Σύρος Συρος για 3-4 μερες ...galat με ακους;

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Απο παραλίες τι εχετε να προτείνετε;
Γενικά η Σύρος αν και έχει αρκετές παραλίες ωραίες, οι περισσότερες από αυτές είτε βρίσκονται εντός οικισμών, είτε έχουν πρόσβαση με αυτοκίνητο, οπότε λόγω του μεγάλου πληθυσμού του νησιού είναι συνήθως γεμάτες τους καλοκαιρινούς μήνες της hi season. Προτείνω:
1. Asteria, η πιο βολική και ωραία παραλία στην Ερμούπολη με ωραίο μπαράκι, ιδανική εαν βαριέστε να μετακινηθείτε.
2. Δελφίνι. Στα must του νησιού, παραλία που άλλοτε αποτελούσε ένα εντελώς άκτιστο ερημικό μέρος με γυμνιστές, πλέον βρίθει κόσμου. Αποτελείται από δυο μέρη. Την βορεινή πλευρά της, που είναι παραλία οργανωμένη με μπαράκι (συχνά θορυβώδες) και εστιατόριο και την νότια πλευρά της, που είναι πιο ήσυχη, ενίοτε και ανάλογα την ώρα προσφέρεται και για γυμνισμό, ειδικά κοντά στα βράχια.
3. Κόμητο. Λίγο πιο ήσυχη παραλία με πρόσβαση αυτοκινήτου.
4. Αρμεός ή αλλιώς Πακού, νοτίως του Γαλησσά, πρόσβαση από το μονοπάτι που ξεκινάει δίπλα από το ξενοδοχείο και περνάει από το εκκλησάκι. Μικρό περπάτημα 5-10 λεπτών. Ήσυχη παραλία, ανοργάνωτη, προσφέρεται και για γυμνισμό.
5. Λωτό. Λίγο πιο ήσυχη παραλία με πρόσβαση αυτοκινήτου, δίπλα στο Κίνι. Δεν προσφέρεται όταν έχει δυνατό βοριά.
6. Ωραίες παραλίες, αλλά σίγουρα με πολύ κόσμο : 6. Αγκαθωπές, 7. Γαλησσάς, 8. Κίνι κλπ

Όμως ο πραγματικός θησαυρός του νησιού είναι οι παραλίες που βρίσκονται στο βόρειο τμήμα του νησιού και βλέπουν προς Δυτικά και στις οποίες δεν υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης με αυτοκίνητο: 9. Βαρβαρούσσα, 10. Αετός, 11. Λία, 12. Μέγας Λάκος, 13. Μαρμάρι, 14. Γριά σπηλιά, 15. Γράμματα (δίπλα στον ομόνυμο αρχαιολογικό χώρο, πληροφορίες: εδώ), είναι όλες υπέροχες. Στην Λία και στην Γριά Σπηλιά θα βρείτε και σκιά και συνήθως μπορείτε και να κατασκηνώσετε. Πρόσβαση υπάρχει είτε με πεζοπορία από την περιοχή της Πάνω Μεριάς με χρόνο πεζοπορίας για την μία διαδρομή από 30-60 λεπτά κατά περίπτωση, είτε με το σκάφος Perla (Νίκος Πρίντεζης τηλ 6947 308 580 ή 6942 401 127) που εκτελεί δρομολόγια-εκδρομές από το Κίνι. Το κόστος δεν είναι φτηνό (20 ευρώ το άτομο αλέ-ρετούρ), αλλά αξίζει να το δοκιμάσετε τουλάχιστον για μία φορά.

 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Γενικά η Σύρος αν και έχει αρκετές παραλίες ωραίες, οι περισσότερες από αυτές είτε βρίσκονται εντός οικισμών, είτε έχουν πρόσβαση με αυτοκίνητο, οπότε λόγω του μεγάλου πληθυσμού του νησιού είναι συνήθως γεμάτες τους καλοκαιρινούς μήνες της hi season. Προτείνω:
1. Asteria, η πιο βολική και ωραία παραλία στην Ερμούπολη με ωραίο μπαράκι, ιδανική εαν βαριέστε να μετακινηθείτε.
2. Δελφίνι. Στα must του νησιού, παραλία που άλλοτε αποτελούσε ένα εντελώς άκτιστο ερημικό μέρος με γυμνιστές, πλέον βρίθει κόσμου. Αποτελείται από δυο μέρη. Την βορεινή πλευρά της, που είναι παραλία οργανωμένη με μπαράκι (συχνά θορυβώδες) και εστιατόριο και την νότια πλευρά της, που είναι πιο ήσυχη, ενίοτε και ανάλογα την ώρα προσφέρεται και για γυμνισμό, ειδικά κοντά στα βράχια.
3. Κόμητο. Λίγο πιο ήσυχη παραλία με πρόσβαση αυτοκινήτου.
4. Αρμεός ή αλλιώς Πακού, νοτίως του Γαλησσά, πρόσβαση από το μονοπάτι που ξεκινάει δίπλα από το ξενοδοχείο και περνάει από το εκκλησάκι. Μικρό περπάτημα 5-10 λεπτών. Ήσυχη παραλία, ανοργάνωτη, προσφέρεται και για γυμνισμό.
5. Λωτό. Λίγο πιο ήσυχη παραλία με πρόσβαση αυτοκινήτου, δίπλα στο Κίνι. Δεν προσφέρεται όταν έχει δυνατό βοριά.
6. Ωραίες παραλίες, αλλά σίγουρα με πολύ κόσμο : 6. Αγκαθωπές, 7. Γαλησσάς, 8. Κίνι κλπ

Όμως ο πραγματικός θησαυρός του νησιού είναι οι παραλίες που βρίσκονται στο βόρειο τμήμα του νησιού και βλέπουν προς Δυτικά και στις οποίες δεν υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης με αυτοκίνητο: 9. Βαρβαρούσσα, 10. Αετός, 11. Λία, 12. Μέγας Λάκος, 13. Μαρμάρι, 14. Γριά σπηλιά, 15. Γράμματα (δίπλα στον ομόνυμο αρχαιολογικό χώρο, πληροφορίες: εδώ), είναι όλες υπέροχες. Στην Λία και στην Γριά Σπηλιά θα βρείτε και σκιά και συνήθως μπορείτε και να κατασκηνώσετε. Πρόσβαση υπάρχει είτε με πεζοπορία από την περιοχή της Πάνω Μεριάς με χρόνο πεζοπορίας για την μία διαδρομή από 30-60 λεπτά κατά περίπτωση, είτε με το σκάφος Perla (Νίκος Πρίντεζης τηλ 6947 308 580 ή 6942 401 127) που εκτελεί δρομολόγια-εκδρομές από το Κίνι. Το κόστος δεν είναι φτηνό (15 ευρώ το άτομο αλέ-ρετούρ), αλλά αξίζει να το δοκιμάσετε τουλάχιστον για μία φορά.

Eυχαριστώ πολυ!!Με υπερκάλυψες!
 

kanarinaki

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Περού -Μάτσου Πίτσου
Galat η μόνη ένσταση είναι ότι Τ'Αστέρια δεν τα λες και παραλία....Παρ'όλα αυτά έχει ωραία θάλασσα...
Να σε ρωτήσω κι εγώ ,ξέρεις καμία παραλία που να μην έχουν ιδιαίτερο θέμα με τους τετράποδους φίλους μας?Γιατί στα τόσα χρόνια πρώτη φορά θα πάω με το σκυλί μου ..
 

Sunrisep4

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία,Λονδίνο,Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη,Πράγα
Κατ'αρχήν το ΚΤΕΛ έχει αρκετά συχνά δρομολόγια. Γενικά κάνουν μια κυκλική διαδρομή που περνάει από όλα σχεδόν τα χωριά μια φορά δεξιόστροφα και μια αριστερόστροφα. Για να πάει κανείς πχ. στην Ποσειδωνία έχει περίπου 18 δρομολόγια στην διάρκεια της ημέρας. Τα δρομολόγια ξεκινάνε από τιε 09:00 και το τελευταίο ξεκινάει σήμερα τουλάχιστον στις 19:00. Πιστεύω ότι τον Ιούλιο θα υπάρχουν δρομολόγια και πιο αργά. Σε κάθε περίπτωση τα δρομολόγια μπορείς να τα δεις εδώ : Δρομολόγια ΚΤΕΛ Σύρου

Ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα δωμάτια υπάρχουν πάρα πολλά. Βασικά πιστεύω ότι αξίζει κανείς να μείνει στην Ερμούπολη και να μετακινείται για βόλτες και μπάνια στις παραλίες. Από μια μικρή έρευνα, που είχα κάνει για φίλους τον Μαϊο είχα προτείνει τα παρακάτω ξενοδοχεία-ενοικιαζόμενα. Οι τιμές είναι ενδεικτικές Μαϊου, που σημαίνει ότι τον Ιούλιο θα είναι περίπου 20% πιο πάνω. Σε κάθε περίπτωση θέλει επιβεβαίωση για τις τιμές.
Ενοικιαζόμενα Δωμάτια
1. Εν Ερμουπόλει : http://www.enermoupoli.gr/ ~35€
Κοντά στην πλατεία. Δεν έχει θέα στη θάλασσα. Για την πρόσβαση έχει λίγα σκαλιά.
2. Esperance 1 : http://www.esperance.gr/apartments/ ~45€
Στο λιμάνι. (προσοχή υπάρχουν και άλλα Esperance που είναι κοντά στο Esperance 1, αλλά σε στενά)
3. Ηλέκτρα : http://www.electrasyros.gr/ ~50€ (μικρό ξενοδοχείο)
Κοντά στην παραλία «Αστέρια», όπου μπορεί κανείς να κάνει μπάνιο, να πιεί καφέ ή να τσιμπήσει κάτι.
Περίπου 8-10’ από την πλατεία.
4. Ομηρος : http://www.hotel-omiros.gr/ ~55€ (μικρό ξενοδοχείο)
Ωραίο νεοκλασικό ανακαινισμένο. Με στυλ. Απέχει 8-10’ από την πλατεία με αρκετά σκαλιά.

Ξενοδοχεία
5. Διογένης : http://www.diogenishotel.com/el_GR/c/seo από ~50€
Στο λιμάνι.
6. Ερμής : http://hermes-syros.com/site/ από ~60€
Δίπλα στη θάλασσα.
7. Σύρου Μέλαθρον : http://www.syroumelathron.gr/ από ~65€
Ωραίο νεοκλασικό ανακαινισμένο. Απέχει 5’ από την πλατεία.
8. Απολλώνιο Palace : http://www.apollonionpalace.gr/#lang από ~70€
Δίπλα στη θάλασσα. Κοντά στην πλατεία. Ωραίο νεοκλασικό ανακαινισμένο.

Γενικά οι αποστάσεις είναι μικρές και όπου υπάρχει δυνατότητα αξίζει να ζητηθεί θέα στη θάλασσα.
Επισυνάπτω χάρτη με τις θέσεις των ξενοδοχείων και του ΚΤΕΛ.
Επειδη ειμαι συριανη και εγω κΑι ειπα να απαντήσω...με το που ειδα ολες αυτες τις πληροφορίες λεω μπραβο δεν εχω να γραψω κατι. Αλλο...

Απο παραλίες τι εχετε να προτείνετε;
Γαλησσας...πολυ τουριστική περιοχη ,με ταβέρνες κΙ μαγαζάκια..
Το κινι που εχει υπέροχο ηλιοβασίλεμα και ειναι το αγαπημενο μου χωριό επισης με ταβερνάκια διπλα στην θάλασσα...
Το κομήτο κοντα στις αγκαθωπες.
Η βάρη και το αχλάδι...
Απο πιο απομονωμένες ειναι και οι σαντορινοι αλλα και η αμπέλα...
Μην παραλείψεις. Να πας και στα αστέρια παραλια διπλα στον Άγιο Νικόλαο...
Καλα να περάσεις αν και σίγουρο

Galat η μόνη ένσταση είναι ότι Τ'Αστέρια δεν τα λες και παραλία....Παρ'όλα αυτά έχει ωραία θάλασσα...
Να σε ρωτήσω κι εγώ ,ξέρεις καμία παραλία που να μην έχουν ιδιαίτερο θέμα με τους τετράποδους φίλους μας?Γιατί στα τόσα χρόνια πρώτη φορά θα πάω με το σκυλί μου ..
Νομιζω Γαλησσας αν και δεν ειμαι χίλια τα εκατό σιγουρη γιατι δεν εχω και ζωάκι...
Απλα λόγω κίνησης και τουριστών το λεω γιατι στην αζολιμνο για παράδειγμα κολυμπάνε συνεχεια παιδάκια και εχει γενικα οικογένειες που πανε εκει...
 
Last edited by a moderator:

kanarinaki

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Περού -Μάτσου Πίτσου
Επειδη ειμαι συριανη και εγω κΑι ειπα να απαντήσω...με το που ειδα ολες αυτες τις πληροφορίες λεω μπραβο δεν εχω να γραψω κατι. Αλλο...


Γαλησσας...πολυ τουριστική περιοχη ,με ταβέρνες κΙ μαγαζάκια..
Το κινι που εχει υπέροχο ηλιοβασίλεμα και ειναι το αγαπημενο μου χωριό επισης με ταβερνάκια διπλα στην θάλασσα...
Το κομήτο κοντα στις αγκαθωπες.
Η βάρη και το αχλάδι...
Απο πιο απομονωμένες ειναι και οι σαντορινοι αλλα και η αμπέλα...
Μην παραλείψεις. Να πας και στα αστέρια παραλια διπλα στον Άγιο Νικόλαο...
Καλα να περάσεις αν και σίγουρο



Νομιζω Γαλησσας αν και δεν ειμαι χίλια τα εκατό σιγουρη γιατι δεν εχω και ζωάκι...
Απλα λόγω κίνησης και τουριστών το λεω γιατι στην αζολιμνο για παράδειγμα κολυμπάνε συνεχεια παιδάκια και εχει γενικα οικογένειες που πανε εκει...

Σ'ευχαριστώ :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γενικά η Σύρος αν και έχει αρκετές παραλίες ωραίες, οι περισσότερες από αυτές είτε βρίσκονται εντός οικισμών, είτε έχουν πρόσβαση με αυτοκίνητο, οπότε λόγω του μεγάλου πληθυσμού του νησιού είναι συνήθως γεμάτες τους καλοκαιρινούς μήνες της hi season. Προτείνω:
1. Asteria, η πιο βολική και ωραία παραλία στην Ερμούπολη με ωραίο μπαράκι, ιδανική εαν βαριέστε να μετακινηθείτε.
2. Δελφίνι. Στα must του νησιού, παραλία που άλλοτε αποτελούσε ένα εντελώς άκτιστο ερημικό μέρος με γυμνιστές, πλέον βρίθει κόσμου. Αποτελείται από δυο μέρη. Την βορεινή πλευρά της, που είναι παραλία οργανωμένη με μπαράκι (συχνά θορυβώδες) και εστιατόριο και την νότια πλευρά της, που είναι πιο ήσυχη, ενίοτε και ανάλογα την ώρα προσφέρεται και για γυμνισμό, ειδικά κοντά στα βράχια.
3. Κόμητο. Λίγο πιο ήσυχη παραλία με πρόσβαση αυτοκινήτου.
4. Αρμεός ή αλλιώς Πακού, νοτίως του Γαλησσά, πρόσβαση από το μονοπάτι που ξεκινάει δίπλα από το ξενοδοχείο και περνάει από το εκκλησάκι. Μικρό περπάτημα 5-10 λεπτών. Ήσυχη παραλία, ανοργάνωτη, προσφέρεται και για γυμνισμό.
5. Λωτό. Λίγο πιο ήσυχη παραλία με πρόσβαση αυτοκινήτου, δίπλα στο Κίνι. Δεν προσφέρεται όταν έχει δυνατό βοριά.
6. Ωραίες παραλίες, αλλά σίγουρα με πολύ κόσμο : 6. Αγκαθωπές, 7. Γαλησσάς, 8. Κίνι κλπ

Όμως ο πραγματικός θησαυρός του νησιού είναι οι παραλίες που βρίσκονται στο βόρειο τμήμα του νησιού και βλέπουν προς Δυτικά και στις οποίες δεν υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης με αυτοκίνητο: 9. Βαρβαρούσσα, 10. Αετός, 11. Λία, 12. Μέγας Λάκος, 13. Μαρμάρι, 14. Γριά σπηλιά, 15. Γράμματα (δίπλα στον ομόνυμο αρχαιολογικό χώρο, πληροφορίες: εδώ), είναι όλες υπέροχες. Στην Λία και στην Γριά Σπηλιά θα βρείτε και σκιά και συνήθως μπορείτε και να κατασκηνώσετε. Πρόσβαση υπάρχει είτε με πεζοπορία από την περιοχή της Πάνω Μεριάς με χρόνο πεζοπορίας για την μία διαδρομή από 30-60 λεπτά κατά περίπτωση, είτε με το σκάφος Perla (Νίκος Πρίντεζης τηλ 6947 308 580 ή 6942 401 127) που εκτελεί δρομολόγια-εκδρομές από το Κίνι. Το κόστος δεν είναι φτηνό (15 ευρώ το άτομο αλέ-ρετούρ), αλλά αξίζει να το δοκιμάσετε τουλάχιστον για μία φορά.
Ευχαριστω καλε μου galat .....σημειωσα για το πλοιαριο γιατι με ενδιαφερει .Εκτος αυτου εχουμε αλλες παραλιες στις οποιες να πηγαινουν βαρκακια ?
Εγω οπως προειπα θα κινουμαι μονο με τα λεωφορεια ,οποτε οι επιλογες μου μειωνονται.
Αντε Δευτερα στις 30 ερχομαστε με το πρωινο της Blue Star !!!!!!!!!!!!!!!!:clap::clap:

Ευχαριστω καλε μου galat για μια ακομα φορα.....σημειωσα τα τηλ του πλοιαριου γιατι με ενδιαφερει .Περαν αυτου υπαρχουν και αλλα βαρκακια που πανε σε παραλιες?Εγω δεν θα εχω αυτοκινητο,οπως προειπα ,οποτε οι επιλογες μου θα ειναι περιορισμενες .
Αντε Δευτερα στις 30 ερχομαστε με το πρωινο της Blue Star :clap::clap:
 
Last edited by a moderator:

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
η συρος θα ειναι μαλλον απο τα νησια που θα επισκεφτω φετος..θελω να ρωτησω αν ειναι ακριβο νησι γενικα και αν μπορω σε 3 -4 μερες να την γυρισω ολοκληρη με η χωρις μεταφορικο μεσο..ευχαριστω!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
....Περαν αυτου υπαρχουν και αλλα βαρκακια που πανε σε παραλιες?...
Βαρκάκια για άλλους προορισμούς απ'ότι ξέρω δεν υπάρχουν

η συρος θα ειναι μαλλον απο τα νησια που θα επισκεφτω φετος..θελω να ρωτησω αν ειναι ακριβο νησι γενικα και αν μπορω σε 3 -4 μερες να την γυρισω ολοκληρη με η χωρις μεταφορικο μεσο..ευχαριστω!
Νομίζω ότι η Σύρος δεν θεωρείται φτηνό νησί, χωρίς βέβαια να φτάνει τα επίπεδα ακρίβειας που έχουν νησιά όπως η Μύκονος ή η Σαντορίνη.
Ναι θα μπορέσεις να δεις αρκετά πράγματα σε 3-4 μέρες, χωρίς βέβαια να τα δεις όλα.

...ξέρεις καμία παραλία που να μην έχουν ιδιαίτερο θέμα με τους τετράποδους φίλους μας? ..
Ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Βασικά οι παραλίες που είναι σε οικισμούς συγκεντρώνουν πολύ κόσμο και προφανώς και παιδάκια. Οπότε οι παραλίες με λιγότερο κόσμο (πχ νότιο μέρος παραλίας Δελφινιού, Πακού κλπ) πρέπει να είναι πιο ανεκτικές στα ζώα. Το λέω όμως χωρίς να έχω προσωπική πείρα.
 
Last edited by a moderator:

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Παιδια σκοπευω να παω διακοπες στη Συρο.Ποια περιοχη μου προτεινετε να μεινω.Εχω δει οτι Ερμουπολη και Γαλησσας ειναι απο τις καλύτερες περιοχες!Θα εχουμε μεταφορικο μεσο!εσεις τι προτείνετε;
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδια σκοπευω να παω διακοπες στη Συρο.Ποια περιοχη μου προτεινετε να μεινω.Εχω δει οτι Ερμουπολη και Γαλησσας ειναι απο τις καλύτερες περιοχες!Θα εχουμε μεταφορικο μεσο!εσεις τι προτείνετε;
Άποψή μου είναι διαμονή στην Ερμούπολη και εξορμήσεις για μπάνιο στις παραλίες. Βέβαια εαν κάποιος έχει σαν κύριο στόχο το να είναι με τις ώρες στην παραλία, τότε ίσως είναι προτιμότερη διαμονή κοντά σε μια παραλία και σποραδικές βόλτες στην πόλη. Έτσι όμως δεν θα απολαύσετε όσο θα μπορούσατε την Ερμούπολη, που πραγματικά αξίζει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μονο τα καλυτερα εχω να πω για την Αρχοντισσα.
Εμενα ακριβη δε μου φανηκε -απαντω σε προηγουμενο ποστ -εχει επιλογες για ολα τα βαλαντια ....δεν ειναι σαν κατι ερημονησια που εχουν 3 ψαροταβερνες και τα χρυσοπληρωνεις.
Μου εκανε τρομερη εντυπωση η συμπεριφορα των Συριανων ...ειναι ευγενεστατοι ολοι και προθυμοι να εξυπηρετησουν .
Για την Ερμουπολη τι να πω...μου εχει μπει ιδεα να μπορουσα να ζησω εκει για κανα δυο χρονια.Ειναι μια μαγεια η πολη αυτη.Ειδικα αν πας μετα το Νησακι στο τερμα του κυματοθραυστη,εχεις μια μαγικη,πανοραμικη αποψη ολης της πολης ..ή το βραδυ φωτισμενη...τι να λεμε τωρα .
Πηγα στη Μυκονο και μου φανηκε λιγη η χωρα της ....(πω πω μην πεσετε να με φατε...:haha:).
Ο Αγιος Νικολαος ο Πλουσιος ...τι εκκλησια ειναι αυτη!!!!Στα Βαπορια το μπανιο απο τις εξεδρες ειναι μια πολυ ωραια εμπειρια .
Το υπολοιπο νησι εχει συμπαθητικες παραλιες ..αυτη ομως που κερδιζει ολες τις εντυπωσεις ειναι η μαγευτικη Ερμουπολη!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.313
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom