Συρία Συρία, η γόησσα της Μ.Ανατολής.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ασε μη το συζητας! Χειροτερα και απο καλιστεια! Εκει τουλαχιστον φορουν μαγιο! Και να σχολιαζουν εις την τουρκικη και να μην καταλαβαινω και το πορισμα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πρωι πρωι μου φιαξατε τη μερα :lol:. Χρειαζομαι επειγοντως ενα κοπανημα σε μαρμαρο (μασαζ) κι ας περασω απο οντισιον! Τουρκια σου 'ρχομαι :clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Eιναι ωραιο να ξυπνας ακουγοντας τη φωνη του μουεζινη από το κοντινο μιναρε.
Σου υπενθυμιζει ότι βρισκεσαι σε καποια μουσουλμανικη πολη, του κοσμου.
Και η ενεργεια σου μεγιστοποιητε οταν βρισκεσαι σε μια πολη αντικα και παληα οσο και η ιστορια.
Αυτή είναι η Δαμασκος και μεις για άλλη μια μερα βρισκομαστε στη μαγευτικη αγκαλια της.

Η εσωτερικη αυλη του ξενοδοχειου μας (old damas) είναι υπεροχη για τον πρωτο καφε της ημερας αλλα και για πρωινο.
Εκτος αυτου μια απαλη γλυκια μελωδια με οδηγει στη ρεσεψιον για να ρωτησω ποιο κομματι είναι???
Φυσικα είναι ενας μεγαλος ερωτικος ελληνας…..


Γρηγορα περνουμε τα σακκιδια μας και τη φωτογραφικη ανα χειρας και περπαταμε στην αρχαια γειτονια και τα σοκκακια της bab tuma για να βρεθουμε στο κεντρο της παληας πολης.
Σταματαμε σε πολλα μαγαζακια και κυριως παλαιοπωλεια χαζευοντας την πραματεια τους και εξασκοντας άλλη μια μερα τις επειδωσεις στο παζαρεμα της τιμης.
Τα μαγαζακια αυτά δεν τα πιανει το ματι σου,και δεν παει το μυαλο σου ότι κατω από λεπτα στρωματα σκονης μπορεις να βρεις κρυμμενους θησαυρους.

Προχωροντας παρακατω σε μια αυλη μια μπαντα κανει προβες με εμβατηρια για το βραδυ της Αναστασης που είναι σε λιγες μερες.
Πρεπει ναναι πολύ ομορφα αν πετυχεις Πασχα εδώ.
Υπαρχουν χριστιανοι ολων των δογματων και στο ορθοδοξο Πασχα το βραδυ της Αναστασης γιορταζεται στις 4 τα ξημερωματα,με βεγγαλικα,μπαντες και χορωδιες.

Κατευθυνομαστε προς το παλατι Azem που λειτουργει πλεον ως λαογραφικο μουσειο.
Χτιστηκε το 1750 για τις αναγκες της τοτε μουσουλμανικης κυβερνησης.
Πολύ παραδοσιακο κτιριο σε αποχρωσεις του μπεζ μαυρου και λευκου φτιαγμενο από βασαλτη μαρμαρο και ασβεστολιθο κλεβει την παρασταση με την αυθεντικοτητα και την αρχοντια του.
Σε αιθουσες υπαρχουν αναπαραστασεις από παληο καφενειο.το δωματιο της νυφης και του γαμπρου,υαλουργειο,μαραγκουδικο κλπ.
Στους εσωτερικους χωρους απαγορευονται οι φωτογραφιες αλλα με ένα μικρο μπαξισι ολο και κατι γινεται.

Για πολλοστη φορα ξελογιαζομαστε με τη σκεπαστη αγορα Χαμιντιγια και στην εξοδο μας μετα από καμποσες ωρες μπαινουμε ακριβως απεναντι στο τζαμι Ομεγιαδων περνωντας από τις ρωμαικες κιονοστοιχιες.
Ο πανυψηλος μιναρες με τα αρχιτεκτονικα στολιδια των μαμελουκων σκιζει τον ουρανο με το αναστημα του ενώ τον ξαναφωτογραφιζω για πολλοστη φορα.
Το τζαμι αυτό λενε ότι χτιστηκε στη θεση της βασιλικης του Αγ.Ιωαννη και μεσα στο τεμενος εχει ενταφιαστει η κεφαλη του.
Στην εισοδο του τζαμιου βγαζεις παπουτσια ενώ η Ρενατα φοραει το ρασο που της δινεται φορωντας το και με την κουκουλα
Εδώ δεν παιζουμε υπαρχει φανατισμος.
Ο προαυλιος χωρος είναι τεραστιος και οι μαρμαρενιες πλακες στο πατωμα γυαλιζουν από καθαριοτητα.
Οι κιονες του περιστυλιου σκαλιστες και πολλες που θυμιζουν… βυζαντινο ναο.
Οι εσωτερικοι χωροι με μοναδικα ψηφιδωτα και σκαλιστα ταβανια.
Ολο το πατωμα με παχια κοκκινα χαλια και είναι θερμενομενο.
Υπαρχουν πολλοι φοριαμοι με βιβλια για τους πιστους που προσευχονται σε ομαδες αλλα και μονοι τους.
Κυκλοφορει πολύ αραβικος κοσμος μεσα, και εκτος από τους Συριους στην ηλιολουστη αυλη ομαδες Ιρανων που ηρθαν να προσκυνησουν-καθως εδώ φυλασετε το κεφαλι του Χουσειν- καθονται οκλαδον στο πατωμα ακουγοντας τον κηρυκα τους να τους μιλα για τη σφαγη της Καμπαλα.

Τραβωντας φωτογραφια μια τετοια ομαδα τα χρειαστηκα καθως με προδοσε το φλας και ολοι γυρισαν και με κοιταξαν με μια διαχυτη αγριαδα.
Την εκανα γρηγορα με ελαφρια…δινοντας τους εντυπωση συγνωμης εχοντας όμως και στο νου μου ότι θα μου παρουν τη φωτογραφικη και θα την κανουν αλοιφη για καλους και θαχαν και δικηο….


Η σημερινη μερα για μενα δεν ηταν μια οποιαδηποτε μιας και ειχα τα γεννεθλια μου.
Έτσι βρηκαμε ένα καλο ρεστοραν στη παληα Δαμασκο να γιορτασουμε το γεγονος,και εξαλλου ηθελα να ευχαριστησω την ξεναγο μου για ολο αυτό το ταξίδι, που αληθεια είναι ότι αμα δεν ειχε πεσει η ιδεα της Ρενατα να παμε Συρια δεν θα την ειχα επισκευτει ποτε στη ζωη μου…..και φυσικα θα ειχα χασει.!!
Το ρεστοραν ηταν το Alkhawali ομορφο και παραδοσιακο….ακομα και τις αραβικες πιττες ψηνουν μπροστα σας ….και τα πιατα με τις αμαρτωλες συριακες λειχουδιες εκαναν για άλλη μια φορα παρελαση από μπροστα μας.
Το μονο (και καλα)….αρνητικο είναι ότι δεν ειχαν κρασακι μιας και το αλκοολ στο συγκεκριμενο μαγαζι απαγορευοταν….μας αποζειμιωσαν παντως με ναργιλε που καναμε μετα το γευμα μας και τον απολαυσαμε σαν εμιρηδες!!!!!

Ενδεικτικα να αναφερω ότι αν γευματισετε στη Συρια σε ένα καλο ρεστοραν ο λογαριασμος δυσκολα θα ξεπερασει τα 10-12 ευρω το ατομο.
Είναι φθηνα όπως και όλα στη Συρια σε σχεση με τη χωρα μας.
Φθηνα και αυθεντικα!!!
Ένα αρνητικο που εχει αυτή η χωρα είναι ότι κατά την αναχωρηση σου απ`αυτή πληρωνεις ένα ποσον στο αεροδρομιο κατι σαν φορο γυρω στα 30 ευρω αν θυμαμαι καλα μιας και δεν κραταω σημειωσεις στα ταξιδια μου μονο πολλες φωτογραφιες για να αναζωπυρωνω τη μνημη μου.
Αν πληρωσεις σε συριακες λυρες που εμεις ειχαμε φροντισει να μην εχουμε πληρωνεις λιγοτερο.!!!

Κλεινοντας την ιστορια μου για την Συρια στο μυαλο μου ερχονται οι αρχαιες πανεμορφες πολεις, τα σουκς και τα παζαρια,τα παραμυθενια καστρα, η αρχαια Παλμυρα που ηταν περα από κάθε προσδοκια οι καλοκαρδοι προθυμοι Συριοι και γενικα τα χρωματα και αρωματα της ανατολης που για πρωτη φορα γευτικα σ`αυτή τη χωρα.


Salam alekum.
Renata ευχαριστω.

Τελος
Xenos.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xene,
Συγκινήθηκα διάολε!!
Ειχα ξεχάσει εντελώς οτι αυτη η ιστορία σου δεν είχε τελειώσει.
Παντα οι περιγραφές σου απλές τρυφερές και συναρπαστικές..
Κατάφερες και έγραψες μετά απο τόσο καιρό και όχι μόνο αλλα θυμόσουνα και τόσες λεπτομέρειες!!
Αξέχαστο ταξίδι!!και τόσο κοντά..
Τα καλύτερα ταξίδια ειναι αυτά με την καλή παρέα!!

επι τη ευκαιρία τι θα γίνει θα παμε κανένα ταξιδάκι???:evil:
αραχνιασαν οι βαλίτσες μου!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Προς καθε ενδιαφερομενο που θα αναζητησει ξενοδοχειο στη Συρια,ας ριξει μια ματια σε αυτα που μειναμε και τα προτεινουμε καθ`οτι ευχαριστηθηκαμε.

Αλεππο
Beit Wakil o ιδιοκτητης γνωριζει απταιστα ελληνικα και εχει καταπληκτικο εστιατοριο.

Δαμασκος
Al Zaetonia πολυ ομορφο σε καλο σημειο στην παληα πολη.

Φυσικα υπαρχουν πολλα ακομα αν τα αναζητησετε μεσω ιντερνετ.

Στη φωτογραφια ειναι η εσωτερικη αυλη του al zaetonia.
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ναι ρε συ xenos !!!!! Η Συρια και δη η Δαμασκος μου εχουν αφησει μια πολυ γλυκια αναμνηση!
Ποσο θελω να επιστρεψω.. εστω και για λιγο!:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Να σου πω ευαγγελια και γω ξαναπαω Συρια ευκολα μου αρεσε και ειδικα η Δαμασκος.!!!

Οσο απο γλυκιες αναμνησεις αλλο τιποτα!!!!!!!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom