Σύρος Συρος για 3-4 μερες ...galat με ακους;

Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Μεσα απο ολα τα νησια που κοιταω να φυγω για τον Αυγουστο ειναι και η Συρος.Η καλυτερη επιλογη απο οτι καταλαβα ειναι μεσα στην Ερμουπολη ,που με βολευει κιολας γιατι θελω να ειμαι διπλα στα περισσοτερα μαγαζια ,καφε κλπ και να βγαινουμε το βραδυ για ποτο και βολτες ανα πασα ωρα χωρις να χρειαζεται αυτοκινητο.Παρολα αυτα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει η διαμονη μεσα στην Ερμουπολη απο πλευρας φασαριας ,μηχανακια να περνανε κλπ αλλα και πυκονοκατοικημενου περιβαλλοντος χαλοντας λιγο το vibe οτι ειμαι διακοπες σε νησι ,που δεν αντιλεγω της κατα τα αλλας πανεμορφης Ερμουπολης(εχω ξαναρθει στο νησι στο παρελθον αλλα πολυ μικρος).Οποιος εχει εμπειρια απο Ερμουπολη ας μου πει ,Σαν επιλογη σκεφτηκα και την Ανω Συρο και συγκεκριμενα μου αρεσε το fimaira 2 στην εισοδο της Ανω Συρου λογω θεας απο το μπαλκονι στην πολη.Ειναι καλα για διαμονη αν δεν εχεις αυτοκινητο να πηγαινεις Ερμουπολη εστω στο κατεβασμα? Ευχαριστω
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μεσα απο ολα τα νησια που κοιταω να φυγω για τον Αυγουστο ειναι και η Συρος.Η καλυτερη επιλογη απο οτι καταλαβα ειναι μεσα στην Ερμουπολη ,που με βολευει κιολας γιατι θελω να ειμαι διπλα στα περισσοτερα μαγαζια ,καφε κλπ και να βγαινουμε το βραδυ για ποτο και βολτες ανα πασα ωρα χωρις να χρειαζεται αυτοκινητο.Παρολα αυτα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει η διαμονη μεσα στην Ερμουπολη απο πλευρας φασαριας ,μηχανακια να περνανε κλπ αλλα και πυκονοκατοικημενου περιβαλλοντος χαλοντας λιγο το vibe οτι ειμαι διακοπες σε νησι ,που δεν αντιλεγω της κατα τα αλλας πανεμορφης Ερμουπολης(εχω ξαναρθει στο νησι στο παρελθον αλλα πολυ μικρος).Οποιος εχει εμπειρια απο Ερμουπολη ας μου πει ,Σαν επιλογη σκεφτηκα και την Ανω Συρο και συγκεκριμενα μου αρεσε το fimaira 2 στην εισοδο της Ανω Συρου λογω θεας απο το μπαλκονι στην πολη.Ειναι καλα για διαμονη αν δεν εχεις αυτοκινητο να πηγαινεις Ερμουπολη εστω στο κατεβασμα? Ευχαριστω
Ναι είναι μια χαρά! Ανετότατα κατεβαίνεις για βόλτα στην πόλη ή για να πάρεις το ΚΤΕΛ (υπάρχει δρομάκι που σε "βγάζει καρφί" πλατεία Μιαούλη- πες στον ιδιοκτήτη των δωματίων να στο δείξει). 'Οσο για την επιστροφή και ταξάκι (είναι πάμφθηνο- στα 3 ευρώ), και δωρεάν με το αστικό που πάει Άνω Σύρο. Από την πλατεία πάντως είναι συμπαθητική γυμναστική και η επιστροφή βραδάκι. Τσέκαρε επίσης και την περιοχή του Αγίου Δημητρίου λίγο έξω από την Ερμούπολη, αλλά και το κομμάτι της πόλης μετά τα Βαπόρια (μπορώ να σου κάνω και προτάσεις δωματίων)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σαν επιλογη σκεφτηκα και την Ανω Συρο και συγκεκριμενα μου αρεσε το fimaira 2 στην εισοδο της Ανω Συρου λογω θεας απο το μπαλκονι στην πολη.Ειναι καλα για διαμονη αν δεν εχεις αυτοκινητο να πηγαινεις Ερμουπολη εστω στο κατεβασμα
Πολύ καλά το σκέφτηκες, πολύ καλά στα απαντησε και ο Θάνος πιο πάνω.
Είχαμε τον ίδιο προβληματισμό πριν δυο καλοκαίρια. Μείναμε κι εμείς στα όρια με την Άνω Σύρο, χωρίς να το μετανιώσουμε ούτε στιγμή.
Το βράδυ (αν δε βγαίναμε στην Ανω) κατεβαίναμε απ' τα σκαλάκια και το αυτοκίνητο το χρησιμοποιούσαμε μόνο για τις βόλτες τις ημέρας και τις παραλίες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μεσα απο ολα τα νησια που κοιταω να φυγω για τον Αυγουστο ειναι και η Συρος.Η καλυτερη επιλογη απο οτι καταλαβα ειναι μεσα στην Ερμουπολη ,που με βολευει κιολας γιατι θελω να ειμαι διπλα στα περισσοτερα μαγαζια ,καφε κλπ και να βγαινουμε το βραδυ για ποτο και βολτες ανα πασα ωρα χωρις να χρειαζεται αυτοκινητο.Παρολα αυτα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει η διαμονη μεσα στην Ερμουπολη απο πλευρας φασαριας ,μηχανακια να περνανε κλπ αλλα και πυκονοκατοικημενου περιβαλλοντος χαλοντας λιγο το vibe οτι ειμαι διακοπες σε νησι ,που δεν αντιλεγω της κατα τα αλλας πανεμορφης Ερμουπολης(εχω ξαναρθει στο νησι στο παρελθον αλλα πολυ μικρος).Οποιος εχει εμπειρια απο Ερμουπολη ας μου πει ,Σαν επιλογη σκεφτηκα και την Ανω Συρο και συγκεκριμενα μου αρεσε το fimaira 2 στην εισοδο της Ανω Συρου λογω θεας απο το μπαλκονι στην πολη.Ειναι καλα για διαμονη αν δεν εχεις αυτοκινητο να πηγαινεις Ερμουπολη εστω στο κατεβασμα? Ευχαριστω
Πριν κάποια καλοκαίρια είχαμε μείνει κέντρο Ερμούπολη, λίγα μέτρα από το δημαρχείο, σε περιοχή με στενά που δεν μπορούσαν να περάσουν αυτοκίνητα και ήταν πολύ καλά. Είχε και μπαλκόνι με θέα όλη την πόλη και ήταν και όλα στα πόδια σου ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Πριν κάποια καλοκαίρια είχαμε μείνει κέντρο Ερμούπολη, λίγα μέτρα από το δημαρχείο, σε περιοχή με στενά που δεν μπορούσαν να περάσουν αυτοκίνητα και ήταν πολύ καλά. Είχε και μπαλκόνι με θέα όλη την πόλη και ήταν και όλα στα πόδια σου ;)
Το ιδιο κι εμεις, σε πεζοδρομο σχεδον, καθολου φασαρια. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα καλυτερα ξενοδοχεια της πολης ειναι στο μετωπο της παραλιας. Η κατηφορα ειναι προτιμοτερη απο την ανηφορα αργα το βραδυ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom