Σύρος Συρος - ερμουπολη

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Τον άλλο μήνα πάω με τον φίλο μου ένα 5μεράκι Συρο. Στο νησί πήγα πρωτη φορά στα 18 μου, όπου και έμεινα κατενθουσιασμένη γι'αυτο και θελησα να ξαναπαω φετος που μου δοθηκε η ευκαιρια.

Δυστυχως, επειδή το ταξίδι τότε ήταν οργανωμενο - κι επειδή έχουν περάσει κι 6 χρονάκια- μου διαφεύγουν κάποιες πρακτικες πληροφορίες!

Να πω ότι θέλω κυρίως να εστιασουμε το ταξιδι στην Ερμουπολη, που τοτε μου ειχε φανει φανταστικη.

Περαν αυτων θελω να επισκεφθω:

α) την Ανω Συρο
β) τον Σαν Μιχαλη
γ) την Ντελαγκρατσια.

Θα χρειαστουμε αυτοκινητο? Π.χ. για Ποσειδωνια θα χρησιμοποιησουμε το ΚΤΕΛ , αλλά η Ανω Συρα και ο Σαν Μιχαλης ειλικρινα δε θυμαμαι αν ειναι προσβασιμες με τα ποδια απο το κεντρο της Ερμουπολης. Να πω ότι μας αρεσει πολυ η πεζοπορια.

Στο προγραμμα εχω βαλει επισκεψη στο θεατρο (η εισοδος ειναι οντως 2 ευρω?), την Εκκλησια των Καπουτσινων, το μουσειο Βαμβακαρη (ξερει κανεις τι εισοδο εχει και ποτε λειτουργει?) , αλλα και βόλτα στη συνοικια Βαπορια, που ειχα παραλειψει την πρωτη φορα. Αλλες προτασεις?

Για φαγητο θελω οπωσδηποτε να παμε στο Πλακοστρωτο , αλλα και στο Σα Μιχαλης στην Ανω Συρα (διαβασα ότι εχει στανταρ τιμη 12 το ατομο και τρως πολύ και καλα, με ωραια θεα). Επισης διαβασα ότι στην 'Κατωγα του Λιλη' έπαιζε ο Βαμβακαρης. Αξιζει μια επισκεψη?? Αλλες προτασεις για καλο φαγητο?

Θυμαμαι την πρωτη φορα είχαμε παει σε ένα πολυ ωραιο ρεμπεταδικο (classy, παρακαλω!) στο κεντρο της πόλης, αλλα δε θυμαμαι κατι αλλο!! Ξερει κανεις ποιο λεω?

Θα μεινουμε στο ξενοδοχειο Paradise στο λιμανι, όπου κλεισαμε με 25 ευρω το δικλινο, ευρυχωρο δωματιο με μπαλκονι.Pas mal.....

To μπατζετ μας θα ειναι περιορισμενο και θα νοικιασουμε αμαξι (ή μαλλον γουρουνα) μόνο αν κριθει απαραιτητο και για μια μονο μερα.

Γενικα ό,τι tips και συμβουλες έχετε , τις περιμενω (έχω διαβασει οοοολα τα σχετικα θέματα)
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
στην Ανω Συρα μπορεις να πας και με τα ποδια.ειναι μια ενδιαφερουσα διαδρομη. να προσεξεις τον ηλιο και την ζεστη ενω εχει αρκετα σκαλια να ανεβεις.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
τελικα το επομενο σου ταξιδι ειναι στη Συρο η τη Κοπεγχαγη?

επισης νομιζω πως εισαι καλα διαβασμενη και δεν εχεις να παρεις απαντησεις για κατι.τα εχεις βρει ολα και εβγαλες μια χαρα το προγραμμα σου.

οποτε καλα να περασεις!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
στην Ανω Συρα μπορεις να πας και με τα ποδια.ειναι μια ενδιαφερουσα διαδρομη. να προσεξεις τον ηλιο και την ζεστη ενω εχει αρκετα σκαλια να ανεβεις.
τα σκαλια τα θυμαμαι, ήταν πραγματικα πανεμορφη η Ανω Συρος. Απλά δε θυμομουν αν απο το λιμανι μεχρι εκεινο το σημειο πας με τα ποδια ή αν ειναι πολύ μακρυα! Ευχαριστω , πάντως, γιατι θα ηθελα να την κανω καθε μερα τη διαδρομη και θα με διευκολυνει που δε χρειαζεται αμαξι.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
τελικα το επομενο σου ταξιδι ειναι στη Συρο η τη Κοπεγχαγη?

επισης νομιζω πως εισαι καλα διαβασμενη και δεν εχεις να παρεις απαντησεις για κατι.τα εχεις βρει ολα και εβγαλες μια χαρα το προγραμμα σου.

οποτε καλα να περασεις!
συρος! τωρα που το ειπες το αλλαξα.....συρος, πραγα και μετα κοπεγχαγη, αν το αντεξει η τσεπουλα μου
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
για καθε μερα δεν νομιζω.ειναι μια υπεροχη διαδρομη γιατι περνας μεσα απο τα στενα της κατω πολης μεχρι να βγεις στο σημειο που αρχιζουν τα σκαλοπατια,αλλα αρκετη και ανηφορικη.η εισοδος αυτη ειναι διαφορετικη απο την εισοδο που εχεις οταν την προσεγγιζεις με αμαξι.την διαδρομη αυτη την εκανα αρχες περασμενου Δεκεμβρη(αφετηρια μου η πλατεια της Συρου).στο τελος "εστυβα" μεχρι και το βρακι μου μετα συγχωρισεως.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα χρειαστουμε αυτοκινητο? Π.χ. για Ποσειδωνια θα χρησιμοποιησουμε το ΚΤΕΛ , αλλά η Ανω Συρα και ο Σαν Μιχαλης ειλικρινα δε θυμαμαι αν ειναι προσβασιμες με τα ποδια απο το κεντρο της Ερμουπολης. Να πω ότι μας αρεσει πολυ η πεζοπορια.
Για τον Σαν Μιχάλη δεν υπάρχουν λεωφορεία. Για την Άνω Σύρο υπάρχουν μόνο 2 την ημέρα και όχι Σαββατοκύριακο (είναι δηλαδή σαν να μην υπάρχουν). Τα δρομολόγια KTEΛ και Minibus : εδώ.

Η βόλτα στην Άνω Σύρο αξίζει την ανηφόρα και το περπάτημα. Αν θέλετε όμως να αποφύγετε την ανήφορα πηγαίνετε στο πάνω τέρμα με ταξί και αρχίστε από εκεί την περιήγηση.

Αφού σας αρέσει η πεζοπορία, μπορείτε να πάρετε πληροφορίες για πεζοπορικές διαδρομές : εδώ και εδώ (τα link των διαδρομών στην αριστερή στήλη). Μία ωραία ιδέα για ημερήσια εκδρομή είναι περπάτημα από τον Κάμπο (που βρίσκετα λίγο πιό πέρα από τον Σαν Μιχάλη) για Λία ή Γράμματα για μπάνιο και επιστροφή στον Σαν Μιχάλη για φαγητό και ηλιοβασίλεμα στο πλακόστρωτο, που έχει καλό φαγητό και πολύ ωραία θέα. Πάντα παραμένει σαν ερώτημα το πως θα κάνει κανείς το πήγαινε έλα στον Σαν Μιχάλη, αν όχι με ταξί. Με τα πόδια πάντως Ερμούπολη-Σαν Μιχάλης είναι σχεδόν ένα δίωρο.

Για φαγητο θελω οπωσδηποτε να παμε στο Πλακοστρωτο , αλλα και στο Σα Μιχαλης στην Ανω Συρα (διαβασα ότι εχει στανταρ τιμη 12 το ατομο και τρως πολύ και καλα, με ωραια θεα). Επισης διαβασα ότι στην 'Κατωγα του Λιλη' έπαιζε ο Βαμβακαρης. Αξιζει μια επισκεψη?? Αλλες προτασεις για καλο φαγητο?

Θυμαμαι την πρωτη φορα είχαμε παει σε ένα πολυ ωραιο ρεμπεταδικο (classy, παρακαλω!) στο κεντρο της πόλης, αλλα δε θυμαμαι κατι αλλο!! Ξερει κανεις ποιο λεω?
Στο φαγητό θα ήθελα να προσθέσω ανεπιφύλακτα το "Αλλού γυαλού" στο Κίνι. Αν και θεωρείται ακριβό μαγαζί, παρ'όλα αυτά με συγκρατημένη παραγγελία δεν θα πληρώσει κανείς περισσότερα απ'ότι θα δώσει στα μη θεωρούμενα ακριβά μαγαζιά. Ιδιαίτερες γεύσεις, ακριβώς πάνω στην θάλασσα με υπέροχο ηλιοβασίλεμα.

Δεν ξέρω σε ποιό ρεμπετάδικο μπορεί να αναφέρεσαι (πριν 5-6 χρόνια), αλλά θα πρότεινα την "Θεία Γεύση", πάνω στην κεντρική πλατεία. Εάν όταν έρθεις έχει βάλει ψύχρα και παίζουν μουσική μέσα, ακόμα καλύτερα, γιατί δημιουργείται καλύτερο κλίμα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Για τον Σαν Μιχάλη δεν υπάρχουν λεωφορεία. Για την Άνω Σύρο υπάρχουν μόνο 2 την ημέρα και όχι Σαββατοκύριακο (είναι δηλαδή σαν να μην υπάρχουν). Τα δρομολόγια KTEΛ και Minibus : εδώ.

Η βόλτα στην Άνω Σύρο αξίζει την ανηφόρα και το περπάτημα. Αν θέλετε όμως να αποφύγετε την ανήφορα πηγαίνετε στο πάνω τέρμα με ταξί και αρχίστε από εκεί την περιήγηση.

Αφού σας αρέσει η πεζοπορία, μπορείτε να πάρετε πληροφορίες για πεζοπορικές διαδρομές : εδώ και εδώ (τα link των διαδρομών στην αριστερή στήλη). Μία ωραία ιδέα για ημερήσια εκδρομή είναι περπάτημα από τον Κάμπο (που βρίσκετα λίγο πιό πέρα από τον Σαν Μιχάλη) για Λία ή Γράμματα για μπάνιο και επιστροφή στον Σαν Μιχάλη για φαγητό και ηλιοβασίλεμα στο πλακόστρωτο, που έχει καλό φαγητό και πολύ ωραία θέα. Πάντα παραμένει σαν ερώτημα το πως θα κάνει κανείς το πήγαινε έλα στον Σαν Μιχάλη, αν όχι με ταξί. Με τα πόδια πάντως Ερμούπολη-Σαν Μιχάλης είναι σχεδόν ένα δίωρο.



Στο φαγητό θα ήθελα να προσθέσω ανεπιφύλακτα το "Αλλού γυαλού" στο Κίνι. Αν και θεωρείται ακριβό μαγαζί, παρ'όλα αυτά με συγκρατημένη παραγγελία δεν θα πληρώσει κανείς περισσότερα απ'ότι θα δώσει στα μη θεωρούμενα ακριβά μαγαζιά. Ιδιαίτερες γεύσεις, ακριβώς πάνω στην θάλασσα με υπέροχο ηλιοβασίλεμα.

Δεν ξέρω σε ποιό ρεμπετάδικο μπορεί να αναφέρεσαι (πριν 5-6 χρόνια), αλλά θα πρότεινα την "Θεία Γεύση", πάνω στην κεντρική πλατεία. Εάν όταν έρθεις έχει βάλει ψύχρα και παίζουν μουσική μέσα, ακόμα καλύτερα, γιατί δημιουργείται καλύτερο κλίμα.
σκεφτομαι λοιπον να κανουμε μια μερα τη διαδρομή στην ανω συρο με τα ποδια, όπως την εκανε η damasta και την επομενη να νοικιασουμε γουρούνα για Σαν Μιχαλη - και απο εκει κανουμε τη διαδρομη που προτεινεις - , Κινι και Ποσειδωνια.....
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
φευγουμε μεθαυριο! καμια τελευταια προταση (φαγητο, ποτο, χωριο! ό,τιδηποτε....)??
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
φευγουμε μεθαυριο! καμια τελευταια προταση (φαγητο, ποτο, χωριο! ό,τιδηποτε....)??
Να αγοράσετε γλυκά απ το ζαχαροπλαστείο αθυμαριτης, κορυφαίο κατα την γνώμη μου
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
φευγουμε μεθαυριο! καμια τελευταια προταση (φαγητο, ποτο, χωριο! ό,τιδηποτε....)??
Και βέβαια χαλβαδόπιτες από του Κορρέ στην πλατεία, δίπλα στον θερινό κινηματογράφο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom