αναμονή.Από Μαυροβούνιο-Αλβανία,γιατί εμείς το κάναμε αντίθετα 2 ώρες αναμονή και στην αντίθετη μεριά το ίδιο.Μπορεί και να έτυχε δεν ξέρω.
Επίσης θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω κάτι που έγραψες σε άλλο ποστ.Γράφεις ότι έκανες το Θεσσαλονίκη -Βουκουρέστι 8 ώρες ενώ σου λέγανε 10.Να διευκρινίσουμε λοιπόν πως ο χρόνος είναι σχετικός με την κίνηση που θα βρει κανείς,τις συνθήκες πχ βροχή,χιόνι,ομίχλη,τα όρια ταχύτητας που τηρεί ή όχι και πολλές άλλες παραμέτρους.Οπότε ότι ποστάρει κανείς είναι προσωπική του εμπειρία και δεν αποτελεί πανάκεια!Αυτό το σημειώνω γιατί τώρα εγώ σου προτείνω μία διαδρομή,αν εσένα δε σου αρέσει τελικά είναι δικό σου θέμα γιατί εσύ θα αποφασίσεις πως θα διαχειριστείς τις πληροφορίες που λαμβάνεις.Τα γράφω γενικά αυτά γιατί πχ για Αλβανία από άλλους διαβάζω ότι είναι μια χαρά οι δρόμοι.Η δική μου εμπειρία δυστυχώς ήταν πολύ κακή!Κάθε 100 μέτρα αστυνομία,όριο ταχύτητας αναγκαστικά 50-60,κάρα,βόδια,τρακτέρ,πεζοί να πετάγονται,λακούβες.Βρήκαμε όμως και κάποια καινούργια κομμάτια μετά τα Τίρανα υπό κατασκευή τότε.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Villi, αυτά που λες για τα κάρα, βόδια και τα σχετικά με βρίσκουν σύμφωνο 100% όπως και η αστυνομία (το ανέφερα στο προηγούμενο post μου) από εκεί και πέρα οι δρόμοι με εξέπληξαν θετικά. Σίγουρα δεν θα πρότεινα σε κανέναν να αποφύγει την αλβανία μιας και εμείς την περάσαμε "τρένο". Τα κομμάτια που λες μετά τα Τίρανα μάλλον μπήκαν σε λειτουργία, μιας και βρήκαμε πολύ καλό δρόμο με 2.5 λωρίδες πήγαινε - έλα και νησίδα σε κάποια σημεία. Βασικά είχαμε ακούσει τα χειρότερα και όλο λέγαμε δεν μπορεί θα χαλάσει πιο μετά και τετοια αλλά τελικά δεν χάλασε ποτέ. Βέβαια όλα είναι υποκειμενικά όπως λέει και η Villi αλλά εγώ θα έλεγα να μη τη φοβηθείς την Αλβανία. Α ξέχασα να αναφέρω ότι πέρασα από εκεί το πάσχα.
 
Last edited:

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
καλημερα σε ολους τους ταξιδιωτες του φορουμ.Θελω επειγοντως βοηθεια γιατι ακρη δε βγαζω.Παρασκευη φευγουμε για Κοτορ με αυτοκινητο και απ οτι βλεπω ολοι προτρεπουν να αποφυγουμε τους δρομους της Αλβανιας.Καποιος να πηγε προσφατα?
Πάλι θα τα ξαναλέμε;
Προχθές σου τα είπα, πριν ακόμη ξεφορτώσω το αυτοκίνητο.
Η Αλβανία περνιέται χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η διαδρομή σου είναι είσοδος από Κρυσταλλοπηγή, έξοδος από Σκόδρα προς Μπαρ (αριστερά της λίμνης). Εγώ αυτή έκανα και σου είπα χαλαρά, ήμουν εκεί νωρίς το απόγευμα (πολύ νωρίς).
Υπάρχει και η είσοδος από Νίκη και Οχρίδα αλλά παλιά που πέρασα ο δρόμος της Οχρίδας ήταν πολύ ταλαιπωρημένος.
Εκτός αυτού, τα ποστ που διαβάζεις είναι 4-5 ετών και δεύτερον ποια εναλλακτική προτείνουν; Υπάρχουν δρομάρες και αούτομπαν, αλλά είναι μέσω Βελιγραδίου, Ζάγκρεμπ, Σπλιτ κλπ.
Για παράδειγμα στη Κόνιτσα πας και από Εγνατία και από Νεάπολη και παλιό δρόμο με 80 χλμ λιγότερα (πανέμορφα).
Άμα ρωτήσεις όμως θα σου πουν, "μακρυά, κ@λόδρομος, στροφές, φορτηγά,κλπ".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom