Ιορδανία Συρία Συρία - Ιορδανία, μύθοι και πραγματικότητες.

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Sorry, που θα σου χαλάσω το μύθο σχετικά με το ότι η Πέτρα άνοιξε μόνο για εσάς αλλά πρέπει να το αναφέρω!!
Ο αρχαιολογικός χώρος της Πέτρας ανοίγει κάθε Πέμπτη βράδυ για τους επισκέπτες (τότε φθάνουν τα γκρούπ για το long weekend). Το θέαμα περιλαμβάνει φαναράκια κατά μήκος του φαραγγιού για να δίνουν ακόμα περισσότερο μυστήριο στην ατμόσφαιρα και βεδουΐνους να τραγουδούν αμανάδες (νομίζω ότι έτσι λέγονται)!!!
Ετσι που το εθεσες σα να μου κανεις επιθεση σαν να λεω ψεμματα δηλαδη,ε λοιπον εμεις πήγαμε παρασκευη ,πέμπτη ειμασταν στο αμμαν,και στην πετρα φτασαμε παρασκευη,και ΝΑΙ ΑΝΟΙΞΕ μονο για μας,γκρουπ συναδελφων μου που πηγαν ,οχι με πρακτορειο, και πηγαν κι αυτοι απο παρασκευη δεν ειχαν την τυχη αυτη,πες απλα οτι ανοιγει βραδυ πεμπτη οκ,αλλα ολα ταλλα....περιττευουν,οσο για τα φαναρακια κλπ αυτο τοπαμε
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Απο το Αμμαν ,τη δευτερη μέρα του ταξιδιού μας και πριν καταλήξουμε στην Πετρα,κατευθυνθηκαμε μετα απο διαδρομή περίπου 40 λεπτά ,γυρω στα 50 χλμ,προς Νεκρά θαλασσα.,το χαμηλότερο σημείο της γης,κάτω περιου 400 μετρα απο την επιφάνεια της θαλασσας.Υπάρχουν εκει εγκαταστάσεις με ξενοδοχείο,λουτρά,εστιατόριο κλπ,και αυτα 5 χρονια πριν που ειχα παει,ισως να γίναν και περισσοτερα.....Αν εχει κανείς χρονο αξίζει κι αυτή η βόλτα νομίζω,είναι μοναδική εμπειρία να κάνεις μπανιο στη Νεκρά θαλασσα,εγω στενοχωρεθηκα που δεν ειχα παρει μαγιώ,να φαντασθείτε συνάδελφοι μπηκαν στον πειρασμο και μπηκαν με τα σλιπάκια μέσα,χι χι,μοναδική εμπειρία,ξαπλωμενοι κι εμοιαζαν σα να ....καθονται!Οπως δηλώνει και το ονομα της νεκρά,δεν υπαρχει ίχνος ζωης λογω της υπερβολικης περιεκτικοτητας σε αλατα και ορυκτα.Αλλα τα στοιχεια αυτα ειναι που εδωσαν σαυτα τα νερά ιαματικη δύναμη,και παρέχουν επισης την πρωτη ύλη για τα φημισμένα άλατα μπανιου της ιορδανικης νεκρας θαλασσας και καλλυντικά προιοντα που κυκλοφορουν στις διεθνεις αγορές.Η Θαλασσα ειναι ηρεμη σχεδον πάντα και το βεβαιο είναι ότι δεν προκειται να βουλιάξεις αν μπεις μεσα!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ετσι που το εθεσες σα να μου κανεις επιθεση σαν να λεω ψεμματα δηλαδη,ε λοιπον εμεις πήγαμε παρασκευη ,πέμπτη ειμασταν στο αμμαν,και στην πετρα φτασαμε παρασκευη,και ΝΑΙ ΑΝΟΙΞΕ μονο για μας,γκρουπ συναδελφων μου που πηγαν ,οχι με πρακτορειο, και πηγαν κι αυτοι απο παρασκευη δεν ειχαν την τυχη αυτη,πες απλα οτι ανοιγει βραδυ πεμπτη οκ,αλλα ολα ταλλα....περιττευουν,οσο για τα φαναρακια κλπ αυτο τοπαμε
Λυπάμαι που το είδες σαν προσωπική επίθεση και Χαίρομαι που τα ελληνικά γκρουπ έχουν την δυναμικότητα να ανοίγει η Πέτρα μόνο γι' αυτούς!

 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Sorry, που θα σου χαλάσω το μύθο σχετικά με το ότι η Πέτρα άνοιξε μόνο για εσάς αλλά πρέπει να το αναφέρω!!
Ο αρχαιολογικός χώρος της Πέτρας ανοίγει κάθε Πέμπτη βράδυ για τους επισκέπτες (τότε φθάνουν τα γκρούπ για το long weekend). Το θέαμα περιλαμβάνει φαναράκια κατά μήκος του φαραγγιού για να δίνουν ακόμα περισσότερο μυστήριο στην ατμόσφαιρα και βεδουΐνους να τραγουδούν αμανάδες (νομίζω ότι έτσι λέγονται)!!!
... φαναρακια? μετα τις πλαστικες καρεκλες στο βαθος του φαραγγιού εβαλαν και φαναράκια?????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(:(:(:(
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
... φαναρακια? μετα τις πλαστικες καρεκλες στο βαθος του φαραγγιού εβαλαν και φαναράκια?????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(:(:(:(
Και μαγαζάκια όπου πωλούνται σουβενίρ με θέα στο Θησαυροφυλάκιο και το Θέατρο!
Έτσι για να ζωντανεύει πάλι η Πέτρα!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ασχετο, σημερα μου ηρθε στο μυαλο κοιτωντας κατι σημειωσεις απο το ταξιδι. Στο λεωφορειο ακουγαμε ωραια εθνικ κομματια απο εναν λιβανεζο τραγουδιστη ονοματι Fares Karam. Ακουστε (ή εστω δειτε!) τον στο youtube, αξιζει!
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
μηπως ο μυθος για την ασφαλεια των τουριστων πρεπει να μπει στις αληθειες?
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Παλιο το μηνυμα αλλα ειμαι νεο μελος και το διαβασα τωρα..Λοιπον θελω να συμπληρωσω κ να διορθωσω..Εζησα 1 χρονο στην Ιορδανια λογω δουλειας κ επειδη ειχαμε αποστολη και στη Συρια, την ειχα επισκεφθει πανω απο 20 φορες (και εμενα για αρκετες μερες καθε φορα)..
Τωρα βεβαια με οσα συμβαινουν στη Συρια, δε νομιζω πως θα την επισκεφθει κανεις για καιρο...
Λοιπον ΔΕΝ ειναι μυθος η ασφαλεια των γυναικων στη Συρια, κ μπορω να το επιβεβαιωσω...Μαλιστα οι γυναικες ειναι πιο ασφαλεις στη Συρια παρα στη μοντερνα Ιορδανια (μοντερνα μονο στην επιφαση κ οχι στην ουσια)..Εξαρταται κιολας βεβαια πως κυκλοφορει καποιος..ειναι μια μουσουλμανικη χωρα κ μια προσοχη στο ντυσιμο το χρειαζεται..Ομως αν προσεχεις καποια βασικα σημεια, οπως πχ σεμνα ρουχα, αποφευγεις οπτικη επαφη κ πολλα χαμογελα σε αγνωστους ανδρες (εστω κ απο αφηρημαδα) δεν σε ενοχλει κανεις...Εαν μαλιστα σου τυχει κατι, θα σε βοηθησουν...Μπορω να θυμηθω εκεινη την ημερα που ταξιδεψα απο τη Χαμα στο Αμμαν...αυτο σημαινει 2 ωρες λεωφορειο και μετα 6 ωρες ταξι (που το μοιραζεσαι με αλλους 4) κ 2 ωρες αναμονη στα συνορα...ενα ταξιδι που εκανα πολυ συχνα..Εκεινη την ημερα αρρωστησα...μαλλον σαλμονελα..που σημαινει ασταματητος εμετος κ διαρροια σε ΟΛΗ τη διαδρομη (πανω μου, ω ναι...) κ στο λεωφορειο κ στο ταξι...Δεν μπορειτε να φανατστειτε πως με φροντισε ο αγνωστος κοσμος κ ο οδηγος του λεωφορειου...σταματουσαν συνεχεια, μου επλεναν με νερο το προσωπο, δεν διαμαρτυρηθηκε κανεις για τη δυσωδια μου...ο οδηγος του ταξι ηταν σαν πατερας...τι να σας πω...οταν τελικα εφτασα στο Αμμαν με αφυδατωση λιποθυμησα κ επεσα με το προσωπο μεσα σε λασπονερα...παλι αγνωστοι με φροντισαν...(για την ιστορια..επεζησα...πηγα σπιτι μου, εκανα μια ενεση στον εαυτο μου, πηρα ηλεκτρολυτες κ το ξεπερασα...κανονικα επρεπε να παω νοσοκομειο αλλα δεν ηθελα με τιποτα)...
Να πω επισης οτι στη ΣΥρια, σε αντθεση με αλλες χωρες, οταν γιορταζουν το ραμαζανι μπορεις να φας κ κανεις δεν θα σε ενοχλησει..αντιθετα στην Ιορδανια εαν φας δημοσια εν καιρο ραμαζανιου σε μαζευει η αστυνομια...
οσον αφορα τη μαντιλα...ναι υπαρχει η μαντιλα κ η μπουρκα συχνα στην Συρια...ειναι ομως αναλογα τις πολεις κ τις οικογενειες...Εγω αυτο που γνωριζω ειναι οτι εαν μια γυναικα φοραει τη μπουρκα, επιτρεπεται να τη δει ο συζηγος 3 φορες πριν το γαμο για να δει πως ειναι...οχι μονο η μανα του...
Επισης να πω πως τα εγκληματα τιμης ειναι ελαχιστα στην Συρια, αντιθετα στην Ιορδανια, σχεδον καθε εβδομαδα ειχαμε κ ενα τετοιο..
Κ ναι ο Αμπνταλα κ η Ρανια δεν ειναι παρα η εικονα εκμοντερνισμου που θελει να περασει μια διχασμενη χωρα (με 67% παλαιστινιους και το υπολοιπο βεδουινους κ λιγους ακομα) ...μου κανει εντυπωση παντως που ιορδανοι λενε πως την απαταει κλπ διοτι υπαρχει νομος κ αν πεις κατι αρνητικο για τον Αμπνταλα κ σια πας κατευθειαν φυλακη 7 χρονια..ουτε το ονομα του δεν μπορεις να πεις για κριτικη (παρα μονο για θετικα σχολια)....
Αυτα τα λιγα, περισσοτερα σε χωριστο ποστ!!
 

giopal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ σας! Νέο μέλος στην όμορφη παρέα. Με αφορμή κάποιο επαγγελματικό ταξίδι προς Συρία σε μερικές εβδομάδες, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κανείς που να έχει επισκεφθεί σχετικά πρόσφατα το μέρος, και τι συνθήκες επικρατουν... Ευχαριστώ πάρα πολύ....
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Θέλω να σου πω κάτι επάνω σε αυτά που γράφεις για την Συρία και για την Ιορδανία, θα συμφωνήσω σε πολλά μαζί σου ειδικά για την Ιορδανία, αλλά θα διαφωνήσω στα περισσότερα για την Συρία. Η άποψη μου έχει μια κάποια βαρύτητα διότι όπου και να πάμε μαζί με τον συγκατοικό μου πάμε χωρίς γκρουπ, αυτό βοηθάει ώστε να είμαστε έξω από τα στεγανά του γκρούπ που σε πάει μόνο στα τουριστικά μέρη και οι άνθρωποι εκεί συνήθως έχουν διαφθαρεί από το χρήμα ,όπως συμβαίνει και εδώ στην Ελλάδα και σε πολλές χώρες του κόσμου. Στην Συρία καθήσαμε μία εβδομάδα και άλλη μία στην Ιορδανία (συνολ.15ημ.). 1. Οι γυναίκες στην Συρία είναι από της πιο ελεύθερες στον Αραβικό κόσμο, διότι το κράτος είναι κοσμικό με τον Άσαντ(όχι θρησκευτικό), είναι αλήθεια ότι πολλές ΄Σύριες φορούν απλά μία μαντήλα που συνήθως έχει χρώμα ανάλογα με τα ρούχα, την φορούν είτε επειδή το θέλουν οι ίδιες ,είτε ΄διότι είναι από συντηρητική οικογένια. Οι καλυμένες γυναίκες που είδες είναι από τα κράτη του κόλπου και από Σαουδική Αραβία δίοτι η Συρία ήταν πολύ δημοφιλής προορισμός για τα κράτη αυτά, υπάρχουν κάποιες συνοικίες και στην δαμασκό και στο Χαλέπι(μη τουριστικές) όπου χτυπάει η καρδιά της νυχτερινής ζωής των πόλεων αυτών, εμείς πήγαμε σε αυτές και διαπιστώσαμε ότι οι κοπελιές δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα από της δυτικές συνομήλικες τους , δεν φορούσαν μαντίλες και κανά δυό που φορούσαν είχαν το ίδιο μοντέρνο ντύσιμο με τις υπόλοιπες, και φυσικά όλες με μακιγιάζ, και αν είχαμε κλειστά τα αυτιά μας ,αισθανόμασταν σαν να ήμασταν στο γκάζι παρασκευή βράδυ.2 Οι Σύριοι που δεν ασχολούνται με τον τουρισμό είναι και τίμιοι και πολύ ευγενικοί ,Δαμασκός εκεί κάναμε μία ερώτηση σε φρουρό αστυνομικού τμήματος στο κέντρο της πόλης(το βράδυ) και καταλήξαμε να πίνουμε ρακι(αράκ στα Αραβικά) μαζί του και να μας δείχνει το όπλο του και τα κρατητήρια, σε κάποιο καφέ (μη τουριστικό) μόλις΄τους είπαμε ότι ήμαστε Έλληνες μία παρέα μας κάλεσαν να καθήσουμε στο τραπέζι τους και μας κεράσαν. Χαλέπι κάτι έφαγα και με πείραξε, στο ξενοδοχείο έννοιωθα το στομάχι μου και το έντερο χάλια και πόνο, εκεί ένας Σύριος που έκανε και αυτός διακοπές χωρίς να μας ξέρει, ένα γεια απλώς του έιπαμε το πρωί. Πήρε ταξί ,το οποίο με τίποτα δεν δέχονταν να πληρώσουμε και με πήγε σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο όπου οί πάντες ήταν ευγενέστατοι σε αντίθεση με τους δικούς μας εδώ. Οι ξένοι πληρώνουν αν βρεθούν σε νοσοκομείο στην Συρία μα στο άκουσμα και μόνο ότι ήμαστε Έλληνες μας είπαν οι γιατροί, α εσείς είστε Ελληνες δεν θα πληρώσετε. Εδώ τελειώνω με την καλοσύνη και ευγένια των Σύρων διοτι έχω τόσα περιστατικά ,που αν τα γράψω θα χρειαστούν πολλές σελίδες. 3 Χομς, είχαν τα μαλλιά ακάλυπτα διότι το επέβαλε το κοσμικό κράτος, κατά τα άλλα είναι οι πιο φανατικοί ισλαμιστές οι οποίοι δεν είναι καν Άραβες στην καταγωγή, και εδώ και χρόνια μίλουν ξεκάθαρα για επιβολή της σαρία της πιο ακραίας και συντηριτικής μορφής του ισλαμικού νόμου.Όσον αφορά στην ανεξιθρησκεία και στην Ελλάδα όταν λέω ότι είμαι άθεος, στην καλύτερη των περιπτώσεων φρικάρουν και στην χειρότερη δεν μου ξαναμιλάνε. Είμαι ο Χριστόφορος από την Τσεχοσλοβακία και ζώ στην Θεσσαλονίκη.:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom