Συρία Συρία, η γόησσα της Μ.Ανατολής.

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Χαλάρωσα και μόνο που το διάβασα........

(Άφεριμ, βρε μουστακαλή ευθυτενή.....)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
...Τα οποια μαγικα χερια τα ειχε ενας θηριωδης τριχωτος ευθυτενης μουστακαλης αραβας τετραγωνος σαν ντουλαπα με κοιλια και με ένα σβερκο που εμοιαζε περισσοτερο με δοκαρι οικοδομης...
Πειράζει που προτιμώ το μασάζ από μικροκαμωμένες κοπελίτσες στη Ταϋλάνδη? :D

Όταν θα πάω Συρία όμως θα το επισκεφθώ....(με τη Ταϋλάνδη στο μυαλό πάντα)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xene ήσουνα πολύ περιγραφικός!!! ψόφησα στο γέλιο!! :haha::haha:
πρώτη φορά τα ακούω αυτα!!! εσύ πήγες στην χαίλα,εγώ στο βρωμοχαμάμ αλλα με το καυτό νερό απολυμάνθηκαν όλα!! παρακαλώ !!! οι κύριοι προηγούνται ....πάντα!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Πειράζει που προτιμώ το μασάζ από μικροκαμωμένες κοπελίτσες στη Ταϋλάνδη? :D

Όταν θα πάω Συρία όμως θα το επισκεφθώ....(με τη Ταϋλάνδη στο μυαλό πάντα)
GTS το χαμαμ πρεπει οποσδηποτε να το επισκευθεις οταν πας στη Συρια.
Σε καθε χωρα που πηγαινουμε πρεπει να δοκιμαζουμε οτι μας προσφερει.
Ειναι ενας τροπος να δοκιμαζουμε και την κουλτουρα καθε λαου.
Και το χαμαμ στη Δαμασκο να θυμασαι οτι αξιζει,κι ας μην ειναι απο τρυφερα χερακια.

Αν ποτε βρεις τροπο να βγαλεις την Ταιλανδη απο το μυαλο σου,πες το και σε μενα.
Θα σε ευγνωμονω.:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωραιο κομματι ειχε για σημερα! xene ησουν πολυ περιγραφικος :haha:
Οι κυριες τι τυχη εχουν στα χαμαμ? Εχει μασαζ για μας? Και η renata σε μουστακαλη μπετατζη επεσε αραγε?
Τελειο! Θελουμε συνεχεια :clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ωραιο κομματι ειχε για σημερα! xene ησουν πολυ περιγραφικος :haha:
Οι κυριες τι τυχη εχουν στα χαμαμ? Εχει μασαζ για μας? Και η renata σε μουστακαλη μπετατζη επεσε αραγε?
Τελειο! Θελουμε συνεχεια :clap:
go2!!!
H πρώτη μου εμπειρία σε χαμάμ πρίν πολλα χρόνια στην βαθύτερη τουρκία,με σημαδεψε.
Ηταν σε ένα χωριό κοντά στο κουρδιστάν.όλα original!! ταξίδι με μοτοσυκλέτα,κούραση,απλυσιά,και όλα τα παρελκόμενα...
την παρθενιά μου την πήρε μιά γυναίκα που ήταν 40 χρόνων και έμοιαζε 70 απο την δουλειά της σε χαμάμ..καταλαβαίνεις το δέρμα της ήταν σαν σταφίδα απο τις ψηλές θερμοκρασίες..είχε ένα τεράστιο στήθος κρεμασμένο που έφτανε μέχρι τα γόνατα,και ζύγιζε πάνω απο 150 κιλά ολόκληρη...
αμάθητη με παρέλαβε σαν πούπουλο,και με βάραγε σε ένα μάρμαρο (μασάζ) όπως έπλυνε η μάνα μου στην πλύστρα τα ρούχα παλιά!!
Σε όλα τα γνήσια χαμάμ του κόσμου,οι αναλογίες είναι αυτές...ένας αδύνατος άνθρωπος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε τέτοια εξουθενωτική δωδεκάωρη δουλειά.
το αποτέλεσμα go2 θεικό!!! χαλάρωσα μέχρι λιποθυμίας ...με έσωσε ένα ολοκληρο καρπούζι που έφαγα μετά...
θέλω να πώ τα τουριστικά χαμάμ δεν έχουν καμία σχέση!! δεν έχει νόημα να πάει κανένας ..μένει και στην μπανιέρα του!
Στην συρία η κατάσταση ήταν ανάλογη με παρόμοια άτομα -γυναίκες φυσικά.φτιάξαμε στο τέλος φραπέ,τους έδωσα τα καλυντικά μου δωράκι,τραγουδήσαμε και έφυγα πανάλαφρη και αλαφροίσκιωτη!!!
Αν ποτέ βρεθείς σε τέτοιες γειτονιές,παραμέρησε την λεκιασμένη κουρτίνα,χτύπα το βαρύ παλιό ρόοπτρο,μπές μέσα,και θα με θυμηθείς......
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια αναλογη εμπειρια με αυτη της Ρενατας ειχα καμια εικοσιπεντε χρονια πριν τουλαχιστον, ( Χριστε μου! τωρα που το εγραψα αντιληφθηκα οτι περασε κιολας ενα τεταρτο του αιωνα ενσυνειδητης ζωης!) στην Προυσα, σε ενα μεσαιωνικο χαμαμ. Παλι μια χοντρη γυναικα με πηρε στα ενδοτερα και με ετριβε μεχρι που εβγαινε ενα μαυρο μακαρονακι απο το δερμα μου. Ντρεπομουν εγω με τη βρωμα μου, γελουσε αυτη. Με εγδαρε κιολας και με ενα τριχινο γαντι, και το μασαζ ηταν του τυπου" μη με βαρατε αλλο θα τα πω ολα αμεσως!". Προχωρησαμε κατοπιν στα ενδοτερα του κτιριου το οποιο ειχε θολους, ατμους και ηταν υποφωτισμενο. Αχτιδες φωτος εμπαιναν απο μικρα ανοιγματα πανω στο θολο. Υπηρχε και μια μικρη πισινα με κρυο νερο, οπου μπορουσες να βουτηξεις, να κανεις μια απλωτη ολη και ολη και να ξαναβγεις εξω, ωστε να μπορεσεις να ξαναπλανταξεις απο τη ζεστη. Εκει ηταν μαζεμενες ντοπιες αρκετα μεγαλης ηλικιας ( η μαλλον ετσι μου ειχε φανει τοτε, μαλλον δεν ηταν τοσο μεγαλες οσο μου φαινοντουσαν). Τα σωματα τους ηταν πολυ κακοπαθημενα: σχεδον ολες ειχαν κατι θεωρατες ουλες απο καισαρικες εγχειρησεις μαλλον, η και απο αλλες περιπετεις υγειας. Με το που μπηκα μεσα, οπως με γεννησε η μαμα μου, ουτε πετσετα γυρω απο τη μεση, ουτε τιποτε, ολες ενδιαφερθηκαν: ποια ειμαι, απο που ερχομαι, ποσο χρονων ειμαι, αν εχω παιδια, πως μου φαινεται το μερος κλπ. Καποια ειχε κανει μεταναστρια στη Γερμανια και με τα ελαχιστα γερμανικα και των δυο πλευρων γινοταν το μουχαμπετι. Αφου λοιπον γνωριστηκαμε, ανταλαξαμε ονοματα και γιναμε φιλες, αποφασισαν... να μου ζητησουν να σηκωθω ορθια. Σηκωθηκα παραξενεμενη και ευθυς αμεσως απο παρακειμενη αιθουσα του χαμαμ ηρθε μια νεαρη και ομορφη τουρκαλα, την οποια ειχαν στειλει να τη φωναξουν. Και αυτη εξισου θεογυμνη σταθηκε διπλα μου. Μας εβαλαν τη μια διπλα στην αλλη και βαλθηκαν οι πρεσβυτερες του χωρου με γελια και χαρες και σουξου μουξου να συγκρινουν τα καλη μας. Ποιανης το βυζι κοιτα τον ουρανο και ποιανης ο πισινος το πατωμα. Αυτη τη στιγμη τη θυμαμαι ως μια απο τις πιο αμηχανες και αβολες της ζωης μου. Παντως ενω εγω απο παπαρουνα γινομουνα βαθυ μελιτζανι, οι κυριες μαζι και η νεαρα δεσποσυνη, χαριτολογουσαν ασυστολως, νιωθωντας ανετα η καθε μια μεσα στο σωμα της. Αλλες αντιληψεις!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλά ε! Υποκλίνομαι και στους τρεις σας, xene, renata και ερση...

Είστε απίστευτοι...

και ζηλεύω...τέτοια εμπειρία δεν έχω...ένα κοπάνημα θα μου έκανε καλό αυτόν τον καιρό...:bleh:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Απο τις αφηγησεις Ρενατας και Ερση καταλαβαινω πως σας εχει μεινει αξεχαστη η εμπειρια του χαμαμ,παρολο που περασαν πολλα χρονια.
Πανδορα καποια στιγμη επιβαλλεται να κανεις ενα αχνιστο χαμαμ με μπολικο κοπανημα...
Ευχαριστω ολους για τα σχολια τους.

Ψαχνοντας στο νετ βρηκα το χαμαμ της Δαμασκου που αναφερω στην ιστορια μου....

 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εντυπωσιακό!

Και χαμάμ, και τρίψιμο, και ευθυτενή μουστακαλή και..ναργιλέ....;)

Εγραψες, λέμε...:clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμενα γιατι δε μου το ανοιγει;:(
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.784
Ωραία εμπειρία, αλλά ΕΡΣΗ να σου περάσουνε και το βυζί από οντισιόν, αυτό κι αν είναι αξέχαστο...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom